Polecane posty

tomekZ058    135

ja na fuzarioze chyba polece Tebu 1l/ha+Topsin 0,7l/ha ale mozliwe ze zrobie czesc pszenicy Osirisem 2l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

jakie dawki cenone stosujecie na liść flagowy?

 

0.5l/ha ale najskuteczniej do liścia flagowego powinno być ciepło i słonecznie przez kilka dni po zabiegu 15-20C. Czy ktoś mieszał z fungicydem na T2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Widze coroczne problemy,co dać?,jak podać?,kiedy podac?Co do patogenów.Długa jesien brak własciwie zimy,do tego uprawa czasami w mono kulturze i nasilenie ogromne.Pierwsza zasada przy T1,ochrona podstawy żdzbła[jak sama nazwa wskazuje--podstawa,brak ochrony duża mozliwość wylegniecia i wszelkie pózniejsze zabiegi zapobiegajace wyleganiu psu w d...].Druga zasada,monitoring jakie objawy chorób wystepują na plantacji,na pewno poczatki septoriozy i maczniaka.Jeżeli mielibyśmy zime wystapienie tych patogenów byloby opuznione co daje nam wiekszy wachlarz w doborze substancji[wyzsze temperatury,wiekszy wybor] a tak.Zasada trzecia.dobór substancji działajacych w temperaturach sredniodobowych poniżej 10 stopni,a takich jest niewiele.np morfoliny,prochloraz itd.Ja zawsze do mieszanki dodaje tebukonazol,może nie jest najsilniejszym triazolem,ale działa interwencyjnie i dodatkowo jako regulator.Co do T2 uwazam ten zabieg za najwazniejszy w ochronie grzybowej,oczywiscie wszelkie zabiegi bez T1 mijaja sie z celem,ale to w okresie ochrony T2 roslina wchodzi w faze najintensywniejszego wzrostu i porażenie chorobami najbardziej odbija sie na plonie.Poza tym dobra ochrona T2,czyli odpowiedni dobor substancji w odpowiednich proporcjach i kombinacjach może nam pozwolic na rezygnacje T3[choc powiem szczerze w tym roku moze okazać sie to nie mozliwe].Co do regolatorów,faza wzrostu rośliny,obsada,temperatura oraz ilość srodka to czynniki nieodzowne w decyzji o ich stosowaniu.Jezeli w obecnej chwili ktos ma obawy o wylegnięcie plantacji,najlepsze rozwiazanie to modus lub medax top,nawet jezeli ktos wczesniej stosował kombinacje chlorku z modusem mozna powtórzyć dawka np 02.Co do srodkow na bazie etafonu,jeszcze za wczesniej,przy etafonie temperatura nie powinna spadac ponizej 10 stopni,a w chwili obecnej takie spadki wystepuja wiec efektywność stosowania środkow z tej rodziny będzie bardziej zaspokojeniem sumienia niz efektem działania.To tak tyle z moich rozważań,pozdrawiam i zycze trafnych decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ja w czwartek stosowałem w pszenicy ozimej pierwszy raz Medax Top w dawce 0,8l. Jeszcze na jednym kawałku muszę pozbyć się ostrożnia polnego, bo go nawychodziło po kilku przelotnych opadach deszczu. Mam zamiar zastosować Granstar Ultra. Jest on rok po terminie, ale nie otwierany, więc chyba będzie działał. Dodam, że mam Trend, ale ze trzy lata po terminie, więc chyba lepiej go nie dawać. Dodam Faster i wleję rozrobiony uprzednio Granstar Ultra. Trochę trafia się też fiołka polnego, bo Starane tylko go spowolniło w rozwoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

lukaszm

A dlaczego nie chcesz dodać Trendu, przecież jest on w szczelnie zgrzanym opakowaniu, użycie Fastera jako adiuwant to trochę jak "zamienił stryjek siekierkę na kijek".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Panowie kiedy dajecie azot na pszenicę jarą? (Chodzi mi dokładnie w jakiej fazie i czy jeśli jeszcze się nie krzewi ten azot nie zaszkodzi,a wgl coś pomoże i ile dać). Coś mi slobo rośnie a że pierwszy raz posialem jarą więc nie wiem kiedy dać.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinMadry    4

Czy fungicyd Dithane NeoTec 75WG mogę zastosować w pszenzycie ozimym na t2? Niby na etykiecie napisane jest żeby stosować na pszenicę. Ma on substancje aktywną menkozeb 75g/kg. Co ewentualnie dołożyć aby było dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest tak duża gama tych środków że nie wiem ci dać. Jak zawsze każda sroczka swój ogonek chwali. planuję trzy zabiegi więc może teraz Osiris? Porażenie septorioą około 10% liści może lekko przesadzam.


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

metrax12 - Trend chyba ze trzy lata po terminie i stąd me obawy. A stosowałeś Kolego Granstar Ultra? Co możesz powiedzieć o jego skuteczności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

ja na fuzarioze chyba polece Tebu 1l/ha+Topsin 0,7l/ha ale mozliwe ze zrobie czesc pszenicy Osirisem 2l/ha

a ile te środki kosztują ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

 Wirtuoz na T2 sie niespecjalnie nadaje. Dedykowany jest bardziej na T1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

wiesz no tyle ile trzeba przy oszczędze to potem moge żałować byłem w ampol-merol i mówili mi że można dać siarczan magnezu+agravita velvet i właśnie chciał bym coś na fuzerioze kłosa dać tylko nie wiem jaki środek bo nie wszystkie oni tam mają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2
Napisano (edytowany)

 Na T3 popularny jest sam tebukonazol i jeśli nie mierzysz w jakis super duży plon to on wystarcza. Natomiast jeśli twoje zboże ma potencjał na wysoki plon to może warto lepiej zadbać. Np. tebukonazol+epoksykonazol, albo gotowe mieszanki jak: osiris, prosaro.

Edytowano przez denzi123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

dziękuje za pomoc


a mam jeszcze takie pytanie siałeś może odmiane pszenicy GORDIAN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

ja mam zasianą odmiane SGAGEN i nie moge narzekać dobra odmiana 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj