Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gen    50

Jest jakaś stacja gdzie można dać do zbadania zboże aby sprawdzić jakie grzybki w niej siedzą?

instytut ochrony roslin w Poznaniu Prof Jeżewska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W podkarpackim też pada troszke słaby ten deszczyk i zimno ale może będzie więcej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Chłopy dajcie na luz, to jest temat o pszenicy, a nie wątek pogodowy. Człowiek wchodzi chce coś przeczytać, dowiedzieć się czegoś ciekawego i musi przebijać się przez te nic nie wnoszące do tematu wypowiedzi. O powielanych co roku milion razy tych samych pytaniach nie wspomnę... wystarczy cofnąć się kilka stron wstecz, a jak kilka stron to mało to wrócić do kwietnia 2014 i tam jest wszystko, a jak jeszcze mało to do kwietnia 2013... Czytać czytać, potem pytać :) Pozdrawiam i wysokich plonów wszystkim! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JerzyBoryna    1

Drodzy forumowicze, proszę was o fachową poradę, a mianowicie chcę dolistnie odżywić pszenicę ozimą i planuję dać: 20kg mocznika, 12,5 kg siarczanu magnezu siedmiowodnego i 4 kg rosasolu 14-14-28 i 1kg  manganu. wszystko to na 400 l opryskiwacz którym zamierzam prusnąć ok. 1,30 ha. Dodam że wcześniej ( 1 m-c temu) dałem 200 kg/ha saletry. Pszenica nie wygląda za rewelacyjnie. Co Wy na to może macie jakieś swoje - już sprawdzone - proporcje i odżywki. Pozdrawiam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam tak z pszenżytem dostało 2 dawki saletry odżywki dolistne i jest gorsze od tego co dostało 1 dawke saletry dawać jeszcze trzecią dawke saletry wzrośnie jeszcze nieco plon ?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

tak wyglada w chwili obecnej Jantarka u mnie. też sie trafiają zółte koncowki    

 

post-16312-0-06786600-1430311360_thumb.jpg                                                                                                             

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ElGrAnDo    0

Panowie mam pytanie ile dać saletry  na drugą dawkę na pszenice ozimą Jantarke i w jakiej temperaturze można ją skracać  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

a ile dales na pierwsza dawke?? ja tez mam jantarke po łubinie to na pierwszy rzut dałem 155 kg saletry 34% a na drugi 210 kg. a skaracac najlepiej jak nie ma przymrozkow w nocy a w dzien około 15 - 18 na plusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak wyglada w chwili obecnej Jantarka u mnie. też sie trafiają zółte koncowki    

 

attachicon.gifjantarka 2.jpg                                                                                                             

 

Koledzy napiszcie co to jest za choroba, mam taki problem jak kolega na zdjęciu tyle że u mnie jest tego 2 razy więcej,w sobotę zastosowałem Tilt turbo 1l/ha do tego Atak też ok 1l/ha, kilka  dni wcześniej opryskane huzarem we wtorek kilkanaście godzin przed deszczem opryskane mocznikem+siarczan+rosasol, myślałem że to może susza albo przypalone jakimś opryskiem ale mam pszenicę w kilku kawałkach i różne odmiany do tego pryskałem wszystko tymi samymi środkami bo jak naleję jeden opryskiwacz to opryskam 2 pola jednym zbiornikem. Pszenica porażona tylko na jednym kawałku, na pozostałych nie widać ani jednego suchego listka. Co robić z tą pszenicą? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Dziś pszenica opryskana po raz trzeci w tym sezonie na miotłe!! Po expert+legato jesienią oraz 2 litrach izoherbu wiosną dziś poszło ok. 0,4 axialu 100ec. Myślę, że wystarczy-po izoherbie pozostałości miotły z jesieni delikatnie pobielały, więc chyba ta ilość axialu ją dobije do końca. Kiedy mogę przejechać po tym axialu, starane w dawce 0,8 na hektar?? Planuję w sobotę, nie za wcześnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

@luki21 ja też tego nie czaję!!!! 2 litry izoherbu dodałem do galapera tak dla pewności, myśląc że to nawet zbędne a to badziewie i tak rośnie. Na innym polu mieszanka expert legato załatwiła miotełkę do zera, a na tym jednym feralnym polu po prostu tragedia. Chyba nikt nie wydał w Polsce tyle na odchwaszczenie na jednostkę powierzchni co ja. Na szczęście tylko 1,9 ha tego pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki1122    43

Nie tylko ty masz problem z odchwaszczeniem ja w tym roku też. Jesienią pszenicę i pszenżyto pryskałem Bizonem było bardzo sucho dopiero po  opryskach popadało

i zeszło trochę miotły ale  tragedii nie było.Dwuliścienne wzieło wszystko. Wiosną poprawiałem Lancetem robiłem to 10.04 i najlepiej miotłę wzieło na pszenicy teraz jest żółta w pszenżycie tak jakby niektórą przepuściło a na kawałku  gdzie jesienią zabrakło bizona nie było popryskane i teraz lancetem jechałem wiadomo chwastów co nie miara widzę że przytulia jest zielona a miotłę też słabo niszczy rumian i chaber popadały. Może pospieszyłem się z tym pryskaniem przymrozków nie było ale wahania temp. były duże. W tamtym roku po pryskaniu lancetem był przymrozek a ładnie podziałał a w tym roku coś słabo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

jareckijacek

Te żółte końcówki liści to septorioza, wiem bo miałem w zeszłym roku na jednej odmianie, w tym roku też to mam. Rok temu na T1 poszedł Aviator 0,8l i był z tym spokój, w tym roku Boogie 1,2l. Wiadomo że te liście co są żółte nie staną się zielone, ale nowe co wyrosną nie będą zainfekowane. Nie wiem czy i na ile Tilt tu pomoże, Atak tylko zabezpieczy rośliny ale nie zwalczy. Ja mam złe wspomnienia ze stosowania szczególnie Wirtuoza, który zupełnie nie dał rady septoriozie, Capalo to samo. Teraz trzeci rok stosuję triazol + karboksamid i mam nadzieję że taka taktyka będzie niezawodna. Sam triazol działa zbyt krótko aby skutecznie zabezpieczać, szczególnie nowe wyrastające liście, prochloraz i chlorotalonil prawdopodobnie    

nie przemieszczają, więc jak mają chronić nowe przyrosty? Karboksamidy mają silniejsze i dłuższe działanie zapobiegawcze od trizoli, i dość dobrze przemieszczają się w roślinie, więc lepiej ją ochronią niż stare substancje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Godz po zabiegu modus+ccc+mocznik+tilt turbo dość mocno padało przez 5 min :/ Zadziałają środki czy kasa w plecy ??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Panowie w jakiej kolejności wlewać : Siarczan magnezu, moddus, Stabilan, tern Premium, osd, promax

Edytowano przez globus512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

 szczególnie nowe wyrastające liście, prochloraz i chlorotalonil prawdopodobnie    

nie przemieszczają, więc jak mają chronić nowe przyrosty? Karboksamidy mają silniejsze i dłuższe działanie zapobiegawcze od trizoli, i dość dobrze przemieszczają się w roślinie, więc lepiej ją ochronią niż stare substancje.

 

W kwestii formalnej odnośnie tych nowych wyrastających.

Tego czego nie ma na wierzchu nawet karboksamid nie ochroni.

musi się wyłonić przed opryskiem i nie ma znaczenia prochloraz, chloro, triazol, czy SDHI.

Jak nie będzie nie chroni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

Wczoraj około 20 skończyłem skracanie pszenicy mieszanką modus 0,4 + 0,6 ccc ,  podczas zabiegu było 12 C , ku zdziwieniu dziś rano w nizinkach siwo i szron, choć temp 3 C. Zadziała ten zabieg prawidłowo czy jest po ptokach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Dziś w dzień ma być 16 stopni w nocy najniższa 6 stopni i teraz pytanie czy jechać na grzyba? Muszę wykonać zabieg na septorioze oraz rdzę w pszenicy. Po deszczach wyskoczyła jak szalona. Chcę dać epoksykonazol Rubric 125 0,6 + propikonazol Propico 0,5 (czy zastąpić tebukonazolem w dawce 0,8 l)
+ azoksystr
obine Amistar 0,4 + chlorotalonil Gwarant 1 l. Zadziałają te substancje w takiej temperaturze? Nie wiem co robić, od jutra przelotne opady aż do środy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj