Polecane posty

rolnik32    2

Jaki środek proponujecie na ostrożeń w pszenicy jarej tak żeby był efekt????

Edytowano przez rolnik32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Witam

Mam problem z pszenicą ozimą oraz pszenzytem ozimym. Na zbożach zaczęły sie pojawiać żółte końcówki i plamy jak na załączonych zdjęciach. Co to jest? czym to zwalczyć? proszę o pomoc

wirus ,nic już nie zrobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie mam pszenice gdzie pryskałem ją na chwasty mustangiem i przepuścił mi przytulie i inne dwu liścienne chwasty czym teraz to poprawić pszenica ma pierwsze kolanko na wysokości 2-2.5 cm nad węzłem krzewienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Galaper Strong ma rejestrację do fazy 1 kolanka. Działa bardzo dobrze. Ewentualnie daj sam fluoksypyr czyli Galaper, Starane itp. Przytulię załatwi na pewno i coś tam jeszcze troszkę przyhamuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

Skracalem pszeniczke gdy kolanko bylo 6-7 mm nad wezlem krzewienia dzis prawdzalem to znajduje sie 3 cm, poszlo 0,4 optmusa i 1 l antywylegacza, fczy to wina zenie ma deszczu?post-135757-0-46905500-1430071283_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinMadry    4

W jakim odstępie czasu po T1 dajecie T2? Wiem że zależy od rodzaju stosowanych środków ochrony, od intensywności porażenia, odmiany, itd. .. Chodzi mi o średni czas kiedy dać T2. Jak to jest u Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A kiedy radzicie sypnąć drugą dawkę na pszenicę jarą(mile widziany mocznik bo mam nadmiar, ale saletrę w razie czego też się znajdzie)? Pod korzeń dostała 50 kg azotu. Nigdy nie uprawiałem jarej pszenicy na większą skalę, zawsze miałem 30 arów żeby mieć nasiona jakby powymarzało, i pryskałem tylko i siałem nawozy resztkami z innych pól i wypadałoby się trochę doszkolić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Nom    6

jeśli chodzi o t2 to są różne rozbieżności czasowe w stosowaniu tego zabiegu, jeśli po t1 wystąpiły dość szybko choroby czyli nasilenie jest duże to pryskamy na liść pod flagowy czyli szybciej od standardowego wykonania zabiegu, po to by nie dać się bardziej rozprzestrzenić chorobą.Jeśli jednak nie widzimy objaw chorób na roślinie i jest ona ogólnie zdrowa i pełna wigoru to nie mamy się co śpieszyć i pryskamy w optymalnym terminie jak dla t2 czyli na liść flagowy. Pomogłem ??

jeśli tak to daj łapkę w górę mały gest a tak cieszy 

 

Pozdrawiam  

Agro-Nom

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Jakim herbicydem poprawić pszenicę? Zostało trochę chabra i są miejsca gdzie widocznie rozpylacze były przytkane bo jest całe spektrum chwastów. Zawsze stosuje odchwaszczanie jesienne i nie mam rozeznania co się stosuje na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja na jesien pryskam lentipurem a na wiosne pryskam linturem. dobry srodek, duze spektrum zwalczania chwastow a koszt na hektar to 60 zl.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

a ile razy w sezonie można pryskać środkiem axial

wg rejestracji pewnie raz, ale wg praktyki to i 3 nie powinno zaszkodzić bo jest to środek nalistny nie doglebowy i przy dawce 0,3l jak dasz 3 razy to będzie 0,9l, a przy górnej dasz 2x 0,45l też będzie 0,9l, a na poprzeczniakach i zakrętach dasz 4x 0,3L (praktykowane u mnie) brak fitotoksyczności dla rośliny uprawnej, więc można kilka razy prysnąć tylko pytanie po co? gdyż jest to bardzo dobry środek który powala u mnie spokojnie miotłe i owsik przy dawce 0,3l i w mieszance z granstar+grodyl lub lintur. mówię o dawkach axial stary z adigorem, bo nowy to dawki x2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

dziękuje za odpowiedz a pytam dla tego ża na jednym kawałku mam dość dużo miotły już raz pryskałem w tym sezonie w dawce właśnie 0,9 i nie wiem czy to pomoże jak przyjdą deszcze czy ona nie odbije czasami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co do przypaleń końcówek lisci to przyczyn moze byż bardzo dużo. Zaczniejmy od tego że jest bardzo sucho, rośliny zamykają aparaty szparkowe, a dostaja cos na liść wiec je muszą otworzyć. Kolejna sprawa to zimna woda, i wysoka temp w łanie. I nie zapominajmy że rolnicy mają tendencje do przelewania oprysków lub wykonywania byle jakimi opryskiwaczami. Jest sucho, na liściach gruba warstwa kutykuli więc każda wieksza kropla będzie nam spływała na końcówki liści.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Z tymi żółtymi końcówkami to jest dziwna sprawa. W tamtym roku też występowały i to w różnych regionach kraju. Ja jeszcze niczym nie pryskałem i też są miejscami żółte. Może jutro wjadę z t1 i ccc jak się da teraz lekko kropi deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie zastanawiam się co dać na zboża jare (mieszanka pszenicy z jęczmieniem) na pierwszą dawke saletre czy coś innego co polecacie,jesienią dałem ok. 25 ton pomiotu kkurzego ?? Jakie odżywki polecacie na mieszanke jeczmienia i pszenicy ? Bo się tak zastanawiam czy niedać takiej mikstury przeliczajac na ha:
1. Mocznik 10kg
2. Siarczan M. 10kg
Do tego mikrovity z intermagu:
3. Miedz 2l
4. Mangan 2l
5. Cynk 2l
6. Molibden 1l
7. Maxbor 2 l
8. Wapnovit 3l. już na jednym polu widze przebarwienia i potem zostają place niewiem dlaczego. Dodać coś jeszcze albo może są lepsze innych firm mikroelementy ?? Plon w jaki celuje to 5-6 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

u mnie w Arkadii jest  dość ostry niedobór magnezu pryskane dwa razy siedmiowodnym siarczanem magnezu ( raz 7%/200l wody drugi raz 5%/200l wody ) i objawy nie ustępują- ma ktoś jakiś pomysł czym innym ją potraktować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

u mnie w Arkadii jest  dość ostry niedobór magnezu pryskane dwa razy siedmiowodnym siarczanem magnezu ( raz 7%/200l wody drugi raz 5%/200l wody ) i objawy nie ustępują- ma ktoś jakiś pomysł czym innym ją potraktować?

Jak jest sucho to się nie dziw, transpiracja jest zminimalizowana i roślina niemrawo będzie chciała go pobrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj