Polecane posty

Ulman    5571

Nie umiecie czytać  ze zrozumieniem. Powyżej 15 mm deszczu może powodować wymywanie azotu azotanowego a ile go tam wymyje to choleta wie. Nikt nie powiedzil że cały tylko może np 5 N wymyć po takiej ulewie bo nie ukrywajmy 15 mm to zdrowy deszcz. No i oczywiscie nie bez znaczenia tutaj jest rodzaj gleby jak piach to wiadomo ze wiecej popłynie. A jezeli mamy sucho na polu to taki deszcz nie powinien narobic wiekszych szkód a o ile wiem wiele osob płacze że ma susze wiec nie ma czym sie martwic.

Zależy jakie 15mm.  Jeżeli w formie kapuśniaku pada cały dzień albo ulewa i 15mm w ciągu godziny to też inaczej wymywa. Większość z nas ma jakieś doświadczenie w rolnictwie i jeśli między pierwszym a drugim azotem jest bardzo dużo opadów to tą drugą dawkę można o 5-10kg czystego składnika zwiększyć.Nie ma natomiast po co siać paniki że spadło 15mm i azot trzeba powtarzać bo wymyty. Zakłady azotowe wam płacą za pisanie takich postów czy co?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

W czwartek wieczorem rozsiana saletra w dawce150 kg na ha, od tamtej pory pada deszcz, drobny ale bez ustanku. Fajnie że zdążyłem bo teraz już bym nie wjechał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W środę rozsiałem 155kg/ha saletry i 100kg siarczanu magnezu granulowanego. Następnego dnia po saletrze nie było śladu ale siarczan Mg dopiero znika dzięki tym opadom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ja rozsiałem pierwszą dawkę saletry w pszenicy we wtorek. Od środy do dziś kropiło niemal ciągle. Na drugi kawałek nie dało mi się jeszcze wjechać we wtorek, więc tym bardziej nie wjadę po tych słabych, ale prawie ciągłych opadach deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morganix    3

Witam! Mam taki problem.Prysnąłem jesienią pszeniczkę na chwasty Gleanem w dawce 25g/ha. Jednak z tego co widzę nie za bardzo zadziałał,jest sporo chwastów które tylko zmieniły kolor na ciemnobrunatny. 

 

Czym i kiedy  najlepiej teraz  poprawić żeby wyszło dobrze i ekonomicznie?? 

 

Na fotkach widać stan i rodzaj chwastów ale nie mogę ich identyfikować (brak doświadczenia :) )

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d9ec025b6d791549.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d5a6f08bc12eab8c.html

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Chaber bławatek/przytulia/fiołki- 150-180g Linturu lub Granstar Ultra 60g i po kłopocie, jednak Glean trzyma poziom :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morganix    3

OK dzieki wielkie!! :) No właśnie nie wiem czemu nie podziałał. W zeszłym roku też tylko nim pryskałem pszenżyto i było czyściutko. Pogoda i temperarura w normie była.  A kiedy najlepiej wykonać zabieg?? jak najszybciej czy poczekać aż trochę sie ociepli??

Edytowano przez morganix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Glean akurat podziałał w miarę-chaber,fiołek to chwasty średniowrażliwe i nawet jak je trochę przyhamował to lepiej dla Cb. Co do oprysku to w przypadku Lintura lepiej(ale nie koniecznie) jak jest ciepło ale jeżeli temperatura nie spada w ciągu nocy poniżej 2*C to można pryskać, do zestawienia można jeszcze dodać Mustang 195-też niewybrednego pod kątem zwalczania chwastów-za chabra jest odpowiedzialny aminopyralid a za przytulię/fiołka florasulam-te substancje charakteryzuje tolerancja na temperatury. Chaber jest dość żarłoczny i lepiej się z nim rozprawić wcześniej. Tak więc masz wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zależy jakie 15mm.  Jeżeli w formie kapuśniaku pada cały dzień albo ulewa i 15mm w ciągu godziny to też inaczej wymywa. Większość z nas ma jakieś doświadczenie w rolnictwie i jeśli między pierwszym a drugim azotem jest bardzo dużo opadów to tą drugą dawkę można o 5-10kg czystego składnika zwiększyć.Nie ma natomiast po co siać paniki że spadło 15mm i azot trzeba powtarzać bo wymyty. Zakłady azotowe wam płacą za pisanie takich postów czy co?

 

Może dokładnie nie napisałem ale chodziło mi raczej o ulewny deszcz. I chyba troche nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi bo chodzło mi tutaj bardziej o to że to że wymyje te 5 N to żadna strata i nie ma co panikować podobnie jak Tobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morganix    3

Dzięki wielkie @Tomazi3p  ;)   W nocy temperatura spada  jeszcze niekiedy do -1 także narazie sie wstrzymam. pod koniec tygodnia spróbuje coś zdziałać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Też może być, choć nie mam pewności co do zwalczenia fiołka. Po za tym spoko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Morganix też tak kiedyś miałem po gleanie i jak wegetacja ruszyła to wszystkie chwaściki upaliło przy samej ziemi łodygi uschły a potem padły bez żadnego poprawiania przy ziemi.
Bez poprawiania na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Witam! Mam taki problem.Prysnąłem jesienią pszeniczkę na chwasty Gleanem w dawce 25g/ha. Jednak z tego co widzę nie za bardzo zadziałał,jest sporo chwastów które tylko zmieniły kolor na ciemnobrunatny. 

 

Czym i kiedy  najlepiej teraz  poprawić żeby wyszło dobrze i ekonomicznie?? 

 

Na fotkach widać stan i rodzaj chwastów ale nie mogę ich identyfikować (brak doświadczenia :) )

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d9ec025b6d791549.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d5a6f08bc12eab8c.html

 

a kiedy pryskałeś data? może być tak że pełen efekt chwastobójczy uwidoczni się właśnie wiosną.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeborn    0

Witam ,zamierzam zaatakować chwasty jednoliścienne Attriubutem ,tylko nie mam pomysłu co dodać na dwuliścienne w stosunkowo niskiej cenie, może coś doradzicie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

Jeszcze nie siałem nawozu na pszenice ostatnie 2 dni lało i teraz poczekam żeby trochę wyschło ale za tydzień znów nadają w nocy przymrozki do -8 co myślicie siać czy poczekać jeszcze tydzień na trochę cieplejsze dni i noce pszenica w miarę dobrze rozkrzewiona ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Witam ,zamierzam zaatakować chwasty jednoliścienne Attriubutem ,tylko nie mam pomysłu co dodać na dwuliścienne w stosunkowo niskiej cenie, może coś doradzicie ;)

 

Attribut + Sekator lub można też Mustang Forte i pewnie sporo innych jeszcze specyfików.

 


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a na pszenice gdy dam 400 kg saletry w 2 dawkach po 200 kg to trzeba skrocic i czy wystarczy dac ccc i 0,2 moddusa i t oby wystarczylo jeden zabieg w jakich dawkach i kiedy najlepiej dac i jakis grzybowy oprysk to keidy dac by uzyskac w miare dobry plon ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj