Polecane posty

KaziU91    14

Na pierwszą dawkę najlepsza jest saletra . A saletrzak jak nie będzie wilgoci to się nie rozpuści .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631
Napisano (edytowany)

quote name="milanreal1" post="1513761" timestamp="1423420192"]

 

W pszenicy pojawia Ci się sporysz?

Tak tylko nie wiem czy jest to akurat ziarno pszenicy bo gdzieniegdzie była zanieczyszczona pszenżytem... Ale w jęczmieniu też występuje...

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

saletrzak odpada nie bierz go pod uwage,pierwsza dawka saletra 200kg/ha,druga mocznik 150-200kg/ha kazdy bedzie ci doradzał po swojemu a ja mysle nad takimi dawkami u siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ile tygodni po saletrze mocznik? Przed opryskiem na T1 czy już po? I przy takiej ilości azotu 2 zabiegi na grzyba wystarczą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

W jakiej kolejności po sobie powinny iść dawki azotu N1 N2 N3 i zabiegi T1 T2 T3, ?  N1-T1-N2-T2-N3-T3 ? i w jakich odstępach mniej więcej w tygodniach dawki azotu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ciekawe czy Parabola dorówna mi plonem pszenicy ozimej......myśle że z 2 tony powinna dać mniej.jak da 6t to będzie dobrze.W tym roku dam nową ochrone T1,T2 myślę że bedzie ładna i choroby jej nie złapią.Azot standardowo 2X.Stanowisko po ziemniakach i po pszenicy ozimej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobi77    1

Jakie będzie T1 i T2? Też bedę miał w tym roku pszenicę jarą ale jeszcze nie wiem jaką ochronę zastosuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie,

co jest lepsze na pierwszą dawkę: saletra czy saletrzak i w jakich dawkach?

Pszenica jest dość gęsta (220 kg/ha) i w miarę rozkrzewiona, przedplon: fasola, na jesieni poszło 100 kg/ha superfosfatu + 100 kg/ha soli potasowej. Odmiana to sailor. Lekko ją przymroziło, ale tylko same końcówki pożółkły.

A na drugą dawkę co polecicie: saletra, saletrzak czy mocznik? W jakich dawkach? Trzeciej dawki nie planuję.

Dzięki :)

jeżeli gęsta i dobrze rozkrzewiona to saletrosan - jak nie dostępny to niech pozostanie saletra. Na drugą dawkę przy braku trzeciej - mocznik. Jakiego plonu się spodziewasz? Proponuje 200 saletry na pierwszą i 150-170 mocznika na II

 

A ile tygodni po saletrze mocznik? Przed opryskiem na T1 czy już po? I przy takiej ilości azotu 2 zabiegi na grzyba wystarczą?

 

cieżko to określić w tygodniach. Przy zabiegu T w fazie BBCH 31 nawożenie przed opryskiem

 

W jakiej kolejności po sobie powinny iść dawki azotu N1 N2 N3 i zabiegi T1 T2 T3, ?  N1-T1-N2-T2-N3-T3 ? i w jakich odstępach mniej więcej w tygodniach dawki azotu? 

fazy fazy fazy..... inaczej nigdy nie będziesz trafiał w odpowiednie terminy

azot - I w momencie ruszenia wegetacji, II - BBCH 30, III - BBCH 37

fungicydy - T1 BBCH 30/31, T2 - BBCH 37/39 T3 - BBCH 59/61

oczywiście terminy fungicydów mogą być nieco inne, czasem bywa tak że trzeba przyspieszyć zabieg


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

jeżeli gęsta i dobrze rozkrzewiona to saletrosan - jak nie dostępny to niech pozostanie saletra. Na drugą dawkę przy braku trzeciej - mocznik. Jakiego plonu się spodziewasz? Proponuje 200 saletry na pierwszą i 150-170 mocznika na II

 

Niestety saletrosanu u mnie w okolicy nie dostanę. Więc zostanę przy saletrze.

Celuję w plon około 8t - 10t z hektara. W zeszłym roku na II klasie ziemi dostała czystego azotu 100 kg/ha i przy jednym zabiegu na T2 dała plon przeszło 8 t/ha. W tym roku tylko jedno pole mam II klasy, a reszta to III. Więc te 130 kg/ha czystego azotu powinno wystarczyć. Jak myślisz kolego: przy takiej dawce N ile zabiegów ochronnych wykonać i będzie potrzebne skracanie lub usztywnianie słomy (Sailor to pszenica dość wysoka)?

Edytowano przez przemaskrakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

100kg N i 8 ton?????

W ubiegłym roku miałem 190kg N i teraz sprzedałem ostatnią pszenicę z której mogę określić plon na 8,1t/ha

w tym roku planuje 200kg N i chciałbym 8,5tony...

Widzę ładne kokosy zbierasz z tej uprawy pszenicy przy takiej ochronie i nawożeniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ubiegły rok był specyficzny... Na 8 t to proponowałbym zwiększyć trochę to nawożenie i wogóle przejść na 3 dawki N. Co do ochrony - 8 t "zasługuje" na 3zabiegi.

A jeżeli chcesz zrobić to jak najtaniej to zostań przy tym nawożeniu, ochronę zrób 2-zabiegową a skracanie 1,5 l CCC w fazie BBCH 30/31 - ale 8 t Ci nie gwarantuje


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156
Napisano (edytowany)

http://www.bayercropscience.pl/produkty-lamardor-400-fs-681.php  zaprawiał juz ktoś tym zboża? Ten srodek jest porównywalny z Baytanem Uniwersal? czy gorszy?

Kupiłem Parabole i jęczmień Ella i są tym zaprawione.

20ml środka z 300ml wody na 100kg ziarna.czyli 1litr co kosztuje 760zł ma starczyć na 5 ton zaprawienia zboża.

Coś tanio wychodzi to zaprawianie ....ciekawe jak z jakością.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Lamardorem zaprawiałem zboża jare w ubiegłych latach.Moim zdaniem bardzo dobra zaprawa na jare.Ogranicza mączniaka i plamistość siatkowa we wczesnych fazach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aliona    2

Witajcie, proszę o poradę. Na jesień ze wzgłędów osobistych na przężyto nie sypałem nic. Co mysłicie o polifosce 8 na wiosnę. Zasobność głeby srednia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Polifoskę nie daje się pogłównie.

Daj saletre amonową wapniową.Przyładuj konkretnie to bedzie piękne zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Kolego , a co bylo przedplonem ? , dobrze by bylo dac jakies PK , jezeli chcialbys to Yara Mila 16-16-16 wczesna wiosna w dawce ok 250kg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Zamiast polifoski sypnij solą potasową a jeszcze lepiej kizerytem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aliona    2

A co Wy na to, gdybym sypnął sól potasową i saletrę z saletrzakiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

sól tylko jeżeli masz przepuszczalne gleby w innym wypadku nie ma sensu..

podaj jeden argument dla którego chcesz mieszać saletrzak z saletrą? Bo ja nie znam żadnego..

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

Moj kolega nigdy nie daje npk przed siewem. Przedplon kuku na ziarno i buraki. Na wiosnę na 1 dawkę idzie 300-350 kg yary-mil16-16-16.i w tym roku plon tak średnio dobre 8 ton ha. W porównaniu do mojego nawożenia 200 kg pol. 8 jesienią i 200-250 saletry na pierwszy strzał i plonie podobnym a nawożenie chyba droższe. Ile kosztuje yary-mil16-16-16? I ja jak ona działa a ile jej pójdzie w powietrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Mam pytanie. Jeśli produkuję pszenice na cele paszowe to na T3 wystarczy sam TEBU 250 EW?? Czy bedzie za słaby?? Ostatnio dawałem na t3 Fungicyd Artea. Jeszcze raz dodam że nie chodzi mi o jakość tylko o wydajność i dobre wyrównie ziarna z małym udziałem posladu ze tak powiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Moj kolega nigdy nie daje npk przed siewem. Przedplon kuku na ziarno i buraki. Na wiosnę na 1 dawkę idzie 300-350 kg yary-mil16-16-16.i w tym roku plon tak średnio dobre 8 ton ha. W porównaniu do mojego nawożenia 200 kg pol. 8 jesienią i 200-250 saletry na pierwszy strzał i plonie podobnym a nawożenie chyba droższe. Ile kosztuje yary-mil16-16-16? I ja jak ona działa a ile jej pójdzie w powietrze?

 

Nie daje przed siewem ale co roku daje na wiosne i bilans sie wyrównuje. W powietrze to tylko azot może pójść potas zależnie od gleby zostanie albo cześciowo wymyty jeżeli mówimy juz o stratach a fosfor bedzie dostepny dopiero pod roślinę następczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

 

@andrzej1988 Tebu (tebukonazol) jest jednym z najlepszych fungi na t3 , hmm jesli chcesz jeszcze lepiej choc to niepotrzebne zalezy jakie dasz t2 , np. Falcon 0,5 +0,4 tebu dokladnie nie pamietam Dalbym samo Tebu , ale gdyby pogoda nie sprzyjala i by lalo non stop to mozesz ten 2 wariant

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aliona    2

sól tylko jeżeli masz przepuszczalne gleby w innym wypadku nie ma sensu..

podaj jeden argument dla którego chcesz mieszać saletrzak z saletrą? Bo ja nie znam żadnego..

Przedplonem były zboża. Głeby mam przepuszczalne, dlatego potas. Saletra działa najszybcjej,więc będzie na szybki start roślyn a saletszak bo troche puzniej działa To wszystko wysiac jak najwcześniej. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

W pszenicy pojawia Ci się sporysz?

 

 

tak, z tym że pszenica była zanieczyszczona pszenżytem i nie wiem jakie ziarno jest zniekształcone...

Ale w jęczmieniu również wystepuje. Jak temu zaradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj