Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gwozd    104

Przy dokarmianiu siarczanem magnezu siedmiowodnym prawie przy każdym oprysku rośliny dostają trochę siarki. Ile tej siarki wchłaniają i jest wykorzystywana? Bo słyszałem że śladowe ilości, że przez liście nie pobierają siarki.

 

Łubin jako przedplon pszenicy to dobra sprawa. 2.60zł/kg to pewnie kwalifikat wąskolistnego albo żółty od rolnika. Pszenice siałem po wąskolistnym na nasiona i fajna wychodziła, Teraz będę po grochu. Po żniwach łubin jakom poplon to nie bardzo bo nie zdąży urosnąć do orki siewnej na pszenice ozimą, będzie bardzo dobry pod jarą a orka zimowa jak zawiąże strąki. Może wyszedłby jako poplon pod pszenicę ozimą ale po jęczmieniu ozimym, oczywiście jeżeli ilość opadów będzie odpowiednia. Na poplon to lepiej kupić od rolnika łubin wąskolistny i ceny są od 1zł do 1,6zł, a jak jest dużo zwierzyny to siejesz odmianę gorzką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

No właśnie myślałem o łubinie ale oprócz ceny nasion odstrasza mnie trochę widmo masy saren i dzików. Aby obsiać 1 ha łubinem potrzeba około 400 zł na same nasiona(najtaniej znalazłem nasiona po 2.60) natomiast koszt nasion seradeli na 1 ha to około 100 zł. A ile czasu przed siewem musiałbym zaorać seradele jako nawóz zielony aby w jakimś stopniu się rozłożyła?

 

jesli boisz sie saren to kup łubin gorzki. jesli bedzie na poplon to lepiej gorzki i sarna sie nie czepi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

witam

czy ktoś z forum powie ile powinna mieć pędów prawidłowo rozkrzewiona pszenica?

Podaj odmiane wzgledem której tyczyło sie pytanie,każda odmiana ma odpowiednia obsade i MTZ.Na tej podstawie prowadzimy łan i decydujemy ile chcemy  miec klosów na jednostce i jaka ilośc pieterek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Podaj odmiane wzgledem której tyczyło sie pytanie,każda odmiana ma odpowiednia obsade i MTZ.Na tej podstawie prowadzimy łan i decydujemy ile chcemy  miec klosów na jednostce i jaka ilośc pieterek.

 

Pszenica bamberka jaką powinna mieć obsadę itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

słyszeliście o nowym saletrosanie na zboża ? zawiera 30N 17 w formie amonowej i 13 w formie azotanowej oraz 6 S w formie siarczanowej 15 SO3 :) Może być dobry na I dawkę, co prawda ja już zakupiłem saletrę na I dawkę, ale na drugi rok trzeba będzie spróbować :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Nie słyszałem. Nawet w necie nie mogę go znaleść. Pewnie jeszcze nie jest wprowadzony do produkcji. A może jakiś z importu ze wschodniej granicy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elciamloda    0

planuje dawke startowa saletrosan to jest na pobudzenie wegetacji 150kg/h a za ok tydzien dac saletre 150kg/h,czy to dobre rozwiazanie ,czy lepiej dac odrazu200kg/h saletry na start

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Ja kupiłem saletrosan 30N ,w necie jest mało info o nim bo zakłady azotowe w Tarnowie wypuściły kilka tyś ton żeby wyczuć rynek czy jest zapotrzebowanie na taki produkt kupiłem po1200 zł brutto w styczniu .Co myślicie o pierwszej dawce na rzepak 200kg saletrosan 26N +200kg saletrosan 30N a może 200kg saletrosanu 26N +200kg saletry ,a saletrosan 30N dać na pierwszą dawkę na pszenicę .jak radzicie ?

Edytowano przez PABLO555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ja bym dał ten z większa zawartościa siarki na rzepak. A ten drugi może być i na pszenice bez problemu nawet lepiej że ma tej siarki mnie bo pszenica az tak duzo jak rzepak jej nie potrzebuje. Ogólnie ciekawy nawóz warty uwagi według mnie tym bardziej że ma wiecej formy azotanowej niż ten stary saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

fakt też o nim myslałem ale już mam saletre ,, ile panowie dajecie azotu na pszenice ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Ja kupiłem saletrosan 30N ,w necie jest mało info o nim bo zakłady azotowe w Tarnowie wypuściły kilka tyś ton żeby wyczuć rynek czy jest zapotrzebowanie na taki produkt kupiłem po1200 zł brutto w styczniu .Co myślicie o pierwszej dawce na rzepak 200kg saletrosan 26N +200kg saletrosan 30N a może 200kg saletrosanu 26N +200kg saletry ,a saletrosan 30N dać na pierwszą dawkę na pszenicę .jak radzicie ?

 

Ale sobie utrudniasz chopie  :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

planuje dawke startowa saletrosan to jest na pobudzenie wegetacji 150kg/h a za ok tydzien dac saletre 150kg/h,czy to dobre rozwiazanie ,czy lepiej dac odrazu200kg/h saletry na start

 

ja w zeszłym roku na I dawkę po burakach, dałem 100kg saletrosanu i 100kg saletry, było ok. U Ciebie wychodzi 39+51N=90kg, jak masz dobrze rozkrzewioną pszenicę to moim zdaniem za dużo, ja przy 3-4 pędach dałem jak wyżej i było w sam raz.

Ja kupiłem saletrosan 30N ,w necie jest mało info o nim bo zakłady azotowe w Tarnowie wypuściły kilka tyś ton żeby wyczuć rynek czy jest zapotrzebowanie na taki produkt kupiłem po1200 zł brutto w styczniu .Co myślicie o pierwszej dawce na rzepak 200kg saletrosan 26N +200kg saletrosan 30N a może 200kg saletrosanu 26N +200kg saletry ,a saletrosan 30N dać na pierwszą dawkę na pszenicę .jak radzicie ?

 

jak kolega napisał - UTRUDNIASZ sobie :) daj na rzepak 300-350kg saletrosanu 26n +po ok dwóch tyg 250-300saletry jak już tak walisz N, a na pszenicę jak dla mnie ten saletrosan 30n fajna sprawa, jak masz w silne pszenice to myślę, że wystarczy 150, 200 jesli nie myślisz o saletrze w 1 dawce.

fakt też o nim myslałem ale już mam saletre ,, ile panowie dajecie azotu na pszenice ?

ile? zalezy po czym i od czlowieka, bo niektórzy to widzę na forum , że nie patrzą na zasobnośc tylko walą 180-200kg N w czystym składniku. 

Jak dla mnie po dobrych przedplonach takich jak rzepak, buraki to optymalne nawożenie N to 120-150kg, 160 to już MAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Od kiedy buraki to dobry przedplon. Pole wycyszone nawet z wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Może i utrudniam bo robię 2 przejazdy ale moim zdaniem sam saletrosan 26 na moje rzepaki to zasłabo ja połowę (22)ha rzepaku przesiałem powód (ślimaki)jest dość mały około 6-10 liści .W ubiegłym roku dawałem 200 saletrosan +200 saletra ,druga dawka 200kg saletra .i na tym koniec troszkę dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Od kiedy buraki to dobry przedplon. Pole wycyszone nawet z wody

jak buraki to zły przedplon to co jest dobrym?

  • Like 2

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
losktos

 

Jeżeli ktoś nie nawoził obornikiem pod buraki, zebrał liście to faktycznie może być trochę słabe stanowisko, a jeżeli jeszcze zdążysz zasiać pszenice ozimą, to ma ciężko ale w sumie po co woda jesienią, są rosy, u mnie plon był porównywalny 6,5 t, po ziemniakach i burakach pastewnych,  a pszenica siana 25 października, najlepszym przedplonem jest rzepak i nie ma co tu dyskutować :D  Chociaż u mnie pszenica też po jęczmieniu jarym gdzie słoma była pocięta sypała rewelacyjnie 5,5t/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bajteeek    4

witam, pierwszy raz w życiu posiałem pszenicę, odmiana Arkadia, przedplon mieszanka zbożowa, III i IV klasa gleby, czy skracanie będzie konieczne przy nawożeniu ok. 150kg N, jeśli tak to co najlepiej zastosować, oraz jaką ochronę fungicydową zastosować aby zamknąć się w 2 zabiegach a przy tym nie zbankrutować? mieszanie raczej nie wchodzi w grę bo po prostu plantacja nie jest na tyle duża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

przy 150 N nie musisz skracać cerone jest stosunkowo drogi a u ciebie na pewno ustoi Arkadia, ja pryskałem Topsinem  a drugi zabieg Artea  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

to zależy od przebiegu pogody i obsady przede wszystkim jak rzadka to może i nie trzeba skracać ale jak gesta to bym skrócił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak i kiedy najlepiej skracac pszenice bo jeden znajomy to mi powiedzial ze nie skraca bo skrocil kiedys pszenice samym ccc i mowi ze sam poslad zebral a my w tamtym rou skrocilismy moddusem ale to drogo wychodzi i pytanie czy mozna moddus mieszac z ccc i czy to bezpieczne dla roslin jest i jakie dawkowanie tego i wgl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

ja skracam cerone, + (jakis inny środek który obniżał dawkowanie nie pamiętam musiał bym zobaczyć do papierów) od 1-4 kolanka ja w zeszłym roku skracałem za późno i leżała a jak wiadomo jak leży to i parametry do d*py, ale na szczęście tylko miejscami, ale najlepiej około 2 kolanka (ja tak w tym roku przypilnuję mam nadzieję :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

U mnie przy 140 kg N/ha idzie 0,2/0,3 moddusa + 0,9 ccc i jest dobrze chociaż w minionym roku przy plonie lekko przekraczającym 8t/ha to julius nie ustał wszędzie ale to był specyficzny sezon duża ilość opadów . W tym sezonie może być susza wiosenna i wtedy uważajmy lepiej na dawki bo można więcej złego niż dobrego zrobić . Choć dawka którą podałem jest bardzo bezpieczna . Zobaczymy koledzy co z tą zimą jeszcze będzie śniegu brak czy wody na wiosne wystarczy naszym roślinkom . Pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

jak to możliwe że masz 8t/ha przy tak niskim nawożeniu N?? Jaka ziemia przedplon, nawożenie organiczne? poplony? 

Daros

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1783

U mnie 100N i 8t Wydma po kończynie, a wcześniej burakach. Klasa IVa, T1: duet star, T2 Artea. Polecam dobry płodozmian. W tym roku rowniez nie planuje jakiejs super ochrony, poniewaz na takiej klasie ziemii najwazniejszym czynnikiem są opady, a ich brak moze spowodować, ze cale moje starania będą na nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj