Polecane posty

slawek2209    161

oj ludzie ludzie. Czy tylko azot z saletry ma wpływ na rozkrzewianie?Gdzie pozostałe składniki i uregulowany odczyn gleby?Bez tego nawet 500 kg saletry nie pomoże uzyskać wysokich plonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Koledzy było już pewnie nie raz ale temat jest tak obszerny (długi) że pozwolę sobie zapytać jeszcze raz; jak dokrzewić najlepiej pszenicę wiosną nie robiłem tego nigdy, ale tej jesieni było bardzo sucho do tego doszło lekkie opóźnienie siewu (5 październik) i pszenica wygląda słabawo, ma 2-3 listki i chciałbym dać jej jakiegoś kopa (dopalacza :D) wiosną.

 Proszę o radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Slawek2209 zamierzasz skracać raz czy dwa razy bo czy napewno po dawce 84kg N 0.7lCCC utrzyma tą pszenice, a jakie następne dawki i czy celujesz w jakościową pszenicę ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1528

Jeżeli zima będzie taka jak teraz-czyli ciepła to może przyspieszyć się rozkład substancji czynnej i chwasty mogą powschodzić, ale jak będzie to się okaże

 

aha, to preparat ma "czas" do wiosny tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

wiosną na pierwsza dawke daj 250 kg saletry i w fazie krzewienia 0.7 l ccc

 

w fazie krzewienia ? chcesz jądokrzewiać czy skrócić ?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

0,7 może wystarczyć, wszystko zależy od fazy i stanu roslin

 

w fazie krzewienia ? chcesz jądokrzewiać czy skrócić ?

mowa o dokrzewieniu. Stosując w fazie krzewienia nic innego nie uzyskasz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Oglądałem dzisiaj pszenicę i jest w fazie początku krzewienia, czyli oprysk stosować najwcześniej jak się da na wiosnę?

@losktos to ile zastosować 0,7 czy 1 l, czytałem też o domieszce modusa, może coś jeszcze? Nigdy nie robiłem dokrzewiania a chciałbym uzyskać znaczący efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

musisz obserwować temperature. CCC można stosować od 5 C ale poniżej 8 C konieczny jest dodatek adiuwantu bo inaczej nie wchłonie się do rośliny


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To na drugą dawkę kiedy sypnąć mocznik po saletrze

Tak po saletrze tylko musisz sypnąć mocznik jakies 2-3 tygodnie przed pojawieniem się pierwszego kolanka tak aby azot z mocznika był dostępny kiedy zboże osiągnie pierwsze kolanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ja swoje pszenice siałem w optymalnym teinie i jest dobrze rozkrzewiona. Na pierwszą dawkę poleci ok 220kg saletry, na jakies 3tygodnie chyba 200kg mocznika i gdy zacznie się tylko kłosić znów 80-100kg mocznika. Do tego jakiś T1 1l Wirtuoza, T2 planuje seguris , a nad T3 zobaczymy. Zakładany plon 9T jeśli pogoda dopisze.

10t/ha plon konsumpcyjnej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

w fazie krzewienia ? chcesz jądokrzewiać czy skrócić ?

 

Miałem na myśli dokrzewianie słabo rozwiniętej pszenicy o której pisal powyżej kolega .Normalnie rozwiniętą  pszenice skracam  ccc1l +moddus 0.3 l lub 1l ccc+ medax 0.6 l

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Szykuje się do zakupów nawozów wiosennych. Oczywiście znaczną część ich będzie stanowić saletra którą stosuje na pszenicę w dawkach dzielonych około 500-550kg/ha. W tym roku przed zasiewami postanowiłem zrobić badania gleby i niestety ich wyniki nie są rewelacyjne - już wiem czemu w 2014r pszenica sypała mi tylko 6 a nie 8t :P     Martwi mnie najbardziej poziom P i K. Czy jest sens pogłownie zastosować Nitrofoskę ? Jeżeli tak to jakie polecacie ? ? Nigdy nie miałęm z nimi do czynienia.. Kiedy ją sypać ?  Przed I dawką saletry ?  Po I dawce ?    Widzę też niski poziom Mg oraz PH. PH uratuje po żniwach wapnem tlenkowym natomiast na brak Mg zastosowałbym siarczan.  Pozdrawiam i czekam na rady i opinie   W załączniku przesyłam badania gleby. Na stanowiskach z dwóch próbek jest w tej chwili zasiana pszenica.

post-17709-0-28948200-1421050281_thumb.jpg


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja bym nie bawił się w żadne nitrofoski tylko ten sezon jeszcze tak zostawił a rośliny wspomóc troszkę dolistnie. Jak dla mnie sypanie P i K pogłównie to wyrzucanie pieniędzy w błoto bo i tak efektywnie zaczną działać dopiero w przyszłym sezonie. No może K zostanie wykorzystany jeżeli masz przepuszczalne gleby.

zabierz się od przyszłego sezonu za uregulowanie odczynu - oczywiście też nie przesadzaj z dawką wapna i konkretne systematyczne nawożenie przedsiewne. Ale to robota nie na jeden sezon


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie a na dosc dobrze rozkrzewiona pszenice na 1dawke lepiej 200kg saletry czy 250 saletrosan a na 3  dawke mocznik czy saletra a wy ile sypiecie na 3 dawke  czy 100kg mocznika wystarczy na poprawe parametrow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Mój plan zakłada coś takiego dla pszenic dobrze rozkrzewionych :

 

1 - 250kg/ha Saletrosanu - przy ruszeniu wegetacji

2-  150kg/ha - 200kg/ha saletry - 1 kolanko

3- 100kg mocznika

 

Plan awaryjny dla pszenic "słabszych" :

 

1 - 100kg/ha Kizerytu, 250kg/ha saletry - przy ruszeniu wegetacji no i na na niektórych 0,7l/ha CCC na dokrzewienie

2- 150kg/ha - 200kg/ha- 1 kolanko

3- 100kg mocznika

 

Cofnij się kilka stron wcześniej tam była omawiana kwestia nawożenia wiosennego.

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocpolska    0

ja bym ci polecił saletrosan w takiej dawce jaką napisałeś, bo co z tego że na sypiesz  saletry jak masz małą zasobność siarki w glebie to pszenica nie będzie efektywnie pobierała azotu i plon będzie mizerny a sletrosan wcale droższy od saletry nie jest.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

panowie a na dosc dobrze rozkrzewiona pszenice na 1dawke lepiej 200kg saletry czy 250 saletrosan a na 3  dawke mocznik czy saletra a wy ile sypiecie na 3 dawke  czy 100kg mocznika wystarczy na poprawe parametrow

 dla dobrze rozkrzewionych lepiej saletrosan nawet 200 kg, a na 3 dawkę saletra 100 -150 kg


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj