Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aro1975    324

Teraz to człowiek widzi z innej strony. Wracając do tematu. Stosował ktoś taką kombinacje jak saletra i kizeryt nie mówię tu o wymieszaniu ale oddzielnym zastosowaniu tych nawozów.

 

stosowałem w tamtym roku pod żyto hybrydowe 100kg/ha kizerytu na zamarznięta ziemie i saletrę przed ruszeniem wegetacji, w tym roku taka kombinacja na pszenice i żyto - wychodzi lepiej (przynajmniej u mnie) jak  dostarczanie siarki w postaci saletrosanu i uzupełnienie azotu na pierwsza dawkę saletrą

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarak    15

Dzieki za odpowiedź tylko ciekawe czy uda mi się dostrzec 1 kolanko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocpolska    0

Cześć :D jestem nowy na forum więc pozdrawiam wszystkich użytkowników i wszystkiego najlepszego w nowym roku 2015 !!!

 

Mam pytanko miał któś odmiane pszenicy fregata jak ona plonuje pszy jakim nawożeniu i czy trzymają jej się choroby.

 

Pozdrawiam :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

na drugim polu mam posiane około 230kg i jest strasznie rzadka gleba IV-V  jaka ochrone zastosować ile dać saletry  w jakich terminach jaki antywylegacz( dlaczego modus jest droższy od innych

Bo jest znacznie lepszy, choć porównywalny antywylegacz medax top kosztuje podobnie. Zastosuj moddus a do CCC nie wrócisz. Moddus skraca, usztywnia i pobudza roślinę do budowy silniejszego systemu korzeniowego poza tym działa dłużej oraz nie działa szkodliwie w fazie późniejszej niż BBCH 31. To tak w skrócie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czytałem ostatnio plany uprawy pszenicy ozimej z pól doświadczanych i często używali Cerone 0.75l/ha ,a czasami Moddus 0,2-0,3 l/ha stosowali przy tych środkach nawożenie od 120 do 170 kg N. W jakim punkcie skali BBCH (w planie uprawy jest tylko data)  stosować te środki waszym zdaniem i czy Moddusa można zastąpic Medaxem jak tak to w jakiej dawce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A po co ludzie na forum mieszają modusa z antywylegiwaczem 675sl

Aby wzmocnić skrócenie I międzyweźla. Do tego jeden środek wzmacnia działanie drugiego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos dzięki za informacje, a podasz jak rozłożyłeś to 150kg N w poszczególnych dawkach i jakie mniej więcej parametry uzyskałeś? a łączysz skracanie razem z T1 ?

 

były 2 dawki:

pierwsza 200 kg saletry

druga 170 kg mocznika

zabrakło trzeciej dawki i w tym roku już tego błedu nie popełnie

parametry bywały różne. Na niektórych składach brakowało trochę białka lub glutenu.

Co do skracanie to łączyłem w ubiegłym roku CCC z fungicydami

A po co ludzie na forum mieszają modusa z antywylegiwaczem 675sl

chodzi o działanie synergistyczne trineksapaku etylu (substancja moddusa) i CCC (substancja np. Antywylegacza czy Stabilanu) Obie substancje dobrze się uzupełniają w tak jakby wspomagają swoje działanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

losktos, ale do tych 150kg N dołożysz dawkę jakościową, jak tak to ile czy te  150 kg rozłożysz na 3 dawki  ? i czy na drugą i trzecią  dawkę pójdzie mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocpolska    0

ma ktoś jakieś propozycje jak w miarę tanio i skutecznie ochronić pszenice fregatę od grzyba w 3 zabiegach ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Losktos na poprzedniej stronie napisał, a w stecz Milanreal się dużo produkował więc wystarczy poczytać.

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

 

Wirtuoz może się udać ale pod warunkiem że przed zabiegiem nie będzie silnego porażenia (głównie mączniakiem). Proquinazid to substancja głównie zapobiegawcza. Przerabiałem to jednego roku i nie byłem zadowolony.

W ubiegłym roku na bamberce stosowałem

T1 Duet Star 1l + Atak 0,7

T2 Menara 0,5 + Acanto 0,5

T3 Tebu 1l

Do T1 nie miałem zastrzeżeń a wrecz byłem pozytywnie zaskoczony. W T2 - ten wariant trochę słabo zadziałał interwencyjnie (Menara) ale trgedii nie było. T3 - aby dobrze zadziałało musi być podane na początku kwitnienia - bynajmniej pod katem fuzariozy

Ogólnie dość dobra ochrona, szczególnie pod wzgledem relacji jakość - cena

W T2 Menare można zastapić epoksykonazolem lub całą pozycje zamienić na Reveller + epoksykonazol - z tym że to wyjdzie już troszke drożej

 

 

 

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź, w tym roku spróbuje Twój drugi wariant

T1 Duet Star 1l + Atak 0,7

T2 Reveller + epoksykonazol ( nie mogę się jednak przemóc do Menary )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos, ale do tych 150kg N dołożysz dawkę jakościową, jak tak to ile czy te  150 kg rozłożysz na 3 dawki  ? i czy na drugą i trzecią  dawkę pójdzie mocznik

 

suma N będzie podobna, może o 10-20 kg wyższa

dla pszenic wcześniejszych planuje 1 -saletrosan 200 kg, 2 -saletra 200 kg 3 -saletra 100 kg

dla późnych 1 - saletra 200-220 kg 2 - saletra 200 kg lub 150 mocznika 3 - saletra 100 kg

 

jescze pytanie dotyczące skracania nie lepiej jest zastosować samego moddusa bo nie skraca rozety korzeniowej jak to robi ccc czy antywylegacz plynny 675

 

zdania są podzielone na temat oddziaływania CCC na system korzeniowy. Czytałem kiedyś doświadczenie w którym było jasno wykazane że CCC nie miał żadnego wpływu na system korzeniowy. Aczkolwiek nie raz udowodniono że w jakiś sposób ogranicza wzrost korzeni.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

losktos, uważasz że 1,5l stabilanu utrzyma pszenice z 110kg N w dwóch pierwszych dawkach  (nie sądzę ze robisz źle tylko pytam z ciekawości ), oraz czy 34kg N w dawce jakościowej to nie za mało bo gdzieś czytałem że powinno się wysiać ok 50-70 kg N na hektar. Czy prawidłowo prowadzona ochrona podstawy źdźbła również ma duży wpływ na to czy pszenica wylegnie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos, uważasz że 1,5l stabilanu utrzyma pszenice z 110kg N w dwóch pierwszych dawkach  (nie sądzę ze robisz źle tylko pytam z ciekawości ), oraz czy 34kg N w dawce jakościowej to nie za mało bo gdzieś czytałem że powinno się wysiać ok 50-70 kg N na hektar. Czy prawidłowo prowadzona ochrona podstawy źdźbła również ma duży wpływ na to czy pszenica wylegnie ? 

nigdzie nie napisałem że w tym roku będę stosował sam stabilan :) Ale nie powiem że nie utrzyma, pod warunkiem terminowego zastosowania.

Co do dawki jakościowej ilości są różne w zależności od literatury. Jak okaże się za mało to w następnym sezonie podam więcej.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

przy gęstym siewie 300kg swojej pszenicy nie czyszczonej grubej ( nie wiem jaka obsada na m2) można intensywnie azotowac czy raczej odpuścić i za rok posiać rzadziej 

 

Mozna tylko trzeba to robić z głową. Po pierwsze na I strzał daj jej max 150 kg saletry żeby sie nie pokrzewiła mocniej. Co do dalszego nawożenia musisz sobie postawić pytanie jaki chcesz plon osiągnąć. Po pierwsze zadbałbym o choroby podstawy źdzbła przy gęstym łanie będzie wysoka presja chorób także trzeba czymś dobrym prysnąć. Druga dawke mozesz dac coś koło 200 saletry nawet wiecej i ze 100 kg na kłos. Ale to są przykładowe dawki tak jak napisałem musisz wiedziec co chcesz osiągnąć. W zależności od stanu plantacji możesz użyć podwójnego lub pojedynczego skracania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocpolska    0

jeśli jest gęsta pszenica to na pierwszą dawkę nie syp saletry bo ci się zabardzo rozkrzewi tylko nasyp saletrzak np nie da on się jej rozkrzewić tylko będzie się pieła w górę. Pozdrawiam ! :D

 

Edytowano przez mocpolska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak ma nie dać się rozkrzewić skoro procentowo zawiera taki sam stosunek formy amonowej do saletrzanej co saletra? w momencie ruszenia wegetacji wody nie brakuje także saletrzak też zacznie szybko działać

Na gęste pszenice trzeba wybierać nawóz z większym udziałem formy amonowej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź, w tym roku spróbuje Twój drugi wariant

T1 Duet Star 1l + Atak 0,7

T2 Reveller + epoksykonazol ( nie mogę się jednak przemóc do Menary )

 

Kolego Bardzo dobry wariant T2 , ja daje 0,8 Revellera+ epoksy jakies 08-0.9 zalezy jak wyglada pszeniczka , w tym roku zastosowalem to na flagowym nie bylo widac grzyba  , bardzo dobrze chronilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Do kolegi z gęstą pszenica:

Najlepiej to żebyś sypnął saletrosanu on troche mniejszego kopa daje niz saletra bo wiecęj azotu amonowego ma a potem mocznik w sumie byłby dobrym rozwiazaniem tez nie jest tak gwałtowny jak saletra i ważne jest zeby za wczesnie nie sypnąć najlepiej po I kolanku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj