Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam, jeśli rozmyślacie nad kupnem nawozu to mogę wam co nieco doradzić otóż starej dobrej saletry raczej nie kupie już nigdy więcej, ponieważ w tamtym roku trochę poeksperymentowałem z nawozami i mogę wam powiedzieć, że nie opłaca się sypać saletry na pierwszą dawkę. Ja stosowałem na 6 hektarach pszenicy ozimej kilka nawozów i podam na którym miałem największy plon.

 

2 hektary pszenicy ozimej 1 dawka N 230 kg / ha saletrosanu makro 2 dawka N salmag z siarką 200 kg / ha   Plon 9,2 t / ha

 

2 hektary pszenicy ozimej 1 dawka N 230 kg / ha salmagu z siarką 2 dawka N salmag z siarką 200 kg / ha  Plon 8.7 t / ha

 

2 hektary pszenicy ozimej 1 dawka N 230 kg / ha saletry 2 dawka N 200 kg / ha Plon 7.8 t / ha

 

Moje sugestie są takie nigdy nie lekceważcie siarki !!!

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jakby CI pocisnęła susza to byś widział co by było z tego salmagu, leżałby i leżał :)

Poza tym dobór nawozu zależy od stanu roślin.

Saletrosan owszem jest dobry ale na plantacje dobrze rozwinięte jesienią.

Zrób sobie doświadczenie na słabej pszenicy późno sianej i wtedy porównaj saletrosan i saletre ;)

 

A co do Twojego doświadczenia. Było to na jednym polu? Termin siewu, odmiana, ochrona fungicydowa, pozostałe nawożenie identyczne? Jak było to na innych polach to czy zawartość składników na podstawie analiz glebowych była przynajmniej zbliżona? i Czy wszystkie nawozy stosowane były w jednakowych terminach?

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

losktos to było jedno 6 hektarowe pole które po prostu podzieliłem na 3 kawałki . A siew i pryskanie rozsiewanie nawozu itp. wszystko tak samo. Wiem losktos że na plantacje słabo rozkrzewione i ogólnie liche lepsza jest saletra ale zazwyczaj jak się sieje i dba tak jak się powinno to jest wszystko ok. a siarkę tszeba jakoś zapewnić jak nie tak to inaczej, każdy wie jak wygląda jego zborze i wie jaki nawóz trzeba zastosować.

Edytowano przez forumkowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Witam, jeśli rozmyślacie nad kupnem nawozu to mogę wam co nieco doradzić otóż starej dobrej saletry raczej nie kupie już nigdy więcej, ponieważ w tamtym roku trochę poeksperymentowałem z nawozami i mogę wam powiedzieć, że nie opłaca się sypać saletry na pierwszą dawkę. Ja stosowałem na 6 hektarach pszenicy ozimej kilka nawozów i podam na którym miałem największy plon.

 

2 hektary pszenicy ozimej 1 dawka N 230 kg / ha saletrosanu makro 2 dawka N salmag z siarką 200 kg / ha   Plon 9,2 t / ha

 

2 hektary pszenicy ozimej 1 dawka N 230 kg / ha salmagu z siarką 2 dawka N salmag z siarką 200 kg / ha  Plon 8.7 t / ha

 

2 hektary pszenicy ozimej 1 dawka N 230 kg / ha saletry 2 dawka N 200 kg / ha Plon 7.8 t / ha

 

Moje sugestie są takie nigdy nie lekceważcie siarki !!!

a pszenica załapała parametry jakościowe, i jak była skracana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja podałem tylko te różne nawozy które pszenica dostała, a oprócz tego pszenica dostała 100 kg mocznika na kłos, trzy razy była odżywiana mocznikiem z siarczanem magnezu i mikroskładnikami.

 

skracana była modusem 0,4 l / ha 3 zabiegowa ochrona [ w miarę droga ]. 

jesienne zwalczanie chwastów legato plus 600 sc

lubofos 400 kg przed siewnie 

 

odmiana Bamberka 

 

a pszenica dostała razem 200 N

 

 

Edytowano przez forumkowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Teraz to człowiek widzi z innej strony. Wracając do tematu. Stosował ktoś taką kombinacje jak saletra i kizeryt nie mówię tu o wymieszaniu ale oddzielnym zastosowaniu tych nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos to było jedno 6 hektarowe pole które po prostu podzieliłem na 3 kawałki . A siew i pryskanie rozsiewanie nawozu itp. wszystko tak samo. Wiem losktos że na plantacje słabo rozkrzewione i ogólnie liche lepsza jest saletra ale zazwyczaj jak się sieje i dba tak jak się powinno to jest wszystko ok. a siarkę tszeba jakoś zapewnić jak nie tak to inaczej, każdy wie jak wygląda jego zborze i wie jaki nawóz trzeba zastosować.

czyli twierdzisz ze pszenica zasiana np. bo burakach, późno ze wzgledu na późny zbiór przedplonu jest źle zadbana?

a skąd wziąłeś 200 kg N?

saletrosan 230 kg - 59,8 kg N

salmag 200 kg - 55 kg N

no i mocznik który nagle się znalazł 100 kg - 46 kg N

daje razem 160 kg

rozumiem że reszta dolistnie w moczniku?

teraz rozważając wariant z samą saletrą (430 kg) to w samej saletrze + 100 kg mocznika podałeś 192,2 kg N/ha i też jednakowa ilość mocznika dolistnie? to daje razem kosmiczną sumę azotu /ha

a ta ochrona "w miarę droga" to jaka? Bo jak dla mnie pieniądz nie jest miernikiem jakości ochrony

coś mi się wydaje naciągane to Twoje doświadczenie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie twierdze że jest źle zadbana. w dolistnym nawożeniu mocznikiem jest  24 kg N 

pierwsza dawka  60 kg N

druga dawka 55 kg N

3 dawka  mocznik 46 % 100 kg = 46 kg N

no i w lubofosie przed siewnym pod zboża w 400 kg = 16 N

 

Razem  201 N / ha 

 

a co do ochrony to 3 zabiegowa z BASF też była doświadczalna bo ogólnie takiej drogiej to nie stosuje. 

i jeszcze coś mieszkam w pomorskim więc mam ziemie 1 i 2 klasy i mnie raczej nie obchodzi czy to dla ciebie naciągane czy nie ? jak dam 1 dawkę nawozu to wrzucę zdjęcia teraźniejszej pszenicy bo na razie śniegiem zasypana. hehe.

A jak ci powiem że w moim rejonie żniwa 2014 czyli zeszłe rzepak sypał 5,5 tony średnio najlepszy kawałek jaki miałem sypał 5,8 t ? ha a najgorszy 4,3 t / ha u sąsiada tak samo. Nie wierzysz nie mój problemo

 

 

 

Edytowano przez forumkowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

kolega losktos również mieszka w rejonie gdzie ma ziemie 1-2 klasa, więc myślę, że trochę wie co mówi.. 

 

 

chwalmy się dalej jakie osiągamy plony a na pewno będzie nam żyło się lepiej.... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Masakra na tym forum Rzepak plonuje 5,8t/ha pszenica po 12t/ha buraki bez nawozu ponad 100t/ha hmmm, dziwna historia bo u nas sama 1 i 2 klasa ziemi pola zadbane i aż takich plonów nie ma. przepraszam może to nadmorski klimat sprzyja roślinom , że tak cudownie rodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

@losktos jaką byś zaproponował dobrą ochrone w pszniecy Bamberka T1 i T2 bez T3 w zaszłym roku miałem T1 wirtuoz a T2 menara i rewelki to nie było a napewno po menarze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Na T1 Wirtuoz jest ok. NA T2 jakbyś dodał coś do menary np. Acanto to może i efekt byłby lepszy i rozumiem że ochrona dwu zabiegowa? Spróbuj na 3 zabiegi może na T3 Tebukonazol za Epoksynazolem


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarak    15

W jednym z artykułów w TAP dotyczącym skracania zbóż pojawił się taki termin jak "wielki okres" tzn faza rozwojowa w której nie można przeprowadzać zabiegów na skracanie zbóż. Czy mógłby ktoś się odnieść do tego z praktycznego punktu widzenia, jaka to faza jak ją rozpoznać i jakie negatywne skutki ma zabieg w tym okresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

chodzi o to że od na pewnym etapie rozwoju następuje ponadproporcjonalny wzrost wydłużeniowy kłosa. Zawiazują się wszystkie plonotwórcze kwiaty a dalej roślina redukuje najmłodsze kwiaty. I teraz im większy stres nastąpi tym większa będzie redukcja a co za tym idzie spadek plonu. Poza naturalnymi czynnikami stresowymi (woda temperatura) stresem dla rośliny jest również np. stosowanie regulatorów wzrostu.

Mówi się ze okres ten rozpoczyna się w fazie BBCH 31/32 i kończy się gdy osadka wydłużającego się kłosa osiagnie 8-10 cm długości. W praktyce okres ten przypada w fazach BBCH 32 do BBCH 37

 

@losktos jaką byś zaproponował dobrą ochrone w pszniecy Bamberka T1 i T2 bez T3 w zaszłym roku miałem T1 wirtuoz a T2 menara i rewelki to nie było a napewno po menarze

Wirtuoz może się udać ale pod warunkiem że przed zabiegiem nie będzie silnego porażenia (głównie mączniakiem). Proquinazid to substancja głównie zapobiegawcza. Przerabiałem to jednego roku i nie byłem zadowolony.

W ubiegłym roku na bamberce stosowałem

T1 Duet Star 1l + Atak 0,7

T2 Menara 0,5 + Acanto 0,5

T3 Tebu 1l

Do T1 nie miałem zastrzeżeń a wrecz byłem pozytywnie zaskoczony. W T2 - ten wariant trochę słabo zadziałał interwencyjnie (Menara) ale trgedii nie było. T3 - aby dobrze zadziałało musi być podane na początku kwitnienia - bynajmniej pod katem fuzariozy

Ogólnie dość dobra ochrona, szczególnie pod wzgledem relacji jakość - cena

W T2 Menare można zastapić epoksykonazolem lub całą pozycje zamienić na Reveller + epoksykonazol - z tym że to wyjdzie już troszke drożej

 

 

Co do plonów niektórych użytkowników na AF nie wypowiem się... walka z wiatrakami :P

Za rok pewnie średnie plony pszenicy będą wynosić 10 t na IV klasie gleby, a rzepak też poniżej 5 t nie spadnie :P

 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@losktos pisać sobie można papier lub fora internetowe wszystko przyjmą :D


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy dawka 1,5-2 l/ha cycocel albo stabilan albo antywylegacz 675 w czasie 30-32 BBCH  powinna utrzymać pszenicę ozimą nawożona azotem w dawce ok 120 N ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarak    15

A jak rozpoznać ze pszenica jest w fazie BBCH 32 i od jakiej fazy można stosować antywylegacze aby zabieg przyniosł spodziewany efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czy dawka 1,5-2 l/ha cycocel albo stabilan albo antywylegacz 675 w czasie 30-32 BBCH  powinna utrzymać pszenicę ozimą nawożona azotem w dawce ok 120 N ?

 

BBCH 32 za późno. Ostateczna faza dla samego CCC to BBCH 31. Sprawdzone u siebie - 1,5 l Stabilanu w fazie BBCH 30/31 - pszenica w 90-95 % ustała przy nawożeniu ok 150 kg N

 

A jak rozpoznać ze pszenica jest w fazie BBCH 32 i od jakiej fazy można stosować antywylegacze aby zabieg przyniosł spodziewany efekt?

wszystko zależy od tego jaki antywylegacz stosujesz. Skracanie zaczyna się od fazy strzelania w źdźbło.

Faza BBCH 32 - faza 2-go kolanka - po rozcięciu źdźbła drugie kolanko (ciemniejszy pierścień) 2 cm nad pierwszym


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

losktos dzięki za informacje, a podasz jak rozłożyłeś to 150kg N w poszczególnych dawkach i jakie mniej więcej parametry uzyskałeś? a łączysz skracanie razem z T1 ?

 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

A dlaczego siałeś pszenicę na V-klasie to nie jest gleba na pszenicę.Ja na 3-4 klasie pszenicę nawoziłem na wiosnę 230kg/ha saletry później mocznik 150kg/ha i raz na grzyba plus dożywki i plon był ok bez skracania odziwo.W tym roku podobne nawożenie tylko że 2 razy ochrona będzie prawdopodobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj