Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
JD1188    126

Co sądzicie o taki programie uprawy pszenicy:

 

·         BBCH <29- Saletra Amonowa Pulan 34N – 200 kg/ha

·         BBCH 29-31- Mustang Forte 195SE   1 l/ha + ADOB Mn 4 l/ha + ADOB Cu 2  l/ha +  ADOB Zn 2 kg/ha + ADOB Fe 2 kg/ha + ADOB Basfoliar 36 5 l/ha + Epso Top  10 kg/ha

·         BBCH 29-31 Saletra Amonowa Pulan 34N – 170 kg/ha

·         BBCH 30-31 Moddus 250 EC 0,2 l/ha   +  CCC 720 SL 1 l/ha + Epso Top 5 kg/ha

·         BBCH 31-35 Capalo 337,5 SE  1,4 l/ha  + ADOB Basfoliar 36 5 l/ha + Epso Top 5 kg/ha

·         BBCH 37 Cerone 480 SL 0,5 l/ha

·         BBCH 39-49 Adexar Plus  1,25 l/ha + Decis Mega 50 EW 0,15 l/ha + Epso Top 5 kg/ha

·         BBCH 49-55 Sletra Amonowa Pulan 34N – 130 kg/ha

·         BBCH 51-59 Osiris 65 EC 1,5 l/ha

 

Nakład łącznie ok. 1250 zł netto + koszty paliwa itd.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ten mustang po co na poprawki?

poza tym jest ok tylko zamiast cerone zastosowałbym medax top etefon z cerone postarza tkanki roslin, i zrobiłbym to razem z drugim zabiegiem fungi

bardzo dobrze ze dodajesz siarczan magnezu do zabiegów

wychodzi drogo bo zastosowałeś  środki  dość drogie w każdym wariancie t1,t2,t3

można zrobić np osiris jak dostaniesz jeszcze gdzieś carrambę ale pozostałe środki raczej nie

do zabiegu z osirisiem dodałbym tebukonazol można też go dodać do capalo w odpowiedniej dawce

robią tak np niemcy i francuzi

 


Witam ,kupiłem 2ha pola ale już z zasianą pszenicą ,sprzedający nic nie dawał nawozów przed siewem,przedplonem była pszenica ozima jak młóciłem mu tą pszeniczkę to słoma była cięta,pszenica jest ładnie powschodzona nie jest rzadka obecna pogoda jej sprzyja bo jest ciepło i rośnie, zrobiłem badania gleby i wyszło  pH - 6,4  ;fosfor 6,3 - niski ;potas 22.0-wysoki;

magnez 16,0 - bardzo wysoki ,teraz mam skromne pytanie jakie nawożenie byłoby w tym przypadku dobre i jakie nawozy jeśli ma to znaczenie ,byłaby jeszcze szansa dać coś  teraz czy już czekać do wiosny 

 

jaka to gleba?bo to ważne do ph jak ciężka to ph dobre ale mogłoby być ciut wyższe a jak lekka  to ph bardzo dobre nawet ciut za wysokie lekka gleba nie wymaga aż tak wysokiego ph

dałbym  jeszcze jakiś polidap w odpowiedniej dawce i  dalej leciał z azotem


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Mustang na poprawki w stanowisku po rzepaku po kukurydzy idzie Huzar Activ.

Co do zamiany Cerone na Medax Top to ile trzeba dać litrów Medaxu na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

pszenica legenda II , IIIa klasa po pszenicy , burakach i cebuli ; azot celuje 190N/ha plon zwykle 8-9 ton ale chciałbym tonę więcej ;) t1 capalo t3 soligor teraz rozkmina t2: zalecacie azoksystrobine + triazole.. na szybkie działanie rozumie triazole ale na dłuższe zabezpieczenie po kija amistar itp. ? według tabeli HGCA  działa dość dobrze na rdze i tyle a co z septoriozą , mączniakiem i trzeba chyba już w t2 myśleć pomału o fuzariozach ?  a może chodzi o "efekt zieloności "  po amistarze i generetykach ? tylko na chłopski rozum lepszy efekt zieloności na koniec aby max przedłużyć wegetacje ?

P.S. na poziom białka wpływa najbardziej nawożenie azotem ? to teoria osoby sprzedającej nawozy ;D i nawet z odmiany paszowej można azotem zrobić konsumpcje hehe

Amistar nie jest tani, w mieszaninie z triazolami wychodzi podobnie jak np adexar czy seguris które lepiej powinny chronić przed septoriozami a efekt zielonego liścia tez występuje.

 

Ja od kilku lat daję na T1 wirtuoz 1 l + 0,3 l modusa + 1 l CCC i nie zauważyłwm przypaleń, może zależy od odmiany ;)

A to z pewnością. Tak jak powiedziałem nie ma na to reguły, w zeszłym roku wiele zabiegów powodowało fitotoksyczności gdzie nigdy wcześniej coś takiego nie występowało.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Moddus z fungicydami zawierającymi "szybkie" triazole czyli np. z tebukonazolem, epoksykonazolem może powodować przypalenia. Choć na to nie ma reguły czasem będą, czasem nie. Moddus z tiltem nie powinien nic negatywnego powodować.

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

 

jaka to gleba?bo to ważne do ph jak ciężka to ph dobre ale mogłoby być ciut wyższe a jak lekka  to ph bardzo dobre nawet ciut za wysokie lekka gleba nie wymaga aż tak wysokiego ph

dałbym  jeszcze jakiś polidap w odpowiedniej dawce i  dalej leciał z azotem

  

klasa ziemi to troszkę mozaika ,klasa 2 i 3 a 20%  to 4 ,jeśli miałbym dać  polidap to dopiero na wiosnę? tego polidapu na ha to wystarczy 70 kg w czystym składniku czy dać więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Mustang na poprawki w stanowisku po rzepaku po kukurydzy idzie Huzar Activ.

Co do zamiany Cerone na Medax Top to ile trzeba dać litrów Medaxu na hektar?

 

jesli Medax chcesz dac na drugi zabieg skracajacy 0.6 l wystarczy na liść podflagowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Tak myślałem że można dać mniej Medax'u na drugi zabieg niż pisze w zaleceniach :)

Znacie może jeszcze jakieś alternatywy dla Medxu i Cerone??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

klasa ziemi to troszkę mozaika ,klasa 2 i 3 a 20%  to 4 ,jeśli miałbym dać  polidap to dopiero na wiosnę? tego polidapu na ha to wystarczy 70 kg w czystym składniku czy dać więcej?

 

a jak ten fosfor z polidapu przemieści się w obręb strefy korzeniowej? na chyba, że chcesz już nawozić następną roślinę?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

tak jak wyżej co zaproponowałbyś z fosforu bo ja raczej innego rozwiazania oprócz dolistnego nie widzę polidap z ga, i tak ma formę najbardziej dostępną dla rośliny no jakbyś napisał dostępności gdybym zaproponował np superfosat to tak


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

1. Metrafenon ( benzofenony ) w capalo działa zapobiegawczo czy interwencyjnie ? chodzi konkretnie o mączniaka [ capalo ]

2. biksafen z protiokonazolem ( to triazol wiec wiem ze intrwencyjnie ) inaczej azole zapobiegawczo czy interwencyjnie i dlaczego sam protiokonazol działa dobrze na mączniaka a z biksafenem już nieciekawie ? może by dodać samego protiokonazolu ?[ aviator ]

3. Są w internecie materiały z podziałem substancji aktywnych na działające zapobiegawczo i interwencyjnie ? triazole interwencja strobiluryny zapobieganie ale reszta ?

 

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

 

Jacku ile dawałeś tego Tiltu z moddusem? jaki gatunek pszenicy?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

1. Metrafenon ( benzofenony ) w capalo działa zapobiegawczo czy interwencyjnie ? chodzi konkretnie o mączniaka [ capalo ]

2. biksafen z protiokonazolem ( to triazol wiec wiem ze intrwencyjnie ) inaczej azole zapobiegawczo czy interwencyjnie i dlaczego sam protiokonazol działa dobrze na mączniaka a z biksafenem już nieciekawie ? może by dodać samego protiokonazolu ?[ aviator ]

3. Są w internecie materiały z podziałem substancji aktywnych na działające zapobiegawczo i interwencyjnie ? triazole interwencja strobiluryny zapobieganie ale reszta ?

 

1. metrafenon działa bardziej zapobiegawczo na maczniaka

2. triazole działają różnie w zależności od choroby - na jeden bardziej interwencyjnie na drugie zapobiegawczo. Co do tej mieszanki, jest coś takiego jak reakcje antagonistyczne - 2 substancje razem działają gorzej niż stosowane osobno i być może tutaj coś takiego zachodzi

3. działanie niektórych substancji na podstawowe choroby

post-2974-0-52428000-1419246765_thumb.jpg

 

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

 

przypalenie końcówek nie musi być skutkiem zastosowanego srodka? Może parę dni po zabiegu była wysoka temperatura? Powoduje to szybszy transport substancji w roślinie, substancja kumuluje sie w końcach liści w takim stezeniu że jest to toksyczne dla roslin. Nie mamy na to wpływu

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Jacku ile dawałeś tego Tiltu z moddusem? jaki gatunek pszenicy?

2 lata temu standard czyli chyba 1L +0,2 moddus +1L CCC, ale to raczej przez temp. po zabiegu. W tym roku po duecie star z prochlorazem, moddusem i CCC żyto mi przypaliło, ale nie końcówki tylko liście od źdźbła, po zabiegu było zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A co powiecie na taki hipotetyczny plan na wiosnę na pszenicę ozimą- odmiany sailor oraz arkadia, ładnie rozkrzewione obecnie, przedplony pszenica i rzepak.

1. Rozsiew Saletry Włocławek 180 kg/ha

2. Część pół pryskana jesienią boxer/expert z odrobiną dff, poprawka galaper strong, reszta po boxer/dff/glean zostawiamy.

3. Pierwsze kolankoT1 Tilt turbo 0,8 l+ Atak 0,8 l+Medax Top 0,8+ 1l CCC+12 kg mocznik+ 7,5 kg mikrokomplex(siarczan magnezu z mikroelementami)

4. Wczesne drugie kolanko rozsiew mocznika 150 kg/ha

5. Okolice liścia flagowego Cerone 0,5l+ Soligor 1l+mocznik 12 kg+mikrokomplex 5 kg.

6. Początek kłoszenia 120 kg/ha saletry Włocławek

7.Początek kłoszenia oprysk Orius(tebukonazol) 0,8 l na hektar+ jak będzie potrzeba coś najtańszego na skrzypionki czy mszyce typu cyperkill.

Chciałbym uzyskać plon ok 8 ton oraz białko co najmniej 12,5. W tym roku plony były od 7 do nawet ponad 9 ton/ha ale odbiło się to na parametrach ziarna, białko w większości pszenic w przedziale 11-12. Czy te terminy w miarę się zgadzają ze sztuką rolniczą czy coś opóźnić coś przyspieszyć? Skracanie musi być podwójne, bo na 100% część mi położy znając życie, tak jak w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam85235    7

Panowie co mogło być przyczyną tego, że moja pszenica kompletnie gęstości nie miała, odmiany to Julius, zeppelin, skagen, białko w granicach 15, gluten powyżej 30 a gęstość 60-70, dodam iż agrotechnika raczej była poprawna ponieważ zależnie od stanowiska nawet 10ton z ha wychodziło :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A co powiecie na taki hipotetyczny plan na wiosnę na pszenicę ozimą- odmiany sailor oraz arkadia, ładnie rozkrzewione obecnie, przedplony pszenica i rzepak.

1. Rozsiew Saletry Włocławek 180 kg/ha

2. Część pół pryskana jesienią boxer/expert z odrobiną dff, poprawka galaper strong, reszta po boxer/dff/glean zostawiamy.

3. Pierwsze kolankoT1 Tilt turbo 0,8 l+ Atak 0,8 l+Medax Top 0,8+ 1l CCC+12 kg mocznik+ 7,5 kg mikrokomplex(siarczan magnezu z mikroelementami)

4. Wczesne drugie kolanko rozsiew mocznika 150 kg/ha

5. Okolice liścia flagowego Cerone 0,5l+ Soligor 1l+mocznik 12 kg+mikrokomplex 5 kg.

6. Początek kłoszenia 120 kg/ha saletry Włocławek

7.Początek kłoszenia oprysk Orius(tebukonazol) 0,8 l na hektar+ jak będzie potrzeba coś najtańszego na skrzypionki czy mszyce typu cyperkill.

Chciałbym uzyskać plon ok 8 ton oraz białko co najmniej 12,5. W tym roku plony były od 7 do nawet ponad 9 ton/ha ale odbiło się to na parametrach ziarna, białko w większości pszenic w przedziale 11-12. Czy te terminy w miarę się zgadzają ze sztuką rolniczą czy coś opóźnić coś przyspieszyć? Skracanie musi być podwójne, bo na 100% część mi położy znając życie, tak jak w tym roku.

mocznik za późno. Musisz go rozsiać na samym początku strzelania w źdźbło i mikrokomplexu nie dawałbym razem z t1. Powinno się unikać podawania mikroelementów na końcu krzewienia i w początkowych fazach strzelania w źdźbło


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

W takim razie kiedy dac najlepiej mikro?

Co do miksa modusa z tiltem i mondatakiem to też w tym roku mi przyjarało liście pszenicy.Modusa było 0,4,do tego mocznik,siarczan i mikro i makro(fosfor)może dlatego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak już to może być wina mocznika lub innych odżywek, moddus z tiltem nie powinni nic zrobić złego chyba że tak jak pisałem wcześniej po zabiegu było gorąco.

 

Co do mikroelementów to albo w pełni krzewienia albo od fazy drugiego kolanka w górę, na liść flagowy jest ok


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak było ciepło, do tego pryskałeś przy mocnym słońcu to możliwe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj