Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomek90    2255

Zależy od odmiany, krotkoslome wystoja i wieksze dawki N bez regulatora, wazna tez obsada bo jak szczota to i bez nawozenia lezy.

 

AHTEN daj po ruszeniu wegetacji znaczy się jak zejdą śniegi na dobre daj 25 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + jakaś porządna odżywka mikro składnikowa w maksymalnej dawce plonovit czy coś.

 

mam takie pytanko czy do tego nawożenia można coś jeszcze dodać i zmienić opryski

 

przed siewem lubofos 12 500 kg/ ha

siew

oprysk powschodowo legato 600 w pełnej dawce

oprysk odżywką

Wiosna

ruszenie wegetacji 200 kg saletry

25 kg mocznik + 20 kg siarczan magnezu + odżywka

 

strzelanie w źdźbło wirtuoz w pełnej dawce

200 kg saletry

15 kg mocznika 12 kg siarczanu magnezu odżywka

 

liść flagowy duet ultra 497 sc max dawka

100 kg mocznika

10 kg mocznika + 6 kg siarczanu magnezu

 

po wykłoszeniu amistar + artea

no i coś na robactwo oczywiście.

 

można tu coś dodać ale nie chodzi mi o większe dawki azotu tylko o jakieś inne opryski ponieważ rok w rok te same opryski a tak być nie powinno więc co innego proponujecie jakieś inne substancje aktywne ? ale równie skuteczne jak te.

Masz za darmo odżywki ze jesienia stosujesz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

forumkowicz to co losktos napisał wszystko się zgadza ale jeśli chcesz mieć skuteczniejszy zabieg na t2 zamiast artea daj menare cena kilka złotych droższa menara ale cyprokonazolu zamiast 80g w l środka jest 160g/l, wybór należy do Ciebie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.

Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Nie bd sensu ochrony kłosa jesli zawalisz dwa wczesniejsze zabiegi. Na kłos tebukonazol +epoksykonazol po 0.5l badz osiris+tebukonazol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Mam pytanie o stosowanie regulatorów wzrostu typu Moddus, Medax top... Czy jeżeli pszenica w planie ma dostać ok 110-130 kg N mądrze rozłożonego w 3 dawkach  oraz pełną ochronę podstawy źdźbła to konieczne będzie stosowanie któregoś z wymienionych regulatorów, czy jeżeli będzie konieczne to  wystarczające będzie zastosowanie czegoś typu zwykły Antywylegacz. 

 

jaka odmiana pszenicy?

 

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.

Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

 

kombinujesz jak koń pod górę :) Jeżeli dasz amistar z arteą po wykłoszeniu to będziesz kosił zieloną słomę. Podałem Ci najwłaściwszą kolejność dla środków które zaproponowałeś. Duet fakt nie jest najlepszym srodkiem do ochrony kłosa ale w T2 też zbytnio d**y nie urywa. Skoro sam widzisz że Duet nie ma sensu to go poprostu zastap innym środkiem. Jeżeli już go masz w magazynie to możesz dodać do niego tebukonazol


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

W sumie czemu twierdzisz że duet ultra nie chroni od czerni i septoriozy plew jesli ma epoksykonazol?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

powiem wam tak chłopaki ja pierwszy raz tak samo jak wy nie uprawiam pszenicy i każdy mieszka gdzie indziej ma inny klimat i u was zadziała elegancko jakiś środek a u mnie wogóle, testowałem już wiele środków i epoksykanazol u mnie na kłos nie działa nawet z tebukonazolem sam tebukonazol lepiej działa niż ich mieszanina. artea + amistar najlepiej się u mnie sprawdza a epoksykanazol stosuje na t2 ponieważ dalej chroni przed łamliwością. sam wirtuoz na t1 sobie nie radzi, a dlaczego mówisz żeby zrezygnować z odżywek dolistnych jak czasami są one niezbędne i dlaczego twierdzisz, że po nich zwiększa się ryzyko chorób grzybowych ?? ja u siebie takiego czegoś nie zaobserwowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Wedlug mnie duze znaczenie czy pszenica bedzie łapać parametry czy nie- ma odmiana. Kolega dawal po 500kg saletry ale mial odmiany paszowe i pszenica nie przeszla parametrow, ja dawalem 400 kg lecz Turnia poszla na konsumpcje. Czy moglby mi ktos powiedziec jak jest z lapaniem parametrow przez Bogatke ??

 

Odmiana na pewno ma duże znaczenie, ja w tym roku miałem odmiany Bamberkę, Ludwig i Julius czyli jedne z lepszych jeśli chodzi o parametry, 3 dawki saletry + mikro i tylko Ludwig złapał pozostałe dwie paszówka. Jednak chyba zrobiłem mały błąd bo saletrę sypałem w dawkach 200, 120, 100.  Według mnie jeśli obsada jest dobra, a przedplon rzepak to lepiej dać odwrotnie I 120, II 200 i III 100 dwa lata temu tak zrobiłem i było dobrze z parametrami, ewentualnie 150+150+100. Więcej jak 130 N nie planuje sypać. Z Bogatką jeśli chodzi o parametry to jest dość ciężko, koniecznie 3 dawka azotu ale u mnie i tak mało kiedy złapała. Jeśli chodzi o parametry to bliźniaczy Ludwig jest o wiele lepszy, bez wysiłku zawsze mi łapie.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Do kolegi Losktos, bo pytał o odmiany pszenicy. Odmiany to Toras, Bamberka i Sailor.  Jeżeli chciałbym podać azot w formie mocznika na drugą dawkę to po jakim czasie nalezało by go wysiać po dawce pierwszej, bo on się trochę dłużej rozpuszcza. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

Ja miałem odmiany Toras i Agil miałem jedno pole podzielone na dwie odmiany . Toras  o wiele gorsze parametry niż Agil przy tym samym nawożeniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jaki nawóz i w jakiej dawce polecilibyście mi na pierwszą dawkę, na pszenice ozimą? Dodam, że pszenica jest bardzo dobrze rozkrzewiona przez ciepłą jesień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

Jeśli ładnie rozkrzewiona to Saletrosan będzie dobry. Przy okazji dostarczysz siarkę. Myślę, że jak dasz 200- 250kg/ ha to powinno być ok., oczywiście zależy ile planujesz dać azotu w całości.

Edytowano przez marcus1998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

powiem wam tak chłopaki ja pierwszy raz tak samo jak wy nie uprawiam pszenicy i każdy mieszka gdzie indziej ma inny klimat i u was zadziała elegancko jakiś środek a u mnie wogóle, testowałem już wiele środków i epoksykanazol u mnie na kłos nie działa nawet z tebukonazolem sam tebukonazol lepiej działa niż ich mieszanina. artea + amistar najlepiej się u mnie sprawdza a epoksykanazol stosuje na t2 ponieważ dalej chroni przed łamliwością. sam wirtuoz na t1 sobie nie radzi, a dlaczego mówisz żeby zrezygnować z odżywek dolistnych jak czasami są one niezbędne i dlaczego twierdzisz, że po nich zwiększa się ryzyko chorób grzybowych ?? ja u siebie takiego czegoś nie zaobserwowałem.

skoro twierdzisz ze wiesz najlepiej to po co pytasz o poradę? każdy Ci tu powie ze strobiluryna w T3 to nie najlepszy pomysł i nie zależnie czy to będzie ktoś z południa czy z północy Polski. Trochę to nie możliwe żeby ten sam tebukonazol działał lepiej solo a gorzej w mieszaninie - chyba że w mieszaninie zaniżasz dawki.

 

Do kolegi Losktos, bo pytał o odmiany pszenicy. Odmiany to Toras, Bamberka i Sailor.  Jeżeli chciałbym podać azot w formie mocznika na drugą dawkę to po jakim czasie nalezało by go wysiać po dawce pierwszej, bo on się trochę dłużej rozpuszcza. 

Pszenice raczej nie wysokie, przy normalnych warunkach pogodowych powinny ustać. Dla pewności ja jednak podałbym chociażby samo CCC. Tylko pamiętaj że trzeba to zrobić rzetelnie a dokłądniej mówiąc w odpowiednim terminie bo inaczej możesz narobić więcej szkód niż pożytku.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

BBCH 31 - faza pierwszego kolanka. Jak rozpoznać? Wyrywasz kilka roślin, wybierasz pędy główne rozcinasz i patrzysz gdzie znajduje się ciemniejszy pierścień. Jeżeli jest 1 cm od węzła krzewienia to jest to właśnie początek fazy BBCH 31.

Zaproponuje 2 rozwiazania:

- samo CCC (np. środek Stabilan) dawka 1,5-1,8 l z tym ze nie później niż po BBCH 31, a nawet wcześniej czyli tuż po BBCH 30 (zawiązek kłosa 1 cm od węzła krzewienia)

- mieszanka CCC + Moddus - odpowiednio 1 l + 0,2-0,3 l. Rozwiązanie skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Zastosowane z lekkim opóźnieniem nie narobi szkód takich jak samo CCC

Oczywiście to nie jedyne rozwiązania skracania ale jako że pewnie jeszcze tego nie robiłeś to te warianty na początek w zupełności Ci wystarczą.

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

zbyt ogólne pytanie. są środki do 1 kolanka, i do innych faz. różne środki, mieszaniny również. przynajmniej jeśli chodzi oo pszenice, bo na pszenżycie się nie znam ale podejrzewam że podobnie. podstawowe to stabilan, ccc, moduss, medax, cerone. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

U mnie 1 l CCC + 0,2 l Moddusa nie utrzymał pszenicy przy nawożeniu ok 170kg N na ha i w tym roku przed kłoszeniem pójdzie jeszcze Cerone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Dokładnie znajomy stosował 2 zabiegi skracania, a nawozu dał ok. 200 kg N i mu ustała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a zeby byla konsumpcyjna pszenica i tak miale mpszenice jara i zimowa jara na troszeczke gorszych warunkach i zimowa nie trzyma mi parametrow na konsumpcje a jara na gorszych warunkach trzymala i na jara pszence byla dawana jakas jedna odzywka i siarczan magnezu siedmiowodny dany prawie pod faze kloszenia  czyzby to ten siarczan mial taki duzy wplyw na to ze konsumpcja jest bo i tu miala troche gorsze warunki a swietnie parametry trzymala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A mam pytanie o zabieg skracania i fungicyd. W tym roku spóźniłem skracanie, i poleciałem medaxem w dawce 1,25 w fazie 2 kolanka. Pszenica jakimś cudem w 90% stała, odmiana to arkadia i plon ponad 9 ton, jednak było to dla mnie zbyt stresujące:) I teraz co byście powiedzieli oczywiście tak z własnych przekonań i doświadczenia jakby w fazie 1 kolanka polecieć Tilt turbo, atak na grzyba i 1 litr ccc+0,7 medax top. I później powiedzmy za 23 dni prysnąć soligorem na t2(bardzo ładnie mi podziałał ten środek) w połączeniu z cerone w dawce powiedzmy 0,6 litra. Czy taki teoretyczny plan jest wogóle realny do wykonania według was, czy nie będzie już za późno na cerone??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

pierwszy zabieg skracający ok na drugi dałbym moddusa cerone  wg mnie nie jest dobrym środkiem subst czynna etefon postarza tkanki roślin czyli szybciej zamierają  jak chcesz stosować cerone  retar to jak najpózniej w zalecanym terminie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Cerone bym zmniejszył do 0,5 litra na ha i radze uważać żeby nie spóźnić się z zabiegiem. Jeśli chodzi o medax to nie mialem z nim do czynienia możesz równie dobrze mozesz dac moddus z ccc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No właśnie myślałem nad cerone zamiast moddusa, bo kiedyś sprawdzałem to miało minimalnie dłuższy termin stosowania od moddusa, a boję się właśnie tego zbyt późnego zabiegu. Ale myślę że te ok.25 dni po zabiegu t1+skracanie to cerone/moddus jeszcze chyba będzie można zastosować(oczywiście w teorii). Co do medaxa top to mi zadziałał, choć był zastosowany trochę późno i co ważne w opryskiwaczu było pomieszane wszystko co się dało i nie było żadnych przypaleń, które niestety podobno zdarzają się po moddusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj