Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
majes    5

No właśnie też się zastanawiam czy w tym roku nie spróbować z RSM. Powiedzcie jak plantacja jest słabo rozkrzewiona albo późno siana to lepiej dać RSM czy saletrę? U mnie bardzo słabe wschody były i część roślin jest w fazie BBCH 13 a druga część BBCH 23.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego jeśli oceniasz, że plantacja na wiosnę jest słabo rozkrzewiona to daj saletrę, która powoduje szybsze krzewienie się roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

A chyba zrobię połowę RSM połowę saletra i będę wiedział sam:)

 


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Koledzy pytanie do tych którzy siali pszenice jarą Arabelle oraz Walute... którą z nich lepiej wybrać i która lepiej plonuje przy optymalnym nawożeniu? Siana będzie na klasie IVa. 

i dla bardziej dociekliwych tylko te dwie mnie interesują więc nie piszcie żebym wybrał inną  :P

I zaraz ktoś jeszcze napisze siej Tybalta bo same zalety, więc siałem ale na mój region ona mi nie odpowiada  ;)

Więc czekam na opinie od tych którzy mieli do czynienia z odmianami wyżej wymienionymi  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Miałem  Arabelle w tym roku.Plon około 7t z hektara.Ziarno ma drobne i przy nawożeniu 120 N nie wytrzymuje parametrów.Parabola ma grube ziarno i plonowanie na takim samym poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Witam ! Powiem szczerze, że nigdy jeszcze nie siałem samej pszenicy i kompletnie nie mam pojęcia o uprawie tej rośliny. Prosze więc o podpowiedzi :) Planuję zasiać 0.5h pszenicy jarej, przedplonem było przenżyto ozime, później jako poplon gorczyca. Parametry gleby : Klasa IVb  ; Ph/5,2  ; Fosfor/12,9  ; Potas/ 12,7 ; Magnez/5,8 . Jaką odmianę proponujecie na taką glebę, oraz jakie nawozy i w jakich dawkach :) ? Dziękuję za każdą sugestię .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

nie zawracaj sobie d*py z takim arealem, nawet srodkow ochrony nie kupisz bo potrzebujesz srodka na 0,5ha tylko a najczesciej sa opakowania na wiekszy areal. Zobacz jakie koszty musisz poniesc, nawoz przywiez, rozsiej, pal paliwo zeby pojechac na pole wiele razy tylko na 0,5ha, my opryskiwacz zeby wlac 150l, kupa roboty a zysku bedziesz mial po calej tej robocie przez caly rok moze 500 max 1000zl na czysto. Czasu w godzinach poswiecisz na to mnostwo, moim zdaniem lepiej pojsc sobie tydzien gdzies do roboty zgarnac 7 stowek i miec w d*pie pszenice. Bez urazy kolego ale za maly areal na takie zabawy, truskawek sobie posadz albo malin albo jeszcze cos pdoobnego, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Kolega wyzej ma racje. 0,5 ha pszenicy to zadnej zysk. 4-5 ha to co innego. wtedy mozna cos kombinowac. Najlepej to pole podzielić na poł i posadzić 0,25 ha truskawek i 0.25 ha malin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

no dzięki chłopaki, ale rolnictwo to moje hobby..... Mam 4 h zboża i parę hektarów łąk, pszenice chcę zasiać dla siebie na paszę, wiem że kasy z takiego rolnictwa nie ma,ale ważne żeby robić w życiu to co się lubi, nie od razu Kraków zbudowano :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie słuchaj durnych porad z góry jeśli chcesz i masz zapał to możesz sobie posiac pszenice nawet i 10  arów jak chcesz odezwij sie na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no dzięki chłopaki, ale rolnictwo to moje hobby..... Mam 4 h zboża i parę hektarów łąk, pszenice chcę zasiać dla siebie na paszę, wiem że kasy z takiego rolnictwa nie ma,ale ważne żeby robić w życiu to co się lubi, nie od razu Kraków zbudowano :)

 

a to juz inna bajka, jak hobby to ok... ale jak kolega napisal zysku z tego zadnego. Za hobby sie zawsze placi niestety...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Komuś może sprawić większa przyjemność obrobić te swoje 0,5 ha t25  niż innemu 0,5 ha nowym fendem zalezy od podejścia i chęci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a jakie dawki na pszenice trzeba dac azotu by byl dobry plon i byla to konsumpcja czy 400 kg saletry wystarczy na 2 dawki czy 3 dawke jeszcze trzeba i czy pierwsza dawka musi byc najwieksza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to zależy od wielu czynników i od oczekiwanego plonu.

Jeżeli myslisz o konsumpcji to raczej 3 dawki i nie 400 a 500 kg saletry. Pierwsza dawka wysoka tylko w wypadku słabej plantacji po zimie. W innych wypadkach 2 dawka powinna być wyższa od pierwszej.

I pamiętaj że uzyskanie ziarna konsumpcyjnego nie kończy się na nawozeniu azotowym


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tak mikroelementy jakies pewnie tylko ile tych odzywek noi wiadomo grzybowka planuje 2 razy i trzeba skrocic wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

to zależy od wielu czynników i od oczekiwanego plonu.

Jeżeli myslisz o konsumpcji to raczej 3 dawki i nie 400 a 500 kg saletry. Pierwsza dawka wysoka tylko w wypadku słabej plantacji po zimie. W innych wypadkach 2 dawka powinna być wyższa od pierwszej.

I pamiętaj że uzyskanie ziarna konsumpcyjnego nie kończy się na nawozeniu azotowym

Ja przy 400kg saletry miałem 84 gestość! Bialko i gluten w normie także jaka reguła, nie ma żadnej. Ważne zebrać przed deszczami bo opadanie leci na łeb na szyje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Nie ma reguły co do nawożenie chyba ,że na słabe ziemie. ja w tym roku dawałem około 330kg saletry + dolistnie mocznik ok 30kg. i konsumpcja 

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jakie mikroelementy trzeba dac jeszcze jakeis odrzywki i to z grzybowka mozna dac czy keidy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

W zależności od odmiany od 7,5 t do 10t/ha. na ten rok nawożenie podobne 350kg saletry + dolistnie 50kg mocznika. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie chce ci zarzucać kłamstwa ale taki plon przy tym nawożeniu to paszówy było by ciężko osiągnąć...  Jak możesz napisz coś więcej  o agrotechnice. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

ogar118, Zenonim piszę prawdę Ulhówek na I klasie położony więc wiesz ;) taki plon przy tej klasie jak najbardziej możliwy...

Losktos z tym 0,5t saletry to trochę przesadziłeś, 400kg powinno wystarczyć na konsumpcje.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj