Polecane posty

20CBR12    209

u mnie  w  tym  roku  pszenica  jara była  po  życie pole  nie  pamiętam ile  razy  po żniwach  i jesienią talerzowane (chyba 3x) plus orka i wiosną jeszcze  trafiały się  samosiewy w pszenicy- choć pamiętam  że  na 10ha zajęło  mi  ze 6 godzin wyrwanie  całego dziadostwa- czyli aż tak  wiele  tego nie  było.. :D

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25577

Na żyto Bojko nie jest za późno. Siew od października do kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Monsun da mu 7t a bojko 4t. Piszesz  że na przewódkę jest teraz termin. Przewódkę możesz zasiać w grudniu i ten termin bym ci proponował wstrzymuj jak długo się da bo żyto moze wyleźć i wyjdzie. Teraz niech to żytko sobie odrasta bo na pewno wylezie. siew je troche poprzetrąca. A gdyby wylazło dużo to 1 litr rundapu nawet 0,8l i 150l wody 7 dni przed siewem.

A jesli nawet. Ja siałem materiał w którym mniej więcej było 1,5 ziarna żyta na 1tys. Czyli około jedna roslina na 2m2. Brzydko wyglądało. Sprzedałem ją jako eliterną miała wszystkie parametry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Pare lat temu sielismy zyto 10 listopada i w zniwa nie roznilo sie od innych tylko musielismy kosic z tydzien pozniej bo sloma nie chciala sie łamac i zabijalo młocarnie w Bioznie. Wedlug mnie jezeli listopad bedzie jako tako cieply i zyto zdarzy wyjsc z ziemi to smialo mozna siac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Czytales o czym tu sie pisze ? zyto Bojko to przewodka, pszenica Monsun również. Kolega zastanawia sie co posiac, poniwaz obawia sie oto, ze moze mu wyjsc zyto w pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25577

Monsun da mu 7t a bojko 4t.

 

Ja do kalkulacji staram się podchodzić ze znacznie większym pesymizmem. Nie wiem o jaką klasę ziemi chodzi, ale wiemy że pH jest niskie (choć po wieloletnim ugorze na np. ziemiach bielicowych może ono być b. niskie) Za pewne są też braki w P,K i Mg. Nawet przy obfitym nawożeniu wiele z tych składników w niskim pH nie zostanie pobrane. Ja byłbym skłonny założyć ewentualne plony odpowiednio Monsun 4t, Bojko 3t. Zyto jest na pewno bardzo dobrym przedplonem, zostawi więcej resztek pożniwnych na polu przy mniejszym nawożeniu i ochronie. Ma właściwości allelopatyczne i na pewno zostawi czyściejsze pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Tez bylbym bardziej sklonny na to żyto. Sialem Monsuna po kukurydzy na ziarno. 4 lata temu, cala zimowa mi wymarzla to chociaz mialem tą przewodke :P Siana jakos w listopadzie dala 5, moze 5,5 tony prz, 300 kg saletry na wiosne, bez ochrony grzybowej bo nie wydawala mi sie koniecznoscia( a moze to byl maly blad)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Ugór może być kwaśny albo i nie. Masze nawozy zakwaszają ziemię (nie wszystkie) Miałem okazję rok temu kasować ugór ( 15 lat) wiosną. Poszedł owies dał jakieś 4 t co uznałem na dobry plon normalnie sypie mi w granicach 6. Nawozenie normalne 300 poli6 + 70 kg czystego azotu.

Jesienia poszła pszenica 180kg N 500kg 200kg grande4 i  5-16-18 plon 7,5-8t Ale to tylko chwalenie się ..........

Zmierzam do tego ze robiłem analizę gleby po zbiorach owsa no i szczzeka mi opadła ph 6-7 PK  wysokie!

Pszenica w drugim roku po ugorze piekna sprawa.

Żyto.... hmm jak już to zasiałbym tam owies i się nie pierd... z żytem .

Ale wybór zależy od kolegi ja nie namawiam  niech robi jak chce byle dobrze.... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

coś w tym jest, tam gdzie w ostatnich latach zaorałem łąki to zboża i rzepak są lepsze niż na polach uprawianych od dawna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

jak chcesz mieć poprawki na polu to możesz jechać  experta w zaniżonej dawce  do legato  wg mnie tylko pełna dawka experta

co do chabra granstar ok ale teraz bardziej skupiłbym sie na chlorotoluronie 

 

0,23 expert + legato 0,15

 Suma: 70 zł i żadnych poprawek od kilku lat.

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania?

 

Miałem na jednym polu porównanie z kompletem 0,5 l i żadnej róznicy, a jak ktoś lubi przepłacać to proszę bardzo. :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

saletrosan na 2 dawke N w dawce 150 do 200kg/ha bedzie miało lepszy wpływ na parametry ziarna niz zwykła saletra ??  nie chdzi mi tu o zawartosc N tylko o tą siarke

 

 

 

 

 

Edytowano przez PROXIMAMICHAL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

zalezy od wielu innych rzeczy np. pogoda. Na zakwaszenie gleby wplyw bedzie mialo na pewno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O aktualnej sytuacji rolnictwa oraz mozliowściach wsparcia  rozwoju gospodarstwa piszę na swoim blogu www.agrogeek.pl . Ostatni wpis odnosi sie do niedawno opublikowanego projektu ustawy dotyczącej dopłat bezpośrednich od 2015 roku. Zapraszam na strone www.agrogeek.pl 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

saletrosan na 2 dawke N w dawce 150 do 200kg/ha bedzie miało lepszy wpływ na parametry ziarna niz zwykła saletra ??  nie chdzi mi tu o zawartosc N tylko o tą siarke

saletrosan tylko na pierwszą dawkę dla pszenic dobrze rozwinietych jesienią. Jeśli pociagnie susza w terminie tej dawki to roslina praktycznie nie skorzysta z azotu amonowego którego jest w tym nawozie wiekszość. Na 2 dawkę N mocznik lub saletra, a raczej jeśli chodzi Ci o parametry ziarna to tą rolę spełnia trzecia dawka. Siarka jedynie poprawia wykorzystanie azotu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

to warto dawać na pszenice I dawkę saletrosan ?? dużo zdziała ta siarka oprócz lepszego pobierania azotu ? ja osobiście już kilka lat daje 2 dawki saletry po 200kg/ha może ktoś stosował saletrę i saletrosan i może powiedzieć gdzie był lepszy skutek ? ;)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z saletrosanem nie chodzi tylko o siarke.

Otóż saletrosan to nawóz jak najbardziej na I dawke w pszenicy ale na plantacje dobrze rozkrzewione jesienią. Takie rośliny nie potrzebują szczególnego uderzenia azotem na start i tu przydaje się właśnie amonowa forma azotu której w saletrosanie jest wiecej proporcjonalnie niż w saletrze. Forma azotanowa może zbytnio rozkrzewiać rośliny - a jak wiadomo, co nie duzo to nie zdrowo, bo roślina nie jest w stanie wyżywić nieskończonej ilości pędów więc tak czy siak albo później je zredukuje albo odbije się to na jakości. Po drugie forma amonowa nie jest wymywana przez co mamy mniejsze straty a straty z racji ulatnianie nie powinny być kolosalne bo w tym terminie raczej nie brakuje wody.

W ubiegłym roku próbowałem saletrosan na I dawke i efekt był całkiem całkiem. Zabrakło jedynie trzeciej dawki przez co z jakością ziarna było różnie.

Czy będę stosował saletrosan w przyszłym roku? Stan roslin po zimie zadecyduje

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego dzięki za rozjaśnienie tematu   stosuje 3 dawki N jak dotąd saletra, 3 zabiegi fungicydami (średnia pólka) przy okazji nawozenie dolistne, mikro elementy i zadnego efektu oprócz wydajności jak była pasza tak jest paszowa  zaczyna mnie to troche irytowac  w tym roku cos trzeba zmienic

 

a co myslisz o takiej mieszaninie 150kg saletrosanu i 100kg saletry na 1 dawke  zalezy mi na bombie azotowej w pierwszych dniach wegetacji  juz teraz wiem ze ok 1 hektar bede musiał ostro rozkrzewic a do tego zima przed nami

 

74kg czystego N na 1 dawke chyba wystarczy

 

a kolejne dawki t o sie zobaczy

 

Edytowano przez PROXIMAMICHAL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buzerek    5

Choroby grzybowe zaczynają atakować bo pszenicy nie sieje się w połowie września. Ostatnie lata pokazują, że jesień jest bardzo łaskawa jeżeli chodzi o pogodę i siew można opóźnić, nie przyniesie to żadnych strat, a niewątpliwie będą same korzyści. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wyrebski1 wszystko zależy od ziemi, posiałem 25.09 4ha na glinie z normą 220-230kg/ha stanowisko po owsie i powiem, że jeszcze te 20-30kg spokojnie by się zmieściło, zastanawiam się czy wiosną nie trzeba będzie dokrzewiać.... a z drugiej strony posiałem 5.10 na lepszej ziemi też 220-230kg to powiem że wystarczyło by 200kg, wszystko zależy od gleby.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Dokladnie ostatnie posty sama racja sieję ok 15-20 września tak jak sąsiedzi tylko dzisiaj przeszłem pola i w pszenicy widać grzyba ciepło jest i narazie zimy nie widać stosować opryski jesienne i potem sprzedawać po 600 tona jakoś słabo to widzę faktycznie opóżnić siew koniec września pażdziernik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj