Polecane posty

Darekpol    13

Mam takie pytanko czy jest sens stosować odżywki w pszenicy ozimej jesienią, i jeżeli tak to od czego to zależy?

Nie ma sensu. Nic nie daje. Jesienia tyko herbicyd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Mam takie pytanko czy jest sens stosować odżywki w pszenicy ozimej jesienią, i jeżeli tak to od czego to zależy?

Mikroelementy na jesień są jak najbardziej OK. U mnie wystąpił niedobór manganu i dałem Insol+siarczan+mocznik+tebukonazol(działanie regulujące i grzybobójcze). Dobrym pomysłem jest też zastosowanie dolistnego fosforu(na wzrost korzeni) i potasu(na zimotrwałość) Na rynku jest gama różnych odżywek, jest w czym wybierać

Jeśli już na jesieni brakuje to co będzie na wiosnę?? Ale coś na zagęszczenie soków cukier i ogólnie przezimowanie  można by chlapnąć. Tylko co??? Molibden bor cynk magnez??

Nie wiem jak ze skutecznością ale kolega daje na zagęszczenie soków Asahi. Z mikroelementów duże znaczenie przy zimotrwałości ma mangan

Czy bizon zadziała pomimo suszy?

Podziałać podziała, tylko skuteczność może być trochę mniejsza. Obserwuj chwasty i sytuację na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a ile tego tebukanazolu tomazi ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Mikroelementy na jesień są jak najbardziej OK. U mnie wystąpił niedobór manganu i dałem Insol+siarczan+mocznik+tebukonazol(działanie regulujące i grzybobójcze). Dobrym pomysłem jest też zastosowanie dolistnego fosforu(na wzrost korzeni) i potasu(na zimotrwałość) Na rynku jest gama różnych odżywek, jest w czym wybierać

 

 

Jakie choroby wystepowaly w Twojej pszenicy, ze stosowales tebukonazol? Jakie plony w tym roku pszenicy miales i na jakiej klasie ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Sprostuję- Tebu stosowałem na jęczmień ozimy, na plamistość siatkową. Plon pszenicy oscylował w okolicach 4-4,5t. Klasa ziemi od 4b-5 z przewagą tej ostatniej. Czemu pytasz?

 

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie ma sensu. Nic nie daje. Jesienia tyko herbicyd.

Jesteś w błędzie. Podstawa to jeden zabieg manganem, siarką, magnezem, a podstawa to miedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

ansu- pszenica to nie rzepak, że z każdym dniem spada plon. jakby tak było to były by ogromne różnice w ilości plonu. a to czy posiejesz we wrześniu czy listopadzie. dla przykładu ten rok pszenica siana 28-30.09 plonowała na poziomie w zależności od odmiany 7-5/9tha i dodam że na początku kwitnienia padał parę dni deszcz, a siana na początku listopada plonował 10t/ha i jak kwitła zero deszczu. więc każdy rok jest inny a plon weryfikuje pogoda, lub zła agrotechnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Zenonim- To co? Przyczyna takiego plonowania był termin siewu czy deszcz w maju lub błędy w agrotechnice? Trzeba było zasiać odmianę późną we wrześniu też by zakwitła po deszczu.

To były takie lata, że pszenice zasiane w październiku były do likwidacji. Sianie w listopadzie to ryzyko szczególnie  na wschodzie.

Ogólnie jest zasada , że jest termin optymalny dla danego rejonu i sianie później średnio statystycznie powoduje spadek plonu, choć nie zawsze. Są jeszcze odmiany,  które preferują wcześniejszy , lub późniejszy siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Jesteś w błędzie. Podstawa to jeden zabieg manganem, siarką, magnezem, a podstawa to miedź.

I jak zrobie zabieg na jesien to bede mial plony wyzsze? Sprawdzales roznice, czy doradca Wam tak doradzil, aby tylko zarobic? Jesli opryskam przenice odzywka jakie bede mial z tego korzysci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Od 5 lat tak pryskam. Wiosną z 4 razy odżywkami pryskam i z różnych firm kupuję, zależy jakie mają składy.Przeważnie mieszam z 3-4 rodzaje odżywek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Jaki plon na jakiej klasie gleby? Ja probowalem opryski odzywka pol pola i pol bez i zbiory takie same. Mam klasy gleby 3 wiekszosc i zamiast w odzywki wole zainwestowac w dobre fungicydy bo w tym przypadku roznica jest duza w plonie odnosnie stosowanych fungicydow.

2 lata temu byl u mnie przedstawiciel jednej z firm handlujacych SOR jako, ze zaczynal prace probujac mi sprzedac srodki szybko wylapalem jego brak wiedzy i troszke doedukowalem. Odwiedzajac mnie kolejny raz po 2 tygodniach wciskal mi abym stosowal jesienia propikonazol na pszenice, ze niby teraz jest to niezbedne. Co do stosowania w jeczmieniu ozimym sie nie wypowiem, bo nie sieje i porownan nie robilem.

Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Klasy 3-4 w tym roku pszenica średnio  koło 8,5 wyjdzie może lepiej. Fungicydy 3 razy średniej klasy.

Odżywki z dalgety, Intermag i teraz DR Gren

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jest jeszcze jedno ale- Im wcześniej wystąpi stres, niedobór choroba, tym większy ma to wpływ na plon Tylko, że gdy objawy choroby czy niedoboru są widoczne to już po ptakach. Zaś stosowanie fungicydów odżywek na wszelki wypadek jest bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Klasy 3-4 w tym roku pszenica średnio koło 8,5 wyjdzie może lepiej. Fungicydy 3 razy średniej klasy.

Odżywki z dalgety, Intermag i teraz DR Gren

Pytanie ile klasy 3 a ile 4 bo to jest roznica... Polecam tylko zrobienie na wlasnym polu porownan, aby w kolejnych latach miec wiedze co pomoglo a co nie. Wiem, kazdy rok jest inny i.t.d. Nie bede tu pisal o plonach ale bez odzywek na ziemi 3 klasy wiem ile mozna zebrac. Sam nie stosuje bo szkoda mi czasu skoro nie widac roznicy, chyba ze na slabszych glebach jest inaczej? Co do stosowania na jesien moim zdaniem przesada, lecz szanuje zdanie innych tylko prosba, abys zrobil jeden przejazd bez odzywki na jesien i w zniwa sprawdzisz czy mniej zboza zbierzesz i czy warto bylo pryskac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

u mnie pszenica juz wylazła. Zauwazyłem za janatrka jest pełna wigoru az sie boje. Rosnie jak szalona. Arkadia tez nie daje za wygrana, jest troche mniejsza ale też jest dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mam takie 2ha, 2 przejazdy opryskiwaczem i 4m. Obecnie testuję tam bardzo wczesny siew 9 września działanie fungicydu powinno być tam widoczne.  Opryskam na jesieni molibdenem, siarczanem magnezu i jakiś fungicyd Duet Star mi zostało 2l , może jeszcze coś znajdę. 4m na środku zostawię. Ciekawe czy będzie różnica. W ubiegłym roku testowałem Cerone 0,5l na początek kłoszenia- Wszystko prawie stało, kontrola była bardziej pochylona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

Ludzie mam pytanie.

Nie pryskalem jeszcze herbicydem na jesieni, gdyż uważałem że jest za sucho, teraz gdy jest już połowa października, nie wiem czy jechać czy czekać na deszcz ?

Dodam że zboża w fazie 2-3 liści- pszenice i pszenżyta, oprysk mam Komplet. Pogodę nadają taką u mnie (dzisiaj nie padało, choć nadawali ;/ ):

http://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-przegaliny-duze,cId,27756

Jechać jutro albo w sobotę z herbicydem póki powyżej 10 stopni ?

 

2 dni temu trochę pokropiło, ale tak to sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja tez mam zamiar pryskac pszenice lentipurem ale narazie ma 2 liscie i tez czekam na deszcz bo jest sucho. ja bym na twoim miejscu czekał jeszcze. ja napewno bede czekał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

dzisiaj w nocy popadało trochę, ziemia teraz wilgotna, także jak będzie jutro pogoda jadę z herbicydem, nie będę czekał bo później już mogę nie wykonać zabiegu ze względu na pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

Mam pytanie jeszcze- jak zboże (pszenica) zaczyna dopiero kiełkować bo było sucho, albo nie skiełkowała jeszcze to czy herbicyd jej nie uszkodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj