Polecane posty

andrzej1988    293

jak tam wasze pszenice. Moja była siana 26 i 29 wrzesnia. zielone kiełki sa juz pod ziemią. niedlugo beda nad.... zobaczymy jak to bedzie wygladało. jantarka i arkadia 205 kg na ha IV klasa ziemia janatarka c1 a arkadia c2. nawozenie przedsiewne to wapno garnulowane dolokorn i kreda 400 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stanowisko po czym że bez przedsiewnego? Już tak kiedyś robiłeś? Bo ja też zasiałem bez nawożenia NPK, stanowisko po łubinie tylko że dałem 3t/ha kredy. I nie wiem czy dobrze zrobiłem. A siałem jantarkę 27.09 w dawce 190kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Stanowisko po czym że bez przedsiewnego? Już tak kiedyś robiłeś? Bo ja też zasiałem bez nawożenia NPK, stanowisko po łubinie tylko że dałem 3t/ha kredy. I nie wiem czy dobrze zrobiłem. A siałem jantarkę 27.09 w dawce 190kg/ha.

 

w tamtym roku tak zrobilem. ,siałem ją po słabej gryce. zbierana była z pnia po desykacji i słoma zebrana przez takiego goscia. przed siewnie dałem 500 kg kredy z dwikoz i pszenica była naprawde zielona z jesieni i wczesna wiosna. nia miała przebarwien. moze nie miała mocnego wigoru wzrostu jesienia ale wegetacje zakonczyła w fazie 4- 5 lisci. przy tych cenach zboz staram sie rezygnowac z PK i wole dac wapno w granulacie ktore tez zadziala i taniej wychodzi. z wiosny wole dac wiecej azotu.

 

jakie MTZ miala twoja jantarka i jaka sile kiełkowania??. Moja z centrali miała MTZ  48 i kiełkowanie 87 %. troche nieciekawie

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Panowie chce zasiać pszenice po kukurydzy i mam do wyboru odmiane julius i sailor co byście wybrali

jedna i druga sie nadaje ,posiej obie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak jest wapno zastąpi wam PK??? o czym wy gadacie rok lub dwa możesz oszukać a póżniej nie nadrobisz braków. A co do N tym nie wpłyniesz na MTZ ,czyli będziesz poślad zbierać.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

wapno uwalnia tlenki dzieki czemu roslina bardziej pobiera skladniki z gleby  gdzie normalnie bez wapna sa nie dostepne. ja juz dwa lata sieje bez pk i jakos posladu nie zbieram. dziwne co??? wyrownanie ziarna na poziomie ponad 80% i masa 45-47 gram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

to wtedy zacznie dawac NPK, narazie moim zdaniem robi bardzo rozsadnie. Tez jestem bardzo zadowolony z tej metody, tez tak robie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak ten rok był na zboża idealny. poczekaj jak będzie rok niesprzyjający to wtedy się przekonasz co znaczy PK. Ja rok też nie dałem i więcej tego nie zrobię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Guzik prawda. Rozsądnie to dbać o kulturę gleby. Nawozy sztuczne nie uzupełniają składników od razu - na to potrzeba czasu. Rok czy dwa pociągniesz a jeszcze taki rok jak ten mijający to zdarza się raz na ileś i ciekawe jak w przyszłym i następnych przy takiej agrotechnice pociągniesz. Ty rób jak chcesz ale ja w cuda nie wierzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Panowie chce zasiać pszenice po kukurydzy i mam do wyboru odmiane julius i sailor co byście wybrali

Obie dobre, miałem sailora po kukurydzy mtz 44,5, wysiałem na ha 180kg, jako że mozaika to dała 6,7t a Julius też na mozaice po mieszance jarej dał 6,7t tyle że gluten ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

No tak, ale te składnik się w koncu wyczerpią...

 

Zawsze robie zmianowanie to tez duzo znaczy. Nigdy nie sieje pszenicy po pszenicy. Z jarych roslin sieje łubin i gryke. Pod te rosliny daję duzo Fosforu np pod gryke POLIDAP a pod łubin Superfosfat wzbogacony lub tarnogran PK. Łubin i gryka zostawiają bardzo dobre stanowisko pod pszenice. Po tych roslinach staram sie ograniczyc PK z tego powodu bo zastosowalem go sporo pod wiosenne uprawy i pod pszenice daje szysbko działające wapno granulowane wiadomego pochodzenia oczywiscie. Kiedys siałem 3 lata pod rzad gryke. jak wiadomo pole troche dostało w du...e. gryka z roku na rok byla coraz słabsza wiec kupiłem pszenice rozsiałem 500 kg kredy w granulkach i efekt był naprawde juz jesienia zadowalający. pszenica intensywnie zielona az sam sie zdziwiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zombi330    49

niektórzy mówią że na tonie superfosfatu i soli zbierają po 10 t pszenicy no ale to ok 3000 zł czyli 5 t pszenicy a gdzie reszta azot, opryski, paliwo, kombajn i co z tego zostaje... satysfakcja? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

wcale nie trzeba dawać P i K rok w rok ale to wymaga innego podejścia.

Są dwie metody albo sypiesz rok w rok mniejsze dawki, albo większe ale np. tylko pod rośliny bardziej wymagające. P i K przez rok się nie podzieje (nie mówię o lekkich glebach) I tu kłania się bilans składników, bo jeżeli przez parę lat nie będziesz sypać pod korzeń P i K to można doprowadzić glebę do tragicznego stanu.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zombi330    49

czyli dobre 2000 zł za samo NPK, no to może z 1000 zł zostanie o ile faktycznie odda te bite 10t a nie 7 czy 8 co zawsze jest bardziej prawdopodobne zwłaszcza w gorszym roku  ale fakt dużo papu jest większa szansa a mało to na cuda nie ma co liczyć tylko ta cholerna ekonomia, żeby była dobra cena a tu masz jedna wielką niewiadomą  

 

  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejg120    0

Witam 

 

Dzisiaj skończyłem siać oziminy, choć ta pogoda nie ciekawa cały czas susza. W tym roku cały areał siałem kwalifikatem Scagen-145kg, Nelson-150kg. Pod Nelsona wykonałem tylko gruberowanie bo nie dało się orać po kukurydzy i myślę że to nie pszeszkodzi  w plonowaniu. W tamtym roku siałem scagena na 170kg i wyszła za gęsta ale modus, nawożenie i ochrona dała dobry plon 8t/ha na IV klasie ziemi. Siał może ktoś tego Nelsona i może podzielić się opinią o nim 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bede siał pod koniec tygodnia Skagen (kupione po 210zl/dt) - niestety kupiłem tylko C2 ale chyba w miare dobre parametry MTN 51,3 kielkowanie 96%. Planuje dać 350 ziaren /m2 czy to nie za gesto? Przy tych parametrach wyjdzie 186kg/ha.

Ziemia IV kl, poprzednio był jęczmień jary, sypniete było 200 kg wapmagu + polifoska8 i salmag, teraz planuje dac 200kg polifoski 8 na zime, reszta N na wiosne, wapno mysle ze nie ma sensu dawać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

 

no tak ale nie wyzywaj tu od idiotow tylko zakoduj sobie ze zapotrzebowanie jest ale te skladniki moga juz byc w glebie. Jak mam potasu 40 mg na 100g gleby to tez mam sypac potas bo na 1 tone potrzeba 20-25 kg K2O? Nie.

Losktos napisal prawde ze sypiesz co roku mniej albo rzadziej a duzo. Nawozi sie w zaleznosci od tego czego brakuje a nie "bo tak trzeba". Takze nie udawaj madrego jak g.. wiesz i skopiowales tekst z jakiejs stronki.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w tamtym roku tak zrobilem. ,siałem ją po słabej gryce. zbierana była z pnia po desykacji i słoma zebrana przez takiego goscia. przed siewnie dałem 500 kg kredy z dwikoz i pszenica była naprawde zielona z jesieni i wczesna wiosna. nia miała przebarwien. moze nie miała mocnego wigoru wzrostu jesienia ale wegetacje zakonczyła w fazie 4- 5 lisci. przy tych cenach zboz staram sie rezygnowac z PK i wole dac wapno w granulacie ktore tez zadziala i taniej wychodzi. z wiosny wole dac wiecej azotu.

 

jakie MTZ miala twoja jantarka i jaka sile kiełkowania??. Moja z centrali miała MTZ  48 i kiełkowanie 87 %. troche nieciekawie

Moja też z centrali przez agrolok łatwiona i nie pamiętam dokładnie jakie MTZ i siłę kiełkowania miała wiem tylko że tragedii nie było i na pewno lepiej niż ta Twoja. Natomiast pszenżyto tulus była tragedia, MTZ chyba 46 i kiełkowanie 86%. Aż się zdziwiłem bo nigdy jeszcze się nie spotkałem z tak słabym nasieniem z centrali (fakt że dopiero ze 4 lata kupuję i nie wiem czy to często się zdarza)

 

Za rezygnacją z nawożenia PK przemówił fakt że stosuję odpowiednie zmianowanie. Kukurydza - jare zboże (pszenica lub owies na słabszych kawałkach)- poplon - łubin - poplon - zboże ozime (pszenica, pszenżyto i żyto na słabszych kawałkach) - poplon - kukurydza. Po wszystkim zostaje słoma, no i poplony.

 

Jeśli w tym roku się sprawdzi to i następnym też będę szukał oszczędności w PK pod zboża. Tylko pod kukurydzę bym obficie nawoził fosforem i potasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

Chciałeś napisać coś mądrego, a Ci nie wyszło i kto wyszedł na tego idiotę? ;)

Trzeba lizac troche praktyki, teoria to nie wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Podałem mniej więcej dokładne zapotrzebowanie na pszenicę i tym samym obaliłem "pieprzenie" kolegi ze trzeba tone superfostatu z solą i urośnie 10 t. Mi nie chodzi o to że trzeba sypać i sypać tylko o taki fakt że: jak masz stanowisko na którym jest możliwe 10 t to nie trzeba sypać nie wiem ile nawozu. Tu macie plon i koszty napisane: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/528159-pamier/#

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj