Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Peteer18    1

Witam Powielam pytanie

 

Na wiosnę otrzymam 5ha ziemi klasa II na której siana byla 15 lat kukurydza na ziarno. A pytanie jest takie czy jeżeli posieje tam pszenicę jarą to mi urośnie czy nie. Stanowisko bardzo zadbane każdego roku było sypane tam wapno, mocznik i sól potasowa i pewnie też inne nawozy by uzupełnić pierwiastki dodam że słoma po kukurydzy talerzowana i pole zaorane przed śniegami. Stosował mocne środki chemiczne a qq oddawała mu za prawie każdym razem bardzo wysokie plony. No i właśnie czy to pole będzie musiało odleżeć rok aby te środki chemiczne wywietrzały czy mogę siać pszenicę nie obawiając się tego że może ją tam hamować chemia?

 

Kolejna sprawa ile kosztuje Agil w centrali? Czekam na odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

o kurde, jakbym miał takie gleby to bym się chyba poważnie zastanowił nad tym zawodem.. mówisz 3,5t rzepaku na tym wyciągnąłeś? Trudno mi w to uwierzyć, ja mam gleby od średnich do ciężkich i zawartości PK wyższe od Twoich o co najmniej średnio 10, i w tym roku plon 3,8t (po gradzie). Ja na swoich daję 200-300kg polifoski pod zboża, u Ciebie pasowałoby 400-500kg +100-200kg siarczanu magnezu i wtedy moglibyśmy rozmawiać o plonie dobrej pszenicy rzędu 6-8t..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Sam jestem zaskoczony tak niska zawartością w składniki ale na tej glebie o ph 7 w tym roku 7 ton arkadi troche sie teraz zastanawiam czy nie za płytko pobrałem próbki bo ok 10 cm może składniki przez rok zostały troche głebiej wymyte. Co roku sie daje po 200-300 kg polifoski słoma zostaje na polu a zasobnośc beznadziejna coś nie tak. Ze zakwaszona gleba to sie spodziewałem bo wapnowane było tylko raz a glleba z ph 4,4 nigdy.

Rok był dobry rzepak dostał nawozu na plon 5 ton żeby wszystko było w normie a że wydał 3.5 bo ziemia zapuszczona to według mnie w miare normalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

mój poznaniaczek z 2004 sieje ile ma wysiac .jak na nasz produkt jeszcze nie jest zły.Tak jak Tomek pisal wczesniej.Wazna jest optymalna obsada nie kg.sam wysialem w ubieglym roku 175 kg arktisa i obsada klosów na m2 była 900-1000 w tych granicach.

 

Miałem podobnie i dostałem nauczkę.Przy 1000 kłosów plon 7,5 t i sporo leżało. Na innym polu Arktisa obsada 650-700 kłosów i 8,5 t.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

plon miałem 9-9.5 z arktisa ale nie ustała.jak by nie padła to te 20% powinien być wyższy.strach pomyślec jakby 300 kg zasiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

panowie jaką pszenice polecicie po rzepaku a jaką po przenicy jaka naj lepeij sypnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanoB    1

Witam Powielam pytanie

 

Na wiosnę otrzymam 5ha ziemi klasa II na której siana byla 15 lat kukurydza na ziarno. A pytanie jest takie czy jeżeli posieje tam pszenicę jarą to mi urośnie czy nie. Stanowisko bardzo zadbane każdego roku było sypane tam wapno, mocznik i sól potasowa i pewnie też inne nawozy by uzupełnić pierwiastki dodam że słoma po kukurydzy talerzowana i pole zaorane przed śniegami. Stosował mocne środki chemiczne a qq oddawała mu za prawie każdym razem bardzo wysokie plony. No i właśnie czy to pole będzie musiało odleżeć rok aby te środki chemiczne wywietrzały czy mogę siać pszenicę nie obawiając się tego że może ją tam hamować chemia?

 

Kolejna sprawa ile kosztuje Agil w centrali? Czekam na odpowiedzi.

Agil, Tobak -178zł/100kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Wysiewanie powyżej 300 ziaren kiełkujacych na metrze to nieporozumienie, docelowa obsada powinna być w okolicach 600 kłosów na m2 czyli zakładając dwa kłosy z jednego ziarka ,a siejąc po 250 kg to nawet 1 kłos z ziarka nie będzie, a o chorobach, wyleganiu i manowaniu skłądników na słome która i tak ziarna nie wyda wspominając. Ja planuje siać od 200-260 rośłin na m2 pszenice i pszenżyto niezaleznie od przedplonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Panowie kiedy zaczynacie siać swoje pszenice , Ja myślę zacząć już po niedzieli.

Czy to aby nie za wcześnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Panowie piszecie o plonie prawie 10T z ha i to jeszcze nie wszystko stało. Nie wiem jak wy to na tej Lubelszczyźnie robicie - no może wschodnia część na czarnoziemach to może osiąga takie wyniki ale ja jakoś w swojej okolicy tego nie widzę. Jestem też z Lubelskiego, mamy jedne z najlepszych gleb na wyżynie lubelskiej a głównie to rędziny, trochę płówki a nawet borowiny. Ogólnie od II do IIIa i trochę IIIb choć rędziny są w IIIa tylko ze względu na obróbkę i jakoś plony nawet u najlepszych w granicach 7-9T z ha. Powiedźcie jak wy to robicie:) U mnie w tym roku Bogatka na jednym polu dała 8 T/ha przy średnim nawożeniu. Nawet wzorce poszczególnych odmian dla Lubelszczyzny to przy intensywnej uprawie do 9 T dochodzą a wy ponad 10. I już w te bajki nie wierzę że dam więcej nawozu to więcej urośnie, wiadome z czym wiąże się większa ilość NPK na polu. Rozmawiałem z człowiekiem co ma bardzo duże gospodarstwo i osiągał w granicach wzorca to sam stwierdził że najbardziej opłacalna jest technologia średnio intensywna i jeśli pszenica da w przedziale 6-8T z ha to jest optymalne. Robił ktoś z was takie wyliczenia co do opłacalności upraw w technologi intensywnej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

W zeszłym roku siałem pszenicę (Linus) niecałe 170 kg/ha, i mimo słabych wschodów na ciężkiej ziemii (70-80%) po rozkrzewieniu była wystarczająco gęsta i obsada kłosów bardzo dobra, plon bardzo satysfakcjonujący. Myślę że spokojnie mógłbym, zejść do tych 140 kg. Pszenica ma dużą zdolność krzewienia (też trochę zależy od odmiany), więc tylko do tego odpowiednie nawożenie wiosną i nie powinno być problemu. U mnie w okolicy panuje przekonanie, że na ziemie u nas (III-IV klasa) siew w ilości 250 kg/ha pszenicy to minimum i praktycznie wszyscy sieją po 250-300 kg/ha, a do mojej pszenicy nie mieli startu wogóle - taki przykład. Oczywiście też nie należy przesadzać w drugą stronę i poniżej obsady tych 250 roślin/m2 nie schodzić, takie jest moje zdanie. ;)

 

ja w tym roku posieję Linusa, przedstawiciel z hurtowni mówił mi żeby wysiać 150kg/ha, więcej nie trzeba.

linusa można kupić chyba tylko w chemirolu, ok 200zł/100kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Dzwonisz do przedstawiciela od KSW z swego regionu i pytasz się gdzie najbliżej możesz dostać daną odmianę.

 

@akmaly ten rok był specyficzny to i plony mogły dochodzić do dwucyfrowych chodz u siebie miałem jak co roku może ciut lepiej bo nie wymokło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Witam Wszystkich . Jakie polecacie środki na pszenice ozimą zaraz po siewie . Jakieś 2 lub 3 mieszaniny żeby były dobre i skutecznie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

mój poznaniaczek z 2004 sieje ile ma wysiac .jak na nasz produkt jeszcze nie jest zły.Tak jak Tomek pisal wczesniej.Wazna jest optymalna obsada nie kg.sam wysialem w ubieglym roku 175 kg arktisa i obsada klosów na m2 była 900-1000 w tych granicach.

plon miałem 9-9.5 z arktisa ale nie ustała.jak by nie padła to te 20% powinien być wyższy.strach pomyślec jakby 300 kg zasiać

Poznaniak z 2004 to super sprzęt. Ja mam Mazura z 1990r. i to jest prawdziwa "zabawa" przy siewie. Już dawno nie położyłem żadnego zboża, a nawożenie azotowe na pszenicę i pszenżyto stosuję ok. 200kg N. Widocznie masz dobre ziemie. U mnie nie da się położyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Widziałeś/ użytkowałeś że super sprzęt? Plastikowa przekładnia chodz nie wiem czy można to nazwać przekładnia to porażka, do tego gnące się znaczniki. Wszystko da się położyc, wystarczą błędy w agrotechnice i nawet bez nawożenia NPK placki.

Rzadszy siew napewno odwdzięcza się potem parametrami głównie gęstością.

Pod hajnówkę dobre ziemie chyba :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bajteeek    4

Witam, dostałem wyniki badań, jaki nawóz NPK najlepiej zastosować przy glebie z próbki nr 1 pod pszenice ozimą?

post-137985-0-53212300-1409842848_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

@sajgon przy nawozeniu 150 kg n padła w 70 %.Deszczu było az za dużo.Trzy zabiegi skracajace nie utrzymały jej w pionie pomimo że pszenica nie była wysoka

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najwcześniej sieją początkiem października, ja sieję w połowie października. A są i tacy, którzy sieją pszenicę ozimą w listopadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Witam, dostałem wyniki badań, jaki nawóz NPK najlepiej zastosować przy glebie z próbki nr 1 pod pszenice ozimą?

ja bym dał polifoskę 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam, dostałem wyniki badań, jaki nawóz NPK najlepiej zastosować przy glebie z próbki nr 1 pod pszenice ozimą?

Polifoska 6, lub sól + fosforan i chyba to drugie rozwiązanie w Twoim wypadku byłoby lepsze. 200 kg soli i 100-150 fosforanu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj