Polecane posty

milanreal1    319

Jaką przyjąć zdolność kiełkowania przy C2?? Czytałem kiedyś że 85%.

Ziarno zebrane w tym roku? Można tyle przyjąć, choć warto sprawdzić zdolność kiełkowania.

Co do Experta to szkoda że w ciągu roku cena poszła do góry o 20zł, widocznie jest na nim biznes

W sumie to był herbicyd tani i skuteczny. A w tym roku to wystarczy pokombinować z lentipurem lub innymi tańszym herbicydami i wyjdzie na jedno. W sumie ja może ponownie dam boxera tylko zamiast dff dorzucę kilka g gleanu i też koszt nie będzie porażający.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@milanreal1 oczywiście że w tym roku. Wiem że warto sprawdzić ale sporo roboty dla każdej odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

koledzy mam pytanie odnośnie pszenicy jarej...

Wiem że to nie ta pora ale chciałem się zapytać po krótce czy w ogóle mi urośnie, jak nie to planuje tam pszenżyto. Dodam że nigdy w życiu nie siałem jarej pszenicy więc w tym temacie jestem zielony.

A więc tak: przedplon pszenżyto, pole PH poniżej 5,0...

pod agregat planuje 200kg/ha wapna granulowanego, NPK 30 40 60... i docelowo ok 140-150kg N....

będzie przyzwoity plon?

czy lepszym rozwiązaniem będzie posiać jęczmień a może znowu pszenżyto?

Jak pszenica jara wygląda z parametrami? nie ma problemów ze sprzedażą do młyna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Ziarno zebrane w tym roku? Można tyle przyjąć, choć warto sprawdzić zdolność kiełkowania.

 

W sumie to był herbicyd tani i skuteczny. A w tym roku to wystarczy pokombinować z lentipurem lub innymi tańszym herbicydami i wyjdzie na jedno. W sumie ja może ponownie dam boxera tylko zamiast dff dorzucę kilka g gleanu i też koszt nie będzie porażający.

Na jedno nie wyjdzie, Expert to najtańszy sposób na ograniczenie stokłosy i miotły. W pszenżycie i pszenicy, dam solo CTU a w jęczmieniu IPU, które minimalnie działa na stokłosy,lecz nie tak jak FFA. Na wiosnę ewentualnie Apyros, oczywiście nie w jęczmieniu :)

 

koledzy mam pytanie odnośnie pszenicy jarej...

Wiem że to nie ta pora ale chciałem się zapytać po krótce czy w ogóle mi urośnie, jak nie to planuje tam pszenżyto. Dodam że nigdy w życiu nie siałem jarej pszenicy więc w tym temacie jestem zielony.

A więc tak: przedplon pszenżyto, pole PH poniżej 5,0...

pod agregat planuje 200kg/ha wapna granulowanego, NPK 30 40 60... i docelowo ok 140-150kg N....

będzie przyzwoity plon?

czy lepszym rozwiązaniem będzie posiać jęczmień a może znowu pszenżyto?

Jak pszenica jara wygląda z parametrami? nie ma problemów ze sprzedażą do młyna?

Najgorsza sprawa to pH, przy którym pobieranie NPK,Mg,Ca jest silnie utrudnione. Jęczmień-jeszcze gorszy wybór. Moim zdaniem to najkorzystniejsze było by przesunięcie kosztów-tzn zmniejszyć nawożenie N(które aktualnie wynosi ok 3,6zł/kg) na korzyść nawozu wapniowego, najlepiej magnezowego(wiem że dla jednego pola całej łódki wapna nie będziesz kupował) lub ewentualnie granulat. Moje zdanie co do kwaśnych gleb-Najpierw kasa na wapno później na nawozy. Jeżeli byś uregulował pH do ok 5,8-6(zależy jakie gleby) to wtedy śmiało możesz siać pszenicę czy jęczmień. Zapewne będzie odzew że pichtole głupoty ale w tak niskim pH korzenie mają ograniczony rozwój, i pobór NPK i innych, wody jest znacznie utrudniony, a jak się trafi w okres posuchy to w kłosie bida.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Zastanawiam się nad tym, jaką mieszaninę herbicydów zastosować w pszenicy ozimej jesienią, aby prawdopodobieństwo wiosennej poprawki było jak najmniejsze. Największy problem stanowią na moim polu: fiołek polny, przytulia czepna, miotła zbożowa, jasnoty, rdesty a czasem chwastnica jednostronna (zwłaszcza, gdy rok mokry i ciepły).Mam w swojej szafce z pestycydami Stomp 330 EC. Co do niego dodać, aby wyeliminować chwasty, które wcześniej wymieniłem? Boxer 800 EC, a może dodać jakiś herbicyd z izoproturonem i stworzyć Maraton 375 SC? Wiem, że pendimetalina jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność gleby podczas zabiegu.

We wcześniejszych dwóch sezonach stosowałem w pszenicy Legato Plus 600 SC - najpierw powschodowo, a ostatnio przedwschodowo i efekt był taki, że przepuścił przytulię oraz miotłę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Co do Kompletu 560 SC, mam doświadczenie bo stosowałem w zeszłym roku. Tam gdzie pszenica ładnie przezimowała to było czysto(kilka maków się pokazało). Na odmianie barryton której sporo przemarzło trochę więcej miotły(ale bez tragedii), kilanaście maków i niestety trochę przytulii- ale głównie tam gdzie była rzadka pszenica. Dodatkowe spostrzeżenie takie, że lepiej podziałał na gorszej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Jaki środek zastosowac na chwasty po siewie pszenicy?Mam problem ostatnio z miotłą i przytulią,pewnie przez stosowanie samego glinu w ostatnich latach.Czy Maraton bedzie dobrym rozwiazaniem a może jakies pewne mieszaniny>Nie chciałbym znów powtórek wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jaki środek zastosowac na chwasty po siewie pszenicy?Mam problem ostatnio z miotłą i przytulią,pewnie przez stosowanie samego glinu w ostatnich latach.Czy Maraton bedzie dobrym rozwiazaniem a może jakies pewne mieszaniny>Nie chciałbym znów powtórek wiosną.

Jak będą sprzyjające warunki to Maraton będzie jak najbardziej OK. Spotykałem się z opiniami że przepuszczał przytulię, ale to z powodu niesprzyjających warunków wilgotnościowych.

 

Zastanawiam się nad tym, jaką mieszaninę herbicydów zastosować w pszenicy ozimej jesienią, aby prawdopodobieństwo wiosennej poprawki było jak najmniejsze. Największy problem stanowią na moim polu: fiołek polny, przytulia czepna, miotła zbożowa, jasnoty, rdesty a czasem chwastnica jednostronna (zwłaszcza, gdy rok mokry i ciepły).Mam w swojej szafce z pestycydami Stomp 330 EC. Co do niego dodać, aby wyeliminować chwasty, które wcześniej wymieniłem? Boxer 800 EC, a może dodać jakiś herbicyd z izoproturonem i stworzyć Maraton 375 SC? Wiem, że pendimetalina jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność gleby podczas zabiegu.

We wcześniejszych dwóch sezonach stosowałem w pszenicy Legato Plus 600 SC - najpierw powschodowo, a ostatnio przedwschodowo i efekt był taki, że przepuścił przytulię oraz miotłę.

Jeżeli jest "wysyp" fiołka to najtańsze i najskuteczniejsze rozwiązanie to DFF. Pomysł ze stworzeniem Maratonu popieram, sama pendimetalina dobrze zwalcza rdesty, fiołki i miotłę-zwłaszcza w mieszankach. Chwastnica- Stomp ma we wrażliwych. IPU z resztą to dobry komponent na jednoliścienne chwasty. Tylko jak sam wspomniałeś wilgotność mus, najlepiej po większych opadach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Witam.

Chciałbym się zapytać o odmianę bamberka czy polecacie czy może jakąś inną?

I chciałbym się zapytać o nawożenie. Pole po ziemniakach.

I jakie opryski na chwast, grzyby i odżywki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zastanawiam się nad tym, jaką mieszaninę herbicydów zastosować w pszenicy ozimej jesienią, aby prawdopodobieństwo wiosennej poprawki było jak najmniejsze. Największy problem stanowią na moim polu: fiołek polny, przytulia czepna, miotła zbożowa, jasnoty, rdesty a czasem chwastnica jednostronna (zwłaszcza, gdy rok mokry i ciepły).Mam w swojej szafce z pestycydami Stomp 330 EC. Co do niego dodać, aby wyeliminować chwasty, które wcześniej wymieniłem? Boxer 800 EC, a może dodać jakiś herbicyd z izoproturonem i stworzyć Maraton 375 SC? Wiem, że pendimetalina jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność gleby podczas zabiegu.

We wcześniejszych dwóch sezonach stosowałem w pszenicy Legato Plus 600 SC - najpierw powschodowo, a ostatnio przedwschodowo i efekt był taki, że przepuścił przytulię oraz miotłę.

Jak chcesz dać boxera to żeby dał rade z fiołkiem to obowiązkowo dff. i boxer i dff zwalczają to sobie z nią poradzą. Mieszanina w stylu maratonu także byłaby dobra choć nie ręczę za bdb zwalczanie fiołka. Choć mimo wszystko najgorszy problem będzie z chwastnicą. Wystarczy w niektórych miejscach na polu trochę słabsza obsada pszenicy i już wiosną będziesz musiał lecieć czymś w stylu axiala.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

DO BARTEK SZULC

 

Siałem bamberkę i nie mogę nażekać. Jeśli chodzi o nawożenie to napisze ci jak ja robię a tak na marginesie to po ziemniakach powina pyć pszenica jak talala. Oczywiście polifoska pod zboża przed siewnie 300 kg / ha najlepiej na podorywke lub na z talerzowane ściernisko przed orką. Siew nie za gęsto, jesienne zwalczanie chwastów glean 75wg plus legato 600 sc najlepiej gdy pszenica wyjdzie i ma 3 liście. Jesienny oprysk jakąś odżywką z mikroskładnikami i tyle.

A propo jesiennego zwalczania chwastów to zamiast glana i legato możesz np maratonem 375 sc prysnąć jeśli z jakiegoś tam powodu nie będziesz mógł nabyć tamtych środków.

 

Wiosna !!!

 

1 dawka azotu saletra 200 kg / ha

w fazie krzewienia oprysk mocznik 20kg / ha + siarczan magnezu 12 kg /ha + odżywka z mikroskładnikami np plonowit

faza strzelania w źdźbło oprysk wirtuozem od grzyba

jeśli jest taka potrzeba i są chwasty na polu to można prysnąć mustangiem najlepiej w wersji forte.

na 1 kolanko znowu saletra 200 kg / ha

ponownie odżywka mocznik 15kg / ha + siarczan magnezu 7 kg / ha + mikroskładniki np plonowit

liść flagowy oprysk od grzyba np duet ultra 497 sc równierz odżywka mocznik 10 kg / ha + siarczan magnezu 5 kg / ha

gdy pszenica się wykłosi w pełni to oprysk od grzyba na kłos tebu 250 ew 1,2 l / ha na ochrone kłosa a do tego tebu dodaj coś od robali jakiś inektycyd i to wszystko.

 

Powiem ci tak ja u siebie tak robie i u mnie to się się sprawdza ale to wszystko zalerzy od ziem jakie masz i w ogóle więc to są takie głowne wyjściowe informacje na których mozesz sie opierać.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez forumkowicz
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Ja daję PK przed siewem pod głęboką orkę myślę że roślinom byłoby trudniej ,u nas co wiem dwoje rolników nie sieje nic na jesień tylko NPK sieje wczesną wiosną koniec lutego marzec i plony ma bardzo dobre mówią że mokra jesień czy niekiedy zima woda wypłucze składniki a jak zdążą jare zboża pobrać nawóz siany w kwietniu to i ozminy też co o takiej praktyce sądzicie nawozy drogie a zimą i tak zboże nie rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Fosfor powinien byc wymieszany z gleba...

potas można rzucić pogłównie.

 

DO BARTEK SZULC

 

Siałem bamberkę i nie mogę nażekać. Jeśli chodzi o nawożenie to napisze ci jak ja robię a tak na marginesie to po ziemniakach powina pyć pszenica jak talala. Oczywiście polifoska pod zboża przed siewnie 300 kg / ha najlepiej na podorywke lub na z talerzowane ściernisko przed orką. Siew nie za gęsto, jesienne zwalczanie chwastów glean 75wg plus legato 600 sc najlepiej gdy pszenica wyjdzie i ma 3 liście. Jesienny oprysk jakąś odżywką z mikroskładnikami i tyle.

A propo jesiennego zwalczania chwastów to zamiast glana i legato możesz np maratonem 375 sc prysnąć jeśli z jakiegoś tam powodu nie będziesz mógł nabyć tamtych środków.

 

Wiosna !!!

 

1 dawka azotu saletra 200 kg / ha

w fazie krzewienia oprysk mocznik 20kg / ha + siarczan magnezu 12 kg /ha + odżywka z mikroskładnikami np plonowit

faza strzelania w źdźbło oprysk wirtuozem od grzyba

jeśli jest taka potrzeba i są chwasty na polu to można prysnąć mustangiem najlepiej w wersji forte.

na 1 kolanko znowu saletra 200 kg / ha

ponownie odżywka mocznik 15kg / ha + siarczan magnezu 7 kg / ha + mikroskładniki np plonowit

liść flagowy oprysk od grzyba np duet ultra 497 sc równierz odżywka mocznik 10 kg / ha + siarczan magnezu 5 kg / ha

gdy pszenica się wykłosi w pełni to oprysk od grzyba na kłos tebu 250 ew 1,2 l / ha na ochrone kłosa a do tego tebu dodaj coś od robali jakiś inektycyd i to wszystko.

 

Powiem ci tak ja u siebie tak robie i u mnie to się się sprawdza ale to wszystko zalerzy od ziem jakie masz i w ogóle więc to są takie głowne wyjściowe informacje na których mozesz sie opierać.

 

Pozdrawiam.

jakie osiągasz plony tej pszenicy przy takim nawożeniu i ochronie oraz na jakiej klasie ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

osiągam plony dość spore, poniewarz mam ziemie od klasy 1 przez 2 do 3 z czego 1 i 3 jest tylko troche większość to 2

a plony, to zalerzy od roku ale pomiędzy 7,8 do czasami ponad 10 ton z chektara zalerzy od pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

Ja w tym roku próbuję z fosforanem i solą pod korzeń w ilości 150kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

P, K - kiedy wysiewac, pod pług czy przed siewem.

pod pług, potas tylko na lżejszych glebach można pogłównie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

tyle to pod rzepak się daje...

na pszenice 250-300kg to już chyba max...

Ktoś kiedyś rzucał tonę, i czy coś się stało? Nic. Pszenica na plon rzędu 7t potrzebuje ok 140kg K2O, niech będzie słaba zasobność gleby w P i K to dawka rzędu tony polifoski nie zaszkodzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Ja w tym roku próbuję z fosforanem i solą pod korzeń w ilości 150kg

bez sensu na piachu, fosfor tak, ale tka dawka potasu mija się z celem, jaki nawóz chcesz zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

na piachach będę miał pszenżyta i tam pójdzie dawka pewnie 100kg fosforanu i 100kg soli potasowej, na lepszych ziemiach będzie pszenica i tam pojdzie po 150 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Zależy jeszcze jaki przedplon np. po rzepaku ze słomą wraca średnio 120kg potasu więc tez nie ma co szaleć z tą solą. Trzeba wziąć pod uwagę zasobność, przedplon i czy była zbierana słoma szczególnie jeśli chodzi o potas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj