Polecane posty

szarywilk    90

Fakt my też dziś zaczeliśmy (okolice bolesławca) - ale podobnie jak w rzepaku - awaria wagi w kombajnie - wagi na podwórku i wszystkie kalkulatory wysiadły........ na klawiaturze tez mi cyferki powypadały więc się nie pochwale......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

wszystko zależy w której częsci Polski mieszkasz. Im dalej na zachód tym termin siewu może być bardziej opóźniony.

Od wisły na wschód.Więc kuku jest dobrym przedplonem dla pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

tak QQ jest lepszym przedplonem. Nawet zbierana na kiszonkę zostawi więcej próchnicy od pszenżyta. Presja chorób podsuszkowych będzie mniejsza po QQ niż po pszenżycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Ale do rozkładu słomy z kukurydzy trzeba dać więcej azotu i jesienią jest mniejsza aktywność bakterii bo jest zimniej. Moim zdaniem lepiej zasiać po pszenżycie. Ziarno dobrze zaprawić np. Baytan i wiosną pełna ochrona. Przy zimnej jesieni opóźnienia w terminie siewu już się nie odrobi.

Poza tym po pszenżycie ozimym, które zaraz zejdzie można szybko uprawić i zasiać poplon. Przy sprawnej organizacji i dobrej pogodzie urośnie spory i tez ograniczy presję chorób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

tak QQ jest lepszym przedplonem. Nawet zbierana na kiszonkę zostawi więcej próchnicy od pszenżyta. Presja chorób podsuszkowych będzie mniejsza po QQ niż po pszenżycie.

No niestety ale kukurydza na kiszonkę doprowadza do podobnej degradacji próchnicy jak przy uprawie okopowych, przyczyną tego jest uprawa w szerokich rzędach. Są tacy co nawet twierdzą że pozostawiona słoma kukurydziana pozwala na zminimalizowanie strat próchnicy, a nie pozwala na zwiększenie zawartości próchnicy. Po kukurydzy jest większe porażenie przez choroby fuzaryjne. Ale mimo wszystko uważam że kukurydza jest lepsza niż pszenżyto i nie chodzi tu o choroby a o chwasty.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie a pryska ktoś azotem 'na białko'? Jakie wtedy stosuje sie stężenia? Nigdy tego nie robiłem a że obecnie cena kiepska szkoda jeśli pszenica nie trzymałaby parametrów jakościowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam

 

Mam takie pytanie odnośnie randapu, jeśli po wymłuceniu przenicy i zebraniu słomy stalerzóje ściernisko poczekam ok 1 tydzień opryskam randapem i dopiero przed siewem zbóż ozimych stalerzóje je drógi raz i bez orania w talerzowane zasieje agregatem aktywnym przenice ozimą to randap jej nie zaszkodzi?? czy jeśli stosuje się randap trzeba wykonać orke przed siewem ??

 

co myślicie jeszcze o zwalczaniu po siewie chwastów w zbożach ozimych glean-em 75 wg ??

ale tak żebym nie musiał poprawiać na wiosnę może glean 75 wg + legato plus tyle rze to drogo wychodzi !!! i chciał bym mieć pewność, że niebędę musiał robić poprawek na wiosnę ?? stosował już ktoś taką mieszaninę ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

bardzo ci dziękuje za odpowiedź ;) a stosował ktoś glean-a 75wg + legatao 600 sc ?? trzeba poprawiać na wiosnę?? :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

na temat glena się nie wypowiem, ale jeśli chcesz pryskać po talerzowaniu randapem to ja bym na Twoim miejscu poczekał po talerzówce conajmniej 2-3 tygodnie żeby wyszło co miało wyjść z tej ziemi i dopiero to spalić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja myślałem o góra 2 tyg to chyba starczy co nie B)

 

na temat glana się nie wypowierz bo nie stosowałeś czy że zły oprysk??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

jak sypie pszenica odmiany Arkadia

bo koledzy mówili że rewelacyjnie

Edytowano przez antoni1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiek_1    6

Ponoć plony ma niezłe. Nie potrzebuje jakiegoś rewelacyjnego stanowiska i dużego nawożenia. Przy optymalnym nawożeniu powinna 6-7 ton wydać. Planuje ją posiać w tym roku. W poniedziałek skosiłem mały kawałek 35 arów pszenicy FORKIDA, z którego wyciągnąłem 2 tony bez pryskania na choroby grzybowe przy znikomym nawożeniu. Ona również nadaje się na gleby średnio-kwaśne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

bardzo ci dziękuje za odpowiedź ;) a stosował ktoś glean-a 75wg + legatao 600 sc ?? trzeba poprawiać na wiosnę?? :o

ostatniej jesieni stosowałem glean w pełnej dawce bez żadnych mieszanin. Efekt marny ale zima była dosyć nietypowa, na wiosnę poprawiałem i od przytuli i miotły. W tym roku na pewno nie zastosuje gleanu.

Chyba było dużo miotły z wiosennych wschodów bo na polach sporo jej widać w jarych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wymłuciłem dzisiaj przenżyto. Hura !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Witam, mam pszenicę askalon siana po rzepaku i powiem wam ma bardzo chude ziarno! nigdy takiej nie mieliśmy, normalnie jak połowa ziarna z zeszłego roku(ta sama odmiana) czy mogło być to spowodowane tym że tata na przełomie 2013/14 rozsiał na nią wapno z cukrowni 4t/ha? Normalnie byśmy tak nie zrobili ale że leżało i przeszkadzało to nie było wyjścia. Dodam, że pszenica z wiosny wyglądała bardzo ładnie, zielona, że aż prawie czarna;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowiem mam taki dylemat. Mam na jednym polu bardzo wyległą pszenicę. Tak z 20 arów, korzystając ztego ze nie ma jeszcze żniw myslałem skosić to kosą na pokosy. Bo jak mi wjedzie tam kombajjn to pewnie bedzie stawał co chwile a i tak nie zbierze wszystkiego. Pszenica jest mocno czarna przez to. Jest sens tak robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

No właśnie kolego poległa po przekwitnięciu i ziarna są ładne. Po prostu tak lezy tylko te 20 arów i pomyslałem że tak zrobię i bedzie dobrze zebrać kombajnem wtedy. Dzięki za konkretną odpowiedź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Normalny kombajnista bez problemu wykosi, nie wiele wolniej, chyba że było źle uprawione i są górki, pagórki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

RAMZES9107 Nie ma sensu kosić na pokosy bo będzie więcej strat niż zebranego ziarna kombajn spokojnie sobie kłosy podbierze słomy pewnie trochę zostawi ale to już mała strata.

 

metiu20 - takie ziarn to na pewno nie efekt wapna jeżeli już to agrotechniki i małej ilości wody

Edytowano przez PK007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

szukam opini na temat pszenic bamberka,markiza,figura,askalon,brillant.czekam za opiniami.wiem ze do zakupu kfalifikatu jeszcze troszke czasu.a juz ktos wie ile bedzie zboze z centrali kosztowalo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj