Polecane posty

Strazak76    3

A dlaczego wyległe zboże miało by nie dojrzeć , będzie tylko pewnie troszkę gorszej jakości i lekki spadek plonu a poza tym kombajnista niech się martwi jak to zebrać i tyle w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Witam. Mam takie pytanie odnośnie kłosów w pszenicy. Część kłosów mam na polu zieloną a drugą połowę prawie białą tzn takie place białe. Co to może być?

Na pewno susza. Na lepszej ziemi zielona pszenica, na slabej biala? Pryskales 3 razy, wiec nie jest to choroba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Panowie żniwa już tuż tuż. Mianowicie jakie efekty przyniosło nawożenie wiosenne pszenicy ozimej nawozami azotowymi z siarką? Widać było jakieś efekty? ,.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Całkiem białe kłosy to choroba podstawy źdźbła - zgorzel. Obejrzyj korzenie czy po wypłukaniu wodą są czarne. Jak stanowisko po zbożu to raczej to, tym bardziej że występują placowo. Teraz już nic na to nie poradzisz. Przy wykryciu tej choroby wiosna można próbować walczyć ale nie jest to zbyt skuteczne. Podstawa to płodozmian.

 

 

Susza.. ja mam tak samo ale w tych miejscach co gleba piaszczysta jest.

U mnie Panowie też to występowało są miejsca, place gdzie początkowo liść flagowy był aż taki czerwono-bordowy a teraz po przekwitnięciu kłosy zrobiły się białe. Czy to zły płodozmian?? rzepak ozimy, owies i groch siewny nie są złym przed plonem może susza....


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

troche susza to raz i to bezie główny powód bielenia kłosów


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

nie tylko septorioza, to też podsuszki czy po prostu susza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

bo jak jest susza to słaby system korzeniowy ,porażone żdżbła,porażone liście są niewydolne i nie dostarczają pokarmu do kłosa no i kłos umiera a jeżeli jest dostateczna ilośc wody to jakoś roślina mimo chorób dostarcza pokarm do kłosa i roślina choć chora to jest zdolna wydać plon To tylko maja teoria a każdy ma prawo do swej

Edytowano przez antoni1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

białe kłosy to choroby podstawy źdżbła, wyrwać i porównać korzenie ze zdrową. Kłania się latitude

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

możliwe że też ale w moim rejonie to sucho zrobiło swoje ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

U mnie ładne pszenice się zapowiadały, przyszła wczoraj nawałnica i wylozylo prawie wszystko. W okolicy stoją tylko te słabo nawozone. No ale co zrobić, biznes pod chmurką, takie uroki.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Moją bamberke kupioną na próbę też wyłożyło tzn. kółko leży, kółko stoi i tak przez całe pole. Dostała 160 N w czystym składniku i skracana 1l ccc i 0,3l moddusa, zobaczymy co z tego będzie, ale kłosy średnio 11 pięterek i bardzo pękate...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

U mnie ładne pszenice się zapowiadały, przyszła wczoraj nawałnica i wylozylo prawie wszystko. W okolicy stoją tylko te słabo nawozone. No ale co zrobić, biznes pod chmurką, takie uroki.

 

@majes gdzie takie nawałnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

u mnie też bamberka leży jeszcze nie na całości, ale już sporo. dostała ok 150 N i skrucona 1l ccc 720 i 0,2 moddusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

a u mnie ozon stoi 100% 5 ha c1 (3ha po rzepaku i 2 ha po jeczmieniu ozimym) dostał 210 N i na jesień po jęczmieniu 30 t obornik po rzepaku 20 m3 gnojowicy. W tym roku licze na rekord plonu, ale czas pokaże. A kłosy tez są białe, to nie susza tylko może jakis robak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diabloo07    0

A jak powaliło pszenice prawie na całości i leży praktycznie na ziemi miesiąc przed żniwami, to czy jest szansa, że dojrzeje. Miał ktoś podobny przypadek w poprzednich latach? Proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

U mnie to samo lało w nocy strasznie.....Ozon calutki stoi...a Sailora polozylo troche przy granicy ale w tym miejscu byl mega wysoki..mnie po pas a mam 180cm...

juz mogloby nie padac bo ja u siebie w lipcu zniw nie widze...pszenica cala zielona...

Natula stoi praktycznie cala tylko takim kolem 2m srednicy lezy...

Edytowano przez ppwolf38

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek37    37

u mnie bamberka leży 20 % skracana 1l ccc+ modus 0,2 i na flagowy czesc cerone 0,7 a czesc modus 0,3 dostała 130 N po rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dudas83    6

Witam wszystkich! Jaki polecacie środek na septorioze plew i fuzarioze kłosów w pszenicy , żeby środek nie miał długiej karencji ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Czyli wychodzi na to ze bamberka u wiekszosci wylegla, trzeba bedzie chyba czegos innego poszukac, ewentualnie powiedzcie jak prowadzic pszenice zeby nie wylegla? U mnie dostala na 1 kolanko 1L ccc+ 0,25 moddusa. Fakt ze gdyby nie ten wiatr i ulewa stala by raczej na pewno do konca. Tylko u jednego gostka niedaleko piekna pszenica i ustala ale nie wiem co za odmiana.

 

 

 

@majes gdzie takie nawałnice?

 

Powiat przasnyski

 

a u mnie ozon stoi 100% 5 ha c1 (3ha po rzepaku i 2 ha po jeczmieniu ozimym) dostał 210 N i na jesień po jęczmieniu 30 t obornik po rzepaku 20 m3 gnojowicy. W tym roku licze na rekord plonu, ale czas pokaże. A kłosy tez są białe, to nie susza tylko może jakis robak?

 

A jak skracales?

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj