Polecane posty

knoro93    215

czy jest sens dawać teraz 3 dawke saletry skoro nie zamierzam jak na razie pryskać fungicydem na kłos ??

Sens napewno jakiś jest. Szybciej Ci grzyby zaatakują pszenice to pewne ale saletra zwiększysz mtz i podniesiesz parametry tego co zostanie z plonu po nie opryskanej pszenicy. Osobiście nie daje ani t3 ani saletry na kłos. Dałem t2/t3. 2 lata temu nie również tak robiłem i pszenica normalnie na konsumpcje poszła dlatego zrezygnowałem z tych zabiegów i w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Tak muszelka wyda dużo więcej ziarna ale jak pojedziesz na wagę to na przyczepie 6-stce. dobra pszenica jakościowa będzie ważyć 8,5t a muszelka ledwie 6 ton

 

 

To był poślad z muszelki?? Przy pszenżycie z pszenicą nie mam takiej różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Mówisz o tych żółtych kropkach ? Mam podobne i kolega Sławek pisze że to septorioza.

 

 

Tych kropek nie było przed opryskiem, pryskalem jak flagowy był w pełni rozwinięty.

Obok mam tą samą odmianę tylko później siana, różnica w rozwoju to ze 3 dni. I na niej nie ma ani przypslonych końcówek ani tych kropek.

to że kropek nie było przed opryskiem nie znaczy że nie wyjdą po. Oprysk nie działa natychmiastowo, choroba zaczęła się rozwijać przed opryskiem ale nie było widać gołym okiem objawów, które pojawiły się teraz, ale oprysk powinien je już zahamować. Septorioza jest chorobą której nie da się wyniszczyć, można ją tylko zatrzymać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no wlasnie losktos ma racje, ja mialem slady septoriozy i chcialem opryskac ale nie dalo sie wjechac i musialem poczekac prawie tydzien. Opryskalem ponad tydzien temu Menara i mam nadzieje ze zahamuje chorobe bo liscie jakie byly tak sa. oczywiste ze slady choroby nie znikna, chodzi o to zeby sie nie rozprzestrzeniala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

 

 

To był poślad z muszelki?? Przy pszenżycie z pszenicą nie mam takiej różnicy.

A nie jest tak przypadkiem i większy gluten tym ziarno cięższe? ja na przyczepie średnio żyta miałem 4,8t a pszenicy tyle samo 5,7 t własnie muszelki, ja powiem tyle na temat tej odmiany że na mozaice- (miejsca 6 klasa takie małe łby piaszczyste) nie było prawie nic, w zeszłym roku a i tak na całości miałem 7 t/ha bardzo dorodne ziarno ale cholernie wrażliwa na wyleganie, była pryśnięta cerone a i tak miejscami leżała ale dobre parametry byłem z niej bardzo zadowolony, w tym roku w tym roku mam fidelisu zobaczymy jak będzie plonować, a jeszcze mam taką odmianę( nie pamiętam nazwy) że obok muszelki rosła na 5 klasie idealny łan,(wydawało się że da 1 t/ha więcej od muszelki )gęsty etc a jak zacząłem młucić to 1t/ha było mniej, ziarno drobne, Ogłonie to ja bym najbardziej obstawiał fideliusa, julius i muszelke :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

dzisiaj poszłedł azot na kłos jedna już troche kwitła druga sie kłosi 24 kg N na ha .. saletra około 72 kg na ha , zaczło kropić to może popada


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Muszelka podatna na wyleganie? Nie wiem czy nie pomyliłeś odmian, bo niższej już raczej nie znajdziesz albo bardzo gęsto posiałeś lub choroba ją wzięła, ja muszelki jeszcze położonej nie widziałem. U mnie i sąsiadów muszelka zawsze miała najdrobniejsze ziarno ze wszystkich odmian tyle, że plonem nie odstawała nawet w opisie odmiany piszą eufemistycznie, że ziarno średniej grubości...

 

@Michalmeer to sypałeś 4 dawkę o tej porze na białko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

ile pieter maja wasze bamberki bo moja około 8 i nei jestem z tego zbyt zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Ja też mam bamberke i kilka innych pszenic 8-10 pięterek mają także rewelacja to to chyba nie jest plus, że ładnie się rozkrzewiły i obsada spora jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

u mnie to samo ale mało jest kłosów zęby miały po 10 . mam drugą pszenice i ma 10 , 11 a nawożenie takie samo tyle ze ta co ma 10 11 jest na 4 klasie a bamberka na 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Nie wiem co wy macie z tymi piętrami :huh: w kłosie . Jak macie gęsto to i tak w kłosach bedzie mało co ziarek albo poslad.

 

Idąc dalej to niektórzy beda mieli w tym roku po 20 ton z hektara :D liczba kłosów na m2 * liczba ziaren w kłosie * masa tysiaca ziaren / straty przy zbiorze, choroby itp 0,8 i macie przybliżony plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

pytam bo sie tak wlasnie zastanawiam

czy majac ilosc pieter mozna jakos okreslic przyszla liczbe ziaren w klosie? przeklada sie to jakos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

wiadomo pieterka mają znaczenie ale bardziej ważne jest wyrównanie i wypełnienie ziarna niż ilisc pieterek .. typu np ostroga ma około 9 pieterek a i są kłosy co mają 7 . a jak rok dopisze to potrafi zaskoczyć .. 3 dawka poszła na klos teraz .. miałem nie posiewać ale akurat pada wiec posiałem


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja mam przenice legende ktura ma 10-12 pieterek po dwóch dawkach rsm i pełnej ochronie od grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

no wlasnie, pryskacie jak zobaczycie nawet mala ilosc skrzypionki i mszyc czy przestrzegacie progow szkodliwosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

A czy można jeszcze pryskac na ochronę kłosa, gdy pszenica już kwitnie? Zabieg planowałem zrobic samym tebukonazolem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

ja zawsze jak pryskam fungicydem na kłosa to dodaje coś na robactwo, bo środek na robaki nie jest drogi a jak bym miał oddzielnie jeszcze jechać to lepiej odrazu dodać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj