Polecane posty

emilko    20

Mam problem bo w pszenicy ozimej wyskoczyła mi przytulia na ok 70arów czym moge teraz to prysnąć, za ok tydzień będzie się kłosić, proszę o pomoc

 

 

W ubiegłym roku miałem ten sam problem - tylko, że na 8 ha.

Część wyrwałem , a jak mi już zabrakło czasu do wyrywania to wziąłem opryskiwacz na plecy i tam gdzie dostrzegłem przytulie to bezpośrednio na chwasta pryskałem (stabilanem).

O tyle miałem ułatwione zadanie, że na polu były ścieżki - więc za bardzo nie niszczyłem uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Na przytulię Stabilanem? Chyba wczoraj % za dużo było ja już bym teraz niczym nie ryzykował B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17
Napisano (edytowany)

pewno o Starane mu chodziło :)

Mi w ubiegłym roku sporo przetacznika wyszło na 0,5ha pszenicy i opryskałem go właśnie Starane 0,6L/ha w fazie już kłoszenia i żadnych złych objawów na pszenicy nie zauważyłem. Chyba go jeszcze zmieszałem z fungicydem.

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Przejęzyczenie - STARANE a nie Stabilan, nie wiem czemu tak napisałem, nigdy nawet nie pryskałem Stabilanem. Chyba to znak, że czas zapoznać się z tym środkiem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powiedz ile chcesz wydać na zabieg bo są środki za 50zł i za 200

Mineral powiecmy że + - 100zł do ha więc co poradzisz

To powinna być dobra menara 0,5l. Ok 85zł.

@milanreal1 a jeśli teraz na liść flagowy dalbym jeszcze 0,2 Moddusa?

0,2l moddusa we flagowym nie zaszkodzi. Im szybciej dasz tym lepiej. W przyszłym roku zwiększ dawkę w 1 skracaniu to nie będzie potrzebna korekta.

Czy do Tebu na T3 mogę dodać 10 kg mocznika, 5kg siarczanu mag. i 2l Plonwitu? Nie przypalę?

Do tebu zrezygnowałbym z mocznika. Dałbym ten plonwit.

Ostatnio w sklepie ktos powiedzial ze do opryskow na grzyba nie nalezy dodawac mocznika bo ten wspomaga ich rozwuj. Gostek daje tylko na poczatku wegetacji na pierwsze kolanko zeby wspomoc a puzniej tylko granulowane. Co o tym myslicie?

Nie powiedziałbym tak. Po prostu mocznik szeroko otwiera aparaty szparkowe w blaszce liściowej co pozwala bez problemów wnikanie grzybów do liścia. Ale jak jednocześnie idzie fungicyd to wszystkie zagrożenia powinien załatwić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

@milanreal1: Zastanawiam się czy tego Moddusa nie dać razem z jakimś fungicydem. Zarówno w pszenicy jak i pszenżycie pojawia sie mączniak przy czym w pszenicy mam go więcej. Obserwuje co się dzieje na polu i póki co występowanie choroby ogranicza się jedynie do dolnej części źdźbła. Liście (tylko dolne) są w niewielkim stopniu porażone. Ciągle się zastanawiam czy to już moment na fungicyd odwlekając zabieg by (przynajmniej w pszenżycie) wyczekać kłoszenia i zakończyć zabiegiem w fazie początku kłoszenia ochronę fungicydową. Wówczas korekta regulatorem już nie będzie możliwa. Może podrzucisz jakies najbardziej racjonalne i ekonomiczne rozwiązanie? Pszenżyto jak i pszenice na ziemiach klasy IV i zakładam plon ok 5-6t więc ochronę muszę dostosować do wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOSTEK12    18
Napisano (edytowany)

Witam,czy przy stosowaniu adiuwantów ma znaczenie do jakiego środka chwastobójczego(i nie tylko) go dolewamy,chodzi mi o to że z poprzedniego roku został mi SUPERAM 10AL i nie wiem czy mogę go zastosować do takiej mieszaniny Lintur+Antywylegacz 675+Cerone pryskał będę pszenicę jarą

Edytowano przez KOSTEK12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28
Napisano (edytowany)

adiuwantów do antywylegaczy raczej się nie daje, mało tego antywylegaczy nie łączy się z herbicydami .

panowie do duetu ultra na t2 dawać siarczan magnezu czy nie ma sensu ???? czy lepiej jakiś adiuwant sylikonowy na przyczepność

Edytowano przez gucik131

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Stosowal ktoś ten nawóz ASX FOSOR plus na zboże , jeżeli tak to proszę o opinię , bo po ostatnim pompowaniu wody z nieba mam zamiar zastosować na flagówkę razem z mocznikiem siarczanem i t2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QWERTY888    0

Ja jeszcze przyłączę się do pytań o przytuli w pszenicy. Czy można pryskać Starane w fazie kłoszenia czy już jest za póżno? Bo młynkować w żniwa za bardzo nie chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

pszenicę jarą Arabella przypaliłem herbicydem w fazie 3 liści, po 5 dniach dałem Asahi + saletra, widzę że ładnie się zazieleniła. Na Asahi jest napisane że to regulator wzrostu. Pytanie czy dać teraz jeszcze Moddus, jest w fazie 2 kolanka?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

asashi to jest chyba symulator wzrostu a nie regulator to różnica znaczna kolego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Chyba przedobrzyłem jarą herbicydami 28 kwietnia pryskałem na przeczu mokro to żółknie mocno ale dalej tez i grzyb atakuje też w środe pryskałem siarczan odżywką i na grzyba dzisiaj byłem zobaczyć wygląda niciekawie można w tym tygodniu znowu fungicydem odżywka pomoże czy wspomóc saletrą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

panowie moja pszenica pozno siana ok 1 listopada est juz prawie w fazie liscia flagowego moge zrobic poprawke na chwast mustangiem jeszcze w tej fazie wyskoczyl mi chwast ugorski nawloc kanadyjska jakas zasrana takie to g***** ze ciezko sie pozbyc z tego pola tego 1 abieg robilem w idealnych warunkach mustangiem forte ale to wychodzi ciagle z gleby i sporo juz sie tego narobilo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Witam.

Zasialem w tym roku pszenice jara Werbena(kwalifikat) i strasznie ja grzyb bierze maczniak i jescze cos ale nie wiem cos zolte liscie dolne sie robia.mam pytanie czy ta odmiana jest tak podatna na choroby grzybowe czy to taki rok? Mam wrazenie ze u sasiadow tak nie bierzea niczym nie pryskali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

adiuwantów do antywylegaczy raczej się nie daje, mało tego antywylegaczy nie łączy się z herbicydami .

panowie do duetu ultra na t2 dawać siarczan magnezu czy nie ma sensu ???? czy lepiej jakiś adiuwant sylikonowy na przyczepność

 

no to u mnie za pozno dalem na 60ar owsa granstar 20g + 1L antywylegacza ccc zobaczymy co z tego wyniknie ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Witam.

Zasialem w tym roku pszenice jara Werbena(kwalifikat) i strasznie ja grzyb bierze maczniak i jescze cos ale nie wiem cos zolte liscie dolne sie robia.mam pytanie czy ta odmiana jest tak podatna na choroby grzybowe czy to taki rok? Mam wrazenie ze u sasiadow tak nie bierzea niczym nie pryskali?

 

Mam taką samą odmianę i także bierze mączniak dzisiaj pryskałem nie ma na co czekać ale mączniak w tym roku siedzi nisko na dolnych liściach i łodydze, także mam w pszenicy ozimą rywalka to samo i pszenżyto ozime też. Mączniak lubi niskie temperatury ale teraz mają być upały zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrZgredy    65

Panowie czym tu teraz popryskać pszenicę na bratka i miotłę ? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrZgredy    65

Chodzi mi o ozimą pszenicę już nie długo będzie się kłosić :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Ciężko będzie cokolwiek teraz Ci doradzić- fiołek po okresie kwitnienia słabo reaguje na herbicydy, do tego słabsza aplikacja herbicydu z powodu łanu. Fluroksypyr tutaj raczej nie pomoże, ewentualnie na miotłe można cos znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Fiołka już nie ma co zwalczać, wszystko co szkodliwe to już zrobił. A na miotłę axial ale to się musisz śpieszyć.

@milanreal1: Zastanawiam się czy tego Moddusa nie dać razem z jakimś fungicydem. Zarówno w pszenicy jak i pszenżycie pojawia sie mączniak przy czym w pszenicy mam go więcej. Obserwuje co się dzieje na polu i póki co występowanie choroby ogranicza się jedynie do dolnej części źdźbła. Liście (tylko dolne) są w niewielkim stopniu porażone. Ciągle się zastanawiam czy to już moment na fungicyd odwlekając zabieg by (przynajmniej w pszenżycie) wyczekać kłoszenia i zakończyć zabiegiem w fazie początku kłoszenia ochronę fungicydową. Wówczas korekta regulatorem już nie będzie możliwa. Może podrzucisz jakies najbardziej racjonalne i ekonomiczne rozwiązanie? Pszenżyto jak i pszenice na ziemiach klasy IV i zakładam plon ok 5-6t więc ochronę muszę dostosować do wydajności.

Jak chcesz dać moddus z fungicydem to lepiej daj go tak szybko jak się tylko da. Moddusa lepiej nie dawać w późniejszych fazach. Poza tym mieszanie moddus w tej fazie z szybkimi triazolami np tebukonazolem, epoksykonazolem czy protiokonazolem może być fitotoksyczne dla roślin. W pszenżycie możesz dać fungi razem z moddusem. W pszenicy bym rozdzielił zabiegi. Najpierw moddus, potem fungi jeżeli choroby nie atakują. Do moddusa byłaby dobra menara.

pszenicę jarą Arabella przypaliłem herbicydem w fazie 3 liści, po 5 dniach dałem Asahi + saletra, widzę że ładnie się zazieleniła. Na Asahi jest napisane że to regulator wzrostu. Pytanie czy dać teraz jeszcze Moddus, jest w fazie 2 kolanka?

Asahi to stymulator a to róznica ;) Łanu nie reguluje wiec moddus wskazany.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Potrzebuję szybkiej i fachowej odpowiedzi na temat stosowania Pumy na głuchy owies i miotłę w fazie liścia flagowego w pszenicy da się to bez szkód prysnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj