Polecane posty

farmervip    78

Panowie co byście radzili jeszcze teraz dać na pszenice by ją usztywnić? na t1 poszło cerone + capallo ale miejscami wygląda jak by już sie miała położyć tak sie zastanawiam czy może dać jeszcze modusa?? dodam że stanowisko po rzepaku i dastała 150kg N


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Dzięki a jest jakiś dobry termin czy poprostu im szybciej tym lepiej?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

termin chyba jest teraz odpowiedni.jest lisc podfagowy i wykreca sie flagowy wiec duzo czasu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

no jakies choroby delikatnie sie przewijaja ale jeszcze nie jest tak zle, zobaczymy co to bedzie

pewnie i tak cene w zniwa znowu zjada do 650 zl to chyba plon 10 t z ha by dal zysk:)

mam takie pytanie luzno zwiazane z tematem. uprawiam ziemie drugi rok i tak zastanawiam sie czy sa jakies przeciwskazania zeby uprawiac pszenice i rzepak na zmiane??? ewentualnie jakos wzbogacic ten plodozmian? nie interesuja mnie buraki, kukurydza, straczkowe, ziemniaki. na moich terenach malo kto to uprawia

s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Dzięki panowie, a jeszcze jedno pytanko, pryskać wszystko (10ha) czy tylko tą najbujniejszą?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161
Napisano (edytowany)

sam musisz ocenic która jest podatna na wyleganie.bujniejsza napewno nalezałoby w pierwszej kolejnosci

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

no jakies choroby delikatnie sie przewijaja ale jeszcze nie jest tak zle, zobaczymy co to bedzie

pewnie i tak cene w zniwa znowu zjada do 650 zl to chyba plon 10 t z ha by dal zysk:)

mam takie pytanie luzno zwiazane z tematem. uprawiam ziemie drugi rok i tak zastanawiam sie czy sa jakies przeciwskazania zeby uprawiac pszenice i rzepak na zmiane??? ewentualnie jakos wzbogacic ten plodozmian? nie interesuja mnie buraki, kukurydza, straczkowe, ziemniaki. na moich terenach malo kto to uprawia

s

Opierać ci się nie bedzie przed sianiem tylko pszenicy i rzepaku ale mozesz miec problem z kiłą w rzepaku po kilku takich latach. U mnie zmianuje się kukurydzą potem pszenżyto i znowu rzepak. Masz jeszcze jęczmień zimowy/jary. Dodatkowo mniejszy problem z samosiewami rzepaku bo po roku wyorujesz świeże nasionka i pięknie rosną w rzepaku zwiększając obsadę. Warto pszesiać jęczmieniem który z pola wcześniej zbierasz i masz czas na zasiew rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogi123    0

Witam panowie co to za faza rozwojowa bbch pszenica ozima pokazał sie głóchy owies i niewiem czy pumą nie jest za puzno czy nie zaszkodze pszenicy owies jest narówni z pszenica ok.45 cm wysokosci za informacje z góry dziekuje

 

I co z tą puma uniwersal pryskac czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a moddusem to mozna pryskac do liscia falgowego czyli do fazy bbch 37 a jak jest faza bbch 39 to juz nie mozna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Panowie,kiedy najlepiej wykonać zabieg T2 skoro T1 byl 3 tyg temu?Trudno mi zgadnąc jaka teraz jest faza,chyba flagowy zaczyna sie wyłaniać.po rozcięciu źdźbła kłosek jest mniej więcej po środku.Zaczekać jeszcze jak klos będzie wyżej czy jak liść flagowy sie rozwinie całkiem czy jak?Mozna bedzie dodac mocznik i siarczan mg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Opierać ci się nie bedzie przed sianiem tylko pszenicy i rzepaku ale mozesz miec problem z kiłą w rzepaku po kilku takich latach. U mnie zmianuje się kukurydzą potem pszenżyto i znowu rzepak. Masz jeszcze jęczmień zimowy/jary. Dodatkowo mniejszy problem z samosiewami rzepaku bo po roku wyorujesz świeże nasionka i pięknie rosną w rzepaku zwiększając obsadę. Warto pszesiać jęczmieniem który z pola wcześniej zbierasz i masz czas na zasiew rzepaku

Pierwsze słysze by płodozmian zboże-rzepak był dobry do rozmnażania kiły :blink: znam kilku sporych rolników co właśnie sieją rzepak-pszenica i tak na okrągło i problemów nie mają,a na samosiewy są opryski więc to chyba najmniejszy problem


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24
Napisano (edytowany)

Właśnie taki płodozmian prowadzi do rozmnażania kiły i z tego co wiem to w niektórych rejonach staje sie już niemały problem. Zaleca sie conajmniej 3-4 lata przerwy w obsiewie rzepakiem lub innymi kapustnymi ale to twoje pole i skoro uważasz, że wsytarcza rok to ok. W moich okolicach tego problemu nie ma wcale może u Ciebie też nie. A te samosiewy to nie w pszenicy tylko w rzepaku. Opryskasz je? Do tego z opinii kolegi co sieje go sporo stwierdził iż słabiej sypie rzepak jeżeli jest zbyt czesto na tym samym polu właśnie przez samosiewy.

Edytowano przez Merkoo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44
Napisano (edytowany)

Przerwa w upraiw rzepaku powinna wynosić 3-4 lata to zapobiega rozprzestrzenianiu sie kiły. Ten kto sieje zboże-rzepak rok po roku wcześniej czy pozniej kile bedzie mial.

Edytowano przez ciastek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

dokladnie najlepszy plodozmian bylby jakby jeszcze uwzglednic okopowe na lepsze gleby wtedy buraki moglby by byc a na gorsze ziemniaki tylko zeby zniesli limity na buraki to by bylo dobrze ponoc mja zniesc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

to moze klasycznie rzepak-pszenica- jeczmien jary. tylko potem po jarym jeczmieniu moze byc problem z terminowym sianiem rzepaku?

a moze rzepak-pszenica , potem jakis poplon lubin itp i znowu siew pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

dokladnie najlepszy plodozmian bylby jakby jeszcze uwzglednic okopowe na lepsze gleby wtedy buraki moglby by byc a na gorsze ziemniaki tylko zeby zniesli limity na buraki to by bylo dobrze ponoc mja zniesc

A jak zamknęli cukrownie? nic tu nie da zniesienie limitów. Zostaje samo zboże ale dla przełamania płodozmianu przydaje się coś strączkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Merkoo Nie ma żadnej cukrowni na podlasiu? Jak masz dużo to i 150km-200km bedą wozić od Ciebie buraki do cukrowni.


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy AXIAL można stosować w pszenżycie? Odp

Można, na zachodzie ma rejestracje nawet w mieszanka zbóż z motylkowatymi.

Problemem jest tylko ewentualna kontrola i kłopotliwe tłumaczenie korzystania ze środka które w Polsce rejestracji w pszenżycie nie ma.

a jak moddus na pszenice poszedl na lisc flagowy dawka moddusa 0,4 to nie popwinien jej zaszkodzic czy co sie moze stac ?

0,4l na flagowy to aż nadto. Jeżeli nie było za późno to nic nie powinno się strać.

Panowie potrzebuje porady pszenica bamberka jak ja rozkroje to ma kłosek na 1 cm a problem bo widac głóchy owies co podobno nie wystepuje w oziminach i czy moge go jeszcze zniszczyc np. axialem mozna go stosowac według etykiety do 37 bbch .

Jeżeli kłos się nie ukazał to jeszcze możesz jechać, jak już widać to bym nie ryzykował.

Raczej nie.Bez sensu ta sama substancja.Ja sie wacham czy moge dać tebu na kłos jeżeli w zaprawie wystąpiła ta substancja.Co wogle sadzicie o powtarzaniu tych samych substancji. ? U mnie tez septorioza zaczyna ja wpieprzać.Zrobie wczesne T2 i upatrzyłem sobie chlorotanolin z epoksynazolem.

Niby spacjalisci nie widza nic przeciwko, ale dla mnie to co najmniej dziwne robic 3 zabiegi ochrony i we wszystkich dawać tą samą substancje...

Panowie co byście radzili jeszcze teraz dać na pszenice by ją usztywnić? na t1 poszło cerone + capallo ale miejscami wygląda jak by już sie miała położyć tak sie zastanawiam czy może dać jeszcze modusa?? dodam że stanowisko po rzepaku i dastała 150kg N

Teraz przede wszystkim masz nauczkę bo moddus najlepiej stosować we wcześniejszych fazach, cerone jest bardzo dobre na zabieg korekcyjny. Teraz jak dasz moddus to działanie będzie tylko usztywniające, a we wcześniejszej fazie również lekko skraca.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Nie ma:P najbliższa około 140km. Nie chcą kontraktować mimo dużej grupy rolników z podlasia. Ja akurat już od bardzo dawna nie sieje buraków bo na bydło mleczne kierunek obrany i nie było gdzie. Z płodozmianem problemu nie mam. Połowa pola qq i trawa reszta rzepak i zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

przedplony zbożowe maja taki urok ze pszenica jest słabsza niz po rzepakach.Choroby zapewne tez by sie znalazły

Sławku zdziwił byś się :rolleyes:

Mam pszenice teraz w stanowisku po.....

3 lata temu był jęczmień , potem pszenica, potem jęczmień i teraz zaś pszenica.

Fotki zamieszczałem ........

i według mnie jest piękna :) swoje dostała i jest kto wie czy nie dorodniejsza niż po ziemniakach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

po kilku chłodniejszych nocach w pszenicy jarej wydaj mi się że pojawiły się niedobory fosforu na najsłabszej ziemi...-pryskać samą odżywką czy mogę spokojnie dodać jakiś środek na chwasty żeby wszystko załatwić w jednym przejeździe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Sławku zdziwił byś się :rolleyes:

Mam pszenice teraz w stanowisku po.....

3 lata temu był jęczmień , potem pszenica, potem jęczmień i teraz zaś pszenica.

Fotki zamieszczałem ........

i według mnie jest piękna :) swoje dostała i jest kto wie czy nie dorodniejsza niż po ziemniakach ;)

 

Czy ta po ziemniakach dostała tyle samo co ta po zbożu??? U mnie tonacja po jęczmieniu jarym dostała więcej niż ta po łubinie i wygląda gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj