Polecane posty

lukaszm    11

Nie myślałem nawet, że będzie na tym Forum zamieszczony taki post, w którym jest napisane o zastosowaniu Roundup'u w uprawie pszenicy. Jeśli o mnie chodzi to zawsze kilkanaście razy się upewniam, czy biorę właściwy środek, czy daje jego właściwą ilość oraz odpowiednią ilość wody. Lepiej więcej czasu poświęcić na chociażby "podziwianie" etykiety - nawet, gdy jej treść dobrze znamy - i na skutek tej "straty" czasu opryskać mniej pola, aniżeli się spieszyć i popełnić tak kosztowny błąd, który kosztować może zniszczenie plantacji.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moris7598    12

Co sądzicie o mieszance Atlantis 0,5l + Helm Tribi 16g +Starane 0,2l ?

Dobra mieszanka sam ja stosuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Nie myślałem nawet, że będzie na tym Forum zamieszczony taki post, w którym jest napisane o zastosowaniu Roundup'u w uprawie pszenicy. Jeśli o mnie chodzi to zawsze kilkanaście razy się upewniam, czy biorę właściwy środek, czy daje jego właściwą ilość oraz odpowiednią ilość wody. Lepiej więcej czasu poświęcić na chociażby "podziwianie" etykiety - nawet, gdy jej treść dobrze znamy - i na skutek tej "straty" czasu opryskać mniej pola, aniżeli się spieszyć i popełnić tak kosztowny błąd, który kosztować może zniszczenie plantacji.

 

Panie Geniusz jak się włączasz w połowie rozmowy to nic nie wiesz cofnij się do pierwszego mojego wpisu i wtedy oceniaj ;-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nikt nie jest nie omylny kazdemu coś sie może pomieszać nie oceniajmy ludzi z góry. Ile tej pszenicy było kolego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie planuje w piątek oprysk T1 na grzyba.

Moje pytanko?

Jaka musi być temperatura minimalna by można było pryskać na grzyba pszenicę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam85235    7

Każdy wie jaka w tym roku jest pogoda i stąd następujący problem: jaki może być skutek po zastosowaniu Adob Cu po wykształceniu pierwszego kolanka, dodam że ma to iść wraz z fungicydem, regulatorem oraz pozostałymi mikroelementami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dla triazoli chyba min 10 stopni, ale najważniejsze oby nie było przymrozku w nocy, bo jeżeli masz widoczne objawy chorób to nie ma na co czekać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Pojawił mi się chwast w pszenicy - może ktoś powiedzieć jaka jest jego nazwa i czym go zwalczyć:

 

Czy to nie jest sporek polny we wczesnej fazie rozwojowej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

dziś dostałem informacje że na większości pól żółkną liście, pogoda dość ponura, w dzien temperatura dobija do 15 topni, w nocy 1-3 stopnie.

w sobote prawdopodobnie będzie pryskana duetem i mirage (tylko czy nie jest za zimno?). tylko do tego przydało by się dodać coś, co by ją wzmocniło. co byście proponowali na już zaatakowane rośliny? dać więcej azotu dolistnie (basfoliar) czy coś pokroju kristalonu ( 18-18-18 lub 6-12-36) w dawce 3kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Ja pryskam w piatek bo widzialem ze na sobote jakis deszcz zapowiadaja..


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akolt    0

Dzisiaj w trakcie obchodu pól zauważyłem niepokojące objawy na pszenicy ozimej oxal. Cała odmiana jest w dolnych partiach jakby poparzona

na wiosnę dostała:

polifoskę 250 kg

saletrę na rozkrzewianie 150 kg i 100 kg w drugiej dawce

10 dni temu zrobiony był oprysk mustang 0,8l + axial 0,1 + adigor + mocznik 8%

tydzień temu antywylegacz płynny 0,8l + moddus 0,2l + siarkomag 2l/h

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad806631af72f8bb.html

 

Fidelius nie wykazuje żadnych takich objaw. był traktowany identycznie, nawet nie dostał drugiej dawki saletry bo był ładnie rozkrzewiony i na niego poleciało później.

 

Ktokolwiek ma jakiś pomysł co to może byc i jak sobie z tym poradzić ??

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Jako że pierwszy raz bede stosował mieszankę optimus + CCC(zawsze był Cerone), wolę sie dopytac.

Mogę zmiksowac to razem z tebukonazolem i prochlorazem oraz dołożyc 5kg mocznika, 5 kg siarczau i mikro(wszystko na 200l wody na ha)? Czy lepiej rodzielic te zabiegi?

 

P.S a moze by tak dołożyc jeszcze fenpropidyny?

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie czym pierw zrobić pumą czy stabilanem+modus +tebu+bosfoljar na pszenice ozimą a pszenica ma juz kolanko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Puma ma szeroki termin stosowania, najpierw bym skracał.

a jaka dawka powinna wystarczyć modusu w pszenicy tonacja, przy nawożeniu 130-140 N by pszeniczka ustała ???

Samego moddusa? 0,2-0,3l wystarczy.

Pojawił mi się chwast w pszenicy - może ktoś powiedzieć jaka jest jego nazwa i czym go zwalczyć:

Wygląda mi to na wyczyńca, ewentualnie tomka wonna. Na niego dobry jest axial, a że wyczyniec jest już wyrośnięty to dawka powinna być wysoka.

W piątek w dzien ma być 12* a w nocy 6* w sobote ciutke cieplej .co robić?w piątek kropic czy w sobote?

Z tych fotek co wrzucałeś to termin na wczoraj.

Jako że pierwszy raz bede stosował mieszankę optimus + CCC(zawsze był Cerone), wolę sie dopytac.

Mogę zmiksowac to razem z tebukonazolem i prochlorazem oraz dołożyc 5kg mocznika, 5 kg siarczau i mikro(wszystko na 200l wody na ha)? Czy lepiej rodzielic te zabiegi?

P.S a moze by tak dołożyc jeszcze fenpropidyny?

Dobrze byłoby dodać tej fenpropidyny. Jak taki miks to zabieg popołudniowy, wieczorny powinien być najlepszy. Z drugiej strony taka dawka mocznika i siarczanu to bardzo niewiele.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Dzisiaj w trakcie obchodu pól zauważyłem niepokojące objawy na pszenicy ozimej oxal. Cała odmiana jest w dolnych partiach jakby poparzona

na wiosnę dostała:

polifoskę 250 kg

saletrę na rozkrzewianie 150 kg i 100 kg w drugiej dawce

10 dni temu zrobiony był oprysk mustang 0,8l + axial 0,1 + adigor + mocznik 8%

tydzień temu antywylegacz płynny 0,8l + moddus 0,2l + siarkomag 2l/h

 

http://www.fotosik.p...31af72f8bb.html

 

Fidelius nie wykazuje żadnych takich objaw. był traktowany identycznie, nawet nie dostał drugiej dawki saletry bo był ładnie rozkrzewiony i na niego poleciało później.

 

Ktokolwiek ma jakiś pomysł co to może byc i jak sobie z tym poradzić ??

 

Pozdrawiam

Kolego przy takim nawożeniu stosowanie antywylegaczy nie ma sensu.

Ja na pierwszą dawkę azotu dałem tyle co ty na dwie.

I z doświadczenia wiem że jak dam 0,2 modusa to spokojnie będzie stała

A taka dawka azotu jest w sam raz dla słabo rozkrzewionego łanu jeśli nie mamy zamiaru go dokrzewiać bo mamy np słabe stanowisko i wiemy że cudów nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja dawałem 10% mocznika i 5% siarczanu, ale z regulatorami, bez fungicydów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akolt    0

Kolego przy takim nawożeniu stosowanie antywylegaczy nie ma sensu.

Ja na pierwszą dawkę azotu dałem tyle co ty na dwie.

I z doświadczenia wiem że jak dam 0,2 modusa to spokojnie będzie stała

A taka dawka azotu jest w sam raz dla słabo rozkrzewionego łanu jeśli nie mamy zamiaru go dokrzewiać bo mamy np słabe stanowisko i wiemy że cudów nie będzie.

 

Nie wiem w jaki plon celujesz ale ja dałem 20 kg N w NPK + 48 kg N w saletrze a 10 dni później jeszcze 32 kg N. Podobno nie powinno się przekraczać 80 kg N w dawce startowej.

Ogólnie planuje nawożenie na poziomie ok 160 kg N (w zależności od przebiegu pogody oszywiście). Ta druga dawka to tak umownie tylko nazwana, naprawdę była właśnie by jeszcze pobudzić pszenice do dokrzewiania bo coś słabo szło.

 

nie ma sucho bo widzę że ziemia popękana?

 

Ogólnie jest sucho ale w weekend padało i wczoraj też więc suszy jako takiej nie ma.

 

Jakieś propozycje co może powodować taki wygląd dolnych liści ??

 

Koledzy jakie macie plany nawożenia i ochrony na pszenice jare? Z racji niekorzystnego odczynu staram się celować w 5t/h. Gleba głownie IVa. Pod korzeń poszło już 250 kg NPK i 150 saletry.

W oziminach 2 dawka powinna być w fazie strzelnia w źdźbło (30-40% dawki N całkowitej). Tak samo jest z jarką?

Do tego jak tylko można 10% mocznika do opryskiwacza. I co dalej, jakie są wasze sposoby, przy plonie w tym przedziale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

 

Nie wiem w jaki plon celujesz ale ja dałem 20 kg N w NPK + 48 kg N w saletrze a 10 dni później jeszcze 32 kg N. Podobno nie powinno się przekraczać 80 kg N w dawce startowej.

Ogólnie planuje nawożenie na poziomie ok 160 kg N (w zależności od przebiegu pogody oszywiście). Ta druga dawka to tak umownie tylko nazwana, naprawdę była właśnie by jeszcze pobudzić pszenice do dokrzewiania bo coś słabo szło.

 

 

 

Ogólnie jest sucho ale w weekend padało i wczoraj też więc suszy jako takiej nie ma.

 

Jakieś propozycje co może powodować taki wygląd dolnych liści ??

 

Koledzy jakie macie plany nawożenia i ochrony na pszenice jare? Z racji niekorzystnego odczynu staram się celować w 5t/h. Gleba głownie IVa. Pod korzeń poszło już 250 kg NPK i 150 saletry.

W oziminach 2 dawka powinna być w fazie strzelnia w źdźbło (30-40% dawki N całkowitej). Tak samo jest z jarką?

Do tego jak tylko można 10% mocznika do opryskiwacza. I co dalej, jakie są wasze sposoby, przy plonie w tym przedziale?

 

Poniżej opis nawożenia pszenicy ozimej i jarej zaczerpnięty z http://nawozy.eu/

nawożenie azotem pszenicy ozimej http://nawozy.eu/doradztwo/nawozenie-upraw/nawozenie-pszenicy-ozimej.html

  • "1 termin - z chwilą ruszania wiosennej wegetacji; od 30 kg N/ha, gdy zboże jest bardzo gęste, dobrze rozkrzewione i ma ciemnozielony kolor, do 60-80 kg N/ha na późno sianych, osłabionych plantacjach; na słabych plantacjach pierwsza dawka azotu najlepiej w formie KĘDZIERZYŃSKIEJ SALETRY AMONOWEJ i POLIFOSKI 21 [N(MgS) 21-(4-35)], by zabezpieczyć rośliny dodatkowo w siarkę. Ze względu na dobre uwilgotnienie gleby można także zastosować SALETRZAK lub SALMAG. Jest to dawka na dokrzewienie,
  • 2 termin - na początku strzelania w źdźbło (wyczuwalne pierwsze kolanko) - 40-60 kg N/ha azotu. Stosować już od 10 do końca kwietnia, pamiętając że na słabszych plantacjach i w rejonach z niedoborami wody stosować wcześniej (już około 10 kwietnia) i większą dawkę,
  • 3 termin - przed kłoszeniem, do fazy przed otwarciem pochwy liściowej, do 50 kg N/ha, gdy zboże było skracane, najlepiej w formie MOCZNIKA, który w tym terminie najskuteczniej wpływa na poprawe zawartości białka w ziarnie.. Pszenica do początku kłoszenia może pobrać 150 kg/ha azotu, a po tym okresie maksymalnie do 40-50 kg, gdy ma optymalne warunki wzrostu, w tym dostatek wilgoci."

nawożenie azotem pszenicy jarej http://nawozy.eu/doradztwo/nawozenie-upraw/nawozenie-pszenicy-jarej.html

  • "1 termin - 7-14 dni przed siewem zboża w ilości 50-60 kg N/ha,
  • 2 termin - na początku strzelania w źdźbło (wyczuwalne pierwsze kolanko) w ilości 40-60 kg N/ha azotu,
  • 3 termin - na początku kłoszenia w ilości 30-50 kg N/ha, przy dawkach powyżej 100 kg N/ha i gdy stosowano skracanie słomy."

Osobiście na pszenicę jarą daje pod korzeń tylko NPK a gdy wypuści 3 liście wjeżdżam z saletrą jako 1 dawka azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

aster453 - Kolego - po pierwsze nie jestem geniuszem, a po drugie to widziałem wcześniejsze Twe posty, w których pisałeś, że to nie Ty wlewałeś ten środek i że miał być to Huzar. I dlatego napisałem w końcu, co myślę o tej nietypowej sytuacji. Niemniej w żaden sposób nie chciałem Cię urazić moją wypowiedzią. Błąd przy stosowaniu pestycydów może się zdarzyć każdemu.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj