Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Yngel    2

Ja pryskałem snajperem diflufenikan i chlorotoluron tylko przez ciepłą zimę środki w glebie na wiosnę kiepsko już działają co niektóre chwasty bieleją a reszta zieloniutkie jest tzn (tasznik i przytulia) zrobię poprawkę linturem i będzie dobrze, co ważne po miotle ani śladu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

czym jest spowodowane ze miejscami jest zboze ladne, juz bujne i moze juz po krzewieniu nawet , a miejscami dopiero w fazie 2-3 lisci

czy te slabsze przymarzlo? czy moze gorsza ziemia, mniej wilgotna? czy te zboze nadgoni??

co sie stanie jak dam ccc w fazie 2-3 lisci? podziala na krzewienei? czy czekac az bedzie wieksze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1785

Wczoraj dałem druga a zarazem ostatnią dawkę azotu w formie mocznika 220kg/ha.Posiałem i po 2 godzinach spadł deszcz co mnie bardzo cieszyło do czasu aż zaczeło lać.Tak duża ilość wody nie wymyje mi tego azotu z ziemi na górce.Od razu dodam od siebie bo widzę że toczy się dyskusja o herbicydach i miotle.Ja na jesień dałem Tolurex (chlorotoluron) i Stakato (diflufenikan) tylko nie pamiętam w jakich dawkach i na polu czyściutko żadnej miotły ani chabra polecam tą mieszankę w opryskach jesiennych. :)

 

100 kg N jako druga i ostatnia dawka azotu 23 marca. Wg mnie to błąd. Nie dość, że część azotu zostanie utracona, to rośliny w tej fazie, mając na uwadze to, że zastosowałeś już pierwszą dawke i jest ona nadal dostępna dla roślin, poprostu nie wykorzystają optymalnie tego azotu z mocznika.

 

 

czym jest spowodowane ze miejscami jest zboze ladne, juz bujne i moze juz po krzewieniu nawet , a miejscami dopiero w fazie 2-3 lisci

czy te slabsze przymarzlo? czy moze gorsza ziemia, mniej wilgotna? czy te zboze nadgoni??

co sie stanie jak dam ccc w fazie 2-3 lisci? podziala na krzewienei? czy czekac az bedzie wieksze?

 

 

Sądze, że niskie PH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

czy te zboze jeszcze nadgoni? czy ta czesc zboza ktora jest we wczesniejszej fazie wytworzy jeszcze dobry polos?

co bedzie jak na dokrzewienie dam ccc w fazie 2-3 lisci, za wczesnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Wczoraj dałem druga a zarazem ostatnią dawkę azotu w formie mocznika 220kg/ha.Posiałem i po 2 godzinach spadł deszcz co mnie bardzo cieszyło do czasu aż zaczeło lać.Tak duża ilość wody nie wymyje mi tego azotu z ziemi na górce.Od razu dodam od siebie bo widzę że toczy się dyskusja o herbicydach i miotle.Ja na jesień dałem Tolurex (chlorotoluron) i Stakato (diflufenikan) tylko nie pamiętam w jakich dawkach i na polu czyściutko żadnej miotły ani chabra polecam tą mieszankę w opryskach jesiennych. :)

Ja druga dawke dam jak pszenica bedzie wypuszczać liść flagowy , chociaż w tamtym roku dałem tuz przed wykłoszeniem i było OK.

No ale po co dawać w tak krótkim odstepie azot :blink: ?Nie dawno sypałes zaraz na przedwiosniu a wczoraj druga dawkę, Co ci to da?

ja mysle że pszenica potrzebuje najwięcej azotu na przedwiosniu , zaraz jak rusza wegetacja a potem jak ma się kłosić by ten kłos i ziarno było jak najdorodniejsze --takie me zdanie.

 

czym jest spowodowane ze miejscami jest zboze ladne, juz bujne i moze juz po krzewieniu nawet , a miejscami dopiero w fazie 2-3 lisci

czy te slabsze przymarzlo? czy moze gorsza ziemia, mniej wilgotna? czy te zboze nadgoni??

co sie stanie jak dam ccc w fazie 2-3 lisci? podziala na krzewienei? czy czekac az bedzie wieksze?

Inne Ph albo gorsza ziemia, albo mniej zasobna w składniki pokarmowe.

U mnie na jednym kawałku pszenica a są miejsca co jest gęsta a 30 ar rzadka jest.

Inne przedplony itp.A siana jednakowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba87    0

kiedy optymalnie ruszyc z opryskiem na dwuliscienne?? czy mozna cos przy okazji oprysku na chwasta dozucic cos na wzrost? (

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Wczoraj dałem druga a zarazem ostatnią dawkę azotu w formie mocznika 220kg/ha.Posiałem i po 2 godzinach spadł deszcz co mnie bardzo cieszyło do czasu aż zaczeło lać.Tak duża ilość wody nie wymyje mi tego azotu z ziemi na górce.Od razu dodam od siebie bo widzę że toczy się dyskusja o herbicydach i miotle.Ja na jesień dałem Tolurex (chlorotoluron) i Stakato (diflufenikan) tylko nie pamiętam w jakich dawkach i na polu czyściutko żadnej miotły ani chabra polecam tą mieszankę w opryskach jesiennych. :)

Raczej źle nie zrobiłeś, choć pojawiły się posty że źle. Mocznik działa inaczej, jak zacznie działać to będzie miał akurat termin, , mamy inna wiosnę, u mnie podejrzewam że do tygodnia zaczną kwitnąć niektóre rzepaki.

Nie wiem czy znacie mocznik z inhibitorem, monolit, są robione badania z wysiewem wszystkiego w jednej dawce, wczesną wiosną, i polony wyszły lepsze, niż po saletrze wysianej w dwóch, lub trzech dawkach. Ja jak przestanie padać to też RSM rozleje i koniec.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Nie nie należy łączyc oprysków na chwasty i antywylegacz czy odżywki ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Ja jednak uważam że dobrze zrobiłem.Czytając forum wszyscy radzili żeby drugą dawkę dać 2 tygodnie później po pierwszej jeżeli to ma byc mocznik.Dodam że mocznik potrzebuje więcej czasu by przejść z formy amidowej na amonową i saletrzaną.Czasami trwa to nawet 2-3 tygodnie przy dzisejszej temperaturze.

KulawaKoza jesteś w błędzie mysląc że kłos się dopiero tworzy w fazie liścia flagowego.Zawiązki kłosa zaczynąja sie już teraz wykształcać a w fazie liscia flagowego dając azot to już możesz tylko podwyższyć MTZ i jakość parametry ziarna.

Edytowano przez mp255

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zalezy w jakiej fazie masz zboże któryś z kolegów pisał że już nie długo bedzie miał 1 kolanko. U mnie pełna krzewienia kto sieje mocznik mysle ze za tydzien by mógł siac. Ja planuje za 2 tygodnie 2 dawke. W lekturze pisze by 2 dawke dać miedzy pierwszym a drugim kolankiem. Należy miec jednak na uwadze ze jeżeli pszenica jest rzadka (lub wystepuje niedobór azotu) 2 dawke nalezy przyśpieszyc a jeżeli za gesta opóźnić jeżeli obsada jest ok dać tak jak napisałem. Tej reguły sie trzymam i myśle ze to nie jest bład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Sąsiedzi dziś wjechali w pszenice z pierwszą dawką azotu w formie saletry. Zanosi się na deszcz. Moja pszenica dostała saletrę 2tyg temu, przed ostatnim oziębieniem i widać że azot działa, nawet samosiewy jęczmienia z daleka już tak nie rażą w oczy

Druga i ostatnia dawka to będzie mocznik i pewnie gdzieś za tydzień lub dwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

kłos jest już w fazie po krzewieniu sie , znaczy zalążek kłosa


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam ,co polecicie na pszenice ,jeżeli jesienią pryskałem tylko gleanem w dawce 24g /ha, a wiosną i tak wyszedł rzepak po ostatnim użytkowaniu, czym najlepiej go zwalczyć :? :o

Dziwne że glean go nie załatwił. Ale tak jak z fiołkiem, większość środków na dwuliścienne jak m.in lintur nie będzie miała problemu z samosiewami.

Ja druga dawke dam jak pszenica bedzie wypuszczać liść flagowy , chociaż w tamtym roku dałem tuz przed wykłoszeniem i było OK.

No ale po co dawać w tak krótkim odstepie azot :blink: ?Nie dawno sypałes zaraz na przedwiosniu a wczoraj druga dawkę, Co ci to da?

ja mysle że pszenica potrzebuje najwięcej azotu na przedwiosniu , zaraz jak rusza wegetacja a potem jak ma się kłosić by ten kłos i ziarno było jak najdorodniejsze --takie me zdanie.

2 dawka w fazie liścia flagowego to wpływa na parametry ziarna a nie plon. Na plon to wpływa azot do 3 kolanka, do tego czasu powinna być wysiana 2 dawka. A mocznik, im wcześniej tym lepiej. Zanim on zacznie działać to dobry miesiąc minie w tych warunkach jak teraz, a za miesiąc 2 kolanka może łapać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

warto na druga dawke pszenicy dac wieksza dawka niz na pierwszy rzut

?

1 dawka 200 kg

druga 250 planuje

cel jak najwiekszy plon, ochrona grzybowa t1 wirtuoz, t2/t3 soligor lub fandango

pod korzen 300 kg npk 8-20-30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

podziel to 250kg na dawki 150kg i 100kg.150 kg zaraz po skracaniu a 100 kg między 2 a 3 kolankiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

czemu akurat tak?

jestem zielony w temacie, ale nie widze sensu dawania jednej dawki w okolicach 1 kolanka po skracaniu zeby dawac zaraz druga dawke miedzy 2 a 3 kolankiem. nie widzielem zeby ktos dzielil az tak szczegolowo

prosze o wyjasnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Wystarczy Ci azotu do końca wegetacji?Druga dawke kiedy planowałes?We wczesnych fazach pszenica nie zdąży pobrac tyle azotu na raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Dziwne że glean go nie załatwił. Ale tak jak z fiołkiem, większość środków na dwuliścienne jak m.in lintur nie będzie miała problemu z samosiewami.

 

2 dawka w fazie liścia flagowego to wpływa na parametry ziarna a nie plon. Na plon to wpływa azot do 3 kolanka, do tego czasu powinna być wysiana 2 dawka.

 

Czyli druga dawke Mili najlepiej dać jak pszenica jest w drugim kolanku , czyli np.przed skracaniem Modusem.

Jak pszenica bedzie miała gdzies 30 cm wysokości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Duet w pełnej dawce i 0,7-0,8 Mirage


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

slawek 2209 to dlaczego nikt nie praktykuje takiego rozwiazania zeby dawac saletre kolo 1 kolanka a potem miedzy 2 a 3

sporo czytam ale takiego rozwiazania nie widzialem, wybacz ale to jakies brednie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Panowie mam takie pytanko mam zamiar pod koniec tyg jesli pogoda pozwoli wjechac w pszenice z T1 + jakas dobra odzywka azot 7-8 marzec ok 150kg saletry na ha pszenice wygladaja ladnie. Prosze o pomoc co na T1 cos skutecznego ale tez nie w kosmicznej cenie tak zeby sie w 100zl do ha zmiescic co radzice jaka dobra odzywke dodac mikrokomplex cos co zapewni mikro i makro elementy roslinkom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z mikro polecam maximus amino mikro zboże, a z makro to kristalon zielony, do tego siarczan magnezu i mocznik i odzywka siekiera ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj