Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    356

nitrofoski są przeznaczone do przedsiewnego nawożenia roślin jarych bo zostaną wtedy wymieszane z glebą. Stosowanie pogłówne w oziminach jest możliwe ale w duzym stopniu zależy od uwilgotnienia gleby.

Co do formy siarczanowej potasu to stosowana jest pod rośliny wrażliwe na chlor (tytoń chmiel)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

 

w zeszłym sezonie pryskałem pumą pszenicę jarą, oprysk był spóźniony bo owsik już był bardzo duży, prawie się wykłosił.. efekt? Na całym polu zostało dosłownie kilka sztuk, więc wzięło wszystko..

Zgadza się. Nie wiem jak inne środki, ale na Owsik PUMA skuteczność ma zawsze bardzo dobrą. Mogę polecić ten środek. W bardzo trudnych warunkach zawsze sobie radzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

wiem troszkę też w błąd wprowadzam, bo tak patrze i w nitrofoskach jest tlenek potasu . mój błąd. ale znam sporo ludzi którzy dają np korn kali na pierwszą bardzo wczesną dawkę . np po stanowisku np po rzepaku i są zadowoleni. ja pierwszy raz będę robił nitrofoski na pierwszy strzał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

tlenek potasu to tylko podanie zawartości.. np. sól potasowa 60 % to chlorek potasu KCl a na worku pisze że zawiera 60 % K2O


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Potas wiosną stosuje się wcześniej od azotu i to na lekkich glebach gdzie istnieje ryzyko że przez zimę część tego składnika zostaje wymyta. Należy dzielić dawkę i część sypać jesienią a część wiosną. Fosfor tylko przedsiewnie. Potas na cięższych ziemiach lepiej dawać przedsiewnie.

Producenci wymyślają różne nawozy, dystrybutorzy stosują różne triki tylko po to żeby sprzedać. Teraz to nawet fosfor zalecają stosować pogłównie. W nawozach potasowych ilość składnika jest podawana jako ilość tlenku potasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

wiem troszkę też w błąd wprowadzam, bo tak patrze i w nitrofoskach jest tlenek potasu . mój błąd. ale znam sporo ludzi którzy dają np korn kali na pierwszą bardzo wczesną dawkę . np po stanowisku np po rzepaku i są zadowoleni. ja pierwszy raz będę robił nitrofoski na pierwszy strzał

 

Korn Kali ma tak samo jak Sól potasowa formę chlorkową. Zadowoleni z Kali napewno bo nie dość że potas przez który rośliny szybciej ruszą (rozhartowanie?) to i siarka która przyczyni się do lepszego wykorzystania azotu przez roślinki.

Formę siarczanową potasu mamy w innych nawozach z Kali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ogólnie fosfor i potas powinien być wysiany jesienią i wymieszany z glebą. Rosliny najlepiej pobierają ten składnik z warstwy 10-40 cm.

10-20 (max do 30) cm to się zgodzę. Największą masę korzeni rośliny zawsze maja w tej tzw warstwie uprawnej. A nie znam kogoś co orze na 40cm :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a czy napisałem gdzieś żeby orać na 40 cm?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

czy ktos bronuje teraz pszenice które sa pod cienka warstwa lodu?

w jakim celu o takiej porze?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

slyszalem o bronowaniu na wiosne by zwiekszyc krzewienie w roslinachj ale mi to sie nie bardzo wydaje jak wjechac w pszenice i ja pobronowac to przeciez sie uszkodzi rosliny ale slyszalem o takiej teori a wy stosujecie takei cos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kiedyś to się stosowało, teraz są inne metody na pobudzenie krzewienia (CCC, forma saletrzana azotu) Koledze pewnie bardziej chodziło o niszczenie skorupy lodu na polu, co mi wydaje się narazie bezpodstawne..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a czy napisałem gdzieś żeby orać na 40 cm?

Nie. Po prostu miałem na myśli że orząc głębiej, wtedy warstwa uprawna jest głębsza i korzenie roślin wnikając głęboko mają wysokie szans żeby znaleźć składniki pokarmowe.

slyszalem o bronowaniu na wiosne by zwiekszyc krzewienie w roslinachj ale mi to sie nie bardzo wydaje jak wjechac w pszenice i ja pobronowac to przeciez sie uszkodzi rosliny ale slyszalem o takiej teori a wy stosujecie takei cos?

Kiedyś miało to znaczenie, dziś bronowanie przynosi więcej szkód niż pożytku, uszkadza rośliny, łatwiejsze wnikanie chorób, dodatkowo pobudza nasiona chwastów do wzrostu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

ogólnie potas wpływa na gospodarkę wodną rośliny. Przy dobrym zaopatrzeniu w ten składnik roślina jest mniej podatna na suszę, nie ma takiego spadku plonu w pochmurne lata, pobudza krzewienie i wytwarzanie łodyg. Ale stosowanie potasu wiosną pogłównie sprawdza się raczej na glebach lzejszych, na cieższych jest mało ruchliwy i roślina może z niego nie skorzystać.

Ogólnie fosfor i potas powinien być wysiany jesienią i wymieszany z glebą. Rosliny najlepiej pobierają ten składnik z warstwy 10-40 cm.

 

Nie do konca bym sie z ta tezą zgodził,odnosnie stosowania potasu,zadajac pytanie.Czy w przypadku opóznionego terminu siewu np po 20 pazdziernika,gdzie nie dyskryminuje nas to wcale pod kątem uzyskania dobrego plonu[mówie oczywiście o pszenicy],także nawożenie potasem zastosował byś przedsiewnie,biorac pod uwagę fakty o kórych mówisz,gospodarka wodna,krzewienie,przyrost masy zielonej,wypełnienie,gdzie ten okres przypada na okres wegetacji wiosennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub2812    19

Apropo bronowania pszenicy... U mnie jak nic się nie zmieni to koło środy będę coś myślał na ten temat.. Bronuje po to zeby doszło powietrze.

 

Edytowano przez jakub2812

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak masz za dożo paliwa to czemu nie :P

Ale wolałbym założyć pług do śniegu i przynajmniej symulować odśnieżanie :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Apropo bronowania pszenicy... U mnie jak nic się nie zmieni to koło środy będę coś myślał na ten temat.. Bronuje po to zeby doszło powietrze.

Proponuje nawet dziś......im wczesniej tym lepiej.Nie ma czasu do stracenia , jak jej nie póścisz powietrza to może wymarznąć a w ostateczności nawet uschnąć :unsure:

Ja dziś chyba zabronuje :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Kiedy jest lod na polu to nie bronujcie za dużo uszkodzicie roślin grona zachaczy i powyrywa

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj