Polecane posty

Michalmeer    483

NA początku wiosny kiedy ruszy wegetacja przy pełnej obsadzie pszenica potzrebuje około 70 kg n na ha .. mowie tu o tym kiedy jest rozkrzewiona na jesien

wiecej nie potrzebuje w tym czasie a kazda wieksza ilosc jest niewykorzystana .. tak mówią badania


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W pszenicy pracuje się nad lepszym wykorzystaniem azotu, szczególnie mieszańce mogą więcej, ale czy potrafią wykorzystać w I dawce aż 140kg N to wątpię. Chyba że w postaci RSM.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Miał ktoś do czyczenia z pszenicą ozimą "Barryton"?? Mam jej dosyć dużo zasiane, a oprócz opisu z Chemirolu nie mogę za dużo o niej znaleźć(niby sąsiad miał ją w tym roku, to dobrze mu wyszła)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

KATALOG ZBÓŻ OZIMYCH I JARYCH 2012/2013 - Saaten-Union ...

 

www.saaten-union.pl/.../Katalog_odmian_zboz_2012_2013_Saaten_Uni...‎ Tutaj znalazłem informacje na temat nawożenia,mojej odmiany i tam zalecaja w od 100 do 120kg azotu

Przepraszam bardzo ale jeśli zastosować dla Twjej odmiany 3 max zalecane dawki odpowiednio 120, 80 i 100 czystego składnieka N to wychodzi 300 kg czystego składnika na ha. Jak dla mnie dawki wogóle nie uzasadnione ekonomicznie. Nie ma szans żeby pszenica to wykorzystała szczególnie 3 dawke.Pierwszy raz widze że ktos zaleca 3 dawke większa od drugiej. Ja bym sie tym nie sugerowął na Twoim miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Przecież nie jest to nawożenie przy zakładanym plonie 5 ton jak wielu tu sobie zakłada chyba nikt mi nie powie że na dwóch dawkach saletry po 200kg urośnie mu 9 ton pszenicy w przedplonie zbożowym... No może na pierwszej klasie ziemi.

Edytowano przez renovoltage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

nikt tak nie mówi, ale znam kolegę, który dał wysoką 3 dawkę azotu podczas suszy i się przejechał, nawet 4 t / ha nie miał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Powiedzcie jaka jest różnica między saletrzakiem a canwil? Czy są to te same nawozy i można je stosować zamiennie czy jednak czymś się różnią?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Canwil jest to saletrzak produkowany w zakładach Anwil we Włocławku. Ja ją biorę ale tą z magnezem. Inne nazwy saletrzaku z jakimi się można spotkać to salmag (Zakłady kędzierzyn), Yara Bela Extran 27. We wszystkich saletrzakach będziesz miał 27% ( W dwóch formach)azotu, 2-7% Ca0 około 4% Mg) plus w niektórych jakieś śladowe ilości innych pierwiastków bo czymś muszą się różnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czakbar    0

Zmniejszacie wogóle nawożenie po rzepaku czy raczej to samo? Chodzi o azot

 

Nie zmniejszam ponieważ zależy mi, aby wykorzystać potencjał stanowiska, który może wydać większy plon aniżeli np. pszenica po pszenicy zakładając taką samą ochronę. Poza tym warto, aby coś w glebie azotu zostało. Raz zmniejszyłem dawkę o 25-30 kg/ha N plon był ładny ale poplon facelia już nie narosła. Pszenica wyciągnęła wszystko z przedplonu-rzepak. Jeżeli nie siejesz poplonu zostanie na mineralizację słomy bądź resztek pożniwnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

U nas po rapsie bez NPK przedsiewnie. N na wiosne leci jak wszędzie.

@majes chcesz saletrzak na start? Jeśli tak to niewiem czemu bo saletra wychodzi taniej. btw jest jeszcze Canwil S miałem propozycje zamiast Saletrosanu, ale jak zobaczyłem skład to dałem spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

nie, nie na start. Na drugą dawkę. Ogólnie pytam czy jest jakaś różnica między tymi nawozami.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie również po rzepaku bez nawozu przedsiewnie, a na wiosne tak jak wszędzie, w ubiegłym roku było to jakieś 220-230 kg saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Przecież nie jest to nawożenie przy zakładanym plonie 5 ton jak wielu tu sobie zakłada chyba nikt mi nie powie że na dwóch dawkach saletry po 200kg urośnie mu 9 ton pszenicy w przedplonie zbożowym... No może na pierwszej klasie ziemi.

Po rzepaku nawożenie azotem w dawce 160 kg jest wystarczające aby osiągnąć 9t na glebach 3a-4b.Muszą być opady równomiernie rozłożone podczas wegetacji.Po zbożach mało prawdopodobny taki plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@losktos przy takim nawożeniu :o jakie osiągasz plony pszenicy ?? ;) mówiłeś o N w czystym składniku czy o 1 dawce ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja dawałem 200kg 8-20-30 NPK w jesieni. Przedplony to bobik- peluszka, owies, ziemniak i rzepak. Na dwa kawałki po pszenicy poszło 250kg. Na wiosnę I dawka 230 II dawka 170kg III dawka coś dolistnie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos przy takim nawożeniu :o jakie osiągasz plony pszenicy ?? ;) mówiłeś o N w czystym składniku czy o 1 dawce ??

mówiłem oczywiście o 1 dawce saletry :) później idzie jeszcze mocznik, w ubiegłym roku było to 170 kg mocznika/ha co daje razem ok. 150 kg N/ha + do tego 1 oprysk mocznikiem 20 kg/ha i 2 krotnie Folicare 18-18-18 + Mikrokomplex. Plony akurat w ubiegłym roku nie były rewelacyjne, 6-6,5 t, a na jednym kawałku nawet nieco ponad 5, podejrzewam ze było to spowodowane źle zastosowanym antywylegaczem, aczkolwiek u mnie w okolicy zboża nie sypały za dobrze nie tylko u mnie :mellow:

a tak ogólnie plony to w przedziale 6-7,5 t zależnie od stanowiska, czasem i w 8 uda się trafić a czasem w 5 :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@losktos dolistnie mocznik stosowałeś razem z folicare i ile folicare stosowałeś na ha i na jaką ilość wody ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

nie, nie na start. Na drugą dawkę. Ogólnie pytam czy jest jakaś różnica między tymi nawozami.

Ogólnie ze swoich doświadczeń nie polecam saletrzaku na 2 dawke. Potrzebuje on dużo więcej wody niż saletra do rozkładu a jeżeli trafisz na susze podczas siania saletra jakoś sobie jeszcze poradzi a saletrzak bedzie leżał i słabo się rozkładał miałem tak 2 lata temu. Według mnie saletra to lepsza opcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie, stosowałem oddzielnie, Folicare z Mikrokomplexem oba po 5 kg/ha, a Mocznik sam, 20 kg/ha, wszystko przy ok. 220 l wody/ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie zwalczenia miotły zbozowej wiosna na jesieni glin nie pomógł w pełnej dawce czym pryskac miotłe . Czy tolurex moze byc stosowany wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Można stosować tolurex zaraz po ruszeniu wegetacji.Jeśli masz duży problem z miotłą to Axial lub Atlantis będzie pewniejszym rozwiązaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj