Polecane posty

slawek2209    161

Saletra najszybciej działa.Saletrosan czy polifoska 21 nie są konieczne ponieważ pszenica nie potrzebuje tyle siarki co np. rzepak.Na drugą dawke może być mocznik lub saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakaś gęsta .Ile kg wysiałeś na ha?nie doczytałem że 200 kg.na start wystarczy 200 kg saletry

Przy zbyt dużej obsadzie nie warto zmniejszać 1 dawki? Po co karmić mało produktywne pędy boczne i słabsze pędy główne? Przy 600 kłosach na m2 można osiągnąć super plon. Chociaz z drugiej strony zbyt duza obsada jesienia to wysokie prawdopodobieństwo słabszej zimotrwałości.

Ja na T1 planuję dać fungicyd, który został mi z sezonu 2012/2013, a który zastosowałem na kłos. Jest to Zafir 400 EW (prochloraz + tebukonazol). Co mogę ewentualnie mieszać z nim? Chodzi mi głównie o siarczan magnezu, mocznik, Plonvit Z itp.

Prochloraz na kłos? Ciekawy pomysł. A mieszać możesz bez problemu, ale nie szalej z azotem jak dajesz tebukonazol, może lekko przypalić końcówki liści.

Spółdzielnia pomija zabieg na T1 pszenica po rzepaku (choroby podstawy przez cały okres występują) a zaczyna od T2. Ostatni oprysk wykonuje zawsze, jak ziarno jest prawie wykształcone. Ma ktoś doświadczenie w tak późnej ochronie, czy jest ona efektywna. Przyznać należy, że ziarno mają grube ale zastanawia mnie czy to jest zasługa ostatniego zabiegu czy wcześniejszych?.

Przy dobrym zmianowaniu i po dobrych przedplonach choroby podstawy źdzbła nie powinny wystepować, co nie znaczy że mączniak czy septorioza nie zaatakuje. Tilt wypadało by dać.

a co będzie lepsze na T2 Fandango 1l/ha czy Reveller 1l/ha ??? ten drugi trochę taniej wychodzi :) ale który z nich mocniejszy i dłużej będzie trzymał? :) zamierzam dać na flagowy ;) w tym roku na T2 był Falcon ale ciut przy słaby mimo że było pryskane jak pszenica kwitła(Bogatka) to i tak później było bardzo dużo fuzariozy... :(

przy 5l fandango ok.910zł a reveller 810zł mała różnica jest :)

Fandango w tym porównaniu wypada znacznie lepiej. Reveller ma najsłabszą strobilurynę, po 3 tyg od zastosowania wysokie prawdopodobieństwo ataku septoriozy.

daj reveler 0.6l plus 0.6np rekorda i będzie ok

a pytanie ktoś atakuje jeszcze pszenice kompletem czy już trochę pózno bo zastanawiam się nad dniem jutrzejszym

Ja już bym sobie odpuścił. Kiedy ten herbicyd ma zadziałać.

reveler zawiera cyprokonazol, tylko moim zdaniem ma gorsze składniki od fandango

Cyprokonazol jeszcze nie jest taki zły, w zwalczaniu septoriozy skuteczność porównywalna do tebukonazolu, jednak trochę słabiej od epoksykonazolu. Cyprokonazol jest najlepszy na rdzę. W revellerze jest jeszcze słaba strobiluryna, tzn w porównaniu do azoksystrobiny wypada słabo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Nie ma co porównywać Saletrosanu do Polifoski 21. Saletrosan działający wolno? Ma forme azotanową także na plantacjach dobrze pokrzewionych i dobrej obsadzie będzie jeszcze lepszy niż saletra. Sami zakupiliśmy Saletrosan na pierwsza dawkę po zbożach 300kg/ha.

btw. siarka wspomaga pobieranie azotu przez roślinę między innymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

200kg saletry na start to dużo? Moim zdaniem nie.Sam daje zawsze 250 kg a na drugą dawke 200 kg.

To zależy. To jest 68kg N. Na polach o zbyt dużej obsadzie zaleca się stosować od 40 kg N aby obsadę zredukować. Przy odpowiedniej obsadzie 60kg jest ilością odpowiednią. Ale dodać jeszcze trzeba ilość opadów zimą, jaki był przedplon, jak zbożowy i przyorywana była słoma to nawet 250kg saletry czyli 81kg N może nie być wystarczające. A żeby mieć pewność ile kg N należy dać najlepiej zrobić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Witam co do opadów to u mnie (granica malopolskie/swietokrzyskie) leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów,a co do zawartosci azotu mineralnego w glebie to badamy w OSCHR tam gdzie poziom ph i reszte tak??.

Kiedy najlepeij pobrac próbki do analizy,chyba dopiero na wiosne?.


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów

 

A od czego ma się zima zacząć? Od 0,5 metrowego śniegu? Jeżeli tak to po 3-4 tygodniach nie będzie zboża pod śniegiem. Od jakiegoś czasu obserwuję jak wszyscy modlicie się o śnieg. Ja przypominam wam, że prawidłowa kolejność to najpierw mróz - ziemia zamarza i dopiero śnieg. Tak zboże może sobie czekać do wiosny. Odwrotna kolejność oznacza tylko i wyłącznie konieczność podczepiania na wiosnę agregatów do traktorów i przesiewanie wszystkiego. To tyle uzupełnienia tematu ode mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Panowie a co myślicie o Saletrze CAN która zawiera wapno ,dobra bedzie na 1 dawke na wiosne??

 

 

A od czego ma się zima zacząć? Od 0,5 metrowego śniegu? Jeżeli tak to po 3-4 tygodniach nie będzie zboża pod śniegiem. Od jakiegoś czasu obserwuję jak wszyscy modlicie się o śnieg. Ja przypominam wam, że prawidłowa kolejność to najpierw mróz - ziemia zamarza i dopiero śnieg. Tak zboże może sobie czekać do wiosny. Odwrotna kolejność oznacza tylko i wyłącznie konieczność podczepiania na wiosnę agregatów do traktorów i przesiewanie wszystkiego. To tyle uzupełnienia tematu ode mnie.

 

 

nie no bez przesady ,zaraz tam przesiewanie wszyskiego.

Może i kolejność w teori jest taka jak mówisz ,ale ile to już razy było że spadł mokry śniegi i nic strasznego sie nie działo.

Pogody nie przewidzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

To zależy. To jest 68kg N. Na polach o zbyt dużej obsadzie zaleca się stosować od 40 kg N aby obsadę zredukować. Przy odpowiedniej obsadzie 60kg jest ilością odpowiednią. Ale dodać jeszcze trzeba ilość opadów zimą, jaki był przedplon, jak zbożowy i przyorywana była słoma to nawet 250kg saletry czyli 81kg N może nie być wystarczające. A żeby mieć pewność ile kg N należy dać najlepiej zrobić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie.

Na badania co do zawartości azotu wiosną zazwyczaj nie ma czasu.Zbyt mała pierwsza dawka może wpłynąć też na ilość pięterek w kłosie.Przy optymalnej obsadzie wiosną duża dawka azotu i odpowiednia regulacjia wzrostu powinny przełożyć się na plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Ja na wiosnę jadę 300 kg saletry z włocławka jak pogoda tylko pozwoli mocznik + pk dolistnie i pszenica idzie w oczach ( zboże sieje dośc oszczędnie i zboże nie wyglada jak trawnik nigdy ale za to oddaje w lipcu i sierpniu )

Edytowano przez renovoltage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

To chyba tylko jeszcze u mnie na wsi panuje przekonanie, że im więcej kg posiejesz tym większy będzie plon...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam co do opadów to u mnie (granica malopolskie/swietokrzyskie) leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów,a co do zawartosci azotu mineralnego w glebie to badamy w OSCHR tam gdzie poziom ph i reszte tak??.

Kiedy najlepeij pobrac próbki do analizy,chyba dopiero na wiosne?.

Tak, do stacji rolniczo-chemicznej, ale sam tego nie pobierzesz. Powinno się pobierać glebę z głębokości 90cm wczesną wiosną.

Na badania co do zawartości azotu wiosną zazwyczaj nie ma czasu.Zbyt mała pierwsza dawka może wpłynąć też na ilość pięterek w kłosie.Przy optymalnej obsadzie wiosną duża dawka azotu i odpowiednia regulacjia wzrostu powinny przełożyć się na plon.

Tak ja wiem że nie ma czasu, do tego w Polsce stacje zbytnio się nie spieszą i nieraz można czekać na wyniki 3 tyg a to już za późno na I dawkę. Na zachodzie badanie na zawartość azotu mineralnego jest standardem i wyniki ma się tego samego lub następnego dnia. W takich warunkach można odpowiednio zaplanować dawkę azotu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

250 kg to prawie norma, a 300 to samobójstwo. Nie przesadajcie.

Pewnie nic wiecej nie daje, a jeździć mu się nie chce po polu. Fakt jak tyle da się to jest tylko wyrzucanie kasy, nie ma sensu bo pszenica nie przerobi, a potem głoduję.

Ja sam kiedyś przypatkowo wysiałem 450 kg saletry, po czyszczeniu rozsiewacza nie ustawiłem go z powrotem, w pierwszej dawce na pszenicę i żadnego efektu nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

150 kg saletry to można po ziemniakach zastosować ale nie po przedplonie zbożowym. Pozatym uważacie że nagle azot zniknie z gleby od pierwszej do drugiej dawki , jak będzie go za dużo pozatym zanim druga dawka zadziała a pierwsza była niska to tylko patrzeć jak zamiast kłosów będą kłosiki na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Ucieczka azotu to najmnieszy problem.

Nadmiernie rozkrzewisz pszenice, a potem zacznie odrzucać pędy bo nie dasz rady ich utrzymać.

Czy przedplon zbożowy, raps, buraki jeśli taka sama kondycja jak i obsada/m2 to niema znaczenia bo roślina przy starcie wiosną ciągnie azot z tego co rzucimy, dopiero potem jest dostępny ten z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateo33    1

Ja zamierzam sypnąc 300 kg saletry w pierwszej dawce ,ponieważ SAATEN UNION zaleca dla mojej odmiany od 100 do 120 kg azotu w czystym składniku na h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj