Polecane posty

poosa21    839

Jeżeli chodzi o zakup kwalifikatu to w tym roku pszenica bamberka CA kosztowała mnie 1900zł/t siew 150kg/ha dopłata do ha wyniosła 100zł/ha czyli koszt 185zł/ha. Jak bym wysiał własne nasiona to bym musiał wydać 75zł/1,5q + 45zł zaprawa = 157zł do tego koszt czyszczenia i robocizy o opłacie licencjackiej nawet nie wspomne. Dlatego u mnie obsiewam materiałem siewnym zakupionym prawie 100% areału bo mi sie to opłaca.

 

A jeżeli chodzi o gęstość siewu to sieje w granicach 320 nasion/m2 wczesny siew do 400 nasion/m2 póżny siew po burakach bez orki, średniu wychodzi 350. A na wiosne idzie ccc 0,5l w czasie krzewienia i saletra jak naj wcześniej

a o to przykład zdjecie z 6 listopada http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f12c9bceba38917.html

a to z 21 czerwca http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a6a627731d010fc2.html

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

a Ciebie nie okradli jak oddawałeś rzepak i odbierali Tobie procent w Kruszwicy?

Poza tym dlaczego nasze krajowe odmiany z czasów PRLu czyli dobro wspólne zostało od tak sprywatyzowane i za grosze oddane?

Zauważyłeś może że Twórcy ustawy o AN Leszno są w Zarządach Spółek Hodowców Roślin? 2 dostało zgodę na bycie w tych zarządach mimo że są w sejmie i tworzą ustawy m.in tę. Temat nie jest o okradaniu czy nie okradaniu hodowcy, zresztą kupioną płytę CD odsłuch*jesz tylko raz?

Wieki siano materiał własny i było dobrze, teraz handlarze wmawiają cuda, cuda bo wielokrotnie przy dziwnych warunkach pogodowych stare odmiany z własnego zbioru plonowały lepiej niż wzięte z centrali. Ostatnimi laty przerobiłem kilka odmian pszenicy jarej i ozimej. Dlaczego więc przez tyle lat mam Mewę? Owszem wymieniana ale te super zaprawione itp materiały siewne nie zawsze się u nas sprawdzały ot co.

 

Zresztą popatrz po gospodarstwach hodowlanych i popatrz czym się różni materiał siewny z centrali od tego z Twego pola. Przypilnuj zmianowania, agrotechniki, ochrony i będziesz go siał jeszcze kilka lat. On tak szybko się nie wyradza. Zresztą nie widziałeś nigdy nalepek walających się luzem w punktach gdzie sprzedają materiał siewny (nalepki od zaprawy i te niebieskie przeszywane do worka przy pakowaniu z danymi odmiany).

jak oddawałem rzepak to mnie nie okradli bo nie uprawiam rzepaku.

moje dwa ostanie posty napisałem z drwiną... Jak to wymuszają na rolnikach, jeżeli pozwolicie że posiadając 7ha nazwę się rolnikiem, wymianę materiału siewnego. Jaka trwa nagonka na tych co sieją swoim że okradają biednych hodowców. Przecież to nieetyczne siać swoim. Jakie to ogromne koszty puścić przez wialnie...

Przepraszam za chaotyczną odpowiedź i prawdopodobnie mało spójną ale jestem po sporej dawce "swojego"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Koledzy opryskałem dzisiaj pszenicę i pszenżyto Tolurexem 2l + Glean 10 gr, tak mi poradzili w punkcie sprzedaży, co o tym myślicie? O miotę się raczej nie martwię, powinno ją zniszczyć gorzej z przytulią, najwyżej poprawie dwuliścienne na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

jezeli nie interesuja mnie parametry jakosciowe pszenicy, ile zabiegow na grzyba powinienem zrobic? nie interesuja mnie parametry a plon

jeden mocny zabieg capallo wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

SNC00486.jpg

 

Czego to niedobór? Jak widać starsze liście usychają.Występuje to głównie placowo w kilku miejscach na polu, wielkości kilku-kilkunastu m2, tylko jeden obszar wielkości 3-4 arów.

To żółknięcie pojawiło się w ciągu ostatnich dni, jakieś 10 dni temu opryskałem gleanem 20g/ha i pszenica była ładnie zielona. Jednak ten oprysk chyba nie ma na to wpływu, bo tam gdzie lance nachodziły na siebie to akurat nie żółknie. Inne działki też opryskane tego samego dnia, a ten problem jest tylko na tej jednej.

Pszenica Tulsa po pszenicy, ziarno zaprawione scenikiem, nawożenie to polifoska 8 250kg/ha, zawartość składników w glebie: fosfor niski, potas średni, magnez b.wysoki, ph 5,0 ale po żniwach grubo wapnowane.

 

Więcej zdjęć:

http://www.kamilmkm....to/SNC00481.jpg

http://www.kamilmkm....to/SNC00479.jpg

 

Mi to podaje na niedobór magnezu, no ale w badaniach gleby wyszedł b.wysoko (nawet pow. skali).

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jezeli nie interesuja mnie parametry jakosciowe pszenicy, ile zabiegow na grzyba powinienem zrobic? nie interesuja mnie parametry a plon

jeden mocny zabieg capallo wystarczy?

zrób chociaż dwa zabiegi. Kiedy chciałbyś dac to Capallo? Zapewne gdzieś na 1 kolanko. Ważna jest ochorna kłosa i liścia flagowego, % utraconego plonu w największym stopniu zależy od ochorny liścia flagowego. Więc jeżeli chcesz koniecznie dac jeden zabieg to daj coś na liśc flagowy, ochronisz w ten sposób liśc i troche kłos. Ale mimo wszystko namawiałbym Cię na 2 zabiegi


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miki999    0

kamilmkm tez mam podobny problem z pszenica odmiana muselka i tez sie zastanawiam czego to moze byc nie dobor zolta sie robi ale nie wiadomo czego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

zrób chociaż dwa zabiegi. Kiedy chciałbyś dac to Capallo? Zapewne gdzieś na 1 kolanko. Ważna jest ochorna kłosa i liścia flagowego, % utraconego plonu w największym stopniu zależy od ochorny liścia flagowego. Więc jeżeli chcesz koniecznie dac jeden zabieg to daj coś na liśc flagowy, ochronisz w ten sposób liśc i troche kłos. Ale mimo wszystko namawiałbym Cię na 2 zabiegi

Jeśli zrobi zabieg na liść flagowy to już nie będzie co chronić.Zdecydowanie Capalo na pierwsze kolanko.Póżniej chociaż Tebu na kłos.

 

kamilmkm tez mam podobny problem z pszenica odmiana muselka i tez sie zastanawiam czego to moze byc nie dobor zolta sie robi ale nie wiadomo czego

Wygląda to na zgorzel podstawy zdzbła spowodowany wadliwym płodozmianem.Na wiosnę będą luki w łanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

@Kamilmkm nie przywaliłeś jakiejś większej ilości słomy w tym miejscu podczas orki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Kamilmkm - widzę, że te liście takie zółtawo-fioletowawe troszkę nawet? To tak na chłopski rozum, ja bym wysunął teorię, że może masz tutaj podobną sytuację jaka czasami występuje w rzepaku? Temperatura się obniżyła, zawartość fosforu w glebie jest niska a wiadomo, że to z nawozu od razu nie jest dostepne dla roślin chyba.. Może w tych miejscach masz jeszcze większe niedobory fosforu.. To taka moja teoria, nie wiem co inni na to ;) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

a może po prostu brak azotu . tak reaguje rzepak na brak azotu redukuje najstarsze liscie. przyorywałes słome?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    112

zrób chociaż dwa zabiegi. Kiedy chciałbyś dac to Capallo? Zapewne gdzieś na 1 kolanko. Ważna jest ochorna kłosa i liścia flagowego, % utraconego plonu w największym stopniu zależy od ochorny liścia flagowego. Więc jeżeli chcesz koniecznie dac jeden zabieg to daj coś na liśc flagowy, ochronisz w ten sposób liśc i troche kłos. Ale mimo wszystko namawiałbym Cię na 2 zabiegi

Jeżeli odmiana nie jest zbytnio wrażliwa na mączniaka to lepiej zastosować Aviator, bez porównania lepiej chroni od septoriozy i ma dłuższe działanie. Stosowałem na T1 zarówno Capalo 1,5l i Aviator 0,8l i Capalo nie dało rady septoriozie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

poosa21 jak ci sypał ten pamier??

Pamier mi sypał w okolicach 9t a bamberka ponad 8t. A rok wcześniej pamier sypał 8,6t. Na stanowiskach po burakach. W tym roku też go siałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie lancet nie wieżmie wyczyńca na wiosnę tylko puma lub na jesieni chlorotoluron


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Wygląda to na zgorzel podstawy zdzbła spowodowany wadliwym płodozmianem.Na wiosnę będą luki w łanie

 

Zgorzel podstawy źdźbła atakuje chyba bardziej korzenie i źdźbło, nawet nie brałem go pod uwagę, ale jak tak piszesz to może jutro tam podjadę i oglądnę dokładniej parę roślinek pod tym względem.

 

Słomę akurat na tej działce zebrał sobie znajomy, na pozostałych działkach słoma ścięta i przyorana i pszenica nie żółknie.

Brak fosforu patrząc na badania gleby rzeczywiście pasuje, ale jak przeglądam różne materiały z niedoborami składników to objawia się on fioletowo-purpurowymi przebarwieniami głownie na źdźbłach.

Przedplonem była pszenica OZON, 6 ton/ha dała, nic jej nie dolegało do samych żniw.

Tak patrze i jeszcze niedobór miedzi ma podobne objawy, ale jest to ziemia ciężka a one zawierają dużo miedzi, przynajmniej tak w katalogu niedoborów pisze.

 

Zastanawia mnie jeszcze to, iż żółknięcie występuje jakby punktowo, nawet na tym zdjęciu widać, że żółkną te roślinki na środku zdjęcia, a inne w promieniu raptem 10-20 cm są dużo zdrowsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

SNC00486.jpg

 

Czego to niedobór? Jak widać starsze liście usychają.Występuje to głównie placowo w kilku miejscach na polu, wielkości kilku-kilkunastu m2, tylko jeden obszar wielkości 3-4 arów.

To żółknięcie pojawiło się w ciągu ostatnich dni, jakieś 10 dni temu opryskałem gleanem 20g/ha i pszenica była ładnie zielona. Jednak ten oprysk chyba nie ma na to wpływu, bo tam gdzie lance nachodziły na siebie to akurat nie żółknie. Inne działki też opryskane tego samego dnia, a ten problem jest tylko na tej jednej.

Pszenica Tulsa po pszenicy, ziarno zaprawione scenikiem, nawożenie to polifoska 8 250kg/ha, zawartość składników w glebie: fosfor niski, potas średni, magnez b.wysoki, ph 5,0 ale po żniwach grubo wapnowane.

 

Więcej zdjęć:

http://www.kamilmkm....to/SNC00481.jpg

http://www.kamilmkm....to/SNC00479.jpg

 

Mi to podaje na niedobór magnezu, no ale w badaniach gleby wyszedł b.wysoko (nawet pow. skali).

 

 

 

U mnie jest to samo. Też ph było niskie zimą ale na wiosnę wapnowane było no i w tym roku na to pole poszło około 100 ton obornika i 800kg polifoski 6 wszystko w dwóch zabiegach i wraz coś brakuje. Na pszenżycie jest to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Cokolwiek to jest, myślę że nie zaszkodziłoby gdybyś pojechał porządną dawką np kristalonu żółtego. oczywiście trzeba brać pod uwagę prognozę pogody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Zdania nie zmienię .Jest to zgorzel podstawy

 

Poczytaj o tej chorobie.Atakuje już jesienią

 

Nie piszemy posta pod postem

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz ja bym sprawdził dałbym siarkol albo inny fungicyd a nie nawóż dolistny np,capalo 337se ale przeczytaj ulotke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co do tych objawów na 1 rzut oka to niedobór azotu i fosforu. Ale jak pisałeś o przedplonie w postaci pszenicy, jeszcze do tego 2 zdjęcie wskazuje na podejrzenia sławka czyli na zgorzel.

jezeli nie interesuja mnie parametry jakosciowe pszenicy, ile zabiegow na grzyba powinienem zrobic? nie interesuja mnie parametry a plon

jeden mocny zabieg capallo wystarczy?

To zły pomysł. w wydatkowych przypadkach 1 mocny zabieg na flagowy raczej może być uzasadniony, ale 1 mocny zabieg na t1 to tyle co nic. Zrób przynajmniej 2 zabiegi, nawet stosując te tańsze środki triazolowe a one i tak będą lepsze niż 1 zabieg capalo. Najgroźniesze dla plonu pszenicy sa choroby lisci i kłosa, czyli najlepiej ochronić liść flagowy i kłos. Co nie znaczy że jak w fazie 1 kolanka będzie gradacja mącznika to że nic złego sie nie stanie. Radze przygotować sobie 3 środki na t1, t2, i t3. Ale jechać nimi tylko wtedy gdy pojawia się 1 objawy choroby, wyjątek tylko w przypadku septoriozy bo trzeba zapobiegać. Capalo jest środkiem dość drogim bo chroni przed mączniakiem i przed chorobami podstawy źdźbła. Lepiej w to miejsce pomyśleć tylko o tilcie turbo lub mieszaninie propikonazolu i fenpropidyny. Na T2 menara lub duet. Na t3 tebu powinien wystarczyć.

Jeżeli odmiana nie jest zbytnio wrażliwa na mączniaka to lepiej zastosować Aviator, bez porównania lepiej chroni od septoriozy i ma dłuższe działanie. Stosowałem na T1 zarówno Capalo 1,5l i Aviator 0,8l i Capalo nie dało rady septoriozie.

Aviator mimo wysokiej ceny nie jest rewelacyjnym rozwiązaniem na septorioze, wg mnie chlorotalonil lepszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Witam. Pierwszy rok chce spróbować zasiac na zime pszenice przewodkę po burakach i chciałem sie zapytac Ile trzeba wysiac kg/ha dodam ze mam cieżie gliniaste ziemie

 

Nie siej na glinie przewódki, jarkę zasiej, na glinie przewódka wymarznie w sporej części przy kilku dni mrozu przy małym śniegu.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

jarka na glinie wzejdzie późno jak bedzie suchu.nA glinie nigdy nie jest dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj