Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

To ja się tyko zapytam tych co sieją w optymalnym terminie 220-260kg/ha ile byście zasiali pszenicy np teraz po buraczku,pomijając przewódki.

Tak myślę że z 500kg to minimum :D Mogłeś jeszcze zapytać jakim sprzętem to sieją, jest różnica miedzy starym przerabianym konnym siewnikiem, czy zdezelowanym poznaniakiem do nowych siewników.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

chyba konnym,kazdy orze jak moze

 

poprawiałem jak aż tak raziło w oczy

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Czytając dyskusję na temat ilości wysiewu pozwoliłem wyciągnąć sobie kilka wniosków. Jeśli ktoś uważa, że wysiew na jego kawałku ma być np. 240kg to znaczy że ma ku temu przekonanie bo nikt ale to naprawdę nikt nie zna tej gleby lepiej od tego kto ją uprawia. Czytając wypowiedzi nie których użytkowników można stwierdzić że lepiej znają daną ziemie od właścicieli którzy ją uprawiają. Ludzie region regionowi nie równy, ziemia ziemi też nie równa tak samo jak długość okresu wegetacyjnego. Jak już wcześniej wspomniałem sieje pszenicę może własną ale zawsze dokładnie czyszczoną i zaprawianą zaprawami z górnej półki sieje 3 maks 4 lata po kwalifikacie. Na większości kawałków mam sprawdzone 200-220kg i to się sprawdza nie zależnie od tego czy sieje kwalifikat czy pszenice 3 rok po kwalifikacie. Ale mam również takie kawałki na szczęście nie ma ich dużo gdzie w optymalnym terminie 240kg to norma wyjściowa i nie ma możliwości posiać tam rzadziej po prostu taka glina że zdolność krzewienia jest utrudniona do maksimum. Mało tego sieje amazone d8 siewnik igła i pomimo tego że daję głębiej mam grabki to tak czy siak muszę zawlekać bo połowa ziarna na wierzchu, zresztą kto ma glinę to wie. Oczywiście są tacy którzy sieją ponad normę bo albo sieją kupę lat swoją pszenicę, albo sieją trochę na zapas z obawy by nie była zbyt rzadka albo co najbardziej prawdopodobne bo taką mają ziemie...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

tu sie zgodzę z kolegą o tej glinie, ale jak się w pogodę odpowiednią trafi to przy mniejszym wysiewie wschodzi pięknie. Ja swoją pszenicę siałem 210kg/h gdzie na polu jest glina piach i rędzina i powiem że na piachu pszenica ma już 3-4 liście a na glinie dopiero 1 albo co niektóre nasiona które leżały praktycznie na wierzchu kiełkują a siana koniec września początek października. Wiadomo inaczej by to wyglądało jak by się miało odpowiedni sprzęt na takie gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Otóż to kolego ChiquitaB - odpowiednia uprawa to podstawa. Na rędziny i ciężkie gliniaste tylko aktywny agregat typu brona wirowa. Jak jest sprzyjający rok to biernym uprawi ale nigdy tak ładnie jak aktywnym. Dlatego jak się nie ma sprzętu to niestety ale trzeba troszkę więcej na tych ziemiach siać.

Co do kolegi wyżej co uważa że pszenica tak samo wschodzi 3 rok po centrali jak i ziarno kwalifikowane to się nie zgodzę. Zawsze zaprawy z górnej półki, zaprawione każde ziarenko bo to moja kasa wiec robię to dokładnie. Z centrali mogę siać na rędzinie 170 - 180 kg/ha i będzie ładna gęsta a już w kolejnych latach muszę zwiększać ilość wysiewu. Jakbym taką 3-latkę zasiał 180 to sąsiedzi mieli by niezły ubaw:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

50km ode mnie są już takie ziemie

http://e-fotek.pl/images/64357875410057915542.jpg

http://e-fotek.pl/images/57004328148933902082.jpg

http://e-fotek.pl/images/99214093068226547428.jpg

 

http://e-fotek.pl/images/83340915832801254533.jpg

 

i na takich ziemiach mozna siać 170-180kg pszenicy na ha.

Ale nie na glince i piachach.

 

Te ziemie to czarnoziemy I klasa ziem.Tam do dopiero się wszystko rodzi......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jak słyszę, że pszenica siana 4 rok rośnie tak samo jak kwalifikat to teraz rozumiem dlaczego polscy rolnicy tak żadko wymieniają materiał siewny i średnia plonów w polsce jest na tak niskim poziomie. Ja mam ciężkie gliny i jutro wstawię zdjęcie jak rośnie kwalifikat a obok siane swoje zboże. Ja już przekonałem się niestety na własnej skórze, że wymiana ziarna co roku na kwalifikat zwraca się w plonie z grubą nadwyżką


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

ale wymiana o drugi rok jest taka zła??

musi być wymieniana co rok na nowy kwalifikant.

Wiadomo należy wymieniać ziarno na nowe ,bo i umnie są tacy co może i nawet 10 lat ten sam materiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Na żuławach czy obszar obok iły gniewskie ziemia najcięższa do uprawy w polsce (tak myślę) i ludzie sieją po 400 szt/m2 pszenicy nawet. Podstawa dobry prak maszynowy i technologia uprawy, a nie brak krzewienia i długości okresu wegetacyjnego ( bo aż tak się nie różni żeby 2 razy w roku plonowało).

 

@up możesz ale czasami poprostu niema sensu.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

kolego jeżeli masz pszenicę swoja bardzo dobrej jakości rok - dwa po kwalifikacie to czasami lepiej Ci urośnie jak kwalifikat z centrali, a jak masz marnej jakości to nie ma co siać. Facet który ma obok nas pole sieje pszenice i do centrali sprzedaje to czasami sam mówi że by tego nie zasiał drugi raz a w centrali przechodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Co to znaczy pszenica marnej jakości?

mam rozumieć że nie odwiana do siewu i siana z 5 razy to pszenica marnej jakości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszę, że pszenica siana 4 rok rośnie tak samo jak kwalifikat to teraz rozumiem dlaczego polscy rolnicy tak żadko wymieniają materiał siewny i średnia plonów w polsce jest na tak niskim poziomie. Ja mam ciężkie gliny i jutro wstawię zdjęcie jak rośnie kwalifikat a obok siane swoje zboże. Ja już przekonałem się niestety na własnej skórze, że wymiana ziarna co roku na kwalifikat zwraca się w plonie z grubą nadwyżką

 

 

Miałem gdzieś zdjęcie posianego "kwalifikatu" i obok nasion z własnego zbioru. Taki "kwalifikat" kupiłem że może z 60% powschodziło.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Być może sieje za gęsto kwalifikat być może 180kg/ha w pierwszym roku by wystarczyło (oczywiście nie na glinie) a potem w kolejnych latach 200-220. Tak czy siak ja tam nie widzę różnicy i raczej myślę upierać się przy swoim, na jednym kawałku mam potenziala 4 rok siany po kwalifikacie a na drugim kawałku kwalifikat bamberkę jedna i druga siana 220kg/ha, klasa IIIa gleba brunatna właściwa o odczynie obojętnym. Żadnej różnicy nie widać na korzyść jednej czy drugiej jak mi ktoś nie wierzy jutro wstawiam foty.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Na gęstość siewu ma wpływ bardzo wiele czynników. Rodzaj gleby, technologia uprawy, park maszynowy, odmiana, siła kiełkowania nasion, MTZ a nawet lokalny mikroklimat. Pewnie o czymś jeszcze zapomniałem...

 

 

Nie należy wierzyć w przesądy że kwalifikat to zawsze super materiał siewny. Wszędzie oszukują

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Jak słyszę, że pszenica siana 4 rok rośnie tak samo jak kwalifikat to teraz rozumiem dlaczego polscy rolnicy tak żadko wymieniają materiał siewny i średnia plonów w polsce jest na tak niskim poziomie. Ja mam ciężkie gliny i jutro wstawię zdjęcie jak rośnie kwalifikat a obok siane swoje zboże. Ja już przekonałem się niestety na własnej skórze, że wymiana ziarna co roku na kwalifikat zwraca się w plonie z grubą nadwyżką

 

Kolego bolid20 znajdź mi w moim poście gdzie napisałem, ,,że siana czwarty rok rośnie tak samo jak kwalifikat"??? czytaj ze zrozumieniem...

Po pierwsze chodziło mi tylko o gęstość zasiewu i zagęszczenie łanu i to że nie widzę różnicy między kwalifikatem a pszenicą sianą 4 rok w obsadzie, żadnej wzmianki nie było, że rośnie tak samo, a czy tak samo urośnie napisze w sierpniu.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Kolego no ale mogłeś zainwestować w jakiś lepszy aparat albo telefon do robienia zdjęć :rolleyes:

Jak dla mnie to trochę rzadka ta pszenica.

240-250/ha było by idealnie.A te place jasno zielone to pewnie brak wapna albo jakiś robak ją podgryza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Zrobiłem takim jaki posiadam.. A że uważam że telefon służy do dzwonienia to taki właśnie posiadam. Wapno poszło wiosną przed ziemniakami. Jutro pojadę z aparatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Na żuławach czy obszar obok iły gniewskie ziemia najcięższa do uprawy w polsce (tak myślę) i ludzie sieją po 400 szt/m2 pszenicy nawet. Podstawa dobry prak maszynowy i technologia uprawy, a nie brak krzewienia i długości okresu wegetacyjnego ( bo aż tak się nie różni żeby 2 razy w roku plonowało).

 

@up możesz ale czasami poprostu niema sensu.

 

Wszystko co piszesz to prawda i na pewno nie ma takiej różnicy by komuś dwa razy urosło, ale przykładowo między mną a dolnośląskim jest dwa tygodnie różnicy w długości okresu wegetacyjnego i np. w okolicach Wrocławia są czarne ziemie druga klasa a u mnie od 3a do 4b i gleby brunatno- gliniaste. Więc chyba oczywiste że tam pszenica będzie miała lepsze warunki do rozwoju i te 140kg/ha pszenicy będą wystarczające.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Może i ja się wypowiem. Fotki pochodzą z ubiegłorocznych zasiewów

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/396916-pszenica-ozima-bamberka/

pszenica Bamberka, ilość wysiewu ok 190 kg/ha, kwalifikat. Przedplon buraki. Plon ok. 6,5 t

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/396917-pszenica-ozima-finezja/

pszenica ozima Finezja, ilość wysiewu 230 kg/ha, własny materiał siewny. Przedplon buraki. Plon ok. 6 t.

 

Obie pszenice siane tego samego dnia, identyczna agrotechnika. Bez nawożenia przedsiewnego. Wiosną 2 dawki azotu ok. 150 kgN/ha, Herbicyd Lancet, Regulatory: Stabilan + Moddus (1 l + 0,3 l - zbyt wysoka dawka Moddusa jak na ten rok u mnie trochę ograniczyła plon) 3 zabiegi od grzyba T1 prochloraz, tebukonazol, proquanazid, T2 fenpropimorf, epoksykonazol, T3 tiofanat metylowy + tebukonazol. 2-krotne nawożenie dolistne NPK + mikro.

Gleba pod względem klasy jednakowa na obu polach

 

Nie chce tu mówić że to przez ilość wysiewu plon był wyższy bo to 2 różne odmiany ale nawet gdyby był taki sam to skoro można zaoszczędzić te 40 kg na materiale siewnym i zaprawie oraz 40kg mniej dźwigania to czemu nie?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

i to jest dobre co napisales na koniec jak mozna zaoszczedzic ziarna roboty to czemu nie?? wstawie zdjecie mojej pszenicy wysianej od 140kg (obecnie jest od 280-300 na m2) do 180 ( powyzej 350 na m2 liczone ) kg ta pierwsza wyglada o wiele lepiej i mysle ze wiosna bedzie miala lepszy wigor ;) zdjecia na dniach pozdr

Edytowano przez maly00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Jakoś kwalifikatu jaka jest taka jest, staramy się brać z pewnego miejsca gdzie dostnę siłe kiełkowania i mtn na fakturze bądz worku. Sasiad przez miedzę przy gorszej ochronie też odstawią zboże do innej centrali nasiennej gdzie jest 20zł/q taniej ale brak jakichkolwiek danych i nie u jednego pszenica na pół z żytem mnie zniechęca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie wy się módlcie by zima była lekka bo jak przyjdą mrozy to narobią spustoszenia w tych pszenicach co mają słabą zimotrwałość że hej.

A to czy ktoś sieje 140 czy 300kg na ha to niech każdy sieje według własnego uznania .

Tu jest temat rzeka.

Najważniejsze by każdy był zadowolony i by oko cieszyło jak zasiał .

Zmykam do pracy.

Miłego wieczorku forumowicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Ja kupując w tym roku pszenicę do siania 2 odmiany z centrali (pierwszy raz te odmiany w gospodarstwie) zapytałem ile się ich sieje. Powiedziano mi że jednej i drugiej trzeba wysiać 220kg co mnie zaskoczyło bo siałem nawet po 140 kg i było bardzo dobrze. jednak jednej posiałem 160 kg a drugiej 200 i tylko ze względu na to że w 2 MTN wynosiła 53g i tak wychodziło po uwzględnieniu zaleceń producenta ze wzoru. Mtn pierwszej odmiany 44,6g. Dla mnie norma wysiewu ponad 200kg do 300 jest niewyobrażalna ale jej nie neguję bo każdy zna swoje ziemie i wie jak ma siać i na co może sobie pozwolić żeby było dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj