Polecane posty

Jacekrol    32

chodzi mi glownie o nawozenie, przedplon, ochrone, glebe.Ale mysle ze jest zbyt duza róznica genetyczna zeby ozon dogonił bamberke

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Jacek nie cytuj mojego poprzedniego posta bo dostaniesz ostrzeżenie od Krzyśka.( Popraw post)

Ok , ale Bamberka ma ciemniejsze ziarno jak KWS , myslałem żer jak ziarno bielsze to i mąka wyjdzie ładniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

jaka jest róznica w pryskaniu pszenicy na chwasty jesienia a wiosna? moze mi ktos wytłumaczy bo nigdy jesienia nie pryskam tylko wiosna

Edytowano przez LUKASZ82mtz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Najlepiej zbadaj parametry pszenicy. Ta która ma lepsze da lepszą mąkę i do sprzedaży będziesz wiedział jakie masz możliwości. We młynie w mojej miejscowości podstawowe parametry kosztują 5zł, wilgotność(za darmo w żniwa), gluten, opadanie, białko, wyrównanie, gęstość.

Zazwyczaj jest tak że jak pszenica ciemniejsza, ziarno po przegryzieniu szkliste-n no nie wiem jak to określić... jest szansa na duży gluten...zazwyczaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja już od dawna pryskam jesienią ponieważ jesienią łatwiej zwalczyć młode chwasty i od samego początku zboże nie ma konkurencji w postaci chwastów a i wiosną nie zawsze można wjechać w pole w odpowiednim terminie takie jest moje zdanie i przy nim zostaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

jaka jest róznica w pryskaniu pszenicy na chwasty jesienia a wiosna? moze mi ktos wytłumaczy bo nigdy jesienia nie pryskam tylko wiosna

taka że zamiast 2x wjeżdżać na pole wjeżdzasz raz na wiosnę.

Chociaż kol. Tomek90 mi mówił że jak się jesienią pryska na chwasty pszenice to pszenica ma więcej składników pokarmowych do pobrania bo chwasty skropione nic już nie pobierają......

Ja osobiście jestem zwolennikiem pryskania raz na wiosne i spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    752

gdzieś mi zginęło dawkowanie:

Ile dać czego przy Boxer + Legato plus 600 + glean

a ile przy boxer + legato 500 + glean ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

to jak już ktoś by podawał dawki to i ja się przyłącze do tego pytania ale nieco inne środki.

Czy sam expert-met, czy expert met + glean (o ile w ogóle ma sens mieszanie tych środków) i w jakiej dawce?

 

Mnie raczej wiosenne poprawki i tak czekają ze względu na przytulie, no chyba że ładnie zadział taka mieszanka expert meta z gleanem bo kiedyś je doświadczalnie zmieszałem i było nawet czysto, ale z tego co pamiętam to wdedy poszła pełna dawka expert meta + ileś tam gleanu.

 

O ile pogoda pozwoli to chciałbym pryskac jak najwcześniej tzn. szpilkowanie /1 liść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Panowie jest jeszcze sens sypania nawozów wieloskładnikowych pogłównie czy czekać do wiosny? Technicznie nie dałem rady przed siewem i zastanawiam sie czy jeszcze sypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

gdzieś mi zginęło dawkowanie:

Ile dać czego przy Boxer + Legato plus 600 + glean

a ile przy boxer + legato 500 + glean ??

a po co chcesz mieszać legato plus z boxerem i gleanem legato plus czy jak napisałeś 600 to kompleksowy środek mozna dodać gleanu czyli legato 600 1.3l+8 g gleanu

natomiast boxer 2l legato 150-200ml,glean 5-8g


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    752

Kolego Thug dopiero stawiam pierwsze kroki z chemią. A która mieszanina będzie lepsza? Dodam może że na jednym kawałku pszenica jest w fazie 1 liścia i równe wschody za to na drugim część w fazie szpilkowania a część jeszcze nie wyszła przez cięższą ziemie i niektóre nasiona nawet nie zakiełkowały, dawno nie padało i sucho w polu. Co zrobić z tym kawałkiem czekać z opryskiem do wschodów tych nasion czy poczekać na jakiś deszcz i jak będzie wilgotno opryskać śmiało będzie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Panowie jest jeszcze sens sypania nawozów wieloskładnikowych pogłównie czy czekać do wiosny? Technicznie nie dałem rady przed siewem i zastanawiam sie czy jeszcze sypać.

fosforowe nawozy powinno sie mieszać z ziemią a potasowe moznai siac i wiosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

W tym roku bede stosował trzy warianty herbicydowe:

 

- glean 15 g + legato 0,15 l + protugan 0.75 l (legato plus + glean)

 

- expert met 0,35 kg + legato 0.25 l ( coś podobnego do kompletu)

 

- legato 0,2 l + lentipur 1 l + glean 10 g (snajper + glean)

 

Dawki na ha. Modyfikować coś te koktajle?


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jaka jest róznica w pryskaniu pszenicy na chwasty jesienia a wiosna? moze mi ktos wytłumaczy bo nigdy jesienia nie pryskam tylko wiosna

Wychodzi pewniej niż wiosną szczególnie w zwalczaniu miotły. Czasami wychodzi taniej, zależy jaki środek stosujemy. No i oczywiście największa zaleta to brak konkurencji chwastów jesienią, więcej składników pokarmowych, lepsze warunki do krzewienia. Wiosną mniejsze spiętrzenie prac, oraz nie trzeba wykonywać oprysku w momencie gdy na polu np jest za mokro.

gdzieś mi zginęło dawkowanie:

Ile dać czego przy Boxer + Legato plus 600 + glean

a ile przy boxer + legato 500 + glean ??

1 mieszanina z legato plus czyli diflufenikan i izoproturon. To wyjdzie koktajl złożony z 4 substancji aktywnych. Jak chcesz to można dać np 2l boxer+0,5l legato plus+5-8g glean. Ale w mieszaninie z boxerem i gleanem sam diflufenikan wystarczy. W takim wypadku 2l boxer+0,05-0,1l diflufenikan+5-8g glean.

to jak już ktoś by podawał dawki to i ja się przyłącze do tego pytania ale nieco inne środki.

Czy sam expert-met, czy expert met + glean (o ile w ogóle ma sens mieszanie tych środków) i w jakiej dawce?

 

Mnie raczej wiosenne poprawki i tak czekają ze względu na przytulie, no chyba że ładnie zadział taka mieszanka expert meta z gleanem bo kiedyś je doświadczalnie zmieszałem i było nawet czysto, ale z tego co pamiętam to wdedy poszła pełna dawka expert meta + ileś tam gleanu.

 

O ile pogoda pozwoli to chciałbym pryskac jak najwcześniej tzn. szpilkowanie /1 liść

Można mieszać metrybuzyna, flufanacet i chlorosulfuron maja inne mechanizmy działania. Ale dawek nie znam w tym przypadku.

a to nowosc :rolleyes: ciekawa teza.

Nie nowość, kiedyś lentipurem sobie super przyhamowałem pszenżyto, krzewienie było zerowe, i potem w żniwa miałem super obsadę 300kłosów na m2. A jak pamiętam to dajesz wiosną, a lentipur/tolurex w 70% działa doglebowo w 30% nalistnie. Więc w tym że dobrze zwalcza wiosną to masz dużo szczęścia.

Panowie jest jeszcze sens sypania nawozów wieloskładnikowych pogłównie czy czekać do wiosny? Technicznie nie dałem rady przed siewem i zastanawiam sie czy jeszcze sypać.

Potas i azot w formie amonowej jeszcze możesz dać. Fosforu nie ma sensu.

a po co chcesz mieszać legato plus z boxerem i gleanem legato plus czy jak napisałeś 600 to kompleksowy środek mozna dodać gleanu czyli legato 600 1.3l+8 g gleanu

natomiast boxer 2l legato 150-200ml,glean 5-8g

Tu się zgadzam, ale jak ktoś chce zrobić super mieszaninę to niech miesza. Ale wystarczyła by też ta 2 mieszanina w której 100ml legato wystarczy w zupełności.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

tak jest według zaleceń ale w praktyce to wyglada trochę inaczej pracuje przy poletkach wiem cos na ten temat dużo lepej sprawdza sie mieszanina gdzie dajemy 150ml legato


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Nie nowość, kiedyś lentipurem sobie super przyhamowałem pszenżyto, krzewienie było zerowe, i potem w żniwa miałem super obsadę 300kłosów na m2. A jak pamiętam to dajesz wiosną, a lentipur/tolurex w 70% działa doglebowo w 30% nalistnie. Więc w tym że dobrze zwalcza wiosną to masz dużo szczęścia.

 

Milan powiem Ci tyle ze testowałem wiele środków na chwasty ale mieszanka Tolurex&Chwastox Trio jest dla mnie najlepsza.

Pole jest czyste nie ma nic prócz pszenicy.

W tym roku miotły było mase , u sąsiadów miotła była , a tez kropili.

A u mnie od lat ani deka miotły.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Widziałeś ostrzeżenie KWS odnośnie pryskania ich odmian chlorotoluronem?

dzięki koledzy można się tu od was dużo nauczyć :)

Jeszcze odp mi ktoś na pytanie z postu mojego wyżej?

Możesz powtórzyć bo szczerze trochę straciłem orientacje, a czytając starsze posty nie wiem jakie dokładnie masz pytanie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Kolego @milanreal1, czy ty to wszystko sprawdziłeś czy tylko teoretyzujesz? Bez obrazy, dużo ciekawostek piszesz ale kiedyś sam napisałeś że nie masz dobrych ziem na pszenicę a tu tyle porad. Ja jakbym na swoich ziemiach posiał żyto to nie wiem co miałbym z nim robić - tyczki stawiać czy linkę rozplatać pomimo skracania:) U mnie zawsze pryskamy na wiosnę, różne środki, zależnie od składnika i ceny - takie czasy. Ale nie widzę aby był jakikolwiek wpływ na krzewienie itp. Jeśli utrzymuje się glebę w dobrej kulturze to czy ma to większe znaczenie? Po zimie ja tam chwatów nie wiedzę, może miotła jest bo to ciężko odróżnić ale też bez tragedii. Zboża u mnie zawsze czyste, jedne z najbardziej zadbanych w okolicy jeśli chodzi o chwasty. Ściernie czyste. Natomiast sąsiedzi pryskają na jesień i szczerze to nie wychodzi im super, w tym roku to nawet kiepsko. Takie samo zdanie mam co do nawożenia gleby, jeśli nie możesz dać NPK a szczególnie PK na jesień pod pszenicę to nie daj wcale, tylko azot na wiosnę. Ziemia utrzymana w dobrej kulturze ma wszystko to czego potrzebuje roślina, nawozi się ją po to aby ten stan trwał jak najdłużej, nawozy z reguły rozkładają się z dużym opóźnieniem więc to czy wysieje jednorazowo 400 kg Polifoski 6 pod korzeń czy 200kg to znacząco nie zmieni to plonu. Pytam sąsiada jak pszenica sypie on na to rewelacja 7t z ha w tak słabym roku, kosimy po sąsiedzku i pytam jak sypie - a wiesz na tym kawałku to słabo ( może z 4T/ha ), na kolejnym to samo ale jak nie widzę to nagle wydajność wzrasta:)

Nie obrażając nikogo, bo niby po co, mam tylko jedną prośbę, piszcie realnie to co i jak stosujecie. Nie zawsze to co w podręczniku sprawdza się, tym bardziej zależy dużo od samej gleby, od uprawy po samo nawożenie. Miłej nocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

do kolegi powyżej nic dodać nic ująć :) to co gdzie jest dostępne to ja sobie znajdę,mi się wydaję że forum jest też po to tak jak było to kiedyś żeby ludzie pisali swoje opinie co do jakiego środka który używali bądź używają bo to co piszą producenci na etykietach lub mówią sprzedawcy to nie jest to, a niektórzy tylko takie rzeczy tu powielają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj