Polecane posty

jankes123    6

a czy jak jest suchy rok to warto skracac pszenice i ile powinno sie dawac polifoski na ha jesli zawartosc gleby w fosfor i potas jest srednia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

26go września siałem pszenicę ozimą. Dziś spacerowałem po polu i widzę dużo ziarna nieskrytego. Czy nie zaszkodzi jeżeli teraz dopiero pobronuje w celu skrycia ziaren ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

zostaw, za późno na uprawki. Na pewno ziarno ma już puszczone korzonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Po siewie były już bodaj dwa albo trzy deszcze więc mam nadzieje że też nieco wbiło te ziarno - a to nie kukurydza gdzie ziarno na wierzchu nie skiełkuje...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

ja mam zamiar siac normalna pszenice pod koniec pazdziernika lub na poczatku listopada i nie widze w tym problemu plon w tym roku byl prawie taki sam jak z tej pszenicy zasianej we wrzesniu moim zadaniem pozna pszenica siana po kukurydzy gorzej wyglada ale za to ma lepszy wigor na wiosne i sypie bardzo podobnie oczywiscie jak sie o nia zadba odpowiednio....

U mnie pszenica Bogatka siana pod koniec października po burakach, miała bardzo ładny kłos ale dużo pośladu, mimo że w moich okolicach bardzo słabo w tym roku sypały to wyszła jak pozostałe czyli słabo. Wg. mnie ziarno jeszcze się nie wykształciło a trafiło na duże upały i dlatego dużo chudego ale to tylko moja teoria. Co prawda po zimie wyglądało to dość słabo, natomiast podczas kłoszenia prześcignęła pozostałe, wyglądała naprawdę ładnie ale w kłosie tylko 5 - 6 ładnych grubych ziarn na spodzie kłosa i im wyżej tym bardziej chude, nie krótsze tylko chude ( takie ususzone ). Ogólnie to wyglądała jakby jeszcze niedojrzała (nierozłożone plewy, zwarty kłos) pomimo że koszona w połowie sierpnia, ziarno suche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

do kiedy mozna pryskac srodkiem komplet 560? jestem z mazur, dopiero dzis posialem pszenice, sa lekkie przymrozki, nie wiem czy takie pryskanie nie zaszkodzi

czekac az wzejdzie czy dac teraz po siewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Koledzy a stanowisko po owsie (niestety nie było żadnych uprawek-moja wina) czy da radę jeszcze obsiać kwalifikatem?? Wystarczy talerzówka, czy lepiej płytko podorać?? Pole dobre 3-5 klasy (75% 3 klasy), drenowane, nie zachwaszczone (owies był super). Pole świeżo kupione.

I jaki kwalifikat najlepiej siać?? Okolice stoczka łukowskiego.

Myślę nad kwalifikatem Ostroga (może wysianie materiały kwalifikowanego choć trochę zmniejszy moje zaniedbanie odnośnie przygotowania stanowiska i terminu siewu).

Edytowano przez Polus0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Co do terminu siewu to jeszcze nic opóźniłeś, początek października to żadna tragedia a dla wielu odmian optymalny termin siewu:) Ja bym to normalnie zaorał ( tak do 20cm), uprawił agregatem i siał. Ostrogę miał kolega w tym roku ale nie ma co oceniać bo ogólnie pszenice słabe i jemu też bez rewelacji wyszła. Jeśli boisz się że jest późno to szukaj pszenic wczesnych, typu Bogatka, Arkadia. Ja polecam Bogatkę - sprawdzona i niezawodna. Arkadia już posiana, zobaczymy co będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Czy siał ktoś polifoske pogłównie, chodzi mi o rozsiew krótko po siewie.

Wiem ze npk należy wymieszać z gleba zwłaszcza z powodu fosforu który słabo przemieszcza się w glebie, ale mój dostawca spóźnia się a chciałbym posiać w sobotę pszenice a nawozów nie ma...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

można oczywiście rozsiać dobry nawóz pogłównie, ale korzystniej byłoby go od kogoś pożyczyć a następnie oddać po dostawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy a stanowisko po owsie (niestety nie było żadnych uprawek-moja wina) czy da radę jeszcze obsiać kwalifikatem?? Wystarczy talerzówka, czy lepiej płytko podorać?? Pole dobre 3-5 klasy (75% 3 klasy), drenowane, nie zachwaszczone (owies był super). Pole świeżo kupione.

I jaki kwalifikat najlepiej siać?? Okolice stoczka łukowskiego.

Myślę nad kwalifikatem Ostroga (może wysianie materiały kwalifikowanego choć trochę zmniejszy moje zaniedbanie odnośnie przygotowania stanowiska i terminu siewu).

Na pszenice jeszcze nie jest za późno. Najlepiej zrób orkę, pszenica nie jest wrażliwa na siew w nieodleżałą glebę.

Czy siał ktoś polifoske pogłównie, chodzi mi o rozsiew krótko po siewie.

Wiem ze npk należy wymieszać z gleba zwłaszcza z powodu fosforu który słabo przemieszcza się w glebie, ale mój dostawca spóźnia się a chciałbym posiać w sobotę pszenice a nawozów nie ma...

Z potasu i azotu rośliny jesienią skorzystają. Oczywiście najkorzystniej byłoby dać przedsiewnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Jutro rano bede do nich dzwonił, moze cos wskuram...

Na glebie klasy 2-3 mieszanka legato 1l + gelan 15g, poradzi sobie z chwastami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

W zeszłym roku zarówno pszenice jak i pszenżyta pryskałem legato plus+ glean(1l+8g) w pszenżycie poradziło sobie ok, pole było w miare czyste do żniw, w pszenicy na silnie zachwaszczonym polu przepuściło duzo przytulii, ogólnie Panowie proszę o poradę, jakie substancje aktywne zastosować aby mieć spokój z przytulia chabrem i miotłą, próbowałem Legato plus w pełnej dawce, glean w pełnej dawce, mieszanki, chlorotoluron z DFF wg Was zdałby egzamin( wg etykiet powinien zdać zwłaszcza w tak wilgotnym roku jak ten). Obecnie mam zakupione na mniej 'przytuliowe' pola legato+ + glean, na silniej komplet, zobaczymy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

snajper 1.4l i glen 10g w fazie 3 liści pszenicy.przytulia wrażliwa jest na herbicydy jak jest po wschodach.kompletu musisz dać 0.5l ale też go zalecaja razem z glean 8 g

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a czy nawozeniu na pszenice ma sens :

kukurydza na oborniku i amofoska corn wiosną po zbiorze kukurydzy wrzesien nawożenie gnojowica bydleca oraz superfosfat i wapno grade4 ? na ile to wystarczy pszenicy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ale pytania :D Zrób badanie gleby i się dowiesz. Albo sypnij jeszcze ze 200kg polifoski i masz pewne że niczego jej nie zabraknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

mieszanke legato plus+glean lepiej zastosowac przedwschodowo czy w fazie dwóch lisci?

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Korzystniej cenowo od snajpera wychodzi legato+lentipur (0,2+1l) taki sam skład a jakieś 20zł na ha taniej...

Generalnie jaka substancję uważacie za bardziej optymalną, IPU czy CTU?

Istnieje jakaś kombinacja 'idelana' zwalczająca wszystkie uciążliwe chwasty jesienią bez konieczności wiosennej poprawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Nawet jeśli jest to cenowo nie będzie idealnie. Jesienią ważne zwalczyć miotłę, dwuliścienne zawsze możesz poprawić na wiosnnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj