Polecane posty

klauss    0

polifoska 6 ma 6%azotu 20%fosforu 30%potasu więc głównym celem polifoski nie jest dostarczanie azotu. Azotu to jest po strączkowych.

 

Moje poprzednie pytanie było związane z tym że zawsze dawałem PK przed agregatem> Fajnie się jeździ po świeżo zaoranym polu... a w tym roku nie robiłem podorywek bo glifosat poszedł. I tak myślę żeby nawozy przedsiewne dać przed orką bo jakoś nie tęsknię za atrakcyjną jazdą po zaoranym

Po łubinie mam zamiar posiać superfosfat wzbogacony i sól potasową ewentualnie polifoskę 6 a na kawałku po jęczmieniu :unsure: i słoma pocięta fosforan amonu i sól potasową albo polifoska6 i mocznik. Dokładnie co wysieję i dawki będzie zależało od cen nawozów.

Ogólnie to pod wszystkie rośliny daję trochę PK, nawet pod łubin

Ja pod pług polifoske daje od paru lat i jest ok. tylko że u nas nikt praktycznie tak nie robi, ale ja nie zamierzam tego zmieniać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

To zależy od zakładanego plonu, zasobności gleby i też od odczyny gleby. Na kwaśnym ile fosforu byś nie dał to nie będzie on wykorzystany...

 

 

Hmmm... gleba jest różna 3a-3b klasa pH było słabe mierzone około 10lat temu ,ale była dana duża ilość wapna ok 6ton na ha. Jednak wapno nie było kupne tylko takie z kamieniołomu które długo sie rozkłada ok 6-10 lat. Mysle że pH bedzie teraz w okolicy 4-5 ,to dobrze czy nie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy przy niskiej zawartości magnezu warto dać kizeryt przedsiewnie? Magnez nie zostanie przez zimę wypłukany na glebie średniej? W tym roku dałem wiosną i dosyć długo leżał na powierzchni nierozpuszczony ale później po pszenicy było widać że tego potrzebowała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

a u mnie prawie wszyscy dają pod pług nawozy a ja zawsze po orce i zamierzam robić tak nadal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

 

A co za stanowisko po kukurydzy tak samo liche jak inne zboże tylko że mniejsza presja na choroby podsuszkowe. Do tego za***iście wyciąga składniki z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A ja jakie mam zastosować nawożenie pod pszenicę arkadia. Ph 4.5 w tamtym roku badanie a w tym wiosną wapno nawozy i ziemniaki.A zaraz będzie po wykopkach i trzeba robić uprawki. Kawałek ma 1.15ha myślałem o polifosce6 w ilości 4m no i sporo obornika położę. A i jeszcze mógłby ktoś poradzić jaki oprysk zastosować na perz w rosnącej pszenicy bo sporo go było w ziemniakach.

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A przy zasobności niskiej jest różnica nawóz pod pług a pod agregat???

Nie powinno być żadnej o ile dasz naddatek, zwiększ dawkę o 18% do standardowej.

Ile polecilibyście dać Polifoski 6 pod pszenice ozimą? Gleba mniej więcej średniej zasobności.

Na jaki plon? I czy słoma była przyorywana? Na 6t 300kg powinieneś dać.

 

 

Hmmm... gleba jest różna 3a-3b klasa pH było słabe mierzone około 10lat temu ,ale była dana duża ilość wapna ok 6ton na ha. Jednak wapno nie było kupne tylko takie z kamieniołomu które długo sie rozkłada ok 6-10 lat. Mysle że pH bedzie teraz w okolicy 4-5 ,to dobrze czy nie??

4,5 to dramat, posiej tam żyto hybrydowe a nie pszenicę.

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

Słoma po kukurydzy zostaje na polu? Ciężko to widzę dobrą pszenice po kukurydzy... Kukurydza wyciągnie wszystko, i wodę i składniki. Po kukurydzy zazwyczaj trzeba wszystkiego dawać więcej. W P i K odpowiada za grubość źdźbeł, krzewienie itd więc wpływ na wyleganie jest duży. A żeby uzyskać taki plon to azotu ponad 200kg, do tego na fungicydy 500-600zł, na herbicydy 100-200zł, na skracanie 150zł więc w skrócie ogromny nakład, i potem modlitwa o dobra pogodę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja juliusa w tym sezonie zebrałem 7t/ha po kukurydzy na ziarno (nawożenie standardowe 180 N, 60 P2O5 i 90 K2O), problem oczywiście był z uprawą i wilgotnością gleby przy siewie, ale podstawa to dobry pług albo jeszcze lepiej uproszczenia (po pługu wiosną w okresie suszy były widoczne pasy po przejeździe kombajnu, który nie rozrzucał resztek)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ja planuję dać pod Bogatkę (stanowisko po ziemniakach i warzywach) Polifoskę 6. Rozsiałem wapno tlenkowe i wymieszałem bronami, gdyż jest taka susza, że nie da się nic robić innymi maszynami.

 

karolr2 - zwalczanie perzu w pszenicy jest bardzo drogim zabiegiem i z tego, co się orientuję, można w niej stosować herbicyd Attribut 70SG. W przypadku silnego zachwaszczenia dawka na hektar to 100g. Opakowanie 120g kosztuje ponad 175zł (sprawdzałem na internecie ceny).

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pozostaje jeszcze apyros.srodki na perz w pszenicy hamują rozwój perzu na czas wegetacji pszenicy.po zbiorach poprawka glifosatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Mam ph 5,5-6, gleba srednia, zasbność fosfor- niska, potas - średnia. Celując w ok 6t/ha wprowadzając jesienią: 80 P2O5 oraz 60 K2O i pozniej poprawka wiosna 60 K2O będzie ok?

Edytowano przez marcinn998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rucin    2

w tym roku bamberka dała mi 7.3t z ha na 4 kl i może ktoś z was siał pszenice sailor i powie czy warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a powiedzcie mi jak wiosną wprowadzić P i K jak teraz by poszło odpowiednio 60P i 90K?

Fosforu nie da się efektywnie wprowadzić bez jego uprzedniego mieszania z glebą. Z potasem jeżeli gleba nie należy do najcięższych to spore opady deszczu są w stanie przemieścić go głębiej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w tym roku bamberka dała mi 7.3t z ha na 4 kl i może ktoś z was siał pszenice sailor i powie czy warto

 

 

 

 

zadowoony z bamberki???

Edytowano przez PROXIMAMICHAL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    124

 

Na jaki plon? I czy słoma była przyorywana? Na 6t 300kg powinieneś dać.

 

 

Na 6t ~300kg ale to jest właśnie ta opcja z przyoraniem słomy, czy też nie? I jak dużo ta słoma zmieni w ewentualnym planowaniu nawożenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a jakie dajecie nawożenie pk na jesień pod pszenice pszenzyto jesli jest po kukurdzy na oborniku (drogi nawoz pk np amofoska corn) stanowisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

Witam jeśli chodzi o pszenicę po kukurydzy to muszę sie zgodzić z innymi forumowiczami że kukurydza robi spustoszenie w ziemi i niestety pod pszenicę Ja zawsze stosuje polifoskę6 minimum 300q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. która pszenica według was jest lepsza: sailor czy ozon? (mieszkam na południu województwa świętokrzyskiego)

2. jaki nawóz dajecie przedsiewnie i w jakich ilościach?

3. jaki środek polecacie do jesiennego zwalczania miotły zbożowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Według moich przeliczeń na niewielkich obszarach gdzie mieszanie nawozów nie stanowi zbyt dużego problemu taniej od polifoski wychodzi superfosfat wzbogacony + sól potasowa. Mam zamiar dać taką mieszankę na polu po łubinie gdzie niepotrzebny jest azot.200kg superfosfatu i 150kg soli i może 7ton będzie. Wyjdzie ponad 100zł taniej niż 400kg polifoski6

Po jęczmieniu jarym ~180kg fosforanu amonu + 150kg soli potasowej, bo potrzeba trochę azotu

Co myślicie o takich dawkach? Gleba średnia zawartość potasu średnia, fosforu niska, pH 6,6

 

Nie uprawiam kukurydzy ale myślę że roślina która potrafi dać tak wysoki plon nie pozostawi bogatego stanowiska bo wszystko "przerobi" na plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kukurydza robi spustoszenie w ziemi

 

w tym sezonie akurat plony pszenicy będą niewiele niższe niż kukurydzy, a zobaczcie jaka jest ilość suchej masy pozostawiona po kukurydzy na ziarno, przy właściwej uprawie i zasilaniu azotem uprawa kukurydzy przyczynia się do podniesienia ilości próchnicy w glebie, oczywiście z pszenicą jest ryzyko, gdyż przede wszystkim na jesień może brakować wody, a składniki zostaną "uwięzione" w słomie kukurydzianej, u mnie na wiosnę było widać "zieleńsze" pasy w miejscach, gdzie kombajn pozostawił więcej resztek

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj