Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gwozd    104

Twoje mieszanki przytulie też dobrze zwalczają?

Kurde coś kusi mnie żeby spróbować jesiennego odchwaszczania, tylko to mija się z celem jak trzeba robić poprawki. W tym roku lancet ładnie poradził sobie z przytulią, makiem i chabrem a nawet zniszczył przetaczniki. Zrobił się mały mijak to widać różnice z pół kilometra <_< miotłe też zwalczył ale pewnie przez mokry rok co 15-20m wystaje jakaś słaba wiecha ale to chyba tylko wpływa na wygląd pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Pola czyste od wykonania zabiegu, aż do żniw więc o przytuli nie ma mowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Agronom -kujawy czym pryskałeś? i miotła wszedzie się nie "wywali" Tylko na bardzo wilgotnych glebach albo jak zboże jest rzadkie.

 

Nie pryskałem, robiłem eksperyment z wapnem granulowanym i albo to zbieg okoliczności albo ma to jakiś wpływ, ogólnie wapnowane było pogłównie pod koniec kwietnia, pole 1ha podzieliłem na trzy części . Jedna bez wapnowania, środek pola z dawką ponad 1tona na hektar, i skrajny bok dawka 500kg na hektar, i o dziwo miotły najwięcej tam gdzie dawka 500kg ha !? Tam gdzie w ogóle nie było wapna nie ma też miotły!? ale zborze też liche i tam gdzie 1 tona też nie ma miotły lub jest rzadko i zboże ładne, Najładniejsze zboże do momentu pojawienia się miotły było na dawce 500kg . Dziwne to wszystko , ponoć jest jakiś związek pomiędzy zakwaszeniem a miotłą ale w moim eksperymencie nie bardzo ma to odbicie . Trochę mnie to zaskoczyło , szczególnie że miotły nie ma w ogóle na zakwaszonym a powinna być. Wygląda na to że miotła lubi średnio zakwaszoną glebę ???


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja pszenice ozimą pryskałem Legato Plus 600 SC jesienią po wschodach i na tych mokrzejszych kawałkach pojawiła się rzadka miotła, a bardziej na piaskach legato nie poradziło sobie z chabrem i stokłosami, a na mocniejszych kawałkach została przytulia i życica ale na wsi tylko ja opryskałem i mam ładnie czysto a u pozostałych aż brązowo od miotły i w tym roku muszę jakąś inną mieszaninę zastosować, ale od dawna jestem za jesiennym odchwaszczaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

W tym roku miotła zaatakowała z podwujną siłą -_-

U mnie czyściutka pszenica.

Ale u sąsiadów tragedia.

Po polach już pszenica lekutko żółknie ......a u mnie jak zaczarowana.

Ciemno zielona od spodu po kłosy :blink:

Czyżby to Fandango tak ją trzymało?

 

A im dłużej zielone kłosy tym ziarno bardziej wyrównane i ładniejsze.

Mam rację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nnamezis    0

koledzy, może ktoś mi wyjaśni czego oznaką jest nadmierne pobudzenie traw( głównie miotły) w uprawie pszenicy, Dziwne bo do tej pory tego nie obserwowałem, pszenica była luxus a z dwa tygodnie temu wystrzeliła trawa tak że widać prawie wyłącznie trawę , Może to wina mojego eksperymentu z wapnowaniem . Bo wyraźnie widać różnicę między wapnowanym a nie wapnowanym . Miał ktoś takie doświadczenia ?

 

U mnie jest to samo na kilku działkach. A wszystko pryskane w jeden dzień.

 

Ma ktoś z Was pszenice ozimą - Tobak? Chciałbym ją zasiać w tym roku i nie wiem czy warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

W tym roku miotła zaatakowała z podwujną siłą -_-

U mnie czyściutka pszenica.

Ale u sąsiadów tragedia.

Po polach już pszenica lekutko żółknie ......a u mnie jak zaczarowana.

Ciemno zielona od spodu po kłosy :blink:

Czyżby to Fandango tak ją trzymało?

 

A im dłużej zielone kłosy tym ziarno bardziej wyrównane i ładniejsze.

Mam rację?

 

Czytając twój post pomyślałem, że pewnie masz póżną odmianę pszenicy.

Wchodząc w Twoją galerię uświadomilem sobie, że miałem rację - pszenica kws ozon. Dobrze, że jest zielona, aczkolwiek jest to póżna odmiana, zatem normalne, że jeszcze zielona skoro strzelała w żdzbło 2 tyg. póżniej od odmian wcześniejszych.

Na szkoleniu ODR widziałem prawie wszystkie odmiany już zasychają, a Ozon jeszcze zielony. Mimo wszystko myślę, że pszenica godna uwagi i plon w doświadczeniach też wyróżniający.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Też mam ozona zielonego, ale mam też starą odmianę i też zielona. Sąsiad ma taką samą ode mnie i już prawie do koszenia. Ale ozon nie wiem jak w tym roku bedzie sypała bo te kłosy takie małe się wydają ale w tamtym roku wyciągnięta z chwastnicy, miotły itp i wymarznięta dała 5 ton bez większych nakładów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Mam tez Bamberkę i jeszcze bardziej zielona jak KWS.

koło mnie sąsiad ma Arktisa i Mewe i już żółkną.

Mysle ze to sprawa fungicydów ze je tak trzymają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

fungicydow i zalezy jaki termin ma dojrzalosci bo u mnie muszelka mimo 3 zabiegow juz zolknie bo to odmiana wczesna a tonacja jeszcze cala zielona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Jest takie nasilenie grzyba ze środki już nie działają kilka firm juz to powiedziało .. kuzyn pryskał 4 razy ostroge ja pryskałem 2 razy i efekt ten sam dziwne to ale prawdziwe


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A niby czemu tak uważasz że środki lepsze dałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Bamberka i Tonacja to też póżne odmiany jak Ozon. Najwcześniejsze to m.in. Bogatka i Arkadia. Na pewno efekt zieloności to też efekt fungicydów, również i większego nawożenia azotowego. Widzę u siebie na polu, że na uwrociach gdzie było miejscami podwójne nawożenie również bardziej zielone. Zatem czynników jest kilka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Zgadza się Arkadia u mnie już cała żółta bez liści, Muszelka chodz wczesna to jeszcze zielona ale stanowisko po rapsie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki21    0

Ciężko nazwać to redukcją, wygląda to jakby kłos przeszedłby przez młocarnie. Jest tego z 15%. Pierwszy raz coś takiego widze.

Witam ! a może to jakiś robal np. ploniarka zbożówka coś pisali że bardzo aktywna w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Nie poprostu on pryska kiedy było wyskoie nasilenie grzyba jakies tydzien temu i ostatnie przedwczoraj .. i nie pomagały juz


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

A czym on pryska? Wogóle gdzie głowa teraz czy tydzień wcześniej pryskać? Nie dziwie się że nie pomogły. Triazol trzyma do 4 tygodni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

przy normalnych warunkach tak teraz trzyma góra 2 tyg


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwne , ale zauważyłem dużą różnicę w infekcji grzyba na kawałku pszenicy gdzie robiłem eksperyment z wapnowaniem , wygląda na to że na odkwaszonej glebie grzyba jest o wiele mniej . Może ktoś potwierdzić moje obserwacje ? Nigdzie nie znalazłem żadnego eksperymentu ani naukowych badań w tym temacie. Czy w ogóle zakwaszenie gleby wpływa jakoś na rozwój grzybów ?

Będę wdzięczny za uwagi .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35
Dziwne , ale zauważyłem dużą różnicę w infekcji grzyba na kawałku pszenicy gdzie robiłem eksperyment z wapnowaniem , wygląda na to że na odkwaszonej glebie grzyba jest o wiele mniej . Może ktoś potwierdzić moje obserwacje ?

Tak masz rację.

Gleba wynagradza się w sposób widzialny jak się o nią prawidłowo dba.

Nie będę wyważał otwartych drzwi. Wiemy jakie pozytywne skutki daję wapnowanie odpowiednim produktem.

 

Ale powiem Ci Agronom, co zaobserwowałem.

Prawidłowe odkwaszanie to proces powiedzmy 3-4 lat. Działkę o odczynie 4,5 podzieliłem na 3 części. Klasa 3.

Na pierwszej gdzie nasypałem w jednorazowej dawce 5-7 ton tlenku grzyb zrzerał pszenicę w oczach.

Natomiast drugą po 2 tony maksymalnej dawki i byłem zaskoczony na plus, zdrowa i sztywna pszeniczka.

Na kwasie bez wapna wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wiadomo że o roślinę trzeba dbać ale nie wolno zapominać o glebie. Przede wszystkim trzeba dbać o glebę

Słyszałem gdzieś kiedyś takie stwierdzenie: "Dlaczego żydzi nie uprawiali ziemi? Bo ziemi nie da się oszukać."

nie miałem na celu nikogo obrażać czy coś...

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie poprostu on pryska kiedy było wyskoie nasilenie grzyba jakies tydzien temu i ostatnie przedwczoraj .. i nie pomagały juz

 

Takie stosowanie fungicydów to jak leczenie się apapem w momencie grypy kiedy choroba szaleje.

Stosowanie fungicydów w takiej fazie to kompletny bezsens i starta pieniędzy. A potem lament ze środki nie działają. Fungicydy najskuteczniej działają w momencie występowania pierwszych objawów choroby, a niektóre substancje aktywne najlepiej działają gdy stosuje się je zapobiegawczo. Stosowanie fungicydów w zaawansowanej fazie chorób skutkuje znacznym spadkiem skuteczności lub jego brakiem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj