Polecane posty

magnum123    288

Co Wy szukacie jakiś chorób, niedoborów,nadmiaru wody itd, czy ta pszenica z tych zdjęć widziała jakikolwiek nawóz. Raczej nie, masakra takiej pszenicy okazałej że ziemia świeci to jeszcze nie widziałem.

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Zawsze znajdzie się na forum jakiś "hejter", który wie lepiej. Jak nie znasz całej sytuacji to się nie odzywaj. Jest to szybko strzelone zdjęcie, gdzieś przejazdem na polu u sąsiada. Zrobiłem to przy okazji żeby pokazać o co mi chodzi, to nie są moje pola bo przecież nie o to mi chodziło zeby pokazać pola tylko pokazać te pojedyncze rośliny i zadać WAM zagadkę. Akurat ten kawałek jest podmokły dlatego taki nieciekawy ale całe pole utrzymane jest w super kulturze, ziomek niczego nie żałuje. Teraz jestem zły, że akurat zrobiłem zdjęcie chorej rośliny w najgorszym kawałku. Ale kto by pomyślał ze się ktoś tego czepnie. Druga pszenica została wyrwana z gęstego, ładnie wyglądającego łanu i ta roślina także wygląda paskudnie.

 

Dlatego jeżeli nie masz ciekawszych teorii to proszę nie wypowiadaj się.

 

sorry ale zdenerwowałem się, że po tak małym zdjęciu oceniasz całe pole.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mi właśnie też by pasowało na nadmiar wody, korzenie po prost nie maja powietrza w glebie. Septorioza tak nagle całego liście by nie zniszczyła.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Ktoś planuje jechać na robaki eforią? Bo tak się zastanawiam czy warto ją kupić czy stosować wariant który dotychczas był skuteczny czyli karate zeon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Cihu dokladnie juz hejter hejtuje , ja ci mowie na 99% tak jak mineal pisze to jest wszystko przez nadmiar wody , mi jeszcze na dodatek miotla odbila tam gdzie bylo i jest masa wody '

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

też popieram powyższą wypowiedź kolegi że to jest spowodowane nadmiarem wody. Widze u mnie na polach co się dzieje, gdzie sucho wszystko ładne a gdzie mokro to już nie to samo, a w szczególności widać różnice na jęczmieniach, tam gdzie sucho to ładny równy, a gdzie mokro to już żółty i karłowaty i ginie w oczach. Widze w sklepie co się dzieje, każdy przychodzi że to choroby itd., a po prostu wody jest już za dużo i żadne zabiegi fungicydowe tutaj nie pomogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Czy jest sens pryskać na skrzypionki bo jest bardzo mało tak jedna na sto roślin B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

henio2 - U mnie też należałoby pryskać pszenicę Fastac'iem 100 EC, ale nie da się wjechać ciągnikiem. Nawet nie da się wejść nogami, a co dopiero traktorem! Jak masz szkodniki, a pogoda zapowiada się nienajlepsza, to lepiej opryskaj. Oczywiście, jeśli dobrze zlustrujesz pole i utwierdzisz się w przekonaniu, że ekonomiczny próg szkodliwości został przekroczony. Z tego co na necie pisze na teamt skrzypionki zbożowej, to należy ją zwalczać, gdy w zbożach jarych występuje 0,5 - 1 larwy na źdźbło, a w zbożach ozimych 1 - 1,5 larwy na źdźbło. Jakim insektycydem masz zamiar pryskać?

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Wczoraj byłem w polu to prawie gumofilce zostały w polu tak mokro. Skrzypionka się pojawiła ale niema jeszcze tak źle jedynie strasznie choroby biorą tam gdzie nie zdążyłem opryskać na T2


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

henio2 - Mam zamiar pryskać Fastac 100 EC + tytanit + fostar. Może dodam jeszcze siarczan magnezu. Oczywiście jak pszenica przekwitnie. Narazie kwitnie, ale i tak minimum tydzień nie wjadę w pole, bo woda stoi. Jak będzie nadal padać to jeszcze dłużej nie wjadę! Ja zastosowałem nie całe 100 kg N na hekat w Bogatce i nie dałem regulatora, a to najpierw przez pogodę, a potem już była późna faza i tak wyszło. Tydzień temu pryskałem Zafirem 400 EC i miała wysokość 60 -65cm. Teraz nie mierzyłem, ile ma. Jutro zmierzę jak będzie pogoda. Bo się boję, żeby mi się dało w nią jeszcze wjechać C-330 i nic nie uszkodzić. Ostatnio nic sie nie stało. Pszenica się elegancko prześlizgnęła pod ciągnikiem. Oczywiście mam ścieżki przejazdowe.

A TY jakie masz zboże? Pszenicę? Ile dałeś azotu? Jaka odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Po grochu jesienią bez nawożenia wiosną dotała 130 kg N odmiana muszelka T1 Capallo plus magnum + Trice , na T2 Osiris i na tym chyba koniec :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak długo będziesz czekać z insektycydem to skrzypionka będzie żerować i robić szkody. Fastac to pyretroid i najlepiej działa w temp poniżej 20stC. Wczoraj pryskałem jęczmień jary fastakiem i axialem, masa skrzypionki i dawkę na 2,5ha fastacu dałem na 2,2ha. Dziś rano były tylko martwe osobniki przyklejone do liści. W chwili pryskania było 18stC a później oczywiście w nocy mniej. W dziś w południe deszcz zmył insektycyd dlatego w pszenicy dam coś systemicznego, pewnie Bi58. Żeby dłużej zabezpieczało również przed mszycą. Tylko ciągle deszcz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jutro jak się uda to jade z odżywką, grzybówką, sprawdze jeszcze tą skrzypionke. Pszenica dostała 0,4 modusa obecnie się kłosić zaczyna, moge jej troszke modusa przy okazji kapnąć bo troche poszalała i nie wiem czy w pionie zniw doczeka a tak średnio zdąrzyłem w tym roku kamienie pozbierać. Bo jak by miało zaszkodzić to niech sobie lepiej do przyszłego sezonu w butelce postoi. Jak u większości plany wzieły w łeb z powodu deszczu i taka kombinatorka co by tu zrobić jak już po terminach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Juz bym nie ryzykował. Jakie stosowałeś nawożenie i jak skracałeś że się boisz że wylegnie?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jakoś pod koniec fazy krzewienia 0,75 ccc i 0,4modusa. Dostała jakies 140 kg N. a w tym roku każdy nawóz był momentalnie podlany deszczem, także strat w azocie praktycznie nie było. Ziemia głównie IIIa miejscami II klasa. Boje się głównie z powodu tej dynamicznej pogody w tym roku. Mała chmurka, dwa grzmoty i pompa z nieba, więc żeby dostać do żniw to musi być sztywna. Za bardzo z nawożeniem nie przesadzałem, tylko z ochroną ciężko w tym roku bo prawie cały maj i początek czerwca padało. padało. spodziewam się koło 7, 8 ton z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

przyłączam się do pytania kolegi wyżej, czy i kiedy siać III dawke saletry na pszenice ozimą. Jedne odmiany zaczynają się pomału kłosić inne jeszcze parę dni do początku. Jedne z odmian to Ludwig i Legenda, kurde takiej wysokiej pszenicy to jeszcze nie widziałem chyba :wacko: i nie wiem czy wytrzyma 3 dawke, bo nie skracałem ponieważ coś z nią było nie tak potem cerone tylko. Dotychczasowe nawożenie to jakieś 130kg N. Mam też Bogatke, Muszelke i Ostroge. W poprzednich latach Bogatke przy 3 dawkach w ogóle nie skracałem i bez problemu stała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Mieszał ktoś aktywatror - Forthial z fungicydem ??? Lub stosował sam Forthial ?? czy widoczne są efekty stosowania tego środka ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

III dawkę daję się kiedy zboże zaczyna się kłosić, jak kłos zaczyna wychodzić z pochwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie moja pszenica zaczyna sie kłosić przez deszcze nie mogłem wykonac zabiegu T2 kupiłem juz falcon moze domieszac jakis inny srodek i kompleksowo zabezpieczyc kłos czy lepiej opryskac samym falconem z odrzywkami i mocznikiem a kłos dodatkowo zabezpieczyc po kwitnieniu pszenicy jaki srodek polecicie moze coś z tańszej półki

Edytowano przez PROXIMAMICHAL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Jedne z odmian to Ludwig i Legenda, kurde takiej wysokiej pszenicy to jeszcze nie widziałem chyba

Jaka w tej chwili jest wysokość Legendy? Chciałbym porównać ze swoją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli nie zaobserwowałeś jeszcze żadnych objawów chorób grzybowych to zabieg możesz jeszcze opóźnić, falcon zawiera tebukonazol, więc ochroni również kłos przy odpowiedniej dawce, więc zastosuj sam facon z odżywkami i obserwuj plantacje, ewentualnie będziesz mógł poprawić sam kłos jeszcze raz tebukonazolem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

przyłączam się do pytania kolegi wyżej, czy i kiedy siać III dawke saletry na pszenice ozimą. Jedne odmiany zaczynają się pomału kłosić inne jeszcze parę dni do początku. Jedne z odmian to Ludwig i Legenda, kurde takiej wysokiej pszenicy to jeszcze nie widziałem chyba :wacko: i nie wiem czy wytrzyma 3 dawke, bo nie skracałem ponieważ coś z nią było nie tak potem cerone tylko. Dotychczasowe nawożenie to jakieś 130kg N. Mam też Bogatke, Muszelke i Ostroge. W poprzednich latach Bogatke przy 3 dawkach w ogóle nie skracałem i bez problemu stała.

Trzecią dawkę azotu pod zboża należy dac przed kłoszeniem. A precyzyjniej kiedy kłos jest dobrze wyczuwalny w zdźble np. pszenicy. Dwa proste powody. Roślina to nie maszyna też potrzebuje czasu aby zaasymilowac azot z podłoża, więc nawożenie na wykłoszony łan mija się z celem. Drugi powód, w momencie wysiewania nawozu na wykłoszony lub do połowy wykłoszony łan ryzykujemy jak ja to mówie efektem wybitego kłoska z kłosa, a co za tym idzie powoduje stratę. Ponadto częśc rolników wpada w panikę ze ich łan poraża septerioza plew. Ponieważ wokół wybitego kłosa pojawia się żółta obwódka, która jest naturalnym symptomem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@Naskom bo należy pamiętać że rozsiewacz wyrzuca nawóz z taka szybkością i pod takim kątem że to może powodować podobne objawy do gradu. Niektóre firma oferują zmodyfikowane tarcze lub inne ustawienie rozsiewacza aby nawóz spadał, a nie uderzał w kłosy. I dlatego potem mogą być straty, kłosy są uszkadzane a to doskonałe miejsce do wejścia patogenów.

Jakoś pod koniec fazy krzewienia 0,75 ccc i 0,4modusa. Dostała jakies 140 kg N. a w tym roku każdy nawóz był momentalnie podlany deszczem, także strat w azocie praktycznie nie było. Ziemia głównie IIIa miejscami II klasa. Boje się głównie z powodu tej dynamicznej pogody w tym roku. Mała chmurka, dwa grzmoty i pompa z nieba, więc żeby dostać do żniw to musi być sztywna. Za bardzo z nawożeniem nie przesadzałem, tylko z ochroną ciężko w tym roku bo prawie cały maj i początek czerwca padało. padało. spodziewam się koło 7, 8 ton z ha.

Pod koniec fazy krzewienia czyli teoretycznie trochę za wcześnie. Warto by było dorzucić trochę moddusa, ale do fazy liścia flagowego, jak kłosy już wychodzą to nie ryzykuj. 1 skracanie w wysokich dawkach to może ustoi.

panowie moja pszenica zaczyna sie kłosić przez deszcze nie mogłem wykonac zabiegu T2 kupiłem juz falcon moze domieszac jakis inny srodek i kompleksowo zabezpieczyc kłos czy lepiej opryskac samym falconem z odrzywkami i mocznikiem a kłos dodatkowo zabezpieczyc po kwitnieniu pszenicy jaki srodek polecicie moze coś z tańszej półki

Długotrwałe zabezpieczenie dają strobiluryny, ale do tanich one nie należą.

poczekac az całe pole sie wykłosi czy pryskac na ok 50% kłosów

Poczekaj aż się wykłosi, chodzi o ochronę kłosa więc wypadałoby poczekać aż wyjdą kłosy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj