Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaszm    11

majes - W tym momencie to nie jestem w stanie sprawdzić, czy są szkodniki, czy ich nie ma, bo cały czas pada, pada i pada... A nawet gdyby przestało padać i były szkodniki, to muszą wyrządzać szkody w pszenicy, bo niczym się nie da wjechać w pole!

 

Ponawiam swoje pytania z mego wcześniejeszgo postu! Proszę o odpowiedzi.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Witam panowie mam 3 odmiany pszenicy 2 z nich niczym sie nie wyrozniaja a jedna ma bardzo dlugie klosy i chcialbym sie dowiedziec co to za odmiana. Przenica rosnie na 3 i 4 klasie ziemi dostala 140N i po 1,5l/ha ccc ma 60-70 cm dopiero zaczyna sie klosic niektore klosy maja ponad 15 cm ale srednio po 13. Niestety zdjecia nie moge wrzucic. Jezeli ktos sie domysla co to moze byc za odmiana to prosilbym o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ludzie co wy za pytania zadajecie -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

No i teraz pytanie czy jest sens. Stosowanie wyższych dawek herbicydów może być nawet droższe niż zastosowanie tych środków oddzielnie wiec wg mnie nie warto mieszać.

Coś w tym racji jest co piszesz @Milanreal1 pryskałem jęczmień i pszenice ozimą axialem plus 2,5l chwastoxu turbo a wiedziałem że nie można mieszać axialu z herbicydami o działaniu hormonalnym ale zrobiłem ten zabieg to powiem szczerze że efekt jest mało zadowalający ostrożeń się odbił a miotły miejscami po kilka sztuk można na m2 znaleźć. Na drugi rok axial pójdzie na jesień w ozimej a na wiosnę prysnę mustangiem.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

To może być Legenda,ale nie podniecaj się długimi kłosami bo ziarniaki są szeroko rozstawione a w plonowaniu żadna rewelacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Dzieki @Sylwi. Wcale sie nie podniecam tymi klosami poprostu chcialem sie dowiedziec co to za charakterystyczna odmiana ,masz racje ziarniakow jest tyle samo co na innych przenicach.

A i jeszcze jedno chcialbym przypomniec co niektorym ,ze FORUM sluzy dzieleniu sie swoimi doswiadczeniami, zadawaniu pytan ,prowadzeniu dyskusji i szukania odpowiedzi na dreczace nas pytania. Zasady brania udzialu w dyskusji sa bardzo proste:mam pytanie to pytam, jesli znam odpowiedz na czyjes pytanie to odpowiadam a jesli nie znam odpowiedzi na pytanie to trzymam jezor za zebami i glupio nie komentuje. Jezeli ktos nie moze ogarnac tak prostych zasad to troche mi go szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

majes - W tym momencie to nie jestem w stanie sprawdzić, czy są szkodniki, czy ich nie ma, bo cały czas pada, pada i pada... A nawet gdyby przestało padać i były szkodniki, to muszą wyrządzać szkody w pszenicy, bo niczym się nie da wjechać w pole!

 

Ponawiam swoje pytania z mego wcześniejeszgo postu! Proszę o odpowiedzi.

 

Czemu masz niby nie dać rady wjechać w pole? Jedziesz po ścieżce (jeśli robisz oczywiście) i niema bata żeby siedział. U mnie po 2 wjazdach w ścieżke, 3 raz jak woda stała ciągnik przechodził. Jak zjedziesz z scieżki to już jest problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Coś w tym racji jest co piszesz @Milanreal1 pryskałem jęczmień i pszenice ozimą axialem plus 2,5l chwastoxu turbo a wiedziałem że nie można mieszać axialu z herbicydami o działaniu hormonalnym ale zrobiłem ten zabieg to powiem szczerze że efekt jest mało zadowalający ostrożeń się odbił a miotły miejscami po kilka sztuk można na m2 znaleźć. Na drugi rok axial pójdzie na jesień w ozimej a na wiosnę prysnę mustangiem.

Axial jesienią? Wg mnie nie najlepszy pomysł. Lepiej bedzie zastosowac np boxer od fazy szpilkowania do 3 liści i miotła z przytulią nie powinny mieć szans.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

To może być Legenda,ale nie podniecaj się długimi kłosami bo ziarniaki są szeroko rozstawione a w plonowaniu żadna rewelacja

 

masz jakieś doświadczenie z legendą? rośliny mają faktycznie dosyć prymitywny pokrój, ale w takich warunkach plon nie powinien być zły, u mnie jest średnio 9 pięter, więc pozostaje liczyć na dobrze wypełnione nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Axial jesienią? Wg mnie nie najlepszy pomysł. Lepiej bedzie zastosowac np boxer od fazy szpilkowania do 3 liści i miotła z przytulią nie powinny mieć szans.

Przytulia to dla mnie nie jest jakiś znaczący problem gorzej z miotłą... myślałem również nad maratonem ale do jesieni jeszcze długo więc zobaczymy...

Milanreal1 po czym wnosisz że axial to kiepski pomysł na jesień??? można przecież go stosować w jesieni, miałeś z nim jakieś doświadczenie jesienią??? pisałem że jesienią dwuliścienne mnie nie interesują zwalczę je sobie mustangiem wiosną...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

Axial jesienią? Wg mnie nie najlepszy pomysł. Lepiej bedzie zastosowac np boxer od fazy szpilkowania do 3 liści i miotła z przytulią nie powinny mieć szans.

 

 

Przytulii po boxerze miałem sporo, musiałem poprawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

Ja z własnego doświadczenia mogę wam polecic na jesień Expert + DFF i naprawdę problem z głowy. Drugi rok już stosuję i mam bez poprawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

A ja mogę polecić na jesień Maraton 4l/ha + Glean 5-7gr/ha. Kilka lat tak pryskam i jestem bardzo zadowolony :) Choć na jesień pogoda u nas nie była sprzyjająca to zostawiłem 30ha pszenicy do pryskania na chwasty na wiosnę. I wiosną pryskałem Lancet-em. I efekt jak najbardziej zadowalający ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Chlorotoluran na jesieni + Aminopielik Super na wiosnę też bardzo dobrym rozwiązaniem. Tanio i czysto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Witam. W okolicy zauważyłem dziwne zachowanie zbóż dotyczy to zarówno pszenicy, pszenżyta oraz widziałem też to u kogoś w życie. Liście po całości zaczynają żółknąć. Kłos jest zielony, łodyga zielona, korzenie i podstawa wyglądają w normie ale wszystkie liście odbarwione. Czym to może być spowodowane. Obstawiałem podsuszki ale podstawa wygląda całkiem przyzwoicie. U siebie też to zauważyłem w pszenżycie. Pryskane było, T1 - Tilt 0,8 + Mirage 0,7 na T2 falcon niedawno. Septorioza? Jakieś "robaki"? Może podgryzają liście. Musiałbym się przyjrzeć uważniej, ale jest tak mokro, że kiepsko po polu chodzić. W sumie to i tak nie mam pomysłu co to. Albo nawet za dużo pomysłów.

post-3888-0-02750400-1370428638_thumb.jpg

post-3888-0-04708100-1370428662_thumb.jpg

post-3888-0-16376000-1370428687_thumb.jpg

post-3888-0-54002100-1370435303_thumb.jpg

post-3888-0-02964400-1370435347_thumb.jpg

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

A ja mogę polecić na jesień Maraton 4l/ha + Glean 5-7gr/ha. Kilka lat tak pryskam i jestem bardzo zadowolony :) Choć na jesień pogoda u nas nie była sprzyjająca to zostawiłem 30ha pszenicy do pryskania na chwasty na wiosnę. I wiosną pryskałem Lancet-em. I efekt jak najbardziej zadowalający ;)

Koniu ja pryskałem na wiosnę Lancetem 10ha pszenicy to z kolei ostrożnia nawet nie ruszyło i kilka sztuk miotły na m2 jest.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

U mnie nie da się obejrzeć dobrze pola, bo tyle wody! Jak będzie dobrze to za tydzień może opryskam Bogatkę Fastackiem. Mam pytanie odnośnie nawozów Ekolist. Dziś widzialem w sklepie Ekolist Standard i Saletrę wapniową. Jakie macie, Drodzy Forumowicze, opinie na temat nawozów Ekolist? Warto? Do tej pory stosowałem Intermag i Scotts, jeśli chodzi o dolistne dokarmianie.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Powiem ze Ekolist jest za drogi jak na ten szajs , ekolistem mozna sobie kwiatki popryskac a nie zboza , kilka lat wczesniej uzywal moj ojciec tego to efektow wogole nie bylo widac , ja teraz przenioslem sie na wuxal,adob i maximus po nich widac efekty , kilka omijakow mi sie zrobilo w tym roku bo mokro bylo i sciagalo ciagnikiem i wlasnie widac ze roslinki sa bladsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

Czy falcon na pszenice prawie wykłoszoną będzie dobrym rozwiązaniem, przez codzienne deszcze na razie nie ma mowy o zabiegu. Puki co pszenica się trzyma ale są oznaki septoriozi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Witam. W okolicy zauważyłem dziwne zachowanie zbóż dotyczy to zarówno pszenicy, pszenżyta oraz widziałem też to u kogoś w życie. Liście po całości zaczynają żółknąć. Kłos jest zielony, łodyga zielona, korzenie i podstawa wyglądają w normie ale wszystkie liście odbarwione. Czym to może być spowodowane. Obstawiałem podsuszki ale podstawa wygląda całkiem przyzwoicie. U siebie też to zauważyłem w pszenżycie. Pryskane było, T1 - Tilt 0,8 + Mirage 0,7 na T2 falcon niedawno. Septorioza? Jakieś "robaki"? Może podgryzają liście. Musiałbym się przyjrzeć uważniej, ale jest tak mokro, że kiepsko po polu chodzić. W sumie to i tak nie mam pomysłu co to. Albo nawet za dużo pomysłów.

Załączone przez ciebie zdjęcia nie przedstawiają jednoznacznie problemu. Załącz zdjęcie samej blaszki liściowej liścia flagowego i pod flagowego - powinny one charakteryzować się typowymi oznakami przedstawionego problemu..

Szczeciniaste liści sugerowały by na niedobór miedzi i manganu, tym bardziej iż pszenica w tej fazie powinna już wykształcać pylniki a jakoś ich nie widać. Raczej to nie jest Septorioza bo ona atakowała by cały łan a nie poszczególne rośliny i atokowała by w szczególności L4 , L3 a nie wszystkie liście. Ale równie dobrze może być to objaw upośledzenia funkcji korzeniowej poprzez nadmierne uwilgotnienie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Przeleciałem mnóstwo atlasów chorób i nic mi nie pasuje. Wszystkie liście są tak jakby odbarwione, żółciutkie, kłos zielony. Siarczan magnezu idzie workami do opryskiwacza, odżywki też. Mooookro. A napisz mi co masz na myśli pisząc upośledzenie funkcji korzeniowych? Choroby czy nadmiar wody w glebie i zaburzenie pobierania składników.

 

teraz tak patrzę na opisy niedoborów i wygląda na to, że to dobry trop, ale to są pojedyncze rośliny, więc prawdopodobnie wszystkiemu winien nadmiar wody.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Cihu u mnie na jednym polu w dolince gdzie woda stoi :[ pszenica wlasnie tak wyglada jak u ciebie jest to nadmiar wody tak mi sie wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj