Polecane posty

piotrek912    7

Witam wszystkich. Mam pewien problem wczoraj zauważyłem w pszenicy jarej głównie na dolnych liściach białe plamy.czy to mączniak? jak to zwalczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

do lukasz3044

nie wiem czym przypaliłeś, ale ja bardzo ostrożnie podchodzę do takich mieszanin jak zastosowałeś.

nie mieszam np odżywek z antywylegaczami. O antywylegaczach wiele razy pisałem, mam nadzieję

że podczas stosowania było dużo wilgoci w glebie i teraz nie panuje u ciebie susza.

Bo jeśli takie waruki wystąpiły to masz odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

panowie mam problem w pszenicy jarej a mianowicie na liściach pojawiły się żółte przebarwienia, końcówki liści jakby usychały i jest w nie równej fazie rozwojowej (na środku pola jest bardzo niska i nie rozkrzewiana a miejscami bardzo dobrze się prezentuje). Przedplonem było pszenżyto, klasa ziemi III i IV, przedsiewnie dałem 250 kg polifoski M i 150 kg saletrzaku z borem, pogłównie pryskałem saletrą wapniową, siarczanem magnezu i ekolistem mikro Z. Na polu było sporo chwastnicy więc zastosowałm w sobotę axial w ilości 0,35 l/ha. Co dalej z nią robić? jaki oprysk zastosować na dwuliścienne? jaki na grzyba? ile saletry sypać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

kacper jesteś pewny że wszystkie? Na stronie intermagu jest tabela wg której nie można mieszać tiltu z siarczanem

 

Mieszałem z jednowodnym, nic ciekawego nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Ponawiam pytanie, tym razem ze zdjęciem: http://s1.zmniejszacz.pl/112/dsc01585__351814.jpg Czy w takiej fazie mogę wjechać jeszcze Cerone?

Pszenica skracana była na pierwsze kolanko 1l CCC i 100g Moddusa, ale nie jestem pewny czy cokolwiek to podziałało. WIem, że to wysoka odmiana(Legenda), ale chyba powinna być niższa po skracaniu, w tej chwili ma ok 75-80cm. Kłos ma 5-7cm ok 2,5cm nad najwyższym 3 kolankiem. Troszkę pilna sprawa, bo nie wiem co z nią robić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

za mala dawka moddusa i ccc na legende.pierwsze kolanko masz wyniesione wysoko .podejżewam ze opozniłes skracanie.flagowy masz już na wierzchu.ostatni gwizdek na moddus w dawce 0.3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ja ponawiam swoje pytanie! Czy można mieszać Zafir 400 EW z siarczanem magnezu, mocznkiem? Zafir 400 EW zawiera prochloraz i tebukonazol.

 

Szukam tabel na necie, aby był wymieniony Zafir, ale nic z tego. Na stronie producenta też nie ma takich danych. W tabeli Intermagu w ogóle nie ma Zafiru wyszczególnionego. Proszę o porady! Jak z mieszaniem siarczanu magnezu i innych nawozó z Zafirem 400EW - prochloraz i tebukonazol?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregfcb    0

Witam

Mam pytanie - można mieszać Axial z Chwastoxem Turbo ? Z góry dzię ki za odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Jeśli mam objawy chorób widoczne na liściu flagowym, to po zastosowaniu fungicyda nie będzie tak, że całe liście potem załatwie i roślina umrze.

Pytanie nawiązuje do odpowiedzi z działu "Fungicydy w zbożach", strona 7, data: 19.05.2010r., godz. 07:26, autor: pandanger, cytuje:

"Jeżeli zboże było porażone przez mączniaka przed zabiegiem, to nie ma się co dziwić, że po zabiegu tkanka wcześniej zainfekowana przez grzyba jest obumarła. Środek zwalczy grzyba, zabezpieczny kolejne liście, ale nie wyleczy tego co już było stracone".

Liść flagowy to już ostatni liść! Więc fungicyd nie załatwi całego liścia skoro na nim widać malutkie plamki septoriozy? Prawda?

 

Równocześnie ponawiam pytanie odnośnie mieszania fungicydów z siarczanem magnezu. Z jakimi wolno mieszać grupami chemicznymi? - Może tak łatwiej. Z Zafir 400 EW można? Nic się nie stanie? Wprawdzie kilku Forumowiczów wspominało o takim eksperymencie, ale nie wiem nic więcej. Czy jest to bezpieczne? Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej zmieszać fungicyd z sairczanem magnezu pod warunkiem, że jest to bezpieczna mieszanka, w przecwinym razie lepiej więcej paliwa spalić niż nie mieć na polu zboża, a jedynie wysokowartościową słomę do przyorania!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Ja ponawiam swoje pytanie! Czy można mieszać Zafir 400 EW z siarczanem magnezu, mocznkiem? Zafir 400 EW zawiera prochloraz i tebukonazol.

 

Szukam tabel na necie, aby był wymieniony Zafir, ale nic z tego. Na stronie producenta też nie ma takich danych. W tabeli Intermagu w ogóle nie ma Zafiru wyszczególnionego. Proszę o porady! Jak z mieszaniem siarczanu magnezu i innych nawozó z Zafirem 400EW - prochloraz i tebukonazol?

ile razy można Ci odpowiadać że tak. Stosowałem magnez, mocznik łącznie z Wirtuozem który posiada wymienione substancje i nic się nie dzieje. Oczywiście ilość moczniku musi być dostosowana do fazy rozwojowej rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

za mala dawka moddusa i ccc na legende.pierwsze kolanko masz wyniesione wysoko .podejżewam ze opozniłes skracanie.flagowy masz już na wierzchu.ostatni gwizdek na moddus w dawce 0.3

Dzięki Sławek za odzew, pierwszy raz bawię się w skracanie więc nie mam doświadczenia. Możliwe, że spóźniłem chociaż wydawało mi się, ze kolanko było ok. 1cm nad ziemią. Więc sugerujesz teraz dziabnąć ją Moddus'em a nie Cerone? No to jadę jutro wymienić, bo Cerone zakupiłem w piątek, ale deszcz padał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

sajgon - dzieki za odpowiedź, Wirtuoz ma w składzie dwie substancje aktywne z Zafiru.

 

Mogę dodać jeszcze Faster do zabiegu (oczywiście na początku)?

A siarczan magnezu jednowodny planuję dać. Jutro jak tylko będzie pogoda to jadę w Bogatkę, bo się jakieś żółte plamy na liściach flagowych ukazują. Myślę, że to septorioza. A poniewać dałem mało azotu w przeciwieństwie do innych Forumowiczów (ok. 93kg N razem z mineralizacji), a nie dałem Moddusa, ani ccc, więc już chyba mocznika dolistnie nie będę dawał. Narazie Bogatka ma 60-63cm. Jutro C-330 w ruch i pryskanie. Jak Ktoś ma coś do dodania w tej sprawie, to chętnie się zapoznam z uwagami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Dzięki Sławek za odzew, pierwszy raz bawię się w skracanie więc nie mam doświadczenia. Możliwe, że spóźniłem chociaż wydawało mi się, ze kolanko było ok. 1cm nad ziemią. Więc sugerujesz teraz dziabnąć ją Moddus'em a nie Cerone? No to jadę jutro wymienić, bo Cerone zakupiłem w piątek, ale deszcz padał...

moze byc cerone ale po moddusie jest lepszy efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamwiol    0

Ponawiam swoje pytanie czy ktos pryskał lancetem pszenice jarą lub pszenżyto jare ? zaszkodzi czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

moze byc cerone ale po moddusie jest lepszy efekt.

OK dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam wszystkich. Mam pewien problem wczoraj zauważyłem w pszenicy jarej głównie na dolnych liściach białe plamy.czy to mączniak? jak to zwalczyć?

Może to być mączniak, oczywiście więcej by było wiadomo gdybyś zamieścił zdjęcie. Teraz dobrym rozwiązaniem będzie tilt turbo

Dzięki Sławek za odzew, pierwszy raz bawię się w skracanie więc nie mam doświadczenia. Możliwe, że spóźniłem chociaż wydawało mi się, ze kolanko było ok. 1cm nad ziemią. Więc sugerujesz teraz dziabnąć ją Moddus'em a nie Cerone? No to jadę jutro wymienić, bo Cerone zakupiłem w piątek, ale deszcz padał...

Moddus jest dobry, działa w niższych temperaturach niż cerone.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

na razie niech spraktykuje cerone.na moddus przyjdzie czas jak wezmie sie za ochrone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kacper jesteś pewny że wszystkie? Na stronie intermagu jest tabela wg której nie można mieszać tiltu z siarczanem

 

acanto też nie można mieszać z sirczanem magnezu, ale już amistar owszem, więc może podłoże tych zaleceń jest zupełnie inne i wszystkim znane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

od lat nie stosuje siarczanu magnezu i plony sa w normie.doglebowo magnez jest bezpieczniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82
Napisano (edytowany)

Moddus jest dobry, działa w niższych temperaturach niż cerone.

 

Właśnie teraz sprawdziłem, że na dzisiejsze temperatury Moddus byłby lepszy.

na razie niech spraktykuje cerone.na moddus przyjdzie czas jak wezmie sie za ochrone

 

Jeśli chodzi o ochronę to na razie tylko Wirtuozem prysnąłem, znajomy sprzedawca ogarnięty w temacie ochrony zalecił drugi zabieg dopiero na mocno rozwinięty liść flagowy. Ale możesz rozwinąć swoją myśl, chętnie poczytam :) Edytowano przez ejczbio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

na lisc flagowy tzw.t2.polecilbym tobie falkon lub soligor ewentualnie cos ze strobiluryna.ostatni zabieg na klos w fazie kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Na cerone to dobrze by było gdyby temperatura przynajmniej w trakcie zabiegu była minimum 15st

Z tym mieszaniem to może być tak jak z różnymi tabelami skuteczności fungicydów. Ta sama substancja ale różne nazwy oprysków a zupełnie inna skuteczność na choroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Pilne bardzo prosze o podpowiedz czy optimus to jest to samo co moddus bo moddusa nie moge kupic chce skrucic jeczmien -pszenice jare dzieki zaodpowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

to jest to samo tyle ze w moddusie masz więcej substancji aktywnej przez co Optimusa musisz dać 2x więcej czyli 0,6 l /ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Substancja aktywna to sama tyle że w moddusie jest jej 250g a w optimusie 175g. W przypadku jęczmienia zalecana dawka moddusa to 0,4l czyli 100g substancji aktywnej w fazie drugiego kolanka a optimus 0,7l czyli 122,5g do trzeciego kolanka. Trochę dziwna sprawa z tymi kolankami. Przed chwilą to liczyłem bo kupiłem optimus na jęczmień ale chyba mi przerośnie bo już w czwartek miał dwa kolanka a tu ciągle deszcz. Wczoraj i dziś leje przez cały dzień, a prognozy przez najbliższy tydzień są takie że też będzie deszcz

 

przepraszam że w temacie o pszenicy pisze o jęczmieniu :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj