Polecane posty

lukaszm    11

Ponowiam swe pytanie do tych, którzy uprawiali Bogatkę. Przy jakim nawożeniu należy zastosować regulator? Pytam o życiowe dośiwadczenia, gdyż w teorii spotykałem się ze stwierdzeniem, że ponad 80kg N na hektar wymaga już zastosowania regulatora wzrostu.

 

Czyli dwa dni po dokarmianiu dolisnym można jechać Moddusem, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

można było nawozy z modussem mieszac odrazu ... regulatory wzrostu przy kazdym nawozeniu mozna stosować


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Bogatkę skracałem dwa razy, najpierw 2l CCC a później 0,5l etefonu. Dostała 110-(120)kg N już dokładnie nie pamiętam, stanowisko po łubinie na nasiona. Ładnie stała do żniw, wtedy już dojrzałą trochę burza zwichrowała. Plon coś ponad 6t

 

W zeszłym roku zabieg T2 trochę się przesunął w czasie i na kwitnącą tonacje poszedł falcon, mocznik, siarczan Mg insol. Nie zauważyłem negatywnych skutków, tylko na traktorze i opryskiwaczu pełno pręcików, trochę się przestraszyłem. Plon jak dla mnie dobry 5,7t o parametrach konsumpcyjnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ponowiam swe pytanie do tych, którzy uprawiali Bogatkę. Przy jakim nawożeniu należy zastosować regulator? Pytam o życiowe dośiwadczenia, gdyż w teorii spotykałem się ze stwierdzeniem, że ponad 80kg N na hektar wymaga już zastosowania regulatora wzrostu.

 

Czyli dwa dni po dokarmianiu dolisnym można jechać Moddusem, tak?

Kolego jeśli ta twoja pszenica ma już w chwili obecnej 60cm to nawet po zastosowaniu regulatora wzrostu licz się że może wyledz, po kłoszeniu osiągnie wysokość 100cm. . Do Modusa dodaj koniecznie etefon to przynajmniej skróci ci to górne międzywęźla. To że 80kg/N przyczynia się do wylegania to racja ale prawdą jest że gdy stosuje się nawożenie azotowe powyżej 120kg stosowanie regulatorów jest praktycznie niezbędne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam pytanie odnosnie ochrony kłosa bo bede pryskał gdy zboże bedzie kwitło i chce dodać jeszcze do tego mocznika i siarczanu magnezu .. robił ktoś już tak ?

Z tego co mi wiadomo to siarczan magnezu stosuje się wcześniej, do fazy strzelania w źdźbło a dokarmianie dolistne mocznikiem możesz stosować z wyłączeniem okresu kwitnienia zbóż.

W mojej ocenie to był by wielki błąd.

W czasie kłoszenia możesz zastosować 5-6 % roztwór mocznika a w fazie dojżałości woskowej 4-5%, ale nie w czasie kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Z moich obliczeń, które przeprowadziłem łacznie z nawozem z mineralizacji wychodzi 100kg N na hektar Bogatki. A więc dawka 0,4l Moddusa, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

@ lukaszm ty zamiast siedzieć na forum to bież się za robotę i skracaj zboże. W takim wypadku może Modus w dawce 0,4 wystarczy. Decyzja i tak należy do ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Jak tylko ustanie wiatr to ruszam w pole!

 

W sumie przed chwilą widziałem na forum fotkę przedsatwiającą zboże w fazie liścia flagowego i myślę, że w mojej Bogatce już jest ta faza.

 

Jeszcze jedno: mam jeszcze 0,6l Moddusa trzy miesiące po terminie ważności, ale kiedyś robiłem próbę ręcznym opryszkiwaczem na powierzchni metra kwadratowego i wszystko jest w porządku, kłos się robi, zboże niższe. Też mam zamiar ten "stary" Moddus wykorzystać. Zachowuje on stabilność co najmniej 4 lata jeśli jest przechowywany w zalecanych warunkach. A u mnie jest tak przechowywany.

 

Jak wykonam Moddusem zabieg, to potem zostanie mi wykonać m.in. fungicydem Zafir 400 EW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

koledzy jaki siarczan można zastosować i w jakiej dawce na pszenice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arielo    1

Witam panowie wczoraj zastosowałem cerone na pszenice na, której gdzie nie gdzie pojawia się liść flagowy, jak myślicie nie będzie to miało ujemnego wpływu na plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Koledzy jak tam Wasze Pszenice Tonacje rozkrzewiły się ? idą ostro w góre? bo u mnie coś bardzo pomału rosną i zaczyna mnie to niepokoić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

U mnie pszenica Bogatka ma wysokość 45cm - 48cm (po ziemniakach), a nie 60cm jak pisałem. Po prostu podałem wysokość do czubka liścia. Czwarte kolanko jest 3cm nad trzecim, i nad czwartym kolankiem około 2cm jest mały w pełni rozwinięty kłosek. Czy jest to już faza liścia flagowego?

O ile cm może jeszcze wzrosnąć pszenica do końca fazy kłoszenia? O 30cm? Więcej?

 

Łączna dawka nawożenia azotem wyniosła 93kg na hektar, nie licząc azotu z minaralizacji. Jeśli przyjąć 40 kg N z mineralizacji to wychodzi 133kg N, a uzględniając 70% wykorzystanie azotu przez rośliny wychodzi 93kg N na hektar. Czy pszenic Bogatka przy takim nawożeniu ustoi? Czy w tej fazie jeszcze jechać Moddusem? Wczoraj wiało cały dzień i nie dało rady pryskać.

 

W środę dokarmiałem dolistnie: siarczan magnezu + tytanit + plonvit Z + fostar.

Czy dolistne dokarmianie może w jakimś stopniu przyczynić się do zmniejszenia podatności na wyleganie? W końcu nawozy pobierane przez korzenie zostaną lepiej przyswojone przez roślinę.

Po tygodniu mogę znowu dokarmiać dolistnie?

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12
Napisano (edytowany)

przy takim nawożeniu możesz darować sobie moddus. Bogatka powinna ustać. 93kgN to nie jest dużo. Moja Bogatka dostała 177kg N w dwóch zabiegach plus mocznik przy oprysku na grzyba i regulator wzrostu.

Edytowano przez sajgon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Przepraszam, że tyle pytań zadaje w tej kwestii:( Ale mam Moddus z ubiegłego sezonu, w styczniu minęło 4 lata od daty produkcji, przechowuję go w zalecanych warunkach i dlatego tak zwlekam też, bo się boję, żeby nic się nie stało. Wprawdzie kiedyś robiłem próbę na małej powierzchni ręcznym opryskiwaczem i jest ok; pszenica niższa, kłos też się robi. Ale ciężko na tym forum spotkać Kogoś kto stosował jakikolwiek pestycyd po terminie ważności i nic się nie stało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Trochę mało tego azotu, ogólnie bogatka to duża pszenica i podobno lubi się położyć. U mnie na wiosnę sąsiedzi myśleli że to żyto. Innej pszenicy np tonacji przy tej dawce nie skracałbym

Teraz mam tonację i na wiosnę startowała trochę słabo, była mocno nierówna, ostro poszła dopiero jak chwasty zaczęły zamierać i spadł deszcz a wyrównał ją antywylegacz. Teraz wygląda całkiem dobrze, ma jakieś 50cm wys do końca górnego liścia i trzecie kolanko jest 1cm nad drugim. Najgorsze jest to że mączniak wraca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

gwozd - u mnie Bogatka ma teraz 45-48cm wwysokości. Stosowałeś kiedyś jakiś pestydyc po terminie ważności? Czyli te 93kg N nie powinno sie przyczynić do jej wylęgnięcia według Ciebie? Klasa ziemi to IVb, ale jest też trochę IVa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

przed chwilą byłem na polu i zauważyłem, że zawitała na pszenicy skrzypionka nie ma jej dużo, ale jest ;[ ok. 2 na m2 czy już ją pryskać czy poczekać? i razem z fungicydem dać oprysk za ok. 1.5tygodnia :) bardzo może wpłynąć ujemnie na plon?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

U mnie też w pszenicy widziałem takie małe, wielkości kropki od długopisa, brązowe "stworzenia". Nie wiem co to jest? Siedzą na liściach pszenicy. Nawet widziałem liście podziurawione wzdłuż!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

u mnie pojawiły się jajka skrzypionki, także niedługo zacznie się inwazja, ale zaraz jadę z T2, więc potraktuję ją jakimś perytroidem, czy fastac wystarczy? czy wykosztować się na bi58?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

W tamtym roku nie daliśmy pyetroidu i było troche skrzypionek, mszyc raczej sporadycznie. Jak duże straty mogą być bo w sumie Fastac 0.1l/ha to coś kolo 15zł/ha netto nie jest jakimś wydatkiem wielkim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a wogóle jedzie już ktoś t2


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Trochę mało tego azotu, ogólnie bogatka to duża pszenica i podobno lubi się położyć. U mnie na wiosnę sąsiedzi myśleli że to żyto. Innej pszenicy np tonacji przy tej dawce nie skracałbym

Teraz mam tonację i na wiosnę startowała trochę słabo, była mocno nierówna, ostro poszła dopiero jak chwasty zaczęły zamierać i spadł deszcz a wyrównał ją antywylegacz. Teraz wygląda całkiem dobrze, ma jakieś 50cm wys do końca górnego liścia i trzecie kolanko jest 1cm nad drugim. Najgorsze jest to że mączniak wraca

Co dawałeś na T1? U siebie w życie zauważyłem na niektórych liściach mączniaka, ale dziś dałem menarę, mam nadzieje że sobie poradzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

a wogóle jedzie już ktoś t2

Miałem o to samo spytać. Ktoś stosował może seguris? Chyba spróbuje na kilku ha. Na reszcie idzie sprawdzona mieszanina artea 0,4l+0,6 amistar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj