Polecane posty

Witam dołączam się do pytania kissmy mianowicie jakie stężenie siedmiowodnego siarczanu magnezu w dokarmianiu pszenicy ozimej zastosowac czy siarczan stosowac w każdym zabiegu dokarmiania mocznikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Dokarmianie dolistne jest tylko uzupełnieniem i o tym należy pamietać.Efektywnośc tych zabiegów jest uzależniona od wielu czynników.termin aplikacji,faza rozwojowa rośliny,temperatura.

Dlaczego magnez jest tak potrzebny roślinie?Jest centralnym atomem cząsteczki chlorofilu,który pełni podstawową funkcje we wzroście rośliny zamieniając energię słoneczną w energię wiązań chemicznych.Dlatego tak istotny jest w fazie końca krzewienia,czyli w momencie największego wzrostu rośliny.To nie oznacza iz należy nawozić tylko w tej fazie.Początek wegetacji po spoczynku zimowym i nawozenie magnezem jest także istotne.Niweluje wraz z siarka uszkodzenia po zimowe rośliny.Dobry agronom bardzo szybko rozpozna niedobory magnezu.Objawia się to nierównosciami[tkzw paskowymi] na blaszce liściowej.Istotna jest także kolejność mieszania nawozów,mocznik,siarczan magnezu[jeżeli siedmiowodny to 5%,jeżeli trzy to 3%].Mocznik znacząco obniża temperature dlatego powinien być rozpuszczony jako pierwszy.O całej istocie efektywnego nawożenia dolistnego decyduje jak największe zminimalizowanie różnicy pomiędzy temperaturą cieczy a temperaturą powietrza,dlatego zaleca się wykonywanie dokarmiania dolistnego póżnym wieczorem lub nawet nocą.Wówczas ta różnica jest najmniejsza.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Istotna jest także kolejność mieszania nawozów,mocznik,siarczan magnezu[jeżeli siedmiowodny to 5%,jeżeli trzy to 3%].Mocznik znacząco obniża temperature dlatego powinien być rozpuszczony jako pierwszy.

 

to właśnie jest bardzo dyskusyjna sprawa, nawet jeden producent (intermag) zaleca różne kolejności w zależności od produktu (pierwszy mocznik bądź siarczan magnezu), moim zdaniem w pierwszej kolejności należy rozpuszczać siarczan magnezu - podniesienie temperatury ułatwi rozpuszczenie mocznika, istotne jest również pH cieczy dla przyswajalności makro i mikroelementów,

dodajecie adiuwanty przy nawożeniu dolistnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Witam,

Co pierwsze wykonać w pszenicy zabieg herbicydem czy polecieć z odżywkami(mocznik z siarczanem Mg) ? Moim zdaniem chyba pierwsze herbicyd bo nie ma sensu żywić chwastów na darmo.... tylko po jakim czasie od oprysku herbicydem mogę pryskać odżywkami? tydzień wystarczy? :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

mniej wiecej 3-4 dni i mozna jechać na grzyba


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Wziałem pszenice z centrali Tonacja i bardzo słabo sie rozkrzewiła juz jesienia a nie była pozno siana. Nie wiem co teraz robic czy to taka odmiana.... niektorzy mowia ze to przez brak fosforu w glebie ale była sypana polifoska pod korzen i mowia zeby czekac i ze sie ruszy? Troche mnie to nie pokoi a co myslicie o dokrzewianiu, nigdy tego nie robilem i jestem zielony w tym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

na slabo pokrzewione pszenice powinna pojsc pierwsza duza dawka saletry.mozesz dokrzewic ccc 0.5 l z dodatkiem moczniku i siarczanu magnezu

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondek    0

też właśnie wziołem tonacje z centrali i jakaś blada i słabo sie krzewi a dalem w czwatek 200 kg saletry. Czy moge teraz pojechać antywylegaczem ale jest sucho i nie wiem co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

gdzie jest sucho?raczej mokro.saletra jeszcze nie dziala o czwartkowego wysiewu.ccc smialo mozna jechac aby nie bylo przymrozku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondek    0

no jak z wieszku to sie chodzi jak na betonie tak sucho w borowinie.

 

a można ccc mieszać z siarczanem magnezu i z mocznikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko też mam tonacje z centrali i też taka słabo sie krzewi ale dostała 100 saletry i 200 saletrosanu i różnica spora widocznie to odmiana tak ma , bo rok temu też tak miałem ale sypnąć potrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2054

dopiero dzisiaj posiałem pszenice, zobaczymy co z tego wyniknie, myśle, że jak bedzie mokry maj to i w plonie nie będzie źle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

gdzie jest sucho?raczej mokro.saletra jeszcze nie dziala o czwartkowego wysiewu.ccc smialo mozna jechac aby nie bylo przymrozku

Panowie a co się stanie jak popryskam antywylegaczem a przykjdzie taki -2" przymrozek?

Ile wogóle dni po zastosowaniu antywylegacza nie powinno być przymrozku by było Ok .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

Panowie chciałbym dokrzewic kilka ha pszenicy, jest ona po qq wiec na jesieni slabo mi sie pokrzewila. Musze tez zrobic poprawke na dwuliscienne chwasty wiec czy moglbym zmieszac ccc z sekatorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

U mnie też Tonacja słabo się krzewi a dostała 250kg Saletrosanu ponad tydzien temu.Teraz trochę popadało to mam nadzieje że ruszy do góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

tez mam pszenice z centrali tonacje i tez słabo sie rozkrzewiła i dopiero wczoraj dostała 250kg saletry + 70kg polifoski 21 i zauważyłem, że jest sporo przytuli, na jesień było pryskane Legato Plus i czym teraz poprawić aby wykończyć tą przytulie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

jeżeli chcesz samą przytulie zwalczyć ro Grodyl albo Starane, a jak jeszcze jakieś inne dwu liścienne masz to Granstar Strong polecam.

 

i nie narzekajcie że kupiliście kwalifikat i się nie krzewi skoro pogoda była taka jaka była azot z gleby został chyba do końca wyczerpany a z nawozami wjechaliście późno bo też zapewne wcześniej nie dało rady. na bank to nie wina samego w sobie ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Mysłame ze to jakis problem jest ale jak czytam to widze ze ta odmiana tak ma. Niby dostała saltry tydzien temu, zara jade ja opryskac siarczanem magnezu z mocznikiem i sie zobaczy co bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz samą przytulie zwalczyć ro Grodyl albo Starane, a jak jeszcze jakieś inne dwu liścienne masz to Granstar Strong polecam.

 

i nie narzekajcie że kupiliście kwalifikat i się nie krzewi skoro pogoda była taka jaka była azot z gleby został chyba do końca wyczerpany a z nawozami wjechaliście późno bo też zapewne wcześniej nie dało rady. na bank to nie wina samego w sobie ziarna

 

Ma juz sieje tonacje 3 rok i zawsze dostaje kopa po azocie i po pierwszych deszczach u mnie , a azot w tym roku na pszenicy wysiałem w marcu ale tylko na tym kawałku gdzie miałem z centrali więc ona tak ma ale potem sie odwdzięcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj