Polecane posty

Tomek90    2260

Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

 

 

A rozsiewacz na ile rzuca??

Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

 

 

Jak innych niemasz zamiar kupować to możesz te zapodać Topisn na T1 a Bravo na T2 ale szału nie bedzie więc twój wybór :D Tylko powiedz jeszcze gdzie je zima przechowywałeś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja też pierwszy raz będę stosował srodki na grzyba w pszenicy.

Wiem że drogie ale może będzie wartało.Może jakaś różnica będzie.

Co do skracania i stosowanie antywylegacza to sie boje bo dość się naczytałem na forum jak ludzią kłosy nie powychodziły i inne cuda.

Także tutaj jestem lajkiem.Nigdy nie pryskałem na grzyba .

Zawsze było sianie na wiosne saletra i oprysk na chwasty i tyle.I plon różnie.Ale przeważnie 4-5 tony z ha to wszystko co wyciągłem i to musiałem dobrze się postarać.

Za to w uprawie ziemniaka mogę pomóc bo już tam troche experymentów miałem i wiem jakie opryski stosować i kiedy by plon był dobry .

No ale wszystkiego się na błędach i experymentach własnych uczyłem.

 

 

 

A powiem Ci że nie wiem ale 12 na pewno .Mam MOTYL-a tego tasmowego zawieszanego.

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Zabiegi fungicydowe to podstawa plonochronna. Niewiem jak wy ale ja sobie nie wyobrażam uprawiać pszenice (tym bardziej na cele konsumpcyjne) bez 2-3 zabiegów fungicydowych. Jak w niechronionej pszenicy utszymują się wam czynniki jakościowe (sendymentacja, opadanie, gęstośc, MTZ) to nie wiem ?

A co do tych fungicydów to rozumiem że są to formy SC. Gdy kiedy kolwiek w miejscu ich pszechowywania temp. spadła poniżej -5*C to lepiej odrazu wylej je na kompostowisko i kup nowe. Do najtańszych fungicydów na rynku mozna zaliczyć triazole (tebukonazol, propikonazol) oraz bendymidiazole (tiofanat metylowy "TOPSIN M", karbendazym). Spróbujcie zastosować ten prosty program ochrony i od razu zauważycie róznice w polnie i jakości ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja dla początkującego nie polecam od razu z najdroższych środków stosować. Nie mam sensu. Zwłaszcza że tańsze środki bardzo ładnie działają i nieraz lepiej niż te droższe. I kasy potrafi na koniec więcej wyjść.

Ja na droższych środkach nie raz się przejechałem. Teraz wolę tańsze, a przede wszystkim pilnować terminów.

 

Ale nie łucie się że dacie jakieś fungicydy i nakosicie od razu z 3 tony więcej. To jest nie realne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

No jak ktoś widzi że jest biało w łanie i jedzie dopiero po środek na mączniaka albo fuzarioze kłosa i potem mówi że nic nie działa to tak :D

 

@POL1 No to niema co zwiekszać szerokości rob. opryskiwacza jak rzuca na 12m, jak póżniej scieżki zrobisz tu 12m a tam 16m szer. rob.?

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Witam. Chciałbym się poradzic w takiej dość nietypowej sprawie: pryskałem łubin żółty afalonem i tak sie stało ze nałozyłem oprysk na siebie i pszenica Tonacja w tym miejscu słabo się rozkrzewiła można powiedziec brak krzewienia i na 100% na wiosnę będzie problem z jej rozwojem miałem już tak po Guardianie complete mix w kukurydzy czym mogę jej pomóc na wiosne? w tej po guardianie jechałem ekolistem pare razy i wuxalem mikro trochę plonu uratowałem ale nieznacznie.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Panowie jaki okres musi być od zastosowania w pszenicy srodków na grzyba a srodków na chwasty?jaki czas?ile ( dni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Ja kiedyś też nie pryskałem na grzyba w pszenicy, teraz staram się dać 1-2 zabiegi i myślę, że starczy. Antywylegacza nigdy nie stosowałem i raczej chyba nie będę sosował i niejednokrotnie miałem plon 6-9t/ha i jakoś pszeniczka w 90% "stała". Kolego "POL1" rozumiem, że na chwasta chcesz dać zabieg wiosną? Jak opryskasz wczesną wiosną na chwasta to na grzyba masz na pewno jeszcze sporo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Na chwasty pryska jak pszenica ma kolo 10-15 cm.Razem na miotłę i na dwuliścienne i w polu zawsze czysto.

Tylko mi chodzi jaki okres musi byc od oprysku na chwasty a na grzyba?

 

Wyrebski jakie odmiany masz pszenicy? i jakie nawożenie stosujesz?

 

Panowie powiedzcie mi co nam daje stosowanie srodków na grzyby? czy plon będzie większy? i jak z wyglądem ziarna?

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Afalon tak długo działa??? Dziwne. Z tego co widzę na polu to działa max miesiąc. Na pewno to afalon? Nie raz miałem samosiewy jęczmienia w łubinie pryskanym afalonem i nic mu nie było.

 

koledzy dlaczego boicie się antywylegaczy? Trzeba tylko patrzeć na pogodę i na to co dzieje się na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

no właśnie sam się dziwie, ale wszystko na to wskazuje bo ma to miejsce na pasie nałozenia oprysku, łubin był na tym kawałku czyściutki. Wapnowałem to pole w tym roku, może to być tez spowodowane toksycznością glinu ale jest to tak jak pisałem na pasie nałożenia oprysku czym jej na wiosne pomóc bo szkoda stanowiska trzeba ja ratowac.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Dawno temu był taki środek o nazwie Pielisam i służył do odchwaszczania m.in. pszenicy. Zawierał 3 substancje aktywne, jedną z nich był właśnie linuron (17,5%) z Afalonu, maksymalna dawka 2 kg/ha. Można łatwo policzyć że odpowiada to 0,78 L Afalonu 450 SC. Tutaj zbyt duża dawka mogła zrobić swoje. Nawet herbicydy zarejestrowane w danej uprawie nieraz potrafią przyhamować wzrost. Dochodzi do tego jeszcze wrażliwość poszczególnych odmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

mi też wydaje się że to nie afalon... ja w marchewce po kilka zabiegów afalonem robie zawsze i wszystko ok. nawet samosiewy owsa rosną sobie w najlepsze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Kolego POL1 ostatnio miałem 3 sezony muszelkę-wiadomo jest to niska odmiana a więc nie potrzeba antywylegacza, teraz mam zasianą Kerubino (odmiana wczesno-średnia) i Potenzial też ponoć średnio-niska odmiana. U mnie w 90 % jak na razie pszenica przychodzi po rzepaku ale nie wiem jak długo tak będzie bo za szybko jest po sobie siana i boję się chociazby kiły. A nawożenie na jesień np jakaś polifoska (dopasowana do zawartośći w składniki w glebie) a na wiosnę 2 dawki saletry amonowej, ok 500 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

ja 250-300 jednorazowo.

W tym roku mialem bamberke na ziemniakach i legła w 90% przyszedł grad wichura i ja połozyło.

A zapowiadał się rekord swiata :rolleyes: w plonie.

 

Wyrebski nie powali Ci sie zboze od takiej ilosci saletry? :blink: :blink: :blink: musisz siać bardzo rzadko ,ja teraz siałem wszystko 220kg/ha i jak widzę na polu jest super nie gęsto i nie za rzedko.

Masz jakieś fotki twojej pszenicy?

Chętnie bym ujżał , bo na pewno jest aż ciemno zielona od tyle azotu. :blink:

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

A rozsiewacz na ile rzuca??

 

 

Jak innych niemasz zamiar kupować to możesz te zapodać Topisn na T1 a Bravo na T2 ale szału nie bedzie więc twój wybór :D Tylko powiedz jeszcze gdzie je zima przechowywałeś??

trzymam w piwnicy,na 99% nie są przemarznięte tylko 2, lub 3 lata po terminie. Na pszenice zastosował bym Topsin może cos to da a mogę cos do niego domieszac np.mocznik,siarczon magnezu , lub odżywkę i regulator wzrostu? Zobaczę jak pszenica będzie wyglądac, to może jeszcze na liśc flagowy się coś kupi. W tym roku mam zamiar porządnie zadbac o pszenice.Zobaczymy jakie beda efekty bo bez odżywek,regulatora,fungicydy zawsze mam w okolicy 6 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Ziemia klasy III, sieje po łubinie. Coś tam przedsiewnie PK, na wiosne 150kg saletry na drugi raz 100kg mocznika, 3x 1l insolu3 razem z siarczanem Mg, na kłos trochę mocznika w opryskiwacz, 1l CCC, T1 bumper, T2 falcon. Jak trzeba to Bi58Nowy. Osiągam plony około 6t. W tym roku było 5.7t

 

lebek5 to bardzo dobrze ci wychodzi bez fungi 6t. Bez odżywek można jak dajesz regularnie porządną dawkę obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Ziemia klasy III, sieje po łubinie. Coś tam przedsiewnie PK, na wiosne 150kg saletry na drugi raz 100kg mocznika, 3x 1l insolu3 razem z siarczanem Mg, na kłos trochę mocznika w opryskiwacz, 1l CCC, T1 bumper, T2 falcon. Jak trzeba to Bi58Nowy. Osiągam plony około 6t. W tym roku było 5.7t

 

lebek5 to bardzo dobrze ci wychodzi bez fungi 6t. Bez odżywek można jak dajesz regularnie porządną dawkę obornika

To raczej zasługa dobry ziem bo mam 1,2 i troche 3 klasy, zdarza się ze sieję po jęczmieniu pszenice ale na oborniku,ale tęż po bobiku, co roku sieję też poplony. U nas są większe plony jak jest suchy rok niż mokry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Do kolegi koniu Ostatnio przeczytałem Twój post w którym piszesz ze osiągasz 10 ton pszenicy z 1 ha i jestem bardzo ciekaw jaką technologię stosujesz aby uzyskac takie plony bo powiem Ci ze jestem pod wrazeniem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Chętnie i ja się dowiem bo 10 ton z hektara to nie lada wyczyn. :ph34r:

To tak jak ukopać 70 ton z hektara ziemniaków :blink:

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja miałem 11 na 4 klasie.Wszystko w terminie dajesz i módl się o dobrą pogodę, bo to jest najważniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj