Polecane posty

sajgon    12

popryskałem wczoraj pszenicę IPU. W nocy był przymrozek. Miał ktoś taką sytuację?Środek zadziała czy trzeba będzie robić poprawkę? Jakie mogą być skutki uboczne dla pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Słuchajcie, może mi powiecie jak się nazywają robaki żerujące w pszenicy. Najprawdo podobniej wielkości ok1 mm, żerują w źdźble rośliny w węźle krzewienia w ziemi. Odgryzają roślinę i roślina zaczyna żółknąć i usychać. Normalnie taką roślinkę można wyciągnąć.

Ktoś się spotkał z takim robactwem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Asia87    9

Słuchajcie, może mi powiecie jak się nazywają robaki żerujące w pszenicy. Najprawdo podobniej wielkości ok1 mm, żerują w źdźble rośliny w węźle krzewienia w ziemi. Odgryzają roślinę i roślina zaczyna żółknąć i usychać. Normalnie taką roślinkę można wyciągnąć.

Ktoś się spotkał z takim robactwem ??

Ploniarka zbożówka, teraz już nic nie poradzisz. Jak zauważysz wcześnie na polu to albo należy wykonać zabieg insektycydem lub podrzucić roślinkę małą dawką nawozu azotowego by larwę wyniosło na zewnątrz roślinki. A tam zginie śmiercią tragiczną:)


Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam

co morze być przyczyną żółknięcia pszenicy , na tym polu jest 4 ha 2 po grochu 2 po prosie i po prosie bardzo pożółkła przez ostatnie 2 tygodnie dosłownie widać to z daleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Niskie pH, brak Manganu.Może to być wszystko, herbicyd raczej nie bo miałbyś oba kawałki żółte, chyba że glen w prosie na wiosne stosowałeś to zagadka była by rozwiązana). Proso jest dosyć fitosanitarne to raczej nie są żadne patogeny grzybowe. A jaką dawke N przedsiewnie stosowałeś?Po zbożowych na lżejszych glebach mogą jesienią występować niedobory?!? Ale moim zdaniem to pH albo brak mikroelementów.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

na tym kawałku co żółknie PH jest 6 , proso pryskałem atrazyną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

U mnie też są starsze liście miejscami żółte a z atrazyną nie mam nic wspólnego. Pszenica w mono kulturze szybciej łapie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

no to masz odpowiedź.

a swoją droga ładne miałeś zapasy atrazyny

atrazyna jest dostępna nie ma problemu

dzis byłem na tym polu dokładnie się przyjrzałem pszenicy , grzyba nie widać maczniaka nie ma tylko najstarsze liście zrobiły się żółte ale nie wszędzie naj więcej jest na placach ziemi lekkiej żółcioszce tam gdzie ziemia jest bardziej zwięzła to nie ma tego lub znikomo , ale to chyba nie od atrazyny bo na grochu też tak jest tylko na skraju pola a tam jest właśnie popielatka , ale najwięcej jest właśnie na prosie tego , podejrzewam żółtą karłowatość , tam gdzie się siewniki nałożyły i jest gęsty zasiew jest tego więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Może to być karlowatość,ale jak sam piszesz w miejscach gdzie gleba jest słabsza,piaszczysta nasilenie jest większe.Wynika to z uformowania gleby wlasciwie jej przepustowości i braku mozliwości pobrania składników,glównie azotu jako nośnika pozostałych makro.można byloby jej podać troszkę N+ micro np mangan i cynk w tym wypadku,ale mija sie to z celem ze względu na temperature.

Następną mozliwą przyczyną takich objawów jest zwyczajowy zabieg pługiem.Mając mozaikę na polach orzesz na tej samej głębokości,czy to gleba zwięzła czy piaszczysta,a warswa organiczna na tej drugiej jest dużo duzo mniejsza niż na glebie zwięzłej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Wczoraj jak jechałem samochodem to w sąsiedniej wsi chłop siał pszenice :P pogoda sprzyja wiec może coś bedzie z tego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2448

panowie , a co może być za przyczyna.pszenica zasiana ok.23 września .powschodziła ładnie , a jak tydzień temu byłem na polu to z jednej strony pola na całej długości o szerokości 1 do 2 metrów pszenicy nie ma (znaczy nie ma listków , jak się grzebnie w ziemi to jest ukorzenione normalnie , tylko od węzła krzewienia te listki jakby były zgnite) .pryskane nie było niczym . Sąsiad też mówi że niczym nie pryskał (uprawia warzywa , więc przy wietrze mógłby czymś przypalić).Jak żyje nie spotkałem sie z czymś takim . Jeśli ktoś znałby przyczyne czegoś takiego , to prosiłbym o jakieś sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowie nie wiem co sie dzieje z moją pszenicą. Żółkną jej po prostu liście. Badałem ostatnio wszystkie swoje gleby i jeśli chodzi o zasobność P , K , Mg jest dobrze. Tylko mam bardzo zakwaszone gleby. Zobaczcie na załączoną fotke. Czy przyczyną żółknięcia może byc zbyt gęsty siew?? W innych miejscach na polu nie jest aż tak dobrze rozkrzewiona, a właściwie i tak ginie.

post-47022-0-63008100-1353867171_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakie dokładnie masz pH? Bo to może być tego objaw, ale również niedoboru azotu. Swoja droga mogłeś ciut lepiej uprawić, chyba że tylko tutaj takie miejsce jest.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Tylko w tym miejscu są takie duże gruzły, akurat taka ziemia na niewielkim kawałku. pH gleby to 3,8. A teraz jeszcze pomyślałem o jednej kwesti - oprysk był robiony 6 dnia po zasiewie na wilgotną ziemie, po prostu nie wyrobiłem z czasem i tak wyszło. Środek- tolurex. Czy to mogło mieć wpływ na żółknięcie? Przedplon na tym polu był owies, który pozniej tez zszedł drugi raz po kombajnie i orałem owies wysoki na 30 cm. Przedsiewnie dodałem jeszcze odrobinie saletrzaku do amofoski więc mysle ze niedobór azotu to to nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zależy jaka odmiana pszenicy, niektóre źle znoszą chlorotoluron zawarty w Tolurex-ie. Odczyn pH również mógł mieć znaczenie. Ja u siebie też mam takie objawy, ale w znikomym stopniu. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Jest to kwestia odczynu gleby, przy tak niskim pH twoje wysiłki idą na marne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4009

Do Myszy -U Ciebie straty może robić łokaś garbatek .

 

Do Myszy -U Ciebie straty może robić łokaś garbatek .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tylko w tym miejscu są takie duże gruzły, akurat taka ziemia na niewielkim kawałku. pH gleby to 3,8. A teraz jeszcze pomyślałem o jednej kwesti - oprysk był robiony 6 dnia po zasiewie na wilgotną ziemie, po prostu nie wyrobiłem z czasem i tak wyszło. Środek- tolurex. Czy to mogło mieć wpływ na żółknięcie? Przedplon na tym polu był owies, który pozniej tez zszedł drugi raz po kombajnie i orałem owies wysoki na 30 cm. Przedsiewnie dodałem jeszcze odrobinie saletrzaku do amofoski więc mysle ze niedobór azotu to to nie jest.

3,8? :blink: Wiesz nie życzę Ci źle ale możesz z tego wiele nie mieć... pH jest katastrofalnie niskie, nawet żyto w tych warunkach miałoby ciężko. W taki pH przyswajalność fosforu i magnezu jest znikoma, potasu i azotu ograniczona.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olaolschen    0

Panowie nie wiem co sie dzieje z moją pszenicą. Żółkną jej po prostu liście. Badałem ostatnio wszystkie swoje gleby i jeśli chodzi o zasobność P , K , Mg jest dobrze. Tylko mam bardzo zakwaszone gleby. Zobaczcie na załączoną fotke. Czy przyczyną żółknięcia może byc zbyt gęsty siew?? W innych miejscach na polu nie jest aż tak dobrze rozkrzewiona, a właściwie i tak ginie.

 

Miałem to samo w 2010r. , odmiana muszelka, ph też b. niskie, ale na wiosnę dałem saletrę wapniową i szok bo dała mi 7t. z ha!. fakt że klasa III-IV i pełna dawka nawozów ale jednak :)

Nie przejmowałbym się tym za bardzo, sypnij zimą wapnem granulowanym, tylko nie dolomitem bo długo się rozkłada, ewentualnie jak wyżej przed ruszeniem wegetacji saletra wapniowa.

Pozdrowienia!.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

RAMZES9107 - to żółknięcie pszenicy to wina niskiego pH. Sam mam identyczne objawy na jednej działce o pH równym 4,5 (tylko może trochę mniej żółtych liści, żółkną najstarsze liście). Niestety wyniki przyszły już po siewie pszenicy, dodatkowo na tej działce fosfor jest bardzo niski, potas średni i magnez bardzo wysoki. Przedsiewnie poszło 200kg polifoski 8.

Ale jak już posiana to czym ją można wiosną chociaż trochę podratować? Myślę zastosować dolistnie fosfor, może jakiś wapnovit do tego dołożyć?. Czy prócz dolistnego opłaca się rozsypać jakiś nawóz wapniowy (np Wap-mag), czy on coś wiele pomoże? Po zbiorze będę wapnował tlenkowym.

Przedplonem był też owies i był piękny, nic mu nie brakowało (ok. 6-6,5t/ha), ziemia ciężka, chyba 4a.

 

Teraz zauważyłem, że kolega wyżej mnie wyprzedził o kilka sekund ze swoim postem i odpowiedział w nim na moje pytania :)

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Kamilmkm strzeliłeś w sedno! Dokładnie wszystko tak jak opisujesz. Też zastanawiam się jak podratować ją na wiosnę. Myślę czy by fosforu nie dać roślinie w formie dolistnej? Podpisuje się pod Twoimi pytaniami. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Edytowano przez RAMZES9107

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj