przemoj1

Siew Buraka

Polecane posty

przemoj1    3

Witam. Mam pytania dotyczące siewu buraka cukrowego a mianowicie: ile siewników powinno się robić w poprzek na uwrociach, co ile cm je siać w rzędzie i oczywiście na jaką głębokość ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Ja to robię w poprzek 2 przejazdy ale można i trzy jak kto woli. Rozstaw powinien być co 18cm ale ja robię co 15cm i jest moim zdaniem bardzo dobrze, no i oczywiście odstęp rządek od rządka powinien być co 45cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agaszu   
Gość agaszu

z wiedzy książkowej: 18 cm odstępu w rzędzie i 45 między rzędami :) 

Optymalna obsada na 1 ha to 80-90 tys roślin /ha :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile siewnikow na poprzeczniaku jest uzależnione od ciebie, czym bedziesz kolap i co jest przy poprzeczniaku (row droga) ja jak kopalem sam jednorzedowym to sialem minimum 3 a nawet i 5-6 jak pryzma byla na polu lepiej pomeczyc sie godzine dłużej kopiac poprzeczniak niz sie później męczyć przy zawracaniu, jak kopie ropa to minimum 5 bo poco ma ci pozniej robic sobie miejsce do zawracania kopiac rzadki w poprzek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo36    5

Rozstaw w rzedzie 18-21 nawet a nie żadne 15, przycza 5-6 siewników jak kopiesz dużą maszyną jak kolega napisał wyżej a jak sam to i tak dobrze za 4 zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemoj1    3

Dzięki wielkie koledzy za informacje. A jeszcze powiedzcie mi na jaka głębokość tak optymalnie powinno się wsiewac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo36    5

W teorii 2cm a w praktyce trzeba jak najbliżej tego parametru zasiać bo wiadomo jak to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Rozstaw w rzedzie 18-21 nawet a nie żadne 15, przycza 5-6 siewników jak kopiesz dużą maszyną jak kolega napisał wyżej a jak sam to i tak dobrze za 4 zrobić

Nie wiem kto zaleca te 21. U nas większośc sieje 18 i to się uważa za standard a  ja od kilku lat sieję 16 cm( a dokładniej 15.5 bo tak mi siewnik pozwala) i jest zauważalny wzrost zarówno plonu jak i cukru. Cukrownie teraz wolą burak drobniejszy i więcej a nie wielki i gruby. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo36    5

U nas sieją 18 i 21. Ja sieję osobiście 21 i plon ostatnie lata kształtuje się zawsze na 80-90t a dwa lata temu przekroczył 90t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Co rejon to inaczej :) U mnie przyjęło się między 20-22cm,  a 18 to jest 'ekstremalnie' blisko.

Co do poprzeczniaków- uwarunkowane tylko i wyłącznie kombajnem jaki będzie wybierał, ja ostatnio siałem na 54 rzędy (9 przejazdów) i wtedy było miejsce żeby Maxtron nawrócił i zrobił kopiec przy drodze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo36    5

alio pochwal się tym plonem masy jak i cukru jak takie dobre masz te wyniki przy tych 15cm bo pewnie nie jeden chciałby je poznać.

Już widzę te buraki przy suchych latach, leżą plackiem, u nas nie ma mowy o sianiu poniżej 18 tylko ewentualnie w górę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Każdy ma swoje warunki i swoje gleby. Chwalić się nie mam czym jak czytam plony niektórych, ale jak na nasze lubelskie gleby i warunki średni 3 letni plon 72 tony z gleb 3b/4a i bez obornika uważam za bardzo dobry. Zmniejszenie rozstawu buraków z 18 na 16 cm dało u mnie natychmiastowy wzrost plonu o jakieś 5-8 ton z ha w zależności od roku bez zmiany nawożenia więc chyba coś w tym jest. Cukier też przy takim plonie 17-18% ale tu wiele zależy od roku, nasłonecznienia itp. U mnie w okolicy jest około 20 plantatorów buraka i o dziwo najwyższe średnie plony ma właśnie nas kilku, co się zdecydowaliśmy na gęściejszy siew. Rekordzista ma średni 83 wieloletni ale ma do dyspozycji obornik i to on mnie namówił na zwiększenie obsady. Reszta ledwo 55 - 60 osiąga.  Ale każdy sieje jak uważa. Ja nikogo nie namawiam i nie przekonuję do niczego. 

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

 

" Cukrownie teraz wolą burak drobniejszy i więcej a nie wielki i gruby." do kolegi @Alio

Nie słyszałem żeby za drobnego więcej płacili

Obsadę należy dostosować do gleby i jej przygotowania pod buraki (przedplon i całość agrotechniki oraz jakim materiałem obsiewamy ( zdolność i siłę kiełkowania oraz cechy odmianowe).

Reszta to trochę loteria i szczęście jaka pogoda na wschody i jakie lato, jesień tak jak w każdej uprawie. Siałem prawie zawsze na 18 cm bo taki siewnik a plony i obsada były różne jednak jakby siewnik mógł rozstawić 19 - 20 cm to skorzystałbym bo zauważyłem że gdy powschodziły trochę rzadziej plon szedł w górę.Na 3a uzyskuję średnio ok 74 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr89    49

Ja sieję co 18 starą gamą , wielkie gospodarstwa sieją co 16 ale mają nowe super dokładne siewniki, jaka jest różnica w plonie jeszcze nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

ja również sieję gammą co 18 i pod Holmera to minimum 4 przejazdy robię, ale zapytam kolegów ile u was obcięli w tym roku limit buraczany, u mnie Sudzucker rejon Ropczyce obcięli 30% kontraktacja od przyszłego tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemoj1    3

Czyli jeśli chodzi i głębokość siewu to im plycej tym lepiej 2-3 cm. A jeszcze powiedzcie mi mniej więcej jak jest u was cena za siew 1 ha buraka takim siewnikiem pneumatycznym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

od dwóch lat sieję buraki co  15,5 cm obsada jest super ,sieję dlatego ,że głównie u nas są pagórki i glinki i zawsze obsada była słabsza ,teraz nie ma z tym problemu,zresztą każdy sieje jak uważa i ma to wypróbowane w praktyce u siebie ,jeśli przynosi mu to pozytywne efekty to nie ma co krytykować  że źle robi  

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

Witam,jestem tu nowy i nie wiem czy dobrze trafiłem,mam pytanie odnośnie buraków cukrowych a mianowicie, bede siał 2,2ha i na to pole przed siewem che wyśiać

500kg soli potasowej

500kg suuperfosfatu

500kg saletrzaku z borem

 i moje pytanie jest nastepujące,czy takie dawki nawozów beda dobre? prosze o odpowiedz i zrozumienie, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dawki może i ok ale pora nie ta. Superfosfat (pojedyńczy czy wzbogacony?) i sól trzeba było zasiać jesienią przed orką. Teraz maksymalnie zasolisz warstwę górną gleby i wschody będą do niczego. Co do saletrzaku to dałbym 300 kg/ha a potem drugą dawkę ale już w postaci saletry. Jeśli już wiosenne nawożenie PK to może jakieś lepsze nawozy. Luboń się reklamuje, że ich nawozy mają składniki "częściowo rozłożone" przez co szybciej dostępne. Generalnie PK całe abo w większości jesienią a wiosną tylko azot i ewentualnie uzupełnienie PK. Też lata temu tak siałem jak TY planujesz i na własnych błędach i doświadczenaich doszedłem do tego co teraz. POzan tym w buraku ważne są mikroelementy: Magnez, bor, sód i inne.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

To zależy od zapotrzebowania gleby,ale będzie ok jak sółl posiejesz najlepiej jutro .A co do saletrzaku to lepiej wysiać przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

sól i superfosfat kupiłem jak dobrze pamiętam pod koniec listopada gdyż była reszta w magazynie i dostałem na to dobra cenę i tym sie skusiłem a konkretnie dzięki szwagrowi,bo to niby on do siebie to kupował. Jeśli chodzi o superfosfat to jest on wzbogacony, u mnie sąsiedzi jak widzę to większość sól sypia wiosna i widzę ze buraki im nawet ładnie oddają plon, wczoraj jak rozmawiałem z sąsiadem to on daje soli tak 200-250kg/ha tuż przed siewem i 200-250kg/ha polifoski 6.

 

panowie odnośnie mojego tematu to chce dodać żeby było wszystko jasne ze te 500kg soli, superfosfatu i saletrzaku chce wysiać na areał 2,2ha a nie na hektar, żebyśmy sie dobrze zrozumieli, to w sumie wychodzi ze tej soli, superfosfatu i saletrzaku na hektar wyjdzie ok 225kg

 

 

Imam jeszcze jedno pytanie, gdy sąsiad mi radzi żebym ta sól i superfosfat wymieszał razem i i rozsiał za jednym przejazdem,bo szkoda paliwa żeby osobno rozsiewać ,dodam ze pole mam zrobione włóką i jakbym rozsiał ten nawóz to zostawić go tak czy jakimś agregatem przejechać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj