ahten

Nostrzyk biały jednoroczny

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ahten    176

Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie ma nasion kwalifikowanych odmian lokalnych, gdyż żadnej hodowli się to nie opłaca, niektóre prowadzą jeszcze jakieś zachowawcze hodowle, natomiast uprawa jest stosunkowo prosta, pytanie jednak brzmi czy nostrzyk jednoroczny kwalifikuje się do pakietu 6 RŚ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

Po rozmowie z pracownikiem arimr dowiedzialem sie ze trzeba czekać na szczegołowe rozporządzenie, ktore ma ukazać się do 15 marca. Jeśli bedzie tam sam nostrzyk, to zarówno odmiana jednoroczna jaki i dwuletnia zostanie zakwalifikowana do RŚ pakietu 6.

Edytowano przez ahten

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paszeko    0

A orientuje się ktoś może czy biorąc dopłaty do nostrzyka z pakietu 6 RŚ można brać również dopłaty na nostrzyk jako roślinę strączkową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paszeko    0

W takim razie bardzo ciekawie wygląda ten nostrzyk. W PROW jest taki zapis odnośnie pakietu 6.: "Obowiązek uprawy odmian regionalnych i/lub amatorskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze z kwalifikowanego materiału siewnego w pierwszym i czwartym roku uprawy danej odmiany."  Pytanie tylko skąd zdobyć nasiona z jakimiś papierami skoro nie ma żadnej zarejestrowanej odmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz952    1

Chciałbym przywrócić temat do życia, czy ktoś znalazł kwalifikowane nasienie nostrzyka?

Edytowano przez lukasz952

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nasiona nostrzyka nie podlegają kwalifikacji, gdyż nie ma go w krajowym rejestrze odmian

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

co do dwuletniego to coś tutaj widziałem: http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/

Sam się zastanawiam czy nie posiać mieszanki koniczyny białej z nostrzykiem dwuletnim, pierwsze dwa lata to będzie WB w dopłatach z nostrzyka a potem zebrać i powinna jeszcze z rok max dwa utrzymać się koniczyna biała i też WB w dopłatach.

No i znajomy co ma pasiekę przez rów będzie zadowolony ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

widzę wpisek EKO więc raczej tego nie pryskasz?

Zastanawiam się czym opryskać facelię posianą z nostrzykiem dwuletnim tak aby i facelia została i nostrzyk.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a jak wygląda nostrzyk?

Pytam bo miałem posiany nostrzyk dwuletni z facelią, facelia ścięta i uprzątnięta a teraz chciałbym to prysnąć od chwastów bo widzę że nostrzyk się uchował.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Witam 

Kiedy można opryskać nostrzyk od chwastów jednoliściennych??

Chodzi mi o fazę rozwojową nostrzyka, czy np. jak nostrzyk dopiero zaczyna wschodzić to czy można plantacje potraktować leopardem? czy czekać aż nostrzyk ładnie powschodzi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

W opisie zastosowania innego herbicydu w uprawie łubinu jest informacja, żeby pryskać nie wcześniej niż łubin wykształci 2-3 liście, więc z nostrzykiem może być podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

To Fusilade Forte- chyba nazwy nie ma co ukrywać? Więcej o herbicydach jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa w informacjach branżowych - wyszukiwarka środków ochrony roślin. Zwalczanie chwastów jednoliściennych w uprawach dwuliściennych nie nastręcza większych kłopotów, może poza formalnymi - są preparaty, które niszczą perz czy chwastnicę, ale niekoniecznie mają rejestrację w danej uprawie. Znacznie trudniej jest zwalczać chwasty dwuliścienne w uprawach roślin dwuliściennych - tutaj zazwyczaj są tylko herbicydy stosowane doglebowo po siewie, więc nie zapewnią długiej ochrony. Pozostają zatem metody integrowanej ochrony - czyli bronowanie po wschodach i "preparaty" motykol oraz babopiel. :)

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    101

Mam takie pytanko czy znacie może jakieś skupy nostrzyku? Obdzwoniłem wszystko i nikt go nie skupuje.

 

Druga sprawa macie może jakiś patent na pozbycie się ścierniska po nim, wyrósł mi skubaniec więc kosiłem go wysoko i teraz mam problem z pozbyciem się ścierniska. Próbowałem agregatem talerzowym go przewrócić, ale non stop się zapycha. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Do przyciśnięcia i ewentualnie pocięcia nada się brona talerzowa. Ja tak sobie radzę z wysoko koszonymi badylami ostropestu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Mam takie pytanko czy znacie może jakieś skupy nostrzyku? Obdzwoniłem wszystko i nikt go nie skupuje.

 

Druga sprawa macie może jakiś patent na pozbycie się ścierniska po nim, wyrósł mi skubaniec więc kosiłem go wysoko i teraz mam problem z pozbyciem się ścierniska. Próbowałem agregatem talerzowym go przewrócić, ale non stop się zapycha. 

Najlepiej kosiarka bijakowa ( mulczer ) później albo pług albo agregat czy brona talerzowa.

A co do skupu to nie mam pojęcia, dopiero zaczynam przygodę z nostrzykiem.

A jaki plon??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    101

Plon słabizna u mnie, po wybukowaniu wydało około 100 kg/ha w ogóle jakoś dziwnie rósł, kwiatków było sporo ale nasion bardzo mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Witam,100 kg nostrzyku dwuletniego oczyszczonego niebukowanego miałem z 0.15 ha. Sieję również odmianę jednoroczną ADELA  z około 3 ha plon ok 700-800 kg.

Uprawiam go jako płodozmian 2Xzboża póżniej nostrzyk i powtórka ,na ciężkiej ziemi IV kl.z tym głębokim korzenieniem to przesada max 30cm ale gleba robi się taka pulchna(nie jest taka zbita)Skupu nasion raczej bym się nie spodziewał ponieważ nasion nie wolno skarmiać(zawierają kumarynę i może doprowadzić do krwotoku) 

Pszczoły na nostrzyku to mają raj nawet podczas lekkiego deszczu(mżawki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj