Polecane posty

gwozd    104

W jaki sposób odchwaszczać mechanichnie gorczycę? Będę ją siał siewnikiem takim na zborze tzw poznaniakiem. Kilka lat temu ojciec siał 30kg/ha była zachwaszczona i wyległa. Jaka jest norma wysiewu? Jaki jest optymalny termin siewu? Myślałem zasiać w tym czasie co jęczmień jary. Zaprawiać czymś nasiona?

Nie będzie tego dużo bo tylko 40ar tak na początek i chciałbym to zrobić dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Na początek mała poprawka - oprócz Galery jest jeszcze zarejestrowany Lontrel 300 SL (ale przytulii nie zwalcza).

 

Odchwaszczanie mechaniczne: albo uprawisz pole agregatem tuż przed siewem, albo posiejesz w szerokie rzędy i użyjesz pielnika. Norma wysiewu 15-20 kg/ha; optymalny termin? - przede wszystkim ziemia musi być "nagrzana", minimalna liczba mroźnych nocy i poranków - gorczyca bardzo źle znosi temp < 5 0C. Dla przykładu - w ubiegłym roku siałem 2 maja i miałem duży problem, żeby ją odratować. Siew wcześniej jak pod koniec II dekady kwietnia nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Właśnie ta przytulia. Jeżeli nie zagłuszy gorczycy lub nie obniży jej plonu to czym oddzielić nasiona gorczycy od nasion przytuli?

Słyszałem że gorczyca zaczyna kwitnąć jak jest odpowiednia długość dnia, a posiana zbyt późno nie zdąży wytworzyć odpowiedniej masy wegetatywnej żeby wydać porządny plon. Przecież zasiana zaraz po żniwach na polon, np w lipcu urośnie 15cm i zaczyna kwitnąć a zasiana pod koniec sierpnia potrafi urosnąć 1.5m i nie zakwitnie

Obawiam się że niestety agregat przed siewem może nie wystarczyć.

Czy możesz opisać swoją agrotechnike uprawy gorczycy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Co Ci poradzę? - albo nie siej gorczycy na tym polu, albo powyrywaj przytulię ręcznie. Możesz jeszcze próbować oczyścić ziarno w firmie która ma odpowiedni sprzęt.

 

Moja agrotechnika opierała się przez wiele lat na Treflanie. Agregat miał nabudowany opryskiwacz, całą uprawę załatwiało się w jednym przejeździe. Nawożenie jak w zbożach, 1-2 opryski na słodyszka, czekanie aż zaschnie albo cięcie pokosówką. Prosto z pola ziarno jechało do młyna gorczycy. Około 2000 roku ceny gorczycy poszły ostro w dół, więc zaprzestaliśmy uprawy. W ubiegłym sezonie posiałem gorczycę z nadzieją na dobre zyski przy małym nakładzie. Mocno się przeliczyłem.

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wydaje mi się że masz racje. Nie ma co siać jak nie ma czym odchwaścić albo jest zbyt drogie.

Co do terminu siewu gorczycy to znalazłem coś takiego http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/pastewne/artykuly/gorczyca-na-lata,6903,0.html no ale to jest tylko teoria która często odbiega od praktyki.

Pozdrawiam i dziękuję za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Siew w terminie, który podałem, gwarantuje, że gorczyca będzie miała optymalne warunki do wzrostu i szybko zagłuszy chwasty. Ojciec siał gorczycę niekiedy w I dekadzie kwietnia, ale musiały panować dobre warunki (czytaj krótka zima). Dla przykładu: jedego roku zasiał 2 kwietnia i zebrał 1,8 t/ha, a dwa lata później osiągnął taki sam plon siejąc gorczycę 1 maja. Możesz spróbować zasiać teraz, pytanie tylko jaka będzie pogoda i czy roślina zdąży dobrze "wystartować".

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sammler    0

Mam pytanie,zakupiłem przyorany ugór, gdybym do 20 czerwca posiał gorczycę ,,na ziarno" to mam szansę na zbiór?.Jeśli nie,to w jakiej fazie wzrostu polecacie poplon /w moim przypadku plon główny/zaorać?Nadmieniam,iż ziemia jest klasy IVa,w zamierzeniu stanowisko pod pszenicę.Z góry dziękuję za fachową poradę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Witajcie :)

W jaki sposób dokonujecie zbioru ze stołem czy bez ? Duża jest utrata bez stołu ?

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Z gorczycą jest jak z rzepakiem, jak masz stół to lepiej ze stołem kosić,zawsze mniejsze straty będziesz miał. Ja najpierw kosze pokosówką( lepiej dojrzewa i jest suchsza niż z pnia) i dopiero młóce z pokosów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

No własnie chodzi o to , że to będzie dopiero doświadczalne i ani ja ani nikt ze znajomych nie ma pokosówki i stołu :( A na pół ha nikt nie będzie kupował więc muszę zaryzykować .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radex    4

spokojnie sobie poradzisz i bez stołu... Stara nie będzie aż tak duża, przy koszeniu od razu i poplon będziesz miał posiany na polu, tylko trzeba przejechać raz talerzówką :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Jeszcze takie małe pytanie techniczne a jak ustawić poznaniaka do siewu gorczycy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Tak samo jak na rzepak, jak nie siałeś rzepaku to wszystko na minimum to znaczy wałek żeby ją tylko minimalnie ruszał i korytka prawie zamknięte a na koniec i tak polecał bym zrobić próbę.Nie wiem ile chcesz posiać, ja sieje 6 kg na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

No nie wiem ja mam dokładnie 0,6 ha ale nie wiem ile dać piszą , że nawet do 20 kg na ha .

 

p.s. rzepaku nie siałem nigdy bo gospodarstwo niedawno na mnie przeszło i mam zielone światło na nowości więc chciałbym wyciągnąć jakieś pieniądze z tych kilku ha .

Edytowano przez pilu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Aha, rozumiem, na jakiej klasie ziemi planujesz siać gorczycę?. Zasada jest że im słabsza klasa tym gęściej siejesz ale 20 kg to sie sieje na poplon a ty chcesz ją na ziarnio siać myślę że 10 kg nawet na słabszej ziemi to maksymalny wysiew. Ja sieje na 2-3 klasie 6 kg i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

To mi trochę rozjaśniliście . Siać będę na ziarno i ok 10 kg na ha ponieważ ziemia IV kl . Narazie dzięki, zobaczymy jak z pogodą bo jeśli będzie tak jak teraz to do czerwca nie wjedziemy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

 

Od kilku lat sieję taką mieszankę i wg mnie rewelacja. Sieję wszystko razem agregatem upr.-siew. i nie wykonuję żadnych oprysków. Pole jest wolne od chwastów ponieważ wyka tak się rozwija, że wszystko zagłusza. Gorczyca zwykle trochę wcześniej rozwija się a wyka później ale do zbioru zwykle wszystko jest ok i koszę razem kombajnem pod koniec żniw. Wyka wymaga lepszych gleb więc na piaskach nie bardzo urośnie, ale nadrobi tam gorczyca. Szczególnie polecam na mozaikowate gleby. Ja nie stosuję żadnych nawozów i plon takiej mieszanki mam w granicach 0,7 t z ha. Po zbiorze oddzielam nasiona i gorczyc idzie na poplon a wykę sieje razem z owsem lub innymi roślinami dla krów jako zieloną paszę lub na GPS. Polecam wszystkim taką mieszankę, świetny przedplon pod bardziej wymagające zboża

M

 

Mam pytanie.. Jak możesz to napisz ile kg na hektar siejesz tej mieszanki i w jakim stosunku wyka do gorczycy....

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Przeczytałem cały temat i wiem ile wysiać gorczycy na ha, najgorszy problem jest ze zniszczeniem chwastów bo środków bardzo mało. Galera droga i nie ma małego opakowania na 0,5 ha, nie ma innych środków? Dam przykład-jesienią do siewu rzepaku dostał mi się siew gorczycy. Wykonałem oprysk na chwasta mieszanką navigator + metaz (powschodowo) i devrinol + metaz (przedwschodowo) i w obu przypadkach gorczyca pięknie przetrwała, może lekko się zabieliła ale nie wpłynęło to na dalszy rozwój. Może dać devrinol wiosną...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

ja pryskałem gorczycę commandem i nie był żadnego problemu,kiedyś jeszcze dodawałem Treflan ale on jest już wycofany ze sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kiedy pryskałeś commandem zaraz po siewie?

Edytowano przez wsiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thor    0

Witam zakupiłem 5 ha ziemi klasy I/II. Poprzedni wlasciciel po zniwach zaoral pole, ale jest ono mocno zaperzone. Pomyslalem nad siewem gorczycy, i tu moje pytanie czy nalezy zwalczac perz w tej uprawie czy zostanie on przygluszony przez uprawe? Chce wysiac gorczyke poznniakiem 2, czy ustawic go tak jak na rzepak?

Edytowano przez Thor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Pryskałem comandem bo chodziło ma o zniszczenie przytuli. Dałem minimalną dawkę z rzepaku jarego czyli 150ml i starałem się nie robić zakładek. Wyszło dobrze. Przytuli nie było a gorczyca miała trochę pstre liście ale przeszło jej. Nie wiem jak to wpłyneło na wysokość plonu bo po kwitnieniu załatwił ją gnatarz, jak kilka dni nie było mnie w domu . Ta więc zebrałem mało

Oczywiście oprysk zaraz po siewie

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opoka    0

M

 

Mam pytanie.. Jak możesz to napisz ile kg na hektar siejesz tej mieszanki i w jakim stosunku wyka do gorczycy....

 

Pozdrawiam

 

Zazwyczaj sieje ok. 50 kg wyki i 2-3 kg gorczycy pełniącej rolę podpory pod giętką wykę. Wszystko zależy od jakosci gleby przy gorszej wyka bywa zawodna zależy od roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie: jak sobie poradzi gorczyca posiana na nowinie, kl. IV, orka teraz na wiosnę? Stosować jakieś nawożenie? Czy gorczyca zagłuszy chwasty? I jeszcze z innej beczki: czy słomą z gorczycy można słać w kurniku? Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam

PS. Czy kury jedzą gorczycę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez piotrb14
      Witajcie. Nikt nie orientuje się gdzie w województwie lubelskim mogę dostać gorczycę mątwikobóczą? Obdzwoniłem centrale nasienne i nikt nie może mi pomóc. Pozdrawiam.
    • Przez Pixel0126
      Witam, pożyczyłem od znajomego poznaniaka, gdyż chce posiać gorczyce. Lecz nie wiem jak ustawić go aby wysiewał 25 kg. gorczycy na hektar.
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 
       
      plan jest taki:
       
      za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka
       
      nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu
       
      kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać
       
      nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny
       
       
      co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi
       
      a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 
       
      jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez BartekRogacki
      Witajcie. Pojechałem dziś odwiedzić moja plantację gorczycy i doznałem szoku. Na polu stoją pojedyncze badyle, wygląda jak po opryskaniu roundoupem, strąki są puste, a w tych w których wykształciło się ziarno jest bardzo słabe. To jakaś choroba? Robak? Pomocy
    • Przez Rojek
      Witam,
      Mam dosyć nietypowe pytanie. Słyszałem, że po rzepaku można jeszcze zasiać gorczycę lub bób i zdąży się jeszcze zebrać przed zimą. Nigdy tego nie praktykowałem, co o tym sądzicie? Jest to możliwe?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj