Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam mam pytanie mógłby mi ktoś doradzić odnośnie hodowli byków na pastwisku.interesuje mnie jaką wiate postawić zeby mogły być  cały rok na polu dodatkowo ogrodził bym jeszcze pola pastuchem żeby się mogły paść i jaką rase najlepiej chodować.jestem kawalarem mam ciągnik ursus 4514 2008rok i pare maszyn mógłby mi ktoś doradzić ile bym musiał mieć sztuk żebym mógł sie z tego utrzymać usługi też zawsze jakieś są koszenie itd. z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

żebyś jeszcze powiedział ile masz ziemi czy sianie kukurydzy przewidziane. pytasz o wiatę ale nikt ci nic nie powie jak nic nie wie. akurat to że kawalerem jesteś to masz bonus +10 byków :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki. pola mam około 10hektarów w tym roku bede siał kukurydze pierwszy raz.a co do wiaty to pytam czy ktoś już ma takie coś i czy temu bydłu nic nie bedzie w zime

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

szczerze to jeśli ma być jedyne źródło utrzymania to czarno to widzę... wiata może być ale na łeb nie może im śnieg nawiewać, także chociaż prowizoryczne ściany (przynajmniej ja jestem zwolennikiem tego), we wiacie będziesz miał problemy żeby dostarczyć im wodę zamiast kostek lodu, jak będą rasy opasowe to dadzą sobie radę pod wiatą, wychować to max 30 sztuk w różnym wieku (przynajmniej ja myślę że tyle by się dało) ale to już na max wykorzystane dobre ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowcamlody    53

wiatę zrobic tak ze 1m to jest mur potem 2,5m deski na dach eurofala i swietlik, stol paszowy wyzej od posadzki o 0,5m minimum, jego szerokosc min 3m, najlepiej tak zrobic zeby stol byl wzdluz dluzszej sciany, a jedna z krotszych scian byla cala otwierana, przydatne przy wywozie glebokiej sciolki (musi byc gleboka, bo beda miec cieplo od dolu). Warto puscic rury pod posadzka to woda nie bedzie zamarzac. co do samych wymiarow to zalezy ile bykow chcesz miec, niby ze wedlug norm 2,5m2 starcza ale to jest za malo, lepiej dac 5m2 bo beda sie blodly ani nie bedzie przepychania. Radzę wypalic rogi albo uciąć bo na pastwisku bedzie nieciekawie, radzę tez jak najbardziej osuszyc pastwisko, fosy itd bo bloto sie zaraz robi. Trzeba zapewnic oslone od slonca bo po co one maja stac w wiacie i dorabiac sobie kosztow, roboty i gnoja. Niech laza po pastwisku, wiec dobrze zasiac dobra trawe, lepiej podzielic pola na takie kwatery szt x 10ar i ogrodzic drutem kolczastym (!) a nie pastuchem bo pastuch dobry kosztuje kupę kasy i to jest zapora bardziej psychiczna bo jak wepchna sie na drut to i tak sie urwie, a kolczasty bedzie ostry i cos wytrzyma. Mozna dac to i to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok ale jak tak piszesz o tej wodzie to rzeczywiscie chyba postawimy wiate zeby nie lało po nich przez lato a na zime wyremontujemy stajnie i przeniose wtedy na zime na stanowiska przytucze je kiszonką śrutą itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

co do wody w posadzce... jeśli we wiacie to tak czy inaczej wyjście wody musi być i będzie omarzało jak temperatura trochę spadnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no ciekaw jestem ile osób by miało chęć na takie spacerki chociażby dla 20 sztuk :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2

Jak masz tak blisko do domu to lepiej chyba wyremontować oborę na zimę, chociaż ostatnie zimy nie są bardzo mroźne, ale za to zrobią Ci błoto byki z pastwiska. No i musisz się przygotować na to, że od czasu do czasu jakaś sztuka pójdzie w świat i będzie trzeba łapać :D


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 4porucznik01
      witam . mam ostatnio problem z somatyką u bydła . nie które sztuki z dnia na dzien maja wyższa liczbe komórek . nie wiem czym to jest spowodowane . dawka paszowa sie nie zmieniła jest taka sama . kukurydza ,siankoiszonka ,siano lub słoma  śruta swoja z mieszanki owsa  jęczmienia żyta i pszenżyta . rzepakowa. wysłodki buraczane , pszenmix oraz dodatki witaminowe od somatyki .drożdze soda i kreda .po kazdym doju krowy maja zasklepiane wymię . ostatnie wyniki z mleczarni tłuszcz 4,27 bialko 3,06  może ktoś pomoże co z tym zrobic jak obniżyć 
    • Przez CeZaRy29269
      Byk 280+ do 30 miesięcy co tp znaczy ?
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, czy ktoś opasa bydło ziemniakami? Chciałbym dowiedzieć się od jakiego wieku można dawać ziemniaki i w jakich ilościach. Jako główna dawka pokarmowa, czy jako dodatek np. do kiszonki z kukurydzy?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, chciałbym rozpocząć hodowlę 15 krów mamek. Mocno zastanawiam się nad herefordami. Chciałbym poznać o nich opinie osób które tą rasę posiadają, zastanawia mnie czy opasy ładnie przyrastają i jaką można dostać cenę za kg żywca. Czy warto bawić się w krowy mamki jeśli nie mam miejsca na pastwisko? Mamki karmił bym sianem i dodatkowo jakąś paszą energetyczną. Czy lepiej wybrać jakąś inną rasę np. Angusa?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj