warchest

kredyty csk na zakup ziemi

Polecane posty

majkel207    21

rozmawiałem z osobą z ministerstwa która się zajmuje mrcsk, zresztą część osób  co się załapała w tym roku na mrcsk dostanie budżetową dopłatę dopiero w 2016, już z nowego budżetu, to też świadczy ile mają pieniędzy na to, chyba, że PSL zrobi jakieś cuda przedwyborcze, ale szansa na to jest marginalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

kolega co dostał bodajże w maju składał wniosek otrzymał już kredyt etc,  ja też wniosek złożyłem bo w moim przypadku bardzo korzystnie ale nie liczę na wiele :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

csk najlepiej brać na 5 lat - pomoc wypłacana jest w 2 ratach: 80% na początku i 20% po 5 latach. gdy spłacimy wcześniej, nie wypłacają nam tych 20%. i tak przez te 5 lat bank rąbie nas na komercyjnych odsetkach, dodatkowym płatnym koncie, ubezpieczeniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

plus najkorzystniej jest brać 450 tys, wykorzysta się wtedy 100% dofinansowania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

zależy też jaka ilość ha za te 450 000 zł - jeśli 10 ha, to średnio, jeśli ze 40 ha, to super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

jaroWM

hahaha w jakim świecie ty żyjesz :P Chciałbym kupić ziemie za 45 tys ha :P taniocha :) u nas Agnecyjna chodzi średnio po 50 tys 

z resztą bank przeliczy dokładnie ile jakiej klasy jest na danym gruncie, i wycenią tą ziemię, ja muszę mieć duży wkład własny bo nieużytki kosztują a Bank nie może ich kredytować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

@jaroWM,

zawsze możesz skorzystać z tzw. linii "Z" z dopłatą do oprocentowania, wteda ARiMR dopłaca do odsetek, a kredytobiorca płaci 3%.

 

Nie wiem w jakim banku masz konto, ale nie słyszałem o obowiązku ubezpieczenia w kredycie MRcsk, bo zabepieczeniem jest grunt - hipoteka.

 

Co do kosztów prowadzenia rachunku tj. przypuszczam, że 10 zł na m-c i prowizja włącznie z wszystkim kosztami maks 1,85 % kwoty kredytu na całe 5 lat, (można oczywiście na dłużej, bodajżę do 10 lat)  to nie jest "rąbanie".

 

Proponuje zapytać w banku o zwykłą "obrotówkę", zakładam, że będzie wyżej oprocentowana od MRcsk.

 

Kredyt fajny, ale poprostu na tą chwilę go brak i prawdopodobnie w tym roku już nie będzie.

 

Jeżeli chodzi o realizację złożonego wniosku na MRcsk znaczenie ma kolejność rejestracji oraz kwota kredytu, z przewagą na kwoty niższe.

Ponieważ w trakcie zdarzają się rezygnację, a dostępne środki z rezygnacji muszą pokrywać w całości kolejne na liście zapotrzebowanie.

 

W razie pytań służę pomocą.

Edytowano przez Hvb3000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

Nie, ponieważ nie ma wolnych środków na kredyty MRcsk, a poniesione wydatki nie mogą być refinansowane.

 

Procedura wygląda tak, że  w pierwszej kolejności spisuje się umowę przedwstępną kupna sprzedaż nieruchomości - jednocześnie dokumentując wkład własny (zadatek), a później występuje się z wnioskiem o kredyt.

 

Oczywiście w przypadku MRcsk należy spełniać kryterium prowadzenia gospodarstwa nie dłużej niż 12 miesięcy na moment złożenia wniosku o kredyt w banku.

 

Z sytuacji są dwa wyjścia:

- poczekać z umową przedwstępną aż pojawi się informacja o środkach na MRcsk

- skorzystać z kredytu  z linii "Z" na zakup użytków rolnych z dopłatą ARiMR do oprocentowania, koszt na chwilę obecną WIBOR3M tj. 1,73 + Marża 2,5 = 4,23 % z tego kredytobiorca płaci 3%, a pozostałe 1,23% ARiMR

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

@jaroWM,

zawsze możesz skorzystać z tzw. linii "Z" z dopłatą do oprocentowania, wteda ARiMR dopłaca do odsetek, a kredytobiorca płaci 3%.

 

Nie wiem w jakim banku masz konto, ale nie słyszałem o obowiązku ubezpieczenia w kredycie MRcsk, bo zabepieczeniem jest grunt - hipoteka.

 

Co do kosztów prowadzenia rachunku tj. przypuszczam, że 10 zł na m-c i prowizja włącznie z wszystkim kosztami maks 1,85 % kwoty kredytu na całe 5 lat, (można oczywiście na dłużej, bodajżę do 10 lat)  to nie jest "rąbanie".

 

konto prywatne mam od 10 lat w BGŻ i tam brałem też csk. Mi twierdzili, że ubezpieczenie jest obowiązkowe i płacę za to 75 zł/m-c - najwyższa opcja (po roku spróbuję je obniżyć). hipoteka wpisana jest swoją drogą i oprocentowanie spadło o 1 pkt do 6,72%.

trzeba było założyć też osobne konto firmowe na gospodarstwo i tam przekierować dopłaty z Agencji. konto kosztuje 10 zł/m-c.

 

poza tym, obecnie mam ustalane w gminie, czy będę miał zwolnienie z podatku - chodzi o pomoc "de minimis". jeśli nie, to mam 100% podatku na dzień dobry...

 

z linii "Z" z dopłatą do odsetek na razie nie skorzystam, bo nie mam czego i za co kupić. może w przyszłości, jak pospłacam zobowiązania w banku i po rodzinie.

Edytowano przez jaroWM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

Moja sytuacja wyglada tak ze w tym roku wydzierzawilem od ojca czesc gruntow na mlodego rolnika a jak pojawi sie mozliwosci wziecia kredytu csk to go wezme i wykupie czesc ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

wyjaśnij najpierw, czy od ojca możesz kupić - wstępni, zstępni i te sprawy...

 

druga sprawa - od początku dzierżawy masz rok czasu na podpisanie umowy. po roku tracisz status MR przy csk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

Nic nie wiedzialem o tym kredycie i zamiast odrazu wziasc kredyt i kupic to zrobilismy dzierzawe do mlodego rolnika. A bylo troche pieniedzy do wziecia. Teraz jak bedzie mozliwosc wziasc ten kredyt to chce to kupic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

@jaroWM

 

płaciłeś prowizje za udzielenie?

zakładam, że nie miałeś prowizji i dlatego wyrównali sobie to "obowiązkowym" ubezpieczeniem tj. min 60 m-c x 75 zł = 4.500 zł

 

kredyt MRcsk nie wiąże się z pomocą "de minimis"

 

pomoc "de minimis" ma zastosowanie w przypadku linii "Z"

 

@marysrybak

 

kupno gruntów od rodziców na MRcsk to śliski temat, zakup może zostać zakwestionowany, a wtedy kończy się zwrotem pobranej części dopłat wraz z odsetkami.

 

Rozdział. X Zasad udzielania kredytu z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk)

 

 

4.  Kredyt nie może zostać przeznaczony w szczególności na finansowanie:

1)  zakupu użytków rolnych, jeżeli w okresie ostatnich 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o kredyt zakup tych użytków rolnych był objęty pomocą ze środków publicznych,

2)  zakupu użytków rolnych, jeżeli umowa jest zawarta między:

a)  małżonkami,

b.) rolnikiem a następcą prawnym, jeżeli następca jest zstępnym, przysposobionym albo pasierbem rolnika i wskutek tej umowy dochodzi do nabycia przez rolnika – zbywcę gospodarstwa rolnego praw do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,

c)  osobami fizycznymi a spółkami prawa handlowego, w których wspólnikami lub akcjonariuszami są te osoby,

Edytowano przez Hvb3000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

prowizji nie było, właśnie w ubezpieczeniu + dodatkowym kontem sobie odbijają.

 

jeśli chodzi o "de minimis", to poczekam na decyzję podatkową - jeśli masz jakiś link potwierdzający ten fakt, to możesz zapodać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

czemu śliski temat z zakupem do rodziców, jest to dosyć konkretnie napisane

 

marysrybak jak ruszy mrcsk w nowym roku, to pewnie tak jak w poprzednim czyli jakoś nie wcześniej jak w maju 2016 będzie można go realnie wziąć, czy będziesz wtedy jeszcze spełniał wymogi? inna kwestia, że jak prześledzisz ten temat to wziąć ten kredyt to nie taka prosta sprawa, nie jeden wiedział o tym kredycie a go nie dostał, dlatego pomyśl o lini Z, na dłuższy okres czasu całkowity koszt kredytu jest raczej podobny ze względu na niskie oprocentowanie lini Z, a komercyjne mrcsk, a tak w ogóle to jest pomoc z budżetu krajowego i po wyborach nowa władza może wszystko wywrócić do góry nogami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

hvb3000 napisał jak to wygląda, czyli można od rodziców itp. o ile wskutek sprzedaży  sprzedający nie nabierają praw do emerytury lub renty, więc po co ludzi wprowadzasz w błąd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

@jaroWM

 

Rozdział. V Zasady udzielania kredytu na zakup użytków rolnych (linia Z)

 

1.  Dopłaty do oprocentowania kredytu są stosowane jako pomoc de minimis w rolnictwie, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013.

 

 

 

Co do prowizji to np. w BS -SGB jest 1,85% kwoty kredytu, niby nie mało, ale warto skonfrontować to z ofertami na pozór korzystniejszymi.

 

@majkel207 dobrze zinterpretował,

aczkolwiek tema śliśki przez spójnik "i" (koniunkcja w logice) tzn. oba warunki muszą wystąpić jednocześnie żeby zdanie było prawdziwe, w tym wypadku żeby wykluczało skorzystanie z kredytu tzn warunek 1. (zstępny) + warunek 2 (uzyskanie przez zbywcę praw do emerytury lub renty...)

 

temat śliski, ponieważ użycie spójnika "i" wygląda na błąd, gdzie raczej powinien znaleźć się spójnik "lub", wówczas wystąpienie chociaż jednego z tych warunków wykluczałoby kredyt MRcsk .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

kupić od rodziców można, informacja potwierdzona w arimr, departament wsparcia krajowego i z praktyki. sam tak zrobiłem.

 

z jednej strony może się to wydawać dziwne (wręcz celowy zapis - pamiętacie aferę Rywina z "lub czasopisma"?) i skłaniać do nadużycia, ale z drugiej można w ten sposób np. spłacić rodzeństwo (później rodzice robią darowiznę), więc czy można w takim przypadku mówić o nadużyciu?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Ile wyniesie procentowo ta pomoc w linii MRcsk wg całego kosztu kredytu, dajmy 100 000zł na 5 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj