warchest

kredyty csk na zakup ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damian40000    86

to ja chyba doradcę muszę zmienić bo on nic nie wie i nie wiem czy wogóle złożył ten mój wniosek. Bo jak bym tu się nie dowiedział że można składać 20 kwietnia to do tej pory bym nie złożył papierów. Byłem w banku 14 nic nie wiedzieli dzwoniłem 17 nic nie wiedzieli. 20 byłem tam już przed otwarciem też nic nie wiedzieli poczekałem pół godziny i okazało się że można złożyć wniosek. W środę 22 miała być odpowiedź. Pojechałem 23 okazało się że się nie załapałem. Teraz dzwonię codziennie ale odnoszę wrażenie że mnie głupim robią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Jest pula jedna na cały kraj i na linię MrCsk było przeznaczone 30mln zł potem coś w necie czytałem że mają jeszcze ileś milionów dołożyć bo ja w Augustowie 7 kwietnia składałem komplet dokumentów to jakoś koło 15 doradca mi mówił że cała przeznaczona na tą linię kredytową pula pieniędzy tzn 30 mln była już 10 kwietnia w całości zarezerwowana dla klientów. I tak z mojej okolicy to wiem że w Augustowie był jeden wniosek w grajewie 1, w gołdapi 4, i w olsztynie też chyba coś było i przeważnie kredyty wszystko w granicach pół miliona zł.

 A tak jak statek mówi trzeba mieć średnią wojewódzką powstającego gospodarstwa u mnie jest 12 z groszami a w warmińsko- mazurskim gdzie kupuję 16 ha jest prawie 23ha więc jeszcze rodzice muszą resztę mi przepisać.

 Jeszcze wcześniej gdzieś padło pytanie czy można premię z młodego rolnika przeznaczyć na zakup ziemi finansowanej kredytem preferencyjnym.Otóż dzwoniłem w tej sprawie do warszawy do agencji i pani powiedziała że niestety tych dwóch działań nie można łączyć to nie to co MR i MGR mogą być razem na maszyny lub inne inwestycje w tym przypadku zakup ziemi można finansować tylko z jednego źródła. Także może komuś jak dla mnie skorzystanie z takiego kredytu preferencyjnego zamknie drogę do premii na MR ponieważ podpisanie umowy kredytowej jest jednoznaczne z rozpoczęciem prowadzenia gospodarstwa jako główny kierujący a jak wiecie w nowym naborze przed złożeniem wniosku można jedynie zacząć urządzanie gospodarstwa a nie jego prowadzenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

Pawel29 pieniedzy już 2 razy dokładali 20 i 30 mln

 

a co do MR to tu w artykule z farmera nie ma wymienionej pomocy krajowej jako początek prowadzenia gospodarstwa, chyba, ze to podchodzi pod którąś z tam wymienionych pomocy

http://www.agrofoto.pl/finanse/kiedy-rolnik-rozpoczyna-prowadzenie-gospodarstwa,57101.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

kredyty są w granicach pół miliona, bo powyżej efektywność pomocy jest już mniejsza niż 60% (limit kwotowy 70tys. Euro).

premia młodego może być wkładem własnym do tego kredytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Pawel29 pieniedzy już 2 razy dokładali 20 i 30 mln

 

a co do MR to tu w artykule z farmera nie ma wymienionej pomocy krajowej jako początek prowadzenia gospodarstwa, chyba, ze to podchodzi pod którąś z tam wymienionych pomocy

http://www.agrofoto.pl/finanse/kiedy-rolnik-rozpoczyna-prowadzenie-gospodarstwa,57101.html

To dobrze by było  jeżeli po uzyskaniu tego kredytu można było by składać jeszcze na młodego rolnika bo mi parę razy doradcy mówili że ten kredyt dyskwalfikuje z premii.

To dobrze by było  jeżeli po uzyskaniu tego kredytu można było by składać jeszcze na młodego rolnika bo mi parę razy doradcy mówili że ten kredyt dyskwalfikuje z premii.

Na stronie agencji w projekcie nowego młodego rolnika kredyt preferencyjny jest wymieniony jako jedno działanie rozpoczynające prowadzenie gospodarstwa. Więc już nie wiem jak to jest bo faktycznie w tym linku do farmera o kredytach preferencyjnych nie jest nic wspomniane tylko że tam w głównej mierze chodzi o dodatkowe płatności obszarowe dla młodych rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

teraz i ja to na stronie agencji doczytałem, więc raczej kto chce wziąć nowego MR musi zrezygnować z tego kredytu lub odwrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Premia w ramach MR może być stosowana jako udział środków własnych do kredytów preferencyjnych w tym do kredytu mr CSK ale dochodzi jeden wymóg iz nie może dojśc do przekroczenia kumulacji pomocy na ten sam cel( przedmiot klredytu) .

max wartośc  dla młodego rolnika wynosi również 60% co sprawia iż  część wnioskodawców którzy maja dziwnym trafem taką wartośc inwestycji żeby max wykorzystać pomoc z CSK  zamyka sobie możliwośc wykorzystania  środków z premi na Udział środków własnych.

przykład inwestycja  580 tys  w tym 80 tys USW ( pieniądze z premi ) oraz kredyt CSK 500 tys

na te same grunty idzie pomoc

1. 80 tyts z premii MR

2. 500 tys x 60% = 300 tyś max 70 tyś EURO = 286 tyś złotych

razem pomocy z róznych żródeł jest  366tyś  co stanowi 63% -  efekt kumulacji środków ( przekroczony) nie spełniony nie wolno finasować na warunkach preferencyjnych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20
Napisano (edytowany)

czy wymagana jest wycena rzeczoznawcy gdy cena jest poniżej GUS-owskiej?

zwrot z tej puli faktycznie pod koniec roku dopiero...

Edytowano przez geo2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pytanie o wycenę

Zgodnie z ustaleniami decydentów - wiele czynników o tym decyduje nie tylko cena  zakupu - nie mogę podać jednoznacznej odpowiedzi..

pytanie o zwrot

domyślam się że pytanie dotyczy tzw.  "listy grudniowej " - zwrot jest możliwy dopiero w 2016 roku -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

nie do końca rozumiem, jakie czynniki decydują o tym i jak to wygląda dokładnie także  w przypadku ceny powyżej Gusowskiej, albo z własnej kieszeni albo jakiś zwykły kredyt sobie dobrać u was?

kolejna kwestia, że choć ten kredyt jest także dla osób zakładających gospodarstwo, to taka osoba u was nie dostanie tego kredytu bo jak nie ma dochodu i majątku innego to nie będzie miała zdolności kredytowej

co do zwrotu w 2016, to jest o bez sensu wszystko zrobione, bo z pewnością pieniądze jeszcze będą od osób które nie spełnią warunków i odpadną lub takich które z tych czy innych powodów zawyżyły kwotę, pieniądze wrócą znowu na platformę, i jak ktoś złoży wniosek później to się załapie na zwrot w 2015

 

a jak koledzy co się załapali, samo robicie biznes plan, czasu mało dziś mnie pani w banku postraszyła, że wszystkie papiery muszą być około 3 tygodni przed końcem terminu już dostarczone do banku, żeby zdążyć z wszystkimi procedurami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

jak zostanie kasy ze złożonych wniosków to pewnie wcześniej wypłacą następnym "w kolejce", przynajmniej w teorii.

biznesplan robię sam wedlug wzoru ze strony arimr.

czyli że rozpatrywanie kompletnego (doradca w zasadzie wszystko sprawdził) wniosku trwa aż 3 tygodnie?

najgorsze to chyba starostwo., na wyrys każą sobie czekać 3 tygodnie i jeszcze 150 zł skasują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

przetwarzanie i decyzja czy udzielą kredytu ma ok tyle trwać, tyle mi powiedziała w BGŻ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20
Napisano (edytowany)

no to chyba zwiększy się wam limit. na działke za 300k jest juz inny kupiec. eh... 

 

mam pytanie do Eksperta.

załóżmy, że kupuję grunty od dwóch osób (w jednym biznesplanie):

od jednej np. 2 ha za 10 000, klasy IV

od drugiej np. 5 ha za 214 000, klasy IV

w sumie 224 000 za 7ha.

średnia za 1 ha dla w/w 7ha to 32 000, poniżej średniej wojewódzkiej dla IV klasy.

 

czy zostanie skredytowane 90 % inwestycji, tj, 201 600??

czy raczej nie i  średnia zostanie wyliczona oddzielnie dla każdego zakupu? 

 

 

Edytowano przez geo2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20
Napisano (edytowany)

 

no to chyba zwiększy się wam limit. na działke za 300k jest juz inny kupiec. eh... 

 

mam pytanie do Eksperta.

załóżmy, że kupuję grunty od dwóch osób (w jednym biznesplanie):

od jednej np. 2 ha za 10 000, klasy IV

od drugiej np. 5 ha za 214 000, klasy IV - średnio 42800 /ha

średnia wojewódzka 32 200

w sumie 224 000 za 7ha.

średnia za 1 ha dla w/w 7ha to 32 000, lekko poniżej średniej wojewódzkiej dla IV klasy.

 

czy zostanie skredytowane 90 % inwestycji, tj, 201 600??

czy raczej nie i  średnia zostanie wyliczona oddzielnie dla każdego zakupu? 

 

Edytowano przez geo2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

u mnie doradca mówił, że 80% ziemi można skredytować (jeszcze sprawdzał, bo ja twierdziłem inaczej). na stronie Agencji jest jak byk,  że 90%...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

80% było chyba w tej linii, tylko że we wcześniejszych latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam

odpowiadam na pytanie dotyczące zakupu dwóch róznych działek

 

jedna podtransakcja

2 ha za 10 000zł  co daje nam 5 00zł za 1 ha dla tego sprzedającego ( nie ma informacji o zadatku lub zaliczce)  wartośc tych kupowanych gruntów jest poniżej ceny GUS więc max kwota kredytu na tą działkę to 10 tyś złotych ( ewentualnie mniej jeżeli została wpłacona jakaś zaliczka - kredyt preferencyjny nie refunduje zakupu)

 

druga podtransakcja

zakup 5 ha za kwotę 214 00 daje srednią 42 800zł za ha ( nie znam pana województwa ale zakładam że cena GUS będzie niższa np. 34 000zł)  więc max kwota kredytu to

-  nie więcej niż - 90% wartości inwestycji = 192 600zł

-  nie więcej cena gus kupowanych gruntów w naszym przykładzie 5 x 34000 = 170 000zł

-  nie więcej niż kwota transakcji pomniejszona o wpłaconą zalicznę np. 60 000zł  wtedy max kwota to 214 000 - 60 000 = 154 000zł. 

 

NAJNIŻSZA Z TYCH WARTOŚCI BĘDZIE STANOWIŁA MAX KWOTE KLREDYTU  DLA TEJ PODTRANSAKCJI

 

CAY KREDYT TO SUMA DWÓCH NAJNIŻSZYCH WARTOŚCI DLA DWÓCH PODTRANSAKCJI.

WKŁAD WŁASNY MOŻE BYC WNIESIONY TYLKO W JEDNEJ Z PODTRANSAKCJI NIE TRZEBA WPŁACAĆ KAŻDEMU ZE SPRZEDAJĄCYCH.


odpowiedź do minimalnego  udziału środków własnych

zakup ziemi może być realizowany z kredytów:

limii RR - tylko i wyłacznie do poziomu 10% wartości całej inwestycji  ( realnie tylko w przypadkach koniecznych wykupów przy inwestycji z uwagi na zachowanie norm np. odległości od linii energetychnych czy tym podobnych) - wymagane jest 20 % USW w całej inwestycji

linia Z - zakup użytków rolnych w formie pomocy de minimis wymagane 20 % USW - linia dostępna w ramach limitów przyznanych Bankom

linia MR CSK - zakup użytków rolnych ( tylko osoby fizyczne w wieku do 40 lat rozpoczynające lub prowadzące działność rolniczą nie dłużej niż 12M) wymagany  10% USW ) linia realizowana przez ARiMR  w formie naborów .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżeli ktoś ma jakieś pytania odnośnie MRcsk lub linii preferencyjnych proszę śmiało zadawać je tutaj, bądź na priv. Jestem pracownikiem jednego z Banków Spółdzielczych, zajmuję się analizą oraz sprzedażą kredytów dla rolnictwa, zasady ARiMR są mi więc bardzo dobrze znane :)

Kredyt MRcsk rzeczywiście jest bardzo dobry, ale tylko wtedy gdy cena kupowanych gruntów jest bliska cenie GUS. Wiadome jest, że zawsze można nieco "pomanewrować" wkładem własnym 10%, żeby osiągnąć jak najwyższą dotację do ha.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

kiedy bedzie nastepna pula kredytow csk mr  czy w czerwcu bedzie jeszcze jakis limit do wykorzystania czy keidy tak mniej wiecej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

w przyszłym roku nawet nie wiem czy będzie, bo ci ostatnio z ostatniej puli tak jak i ja, mają zwrot w 2016, z przyszłorocznego budżetu,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a w banku mi mowila ze m,oze jeszcze teraz byc bo wniosek kazala zlozyc ze moze w czerwcu bedzie a zwrot to wyglada tak ze agencja splaca 1 rate kredytu oraz ostatnia to jak kredyt ktos wezmie to agencja po roku splaca do banku czy jak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

mi  z centrali BGŻ powiedział koleś, że już wszystko na ten rok rozdysponowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę jest rozdysponowana cała pula. Zostały jakieś marne "grosze". Czy będzie w tym roku jeszcze jakiś limit? Wszystko zależy od ARiMR, nie od Banków, więc w pierwszej kolejności tam należy składać zapytania.

Jeden z Panów odpowiedział, że zwrot z ostatniej puli wpłynie dopiero w 2016 r. Absolutne brednie. Zwrot należy się po spełnieniu warunków, a więc podpisaniu umowy, oświadczeń, dostarczeniu aktu notarialnego. Wtedy składa się wniosek o płatność I raty, Banki Spółdzielcze (nie wiem jak BGŻ) wysyłają to do ARiMR do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania wniosku o płatność. Przykład:

- wniosek o płatność złożony dzisiaj tj. 13.05.2015 r.

- Bank wysyła do ARiMR do dnia 10.06.2015 r.

- ARiMR wypłaca I ratę najpóźniej w dniu zaplanowanej spłaty

I właśnie ten ostatni punkt to haczyk. To od Banku formalnie zależy kiedy rolnik otrzyma dotację, jeżeli zatwierdzą w systemie agencyjnym, że do końca czerwca, to otrzyma do końca czerwca br. Jeżeli wpiszą, że do końca 2015 r. to może otrzymać nawet w Sylwestra, jeżeli ARiMR będzie zwlekać, a wiem z doświadczenia, że bardzo często tak robią.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj