Anka92

Agregat talerzowy 3-metrowy. Ares L (dawniej TL) czy Staltech T30S?

Polecane posty

Anka92    0

Witam.
Planuję zakup agregatu talerzowego do uprawy ścierniska i uprawy przedsiewnej - siewu. Wyposażenie to hydropak, ekrany boczne tzw. deflektory, talerze uzębione wypukłe, podpory pod koła a wał albo Packer albo gumowy. Czekają na niego John Deere 6820 (140 KM) i talerzowy Amazone D9, które mają do uprawy zarówno gleby lekkie jak i ciężkie :) Pozostało tylko zdecydować jaki model i producent. Od razu mówię że po uwagę brane są tylko dwie możliwości: Unia Ares L i Staltech T30S. Wiem że jest bardzo wielu producentów ale proszę o opinie tylko na temat tych dwóch maszyn :) Ojciec od początku był przekonany do Aresa "z pełnym wyposażeniem" czyli zestawem montażowym do siewnika, deflektorami itp. Wizualnie ładny agregat ale... droższy od ST, lżejszy (już nie wiem czy to wada czy zaleta bo jak zestaw ST+siewnik z zasypem będzie miał ponad 2,5 tony to już trochę dużo a na ściernisko wiadomo że cięższe jest lepsze), mniejsze talerze (50 cm a u ST 56 cm). Z drugiej strony to maszyna od dużego producenta, można powiedzieć"markowa", ze szwedzkiej stali.
Jak uważacie lepiej zapłacić trochę więcej za maszynę która wykonuję uprawę tak samo a może gorzej? Czy kupić solidnie wyglądającego ST, za trochę mniej (licząc dofinansowanie z UE różnica jest niewielka), od firmy mniej popularnej (wcale nie znaczy gorszej)?
Warto dodać że mamy już do siewu agregat Unii Grudziądz Aresa XL i plan był taki żeby kupić talerzowy do ładnej uprawy ściernisk, siewu poplonów i siewu zbóż w orkę a wtedy zębowy zostałby sprzedany - trochę żal sprzedawać bo mamy go 5 lat i jest -odpukać- niezawodny.
Co radzicie wybrać? Proszę o jak najwięcej szczerych opinii i rad :)
Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dil3    8

W moich okolicach jest 9 firm które robią agregaty między innymi staltech.znam ich wszystkich i z jakiego kto materiału robi. ja wybrałem grano-system 4 lata temu zrobilem ponad 300ha i nie wszystko jest w porządku. Twoje pieniądze,Twój wybór:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Grano jest bardzo podobny do Staltecha. Co nie grało w Grano? Czyli co byś wybrał UG czy ST? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dil3    8

Bo mam zwykłe piasty i trzeba latać z tawotnicą ,a teraz bym wybrał bezobsługowe. A reszta jest ok:) jest podobny, bo to rodzina i firmy sa praktycznie położone na jednej działce:]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

dil3 - zdaje się że Grano nie ma podpór pod koła siewnika co w przypadku ciężkiego siewnika jest związane z pewnym ryzykiem - siewnik "lata" na hydropaku i może się coś urwać, zgiąć itp ;) 
SteyrDf - oglądnęłam już foty i pytania jeszcze mam: gdy siejesz w orkę to na składaniu przejazdów siewnika nie robią się bruzdki albo górki? ekrany boczne są potrzebne? i czy Packer się obkleja? i co daje ta blacha nad wałem packera - nie chodzi skrobaki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Ja sie zastanawiam nad GRANO na wale oponowym. UG odpada ze wzgledu na mniejsza srednice talerzy oraz za wysoką cene wersji drive(+15 000 tys :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Unia jest stosunkowo droga. Może i wykonanie jest trochę lepsze ale do uprawy ścierniska 50 cm talerze to może być momentami za mało. Grano i Staltech to marki mniej renomowane ale patrząc na ich agregaty nasuwa się myśl (przynajmniej mi): "to musi ładnie robić".
A mam takie pytanie: 
Jaki wał do agregatu talerzowego żeby było ok na ściernisko i uprawę w orce? Packer, gumowy, rurowy? Gleby od lekkich do ciężkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Skoro nie chcecie zbyt wiele pisać to mam prośbę ;) Niech każdy kto to czyta napisze jaki agregat talerzowy by wybrał. Tylko nazwę a jak chcecie to możecie uzasadniać wybór :) Jak Wam się nie chce nazw pisać to możecie nawet w skrócie pisać markę byle tylko pomóc mi wybrać bo czasu mam coraz mniej: np. Unia to U, Staltech to St, Grano to G itp...
Ja sobie policzę Wasze głosy i może wtedy będzie łatwiej zdecydować :D
​Pozdrawiam :)

P.S. Nie będzie drugiej tury i jako propozycje proszę mi nie wpisywać nazwisk kandydatów na prezydenta xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Burn001    16

Ja bym wybrał unie ponieważ najmniej waży a to w połączeniu z siewnikiem się liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

I jeszcze co sądzicie o zestawieniu takiego agregatu talerzowego ze siewnikiem Amazone D9 z redlicami talerzowymi (masa ok. 750-800 kg + max. 400 kg zasypu czyli 1200 kg)? Przyjmując za masę talerzówki 1500 - 1800 kg to czy John 6820 i obciążnikiem 900 kg na przednim tuzie podoła takiemu zestawowi i czy w ogóle go podniesie? Udźwig ma chyba 7 ton ale wiadomo że im dalej od traktora znajduje się środek ciężkości tym mniej podniesie. Czy 3 tony na tego "zielonego smoka" to nie zbyt wiele? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Podnieść podniesie. Ja zastanawiam się nad agro maszem talerzowym 3 m wał rurowy. Do siewu i uprawy pożniwnej. Będzie pracował z poznaniakiem 6 talerzowym

Agro masz dlatego, że mam już ich pług i zadowolony jestem co do jakości i ceny. Jakość nie jest najwyższa, ale i cena też jest dobra. Tak samo agregat jak na moje potrzeby wystarczy. Znam sprzedawcę to dostanę dobrą cenę na dobrych warunkach. Sąsiad ma taki skład do siewu, agro masz i poznaniak. I sieje tym 70 ha rocznie już chyba 8 lat. I swego agregatu nie chciał mi sprzedać. Znaczy chyba dobry jest. Zresztą powiedział mi, że mu to dobrą robotę robi.

Wał rurowy dlatego, ze po pierwsze chodzi mi o masę. Ponieważ mam lżejszy ciągnik niż ty. Mf 4270 z turem. Może i by uniósł wał packera. Który jest około 250 kg cięższy od rurowego. Ale nie chce go obciążać na maksa. Poza tym gdzieś czytałem, że wał packera nie chce się czasami obracać na piasku, gdy jest sucho. I trzeba się bawić podnośnikiem. A ja mam niestety trochę piasków.

Uważam, że wszystkie agregaty typu agro masz, grano, staltech sa podobne jakościowo. Może unia jest ciut lepsza. Ale tez nie sądzę. Bo to bardzo proste konstrukcje a elementy robocze jak łożyska czy talerze i tak są od zewnętrznych dostawców. Jeśli chcesz taki agregat tylko do siewu to jakiś mega ciężki ci nie potrzebny. No chyba, że nawet zaorane masz ciężkie w uprawie ziemie. Ale wtedy to raczej brona wirowa. Jeśli chcesz tez do uprawy pożniwnej. Możesz szukać ciężkiego jeśli masz cięższe ziemie. Ale wtedy przy siewie z pełnym zasypem nawet twój jd nie będzie bardzo stabilny przy nawrotach z opuszczonym siewnikiem.

PS agro masz jak dobrze gdzieś widziałem zaleca zawieszanie na hydropaku max 1000 kg. Popytaj sprzedawców jak to jest u innych bo masz dość ciężki siewnik. Ja swojego poznaniaka który waży 630 lub 680 kg  nie pamiętam. Ogołociłem ze znaczników ok - 50 kg hydrauliczne ważą. To z zasypem do 1000 kg się wyrobię.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Mamy do siewu aresa zębowego z Unii ale się często zapycha: wał przedni, jak trochę resztek kukurydzy albo obornik to się też od razu zapycha i to już denerwuje. Gleby mamy wszystkie rodzaje od piasku po gliny z kamieniami i bez także chcemy coś bardzo uniwersalnego. Ojciec szanuje maszyny i nie chce katować Johnka więc boi się żeby się nic nie urwało przy podnośniku. 
Chcemy też tym ścierniska talerzować więc wirnikowa brona raczej odpada i jest droga. Hydropaki podobno wytrzymują pracę z takimi ciężkimi siewnikami bo wersje 3 metrowe mają hydropaki od 4 metrowych. Najbardziej się boimy o traktor żeby go nie przeciążać zbytnio.
Sąsiedzi mają Agromasze i Rolmako i kurcze sami mówią że rewelacji nie robią bo nie chcą wchodzić w ziemię tylko że mają talerze z małymi ząbkami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Zgadza się talerze talerzom nie równe. Waga agregatu do ściernisk też robi swoje. Ale, że ma być to maszyna i do ściernisk i do siewu trzeba wybrać jakiś kompromis. Wasz ciągnik jest cięższy od mojego o jakieś 2 tony może trochę więcej. Ma tez o dwie tony mocniejszy podnośnik. Wziął bym wał packera chyba, że macie dużo tych piasków. Ja napisałem dlaczego z niego rezygnuje a głównym powodem jest masa. Jeśli talerzujecie kukurydzę. Można wybrać większe talerze. Ale z kolei ludzie piszą, że tez się może zapychać bo między rzędami talerzy jest mniej miejsca. ja bym na waszym miejscu kupił coś na normalnych talerzach z większymi zębami, z wałem packera. Marka pozostaje do wyboru. A ciągnik powinien sobie radzić. Najwyżej siewnik na hydropaku będziecie na uwrociach podnosić. Wpisz sobie na yt agregat talerzowy. jest tam sporo filmów z pracy takich maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Wiadomo im cięższy agregat tym lepiej pracuje na ściernisku ale traktor ma ciężej. Myśleliśmy o wale gumowym tylko że on jest jeszcze cięższy od packera, ale wiele osób twierdzi że jest bardziej uniwersalny. Talerze chcieliśmy 560 mm bo podobno trudniej zapchać chociaż z drugiej strony tak jak piszesz mały odstęp między rzędami jest wtedy więc łatwiej zapchać. A talerzówka z nimi jest tylko kilka kg cięższa od tych z mniejszymi talerzami. 
I właśnie co do marki mamy największy dylemat. Unia jest droga i dobrze zrobiona ale ma małe talerze i jest... droga. Staltech, Grano są bardzo podobne Rolmako też. Agromasz lekko inny ale też podobny więc w tym przypadku naprawdę ciężko zdecydować. A Agromasz ma mocny hydropack?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

widziałem ostatnio u dilera agromasza który stoi 2 lata, do powłoki lakierniczej można mieć duuże zastrzeżenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Ja mam grano-system z walem oponowym(fota w galerii) i jestem zadowolony bo szukalem uniwersalnego agregatu. Wada tego agregatu jest brak podpor pod siewnik. Jesli masz duzo lekkich ziem to z packerem daj sobie spokoj bo bedzie sie zapychac. Wielu kolegow spawalo juz nie raz wal albo nie moga usiac jak sie mocno kurzy. Jesli masz szerokie pola to bierz ciagany a ciagnik na pewno nie dostanie po d*pie

A nie myslales o fokusie z UG?

Ja na twoim miejscu kupil bym na wale oponowym lub gumowym a dodatkowo na przedni tuz jakis wal rozkruszajacy


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Jak oceniasz Grano? Wykonanie? Malowanie? Jak praca na ściernisku? na orce? Robi bruzdy? Zapycha się? Sprawdza się jako agregat uniwersalny bo również takiego szukamy - żeby był do wszystkiego. 
Niestety mamy wąskie pola w kilku kawałkach i o ciągnionym agregacie możemy zapomnieć bo byśmy musieli na sąsiadów polach zawracać...
Fokus nie bo chcemy coś do ściernisk. Myśleliśmy o aresie TL (obecnie L) ale ma trochę małe talerze i odstraszającą cenę. Wykonanie może najlepsze z polskich maszyn ale jego robota chyba nie jest adekwatna do ceny. 
Właśnie chyba weźmiemy wał gumowy bo dużo osób podziela Twoje zdanie na temat packera. Co do wału na przedni tuz, nie wiem czy 140 KM to nie będzie mało na taki zestaw talerzówka-siewnik amazone + wał na przód. Ciągnik może naprawdę dostawać po tyłku. Ojciec się nawet boi że z tym zestawem będzie miał co robić i że w końcu coś może się z podnośnikiem dziać.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H3ni0    31

My posiadamy agregat talerzowy z agro-maszu jest bardzo dobrze wykonany. Bierz talerze co najmniej 510 mm


KPZ "Zetor Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

No właśnie chcieliśmy jak największe talerze, tylko boimy się o zapychanie bo rzędy są blisko siebie. Jak Agromasz spisuje się na ściernisku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

A orientuje się ktoś z Was czy wał gumowy polskich producentów jest taki sam jak u maszyn amazone? Chodzi o ilość gumowych brzuszków ponieważ mają one pasować w rozstaw redlic siewników tej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Agregat grano wyglada solidnie, mam go od roku wiec cieżko powiedzieć coś o lakierze..Jesli chodzi o uprawe pożniwną to nie ma problemu ale jak tak na niego patrze to   wydaje mi się, żę nie nadaje sie na ściernisko po QQ bo za blisko siebie są rzędy talerzy.

Padła mi jedna piasta na wale ale telefon do producenta i za dwa dni cześć na podwórku. Natomiast jeśli chodzi o bruzdy to jednak one są, jesli sieje w swiezej orne na V klasie i opuszcze zbyt głęboko to zapcha sie na pierwszym wale.

Też szukałem uniwersalnego agregatu do ciagnika 110km i jestem zadowolony bo po ziemniakach w tym roku zastosowałem uprawe uproszczona i nie widze rożnicy pomiedzy uprawą tradycyjną.

Natomiast jesli chodzi o Fokusa to kolego ciąga go NH 130 na ciezkiej ziemi a na przodnim tuzie na wał i pole wygląda dobrze. A gdy wykonuje uprawki pozniwne to zdejmuje siewnik.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Czyli siew poplonów w ściernisko siewnikiem z redlicami talerzowymi nie powinien być problemem po przejechaniu granem? Dobrze przykrywa resztki? Jak to wygląda na cięższych glebach? 
A może gdyby talerze boczne były wycięte to by nie robił bruzd? Też będziemy próbowali w tym roku uproszczoną i również po ziemniakach ale tylko na lżejszej glebie bo na glinie ojciec mówi że się ziemia ubija za mocno i będzie lipa.
A taki fokus pewnie kosztuje jeszcze więcej niż ares a my niestety mamy trochę ograniczone finanse...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

przemol87 masz ekrany boczne w swoim grano?

 

Ja wlasnie zamowilem grano na wale oponwym z talerzami 560mm i ekranami bocznymi. jeczmienia chyba juz nie zdaze nim zasiac wiec pierwsze testy beda w sciernisku i siewie poplonow wraz z poznaniakiem talerzowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AgroRolnik22
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć opinii najlepiej od użytkowników o agregacie uprawowo siewnym marki Janpol, Agregat 2,5m. Jeżeli nie to jaki inny w podobnej cenie ?
       
    • Przez longer89
      Czy ktoś użytkuje agregat talerzowy na przedni tuz.  Jaki jest efekt prac? Czy lepszy może jest wał pierścieniowy?

    • Przez antek807
      witam mam problem z wyborem agregatu uprawowo siewnego z hydropakiem 2,7 bo taki mam siewnik poznaniak do ciągnika nw td85 z jakim wałem na ziemie 3-4 klasa
       
       
    • Przez buszek
      Witam , 
      Od pewnego czasu mam na uwadze zakup ciągnika coś  o większej mocy niż ursus c 360   zanim zakupię ciągnik przeglądam maszyny i zastanawiam się właśnie nad agregatem  uprawowo-siewnym Mam pytanie jaką moc musi posiadać ciągnik do podanego poniżej agregatu ? 
       
       
      https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-aktywny-lekki-pierwszy-wlasciciel-CID757-IDyLVOP.html#af1d8fa0f9
       
       
    • Przez vailus
      Witam Zamierzam zakupić agregat podorywkowy armasz o szerokości roboczej 2,2m. Pracowalby on na ziemi lekkiej jak i na glinie dużo cięższej w uprawie. Sprzezony zostanie z zetorem 8045. Moje pytanie brzmi czy taki zestaw da radę pracować zadowalająco? Głównie chodzi mi o te cięższe kawałki. Jakie opinie krążą o tym agregacie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj