Daman

Mtz 82/80 Jak sprawuje sie na cieżkiej glinie?

Polecane posty

Daman    0

Witam, Pisze do włascicieli Mtz 82 oraz 80 jak te ciagniki sprawują sie u Was na cieżkiej ziemi?, mam gline c360 ledwo 2 skibami sobie daje rade, sąsiedzi maja podobnie. T25 to stał w miejscu 1 skiba. Rozmyslam nad kupnem Mtz 82 wiadomo naped lepszy uciag, kwestia czy warto i czy do 16tysiecy znajde coś dobrego. Widze ze Mtz 80 sa tansze ale bez napedu raczej nie bedzie tak wesoło. Prosze o wypowiedzi osób posiadajcych te ciągniki jaka o nich opinia?, jakimi plugami orzecie?, czym uprawiacie ziemie ? oczywiscie cieżkie typu gline/iły .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrCzesio123    3

mam mtz 82 oram 4 pługami agromasz  kolega się śmiał że nie pociągnie i tylko wydałem kase na pług lecz się na nim nie zawiodłem ciągnął je bez problemu ale tym mtz mniej orze ponieważ wole pronarem 1025a ponieważ mój mtz już ma swoje lata dużo przeżył od niedawna wszystko wymieniłem nawet opony to już z 7% bieżnika miały może dobrze ciągnie bo ma szerokie koła teraz ale polecam go:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalh    1

Miałem kiedyś MTZ 82 to na cieżkiej glinie pod górę z polskim pługiem 3 skibowym szedł jak zły, ale jak juz kupiłem obrotowy Fraugde to jedynką wychodziłem pod tą górke, ale generalnie to super maszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354

też posiadam mtz 82 i też mam kilka ha gliny i jak narazie mamy plug 3 skibowy grudziądzki i po samą ramę bez problemu idzie więc 3 obrotowy może by pociągnął ,sąsiad na polu obok orze mf 120 km 4 skibowym ale szerokość większą niż grudziadzki . Jeżeli będziesz kupował to bierz z napędem to o wiele zwiększa siłę uciagu


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Przy 4rce obrotowej trochę stęka ale mówimy o orce na przynajmiej25 cm  i w zależności od wilgotności  gleby ,i obowiązkowo przedni naped bo bez niego to tak jak 60 tylko skibe więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daman    0

No to super skoro sobie daje rade. Akurat na ramie grudziadz 3 skibowy bede chciał ciągać. Bo mam mały areał ale niestety ciezki do uprawy. Teraz kwestia sprzedać c360 i mozna szukac MTZ, a jak sadzicie z napedem mozliwe jest znalesc cos dobrego do 16tys zł? zdarzaja sie? Nie mam tu na mysli juz olx czy allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Coś  dobrego za tą kase ciężko będzie ,jak kupisz to raczej ruinie ,lepiej było by cos dołożyć możne sie uda .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CamilloVII    18

Ja myśle, że trzeba być dobrej myśli tylko trzeba szukać. U mnie w okolicy np jakiś rok temu wdowa sprzedała po mężu MTZ82 w fabrycznie nowym stanie, w małej kabinie. Miał chyba z 1000mth od 83roku. Poszedł za 13000zł. Musisz tylko dobrze szukać i pytać ludzi a prędzej czy później kupisz coś dobrego. Skoro masz mały areał to i takim w troche gorszym stanie dasz sobie radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze pojęciam Ci w 100% ten traktor jak trafisz na dobry egzemplarz to bd dobrze palił, miał swoją siłę, ja mtz ciągam na glinie/redzinie 4*35unia i śmiga jak talala na 30cm spokojnie.napęd daje bardzo dużo:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mtz 82 4x4 na naprawdę ciężkich glebach to 3 skiby max mam większość gleb bardzo ciężkich iły, gliny to przy tym pikuś. miałem kiedyś mtz 80 to to koła się kręciły a ciągnik stał w miejscu więc moc ma ale za mały uciąg z jednym napędem. teraz mam mtz 4x4 3 skiby ciągnie ale miejscami też trzeba podnieść do góry bo koła boksują. jak ktoś tu pisze że mtz ciężką ziemię ora 4 skibami to chyba nie wie co to ciężka gleba. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daman    0

No u mnie własnie glina/iły sa jak sucho to skały nie do rozłupania, jak mokro to bajoro, c360 mam obecnie to 2 skibami idzie na max obrotach i co jakis czas brakuje jej pary staje albo kopie kołami i staje. Mówie tu o porze wmiare do orki, że po wierzchu lekko sucho ale w srodku wilgotno. Co do tej mtz82 od wdowy za 13tysiecy to naprawde okazja, taki ciagniczek to marzenie nie do zajechania prawie jak nowy. Trzeba bedzie poszukac jak sie c360 sprzeda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzepo    32

Ogólnie ciąnik jest trochę za lekki porownójąc np. z 914. Ale trzy skiby pociągnie na pewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

trzy skiby to pociągnie,a cztery to na ciężkiej ziemi stanie w miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kitowiak    520

Haha śmieszą mnie nie które komentarze 4x35 i 30 na wysypkę...:D Otóż ja mam 82 i akpila 4x35 to glinie jak sobię ustawie np 30 cm to w nie których miejscach spada z obrotów tzn dusi się... i muszę regulować podnośnikiem...:D Ale ty kolego jak myślisz o 82 i 3 skibach to spokojnie możesz brać, sam nie raz biorę 3 jak jest sucho lub morko bardzo i idzie jak strzała...:D A jeśli mówisz o 80 to tak jak wyżej piszą będzie stał bo jest lekki stosunkowo do ursusów... A po za tym będziesz miał mniejsze spalanie i moc której w porównaniu do c-360... A jeśli dobrze poszukasz to za 17/18 tyś kupisz juz bardzo dobry ciągnik tylko że ze starą kabiną...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Przy średnim zapotrzebowaniu pługa na moc 20-30 koni na skibę łatwo się domyślić że na ciężkiej ziemi trzeba brać pod uwagę górną granicę 30-tu koni. 

4x cokolwiek na ciężkiej ziemi 80 koni za mało bez względu na moc ciągnika i jego masę. Co z tego że ciężki jak słaby a wlec się 5 na godzinę mija się z celem.  W trójce mtz powinien iść w prawie każdych warunkach z rozsądną prędkością. 

Trochę kiepsko stoisz z kasą. Ciężko to widzę. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Milosz27    177

Ja moim 82 ciagalem unijna 5tke i radzil sobie bez zarzutu na glinach i ilach. A na gorach z 4ka i dobrze dociazony musi byc. Ogolnie ruski do pluga nie bardzo sie sprawdzal u mnie za lekki jest i ciezko go prosto utrzymac a jak sucho to go wystawialo a z 3 skibami to nie robota i strata paliwa. Ale no da sie tym robic kwesta wprawy;) a mtz 80 u mnie wogole rady nie dawal. W mtz przod to podstawa bez przodu to to samo co c 360. Ogolnie nie narzekalem do puki nie kupilem JD to wogole inna bajka w orce szczegolnie orze jak ja chce a nie jak

 

cignik chce;)


Kupie Jonh Deere 6400, 6410, 6506, 6600, 6610.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

HAHA  Miłosz27 rusek i 5 skib ?chyba szalownik i podorywka, a ruski to inteligentne ciągniki i jak nie chciał iść w orce to chyba jasne że myślał za Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak ci ucieka ciągnik podczas orki to nie to że ma ciężko tylko pług źle ustawiony a jak ciągasz 4 to na pewno nie masz iłów a o 5 skibach to już nic nie powiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Milosz27    177

HAHA  Miłosz27 rusek i 5 skib ?chyba szalownik i podorywka, a ruski to inteligentne ciągniki i jak nie chciał iść w orce to chyba jasne że myślał za Ciebie.

 

Tak ruski i 5x30. Nie mowię ze miał lekko bo gleby mozaikowe kawałek gliny kawałek piach kawałek ił i tak dalej. Nie wiem może po prostu co niektórym  mocy brakuje, mój sobie radził. A 4 skiby na ciężkie ziemie to na pewno nie za dużo na ruskiego, oczywiście przyzwoitego ruskiego.

 

grzegorz210182 pług dobrze ustawiony a ucieka bo gleby mozaikowe ruski lekki to go nosiło na w miarę równej glebie nie było problemu, a tak jak wyżej pisałem JD starszy od ruskiego tego nie robi bo cięższy i lepiej siły rozłożone. A na iłach z 4 skibami idzie gdzie c360 z dwoma skibami nie miała szans, zapewne nie uwierzysz ale jak bym miał jeszcze ten pług to bym na wiosnę nagrał bo akurat pole czeka...

Edytowano przez Milosz27

Kupie Jonh Deere 6400, 6410, 6506, 6600, 6610.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Kiedyś znalazłem taki tekst o zapotrzebowaniu mocy ciągnika na pługi:

"Zapotrzebowanie mocy dla pługa jest uzależnione od liczby skib, szerokości skiby, głębokości pracy pługa i zwięzłości gleby. Przyjmuje się, że dla szerokości 30 cm potrzeba około 15 KM na skibę przy orce na pełna głębokość pługa. Jednak dodaje się zapas mocy i dlatego najczęściej podawane jest zapotrzebowanie około 20 KM na skibę. To oznacza, że na każde 10 cm szerokości skiby potrzeba około 7 KM. Z taka mocą można pracować pługiem niemal w każdych warunkach."

W przypadku MTZ 82 powinień dać radę z pługiem o szerokości roboczej ok. 115cm. Wychodzi więc, że z każdym pługiem 3x35 cm pójdzie w każdych warunkach. Może być problem z podnoszeniem pługa obrotowego, bo MTZ jest stosunkowo lekki na przodzie. Jak na swoją moc standardowe opony 15.5 też nie są za szerokie. Nie tylko moc i moment decydują o uciągu ciągnika.
 

Edytowano przez Kaszlak79
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel040686    0

Witam, czytam ten temat i widze że każdy ma kwestię ze swojego doświadczenia. Jeśli chodzi o kupno MTZ-ta w Twoim przypadku to jak najbardziej da sobie radę, tylko kup sobie z przednim napędem. Od 15 do 20 tyś. kupisz ładny ciągnik tylko musisz na spokojnie do tego podejść a okazja się trafi. Jeśli o pług to bywa różnie jeden orze lekko a drugi to brak dosłownie słów mowa tu o grudziądzkim, jednego orząc z napędem nie szło utrzymać prosto, nabyłem drugiego i bez porównania. Kolega odkupił ode mnie tego pierwszego do ursusa że niby da mu radę takim ciągnikiem, ale też poległ, póżniej próbował też ten drugi pług i sam powiedział że jest super . Teraz ogólnie mam jeszcze 3 skibowy obrotowy i to jest wystarczające dla tego ciągnika a orka to przyjemność, a ziemie różne od gliny aż po piasek. Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia czy masz jeszcze jakiś mniejszy ciągnik, bo pisałeś że C-360 chcesz sprzedać?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

miłosz widocznie nasze iły bardzo się różnią, sam fakt że robisz orkę na wiosnę świadczy o tym że nie masz ciężkiej ziemi. w moim przypadku orka na wiosnę jest niemożliwa są tak zwięzłe gleby że po wyoraniu wychodzą metrowej długości pustaki które trzeba po kilka razy tłuc ciężką broną na siew czego kolwiek niema szans. jedyna rada to orka na zimę i pozostawienie resztę na działanie mrozu i wody.  dla przykładu podam spółdzielnie produkcyjną która w okolicy ma pole, posiadają konkretny sprzęt orzą ciągnikami 180-220 km i 5 skibowymi pługami kverneland.  ja mam mtz 82 pług 3 x35 oram 1 hektar ok 130min i potrzebuje min 20 l ropy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Milosz27    177

no zapewne ił iłowi nie równy a orać będę na wiosnę bo jesienią u mnie taka susza ze zapomnij o jakiejkolwiek uprawie. gliny jako tako ciężko szło skały ze szok ale ił to nawet pala od krowy byś nie wbił... no i zostało do wiosny i wiem dobrze co będzie ale co zrobić.


Kupie Jonh Deere 6400, 6410, 6506, 6600, 6610.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daman    0

Dzieki za pomoc. Własnie u mnie są iły/glina nawet miejscowośc nazywa sie Iłów. Mam tylko c360,  bede starał sie ją sprzedać i zakupić Mtz, bo szkoda męczyć tą 60tke na tej ziemi kiedy ona ma cieżko i chodzi na max obrotach,a i tak nie daje na razy rady, u sasiadów jest podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Popatrz sobie na Youtube jak na Węgrzech orzą i obrabiaja ziemię MTZ-tami. Tam po kukurydzy nawet MTZ-82 TS często idzie z pługiem na 2 skiby, a ma przecież 90KM. Niestety, do wad MTZ-ta należy jego niewielka jak na posiadaną moc waga. Jeśli nie chcesz zmieniac parku maszynowego , to zamiast C-360 wystarczy ci MTZ-80 bez napędu. Jak kupisz z napędem, to przydałaby się wymiana maszyn, bo ciaganie nim tak małych sprzętów mija się z celem.

Na ciężkich glebach w orce zimowej pójdzie UG 3x35, ale już w podorywce przydałoby się 4x35. Talerzówka także 2,2 albo nawet 2,4m, a ciągana to i 2,8m. Agregat spokojnie 3m.

Dlatego oprócz zakupu ciągnika, bierz pod uwagę swój park maszynowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ilovemtz
      Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
      My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie do posiadaczy MTZ  o opinie o nowszych modelach MTZ lub konkretnym modelu 892.2. Co się w nich konkretnie psuje i czy w ogóle warto kupować nowego MTZ w dobrej cenie? Jak spisuje się w orce, talerzówce i agregacie siewnym 3m?
    • Przez Bostorn
      Witam
      Od niedawna jestem posiadaczem stety bądź niestety Jumza wersji rolniczej Koparko spycharki. Masa kasy w niego poszła i idzie dalej, gdyż nie lubię, jak mój sprzęt przypomina szajs. Porobiłem silnik, teraz czas na hydraulike. Dużo przewodów jest powymienianych, niektóre są dużo za długie, czepiają, haczą. Przewod od obrotu czepia o łapę, Jutro porobię zdjęcia i wstawię jak to u mnie wygląda. (wszystkie te operacje robił, robili poprzedni właściciele) 
      Moje pytania oraz problemy są zastępujące :
      - Czy mógłby mi ktoś pomóc z odpowiednim ułożeniem przewodów i ich podłączeniem tak, aby wszystko było tak jak należy? Może ktoś coś źle podłączył, złą stroną poprowadził? 
      - Podczas pracy masztem potrafi dziwnie działać, tzn chcę do góry coś unieść, siłownik idzie do dołu, a po chwili idzie do góry. , czasami bywa tak, że silnie i szybko podnosi, bądź obraca się w 1 stronę, a w 2gą bardzo bardzo powoli i z oporem wraca.  Ostatni z siłowników (od wideł) mocno ciekł, więc go wyjąłem, oczywiście był prawie cały schowany, podczas odkręcania przewodów, w górnym było ciśnienie i powietrze, tryskało i pluło konkretnie. Czego to może być wina? Układ jest zapowietrzony? Jak go odpowietrzyć? 

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie co do biegów w mtz 892.2 mianowicie czy jeśli jadę ciągnikiem to muszę zmieniać w trakcie jazdy na tryb z szybszymi biegami czy mogę od stojącego wrzucić tryb z szybszymi biegami i od początku jechać tylko na nich? Zamiast zaczynać z trybu z niższymi biegami i zmieniać w trakcie jazdy na tryb z wyższymi żeby jechać po koleji czy od razu mogę z postoju jechać na szybszych nie ruszając wolniejszych?Chyba że to po prostu są biegi polowe i szosowe jak w starych ciągnikach?
    • Przez rastafarmer
      Witam wszystkich bardzo serdecznie!
      Jestem nowym użytkownikiem- pomimo tego że przeczytałem regulamin, proszę o troszeczkę wyrozumiałości i uwagi jeśli robię jakieś błędy
      Mianowicie posiadam MTZ-ta 82 z przednim napędem. W najbliższym czasie chciałbym wymienić w nim opony z przodu.
      Fabrycznie mam wstawione 11,2 R20. W związku z powyższym mam do Was pytanie- czy jest możliwość wstawienia opon 12,4 R20? Czy to się wszystko "zgra" bez wymiany tylnych opon?
      Proszę o porady i uwagi.
      Pozdrawiam!
       
      Szymek
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj