Skocz do zawartości

Polecane posty

01_Spider    11

Dziś posiałem saletre na pszenice 200 kg/ha obyło się bez wpadki ale w jednym miejscu niewiele brakowało. Na pszenżyto planuje rozsiac taką samą dawke saletry, ale to może pod koniec tygodnia ponieważ na tych działkach jeszcze stoi woda. Ogólnie ruch dzis w polu.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u nas dzis poszla 1 dawka na rzepak 300kg/h saletry... jutro prawdopodobnie na pszenice

Wiadomość z agroFakt.pl

kris14    259

Ja sypnąłem dzisiaj 260kg/ha Canwilu z Magnezem (Saletrzak) pod pszenicę i pszenżyto, na niektóre łąki poszło go 200kg i na wszystkie UZ Polifoska Plus 300kg/ha.

przemo2014    1

witam grono forumowiczów, warto posiac nawozy azotowe? waham sie bo niby od środy ochłodzenie, południowa wielkopolska

kuba55    432

nie. w 2009 roku posialem nawozy i za kilka przyszedl snieg, lezal tylko 2 dni, i zboza mialem lepsze od tych co posiali pozniej, lepiej siac tak zeby sie rozpuscilo szybko

PeterG14    114

A ja właśnie zjechałem, zostało jeszcze ponad 0,5 ha do zaorania pod ziemniaka. 

Szymi40    373

Owies  posiany -   w okolicy   ciągniki  jeszcze  w garażach......jeden  sąsiad  tylko  orał  pod   seradelę.

kuba55    432

u mnie dzis obornik pod jeczmien rozrzucony i zaorane, 2 ha ozimin zasilona azotem, i juz duzo npk posialem

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u nas narazie tylko poszla saletra na rzepak i pszenice.... z reszta obowiazkow na spokojnie ;)

dzisiaj może skończę siew owsa, na razie lecę uprawiac, tyle w temacie prac wiosennych, jeszcze saletra na łąki do posiania ale na to jest jeszcze czas

Michalmeer    366

Posiana polifoska pod jeczmień - pola gotowe pod siew najwczesniej w sobote bedziemy siać . zboża azotem zasilone plus sól potasowa , wszystko fajnie tylko wody mało

blawatek98    322

We wtorek posiany nawóz na pszenicę  :) Jutro lub w sobotę bronowanie pod jęczmień i ziemniaki  B)

PeterG14    114

Dziś zabronowałem wszystko pod QQ, ziemniaki, zboże. Jakby nie wiało to bym miał przedtem nawóz rozsiany a tak bronowałem "na sucho". Jakby jutro się uspokoiło to pod owies, mieszankę i jęczmień rozsieję nawozy i będę uprawiał. Koło soboty chciałbym siać ale nie wiem czy jeszcze nie przeczekać weekendu z jęczmieniem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Barenbrug
      Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się z zimowego snu. To również czas wzmożonych prac polowych: orka poplonów ozimych, zasiewy zbóż jarych i kukurydzy oraz nawożenie ozimin. W okresie tym również należy zadbać o użytki zielone aby dobrze przygotowane do sezonu zapewniły wysokie plonowanie przez cały rok. Wczesną wiosną zazwyczaj nie brakuje wilgoci i możliwe jest podanie makro i mikroelementów, których trawy i rośliny motylkowate również  potrzebują. Kilka prawidłowo wykonanych zabiegów pozwoli również ograniczyć skutki suszy w okresie letnich upałów.

Wiosna wkracza na użytki zielone

Wiosną na użytkach zielonych wykonujemy włókowanie a na łąkach położonych na gruntach organicznych wałowanie. Lucerniki natomiast bronujemy.
      Włókowanie użytków zielonych i bronowanie lucerników wykonujemy zaraz po ustąpieniu okrywy śnieżnej. Te zabiegi mają na celu rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby i doprowadzenie tlenu dla prawidlowego rozwoju mikroorganizmów żyjacych w glebie i rozwoju  systemu korzeniowego. Pomagają zniszczyć skorupę powstałą z pleśni śniegowej i rozciągnąć kretowiska oraz odchody na pastwiskach. Zabiegi te również mechanicznie zwalczają chwasty, wyrywając młode siewki niepożądanych roślin.
      Wałowanie łąk i pastwisk położonych na gruntach organicznych jest kolejnym nieodzownym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym często zapominamy. Gleba organiczna wiąże sporo wody i ciągle zamarzając i rozmarzając pęcznieje co powoduje wysadzenie darni. Następuje przerywanie węzłów krzewienia traw oraz szyjek korzeniowych roślin motylkowych. Dzięki wałowaniu zwiększamy podsiąkanie, intensywność krzewienia traw. Wpływa to na wzrost plonu i poprawę jego jakości.

[galleryimg=625830]

Startowe nawożenie wiosenne

Wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji wykonujemy pierwsze nawożenie użytków zielonych. Używamy najczęściej nawozów wieloskładnikowych zawierających azot(N), fosfor(P) i potas(K). Wysokie dawki azotu (średnio 80-120kg/ha) pobudzają rośliny do wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji i dają „kopa” do wysokiej produkcyjności. Fosfor i potas regenerują rośliny po zimie, ich dawki zależą od zasobności danego stanowiska wynikających z analiz glebowych (średnio 60-110 [P]/ha i 60-80 [K]/ha). Potas [K] na użytkach zielonych używamy w dwóch lub nawet trzech dawkach (przed ruszeniem wegetacji, po pierwszym i kolejnych pokosach) po 60-80 kg/ha. Wiosną bardzo ważne jest nawożenie siarką, magnezem, sodem i wapniem. Siarka jest niezbędna do wykorzystania azotu, magnez bierze udział w procesach życiowych roślin, sód wpływa na wyższe pobranie przez bydło, natomiast wapń podany w szybko rozpuszczalnych formach pozwala uzupełnić niedobory tego składnika często występujące wiosną, a spowodowane wymywaniem w głębsze warstwy gleby po zimie.

[galleryimg=625829]

Nie samym azotem żyje łąka

W trakcie sezonu wegetacyjnego, odwiedzając liczne gospodarstwa wciąż jeszcze spotykamy się z jednostronnym nawożeniem azotowym łąk i pastwisk, a to olbrzymi błąd generujący duże straty. Opady  deszczu powodują wypłukiwanie łatwo rozpuszczalnych składników (K, Mg, S, Ca)a intensywnie rosnąca trawa zużywa sporo tych składników dlatego w trakcie sezonu często powstaje deficyt. Oznaki deficytu składników pokarmowych to najczęściej żółknięcie i przebarwienie liści, wczesne kłoszenie, zahamowanie wzrostu oraz gorsza jakość i smakowitość runi i sianokiszonki. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego pamiętajmy o dostarczaniu tych składników wiosną a także trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Oferta firm nawozowych jest tak bogata że każdy znajdzie coś dla siebie. Skuteczne bywają również nawozy płynne, szczególnie gdy zauważamy już braki na stanowisku i szybko chcemy pobudzić i „uzdrowić” rośliny. Do wysokich plonów wartościowej paszy sam azot nie wystarczy, więc napełniajmy rozsiewacze nawozami i ruszajmy na łąki i pastwiska, a naszym wspólnym celem niech będą najwyższe plony.

Piotr Kowalski
      Product manager
      Barenbrug Polska
    • Przez wojtek8244
      Witam.

Chciałbym zastosować tecnophyt i co myślicie o tym Nawozie Płynnym? Czy jest wart swojej ceny? I czy rzeczywiście pomaga w polepszeniu skuteczności oprysków? Powiedzcie coś więcej o nim.
      Proszę o wypowiedzenie się Rolników którzy stosowali tecnophyt pH+, ale również tych, którzy chcą zastosować i mają pewne informacje, czy rzeczywiście jest to skuteczne.
      Niestety nie znalazłem informacji, jak również tematu, na temat tego specyfiku.
    • Przez songo
      Witam,
      nie znalazłem ogólnego tematu dotyczącego nawożenia więc muszę założyć nowy temat. Niech mi ktoś ogarnięty doradzi. W tamtym roku pierwszy raz grzebałem w ziemii, i efekt był trochę słaby (może też susza zrobiła swoje). Nie mam też za bardzo kogo się podpytać bo sąsiedzi mają niewiele lepszy plon.

Przejdźmy do rzeczy, mam w opiece ziemię 3-4-5 klasy 27ha (w tym 6ha to łąki), uprawy jakie mam to jęczmień ozimy, pszenica ozima, pszenżyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary, mieszanka jara. Budżet na nawóz nie był zbyt duży dlatego nakupiłem po 200kg na hektar polifoski8 pod siew(pod oziminy tyle samo sypałem) i po 200kg na hektar Zaksan saletra amonowa. na 2ha łąk mam zamiar rozlać gnojowicę, a na 4ha ornego obornik to wyjdzie jakieś 35ton obornika na hektar i będzie pod jęczmieniem (obornik głównie od świń ale też od mniejszym stopniu od byków). Jak widać saletry nie jest za wiele, i z tego co wiem kiedyś było sypnięte raz i tyle. Z tego co wyczytałem dobrze jest sypnąć po mniej a częściej, dlatego jakbyście mieli do dyspozycji 200kg jakbyście to podzielili? ja myślałem żeby w marcu sypnąć 100kg i jak będzie się kłosić 100kg? jakieś sugestie? coś z tego będzie?
    • Przez karmelowatrawa
      Forumowicze!
      Uprawiam pszenicę i pszenżyto. Niestety jak to bywa na wiosnę chwasty wystrzeliły w górę że aż żal patrzeć na to pole. Zakupiłam polecany oprysk - Lentipur Flo 500 SC. Chciałabym połączyć go z Chwastoxem. I tu moje pytanie. Czy taka mieszanina nie zaszkodzi zbożu a jedynie niechcianym chwastom?
    • Przez BIGAGRO
      Promocja na nawozy od GRUPA AZOTY
      Ceny: http://big-agro.pl/wp-content/uploads/2016/07/Efektywne-nawozy-promocja.pdf

Dostawa wyceniana indywidualnie
      Kontakt: PW / big-agro.pl / kontakt@agrivision.pl / biuro@agrivision.pl