nie

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Polecane posty

B3Agro    91

Idą tokiem rozumowania twojego "forumowego bliźniaka" , niejakiego staszka można by przypuszczać że postać twa musiała być dobrze znana I sekretarzowi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Gratuluję domyślności , I sekretarz miał w zwyczaju znać kilkaset tysięcy rolników  i znajomość tą pieczętował możliwością zakupu sprzętu .

 

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

Czyli w komune po 10 latach czekania w kolejce -Bizon.

Przyznaj się ile kupiłeś nowych kombajnów bez kolejki, skoro w przeciągu 26 lat  obecny dobrobyt skutecznie z owymi kolejkami się rozprawił ?

No opuśćmy troszkę, jaki nowy ciągnik kupiłeś i ile sztuk .

Opuśćmy jeszcze troszkę , czy kupiłeś może nową przyczepę .

No dobra , pochwal się radełkiem.

- Ciągnik pięcioletni używany sprowadzony z Niemiec - wcześniej wyciągał jachty w porcie

- używaną 30-stkę 25-cio letnią

- kombajn zielony - 12 letni sprowadzony z zachodu

- nowa przyczepa 4,5t - poszedłem czas oczekiwania - od ręki

- nowy agregat uprawowo siewny - czas oczekiwania - 3 dni i był w domu, bo go przywieźli

- nowy opryskiwacz - czas oczekiwania - 2 dni i go przywieźli

- nowy rozrzutnik nawozów sztucznych - czas oczekiwania - 3 dni i też go przywieźli

Ojciec jak kupował, to kupił nowy c-360 ( choć miał być 330), na który czekał 8 lat na przydział, a skończyło się na 2tyś. dolarów łapówki, by przyspieszyć transakcję, po czym zanim załatwił sprawy papierkowe i wrócił do ciągnika, to wymontowane były przednie lampy i lampa robocza z tyłu oraz wyciągnięty przerywacz migaczy. Za 2 flaszki oddali lampy, a w miejscu przerywacza zmostkowali przewody.

Nową kosę "osa", chociaż miała być rotacyjna, na którą podanie na gminie leżało 6 lat - nie bierzesz co jest zamiast co chcesz, to czekasz dalej stając na końcu kolejki.

Przyczepę sanok odkupił od handlarza, który składał przyczepy, ale musiał ze sobą przywieźć koła, które znowu kupił w PGR-rze, bo tam rozpisali na straty i mieli znowu za co pić.

Pług też nowy, ale bez lemieszy, odkładnic piersi i skrzydeł - które również za kilka flaszek z PGR-u dostał

Każdy wie jak kiedyś było i jak teraz jest. Teraz masz kasę - na miejscu wszystko dostaniesz i nawet kolor ci pod ciebie ustawią. Nie masz - nic nie masz. Kiedyś musiałeś składać podanie o przydział, po kilku latach ciebie wezwali czy chcesz, czy nie. To, że sprzęt nie był taki, na jaki składałeś podanie i droższy o łapówkę, to była normalka. Chyba że ktoś miał w rodzinie urzędnika siedzącego w gminie lub znajomości, to inaczej się to rozgrywało.

 

Podsumowując powtórzę jeszcze raz nie miej pretensji do ludzi i mediów, które prowadzą krytykę rządu w oparciu o konkretne fakty i jego wpadki. Miej pretensję do rządu, że tej krytyce daje argumenty i powody. 

Jak by ludziom dali to, co obiecywali, to by nikt na ulice nie wychodził, a że się teraz nawet wyborcy PIS-u rozczarowali, to co się dziwisz? Matka moja uczy w gimnazjum. Mówiłem jej, by nie głosowała na PIS, bo się rozczaruje. Do emerytury brakuje jej 4 lata i dlatego nie jest chroniona KP. Już dyrekcja zapowiedziała jej wylot z pracy, bo po przerobieniu gimnazjum na podstawówkę (było gimnazjum + podstawówka w jednym budynku) (i to też nie wiadomo na jak długo, bo wójt tylko zamyka placówki, więc w mniejszych wioskach będzie dalej likwidował) nie potrzebują 4 nauczycieli jednego przedmiotu, tylko te 2, które są w obecnej podstawówce dostaną po 4 godziny więcej. Dotyczy to 70% nauczycieli. Jak ktoś nie rozumie ekonomii, to nie moja wina

 

Drogi forumowiczu więcej sztuk to ja kupiłem , jak na chleb mówiłeś "beb" a na much "ptepty." , poza oczywiści kombajanami do porzeczki .

I wszystko za gotóweczkę .

Widać, że mamy do czynienia z gimnazjalistą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Scofi to że tobie nie idzie nie znaczy że każdy ma tak samo. 

 

To ja ci napiszę co ja kupiłem w ciągu ostatnich 15 lat czyli od kiedy zajmuję się rolnictwem , żebyś nie musiał pisać że UE mi "dała" nie wymienię sprzętu który brałem na dofinansowanie z prow:

- 3 ciągniki fabrycznie nowe (zielone i pomarańczowe)

-kombajn (zielony)

-2 kombajny do zbioru porzeczki

-2 przyczepy 14t

To tak z "grubszego" sprzętu i tylko sprzęt do gospodarstwa bo ponadto kilka składów do transportu.

 

scofi nie mierz wszystkich swoją miarą.

 

A co to kogo obchodzi czy kupiłeś czy nie? Widzisz kupiłeś z doinansowaniem  czyliwyciągasz ręce po cudze pieniądze czemu nie grzmisz jak w temacie ubezpieczeń że nie wszyscy kupili z dofinasowaniem bo kasy zabrakło :P :P  Oj Dasiek socjlisto nie ładnie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

 

Ojciec jak kupował, to kupił nowy c-360 ( choć miał być 330), na który czekał 8 lat na przydział, a skończyło się na 2tyś. dolarów łapówki,

 

Oj , synku . Na forum sa jeszcze ludzie którzy pamiętają tamte czasy . 

2000 dol US to ten ciągnik nie kosztował nawet w PEWEXIE , gdzie był dostępny od reki . 

Wartość 20 dol na wolnym rynku odpowiadało mniej więcej lichej miesięcznej pensji robotnika .

Masz ty w ogóle pojęcie o czym piszesz ?

Za równowartość 5000 dol w roku 1983 kupilem dom wraz z 15 ha i zabudowanimi .

twoj stary dawał takie łapówki .

Ja pier....le , ale kit.

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Drogi forumowiczu więcej sztuk to ja kupiłem , jak na chleb mówiłeś "beb" a na much "ptepty." , poza oczywiści kombajanami do porzeczki .

I wszystko za gotóweczkę .

 

Tyle razy o tym było. Jeśli kupowałeś sprzęt za komuny za gotówkę. To niby płaciłeś 100 % ceny jaką za niego sprzedawca chciał. Ale to tylko pozory. Bo to co ty płaciłeś w żadnym wypadku nie pokrywało realnego kosztu wytworzenia tego sprzętu, amortyzacji zakładu, zysku, funduszy na rozwój nowych wyrobów. Socjalistyczna Polska dotowała twoje maszyny podobnie jak większość innych produktów.  To jest cecha gospodarki centralnie planowanej nie odłączanej części komunizmu. W której wszystkie dobra ze względu na niedobór surowców reglamentowano.  Jak ktoś chciał kupić bez przydziału na zasadach wolnego rynku to wszystko było dużo dużo droższe niż dotowane z przydziału. Na samochód czy traktor kupiony za dolary (w wyższej cenie pokrywającej wszystkie koszta produkcji) bez kolejki przeciętnego rolnika czy robotnika nie było stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Aparatczycy nosili bloczki z przydziałami i wypisywali jeden drugiemu. Mieli wszystko bez kolejki i po niskich cenach. Czyli z dotacją rządu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tyle razy o tym było. Jeśli kupowałeś sprzęt za komuny za gotówkę. To niby płaciłeś 100 % ceny jaką za niego sprzedawca chciał. Ale to tylko pozory. Bo to co ty płaciłeś w żadnym wypadku nie pokrywało realnego kosztu wytworzenia tego sprzętu, amortyzacji zakładu, zysku, funduszy na rozwój nowych wyrobów. Socjalistyczna Polska dotowała twoje maszyny podobnie jak większość innych produktów.  To jest cecha gospodarki centralnie planowanej nie odłączanej części komunizmu. W której wszystkie dobra ze względu na niedobór surowców reglamentowano.  Jak ktoś chciał kupić bez przydziału na zasadach wolnego rynku to wszystko było dużo dużo droższe niż dotowane z przydziału. Na samochód czy traktor kupiony za dolary (w wyższej cenie pokrywającej wszystkie koszta produkcji) bez kolejki przeciętnego rolnika czy robotnika nie było stać.

 

aCHA rozumiem czyli takiej jaka dziś funkcjonuje dotacje do maszyn bo warte są co najwyej połowę tej ceny jaką rolnik płaci a kto się nie załapie to płaci więcej dotując tego co się załapał ;) ;)  dopłaty do mleka przechowywania póltusz kupionych poniżej kosztow bo przecież w zamiansprzeda się odpady z zachodu i dofinansuje rolników  z tych pieniędzy :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

Dlatego trzeba było kupować dotowane by nie przepłacać. :P

Dziś dwa hity: 

W TVPis Info prezes wszystkich prezesów ujawnił dzis kolejny talent. Facet jest specem od przekopów mierzei, żeglugi śródladowej i morskiej i rybołóstwa. Brawo on!

Minister Kownacki pokazał Francuzom gdzie ich miejsce w Europie wypominajac że od nas uczyli sie jeść nożem i widelcem. Japończykom możemy wypomnieć że mieszkali w chatkach z drewna jak my mieliśmy zamki z kamienia,  szejkom z Dubaju że pasali wielbłądy jak Mickiewicz i Słowacki tworzyli a amerykanie to wogóle moga nam skoczyć bo co to za kraj z tak krótka historią?

Błazen, prostak, ćwok i po stokroć cham !!!!


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

Chcesz za to medal?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz133    18

ulman zanim narobisz w swoje gniazdo poznaj jego historie .Gdybys sie uczyl od francuzow jadlbys lapami a klocka stawialbys w salonie na wiaderku tak jak krol slonce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

nie no jasne .... swoją potęgę militarną też pewnie zbudowali ucząc się od nas ? :D  :D  :D


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

potega militarna :D chyba islamska potega militarna  :D  :D  :D  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

i co tam słychać bekasie ? jak tam piachy  dały krocie czy może wygnanie zaliczyłeś ? 

nie zgwałciły te islamskie hordy ? :D  :D  :D


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Tyle razy o tym było. Jeśli kupowałeś sprzęt za komuny za gotówkę. To niby płaciłeś 100 % ceny jaką za niego sprzedawca chciał. Ale to tylko pozory. Bo to co ty płaciłeś w żadnym wypadku nie pokrywało realnego kosztu wytworzenia tego sprzętu, amortyzacji zakładu, zysku, funduszy na rozwój nowych wyrobów. Socjalistyczna Polska dotowała twoje maszyny podobnie jak większość innych produktów.  

I Vice-versa . Ja sprzedawalem socjalistycznej gospodarce po cenach nie mających nic wspólnego z rynkiem .

Tyle że w socjalistycznej gospodarce kupno opału na zimę nie wymagało zysku z 5 ha zboża , a zakup   ciągnika  zysku z 200 ha. 

Stad na wsiach budowano domy , chlewnie , obory bądz sprzęt rolniczy mając do dyspozycji 10-30 ha. 

Przy obecnej cenie zboża i wolnym rynku i cenie sprzętu dostosowanej do kieszeni rolnika , na takie inwestycje braknie hektarów 200 .

A będzie brakować 500 , przekonacie sie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

ulman zanim narobisz w swoje gniazdo poznaj jego historie .Gdybys sie uczyl od francuzow jadlbys lapami a klocka stawialbys w salonie na wiaderku tak jak krol slonce

Tylko jakie to ma teraz znaczenie. Czujesz sie przez to lepszy?

Pouczanie innych narodów w stylu ministra Kownackiego to szczyt złych obyczajów. Za takiego prostaka i czeresniaka wstydzenie się to za mało.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6383

Minister Waszczykowski powinien wydać okólnik do kolegów ministrów zawierający jak najmniej słów, aby szybko dotarło do baniaków proponuję prostą formę np. morda w kubeł.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alamo    1514

Nie mam czasu odpowiadać na peowską propagandę,(peowiak może to wykożystać,ale nie dbam o to)więc będzie zwięzle :)

 

Was nie popierają żadne media,w pełni Polskim kapitałem,i tu dla przeciętnego wyborcy powinien włączyć się sygnał,mając na uwadze streszczoną historię ich rządzenia,czyje interesy ta grupa wspiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ela3225    630
hubertuss    4653

Nie mam czasu odpowiadać na peowską propagandę,(peowiak może to wykożystać,ale nie dbam o to)więc będzie zwięzle :)

 

Was nie popierają żadne media,w pełni Polskim kapitałem,i tu dla przeciętnego wyborcy powinien włączyć się sygnał,mając na uwadze streszczoną historię ich rządzenia,czyje interesy ta grupa wspiera.

 

No tak ty jako wzięty pisuar wolisz by cię nawet te media okłamywały. Ważne, że Polskie. Co z tego, że tvp jest z polskim kapitałem. Skoro zakłamuje rzeczywistość. Dla mnie nie ważny jest kapitał. Liczy się wiarygodność. Dlatego oglądam np Wydarzenia, Fakty i Wiadomości i na tej podstawie wyrabiam swoje zdanie na temat rzeczywistości. Ty oglądasz polskie media, które cię okłamują a potem wypisujesz tu bzdury.

Więc wiele czasu mi nie zajęło by ci odpowiedzieć. Najwyżej minutę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak ty jako wzięty pisuar wolisz by cię nawet te media okłamywały. Ważne, że Polskie. Co z tego, że tvp jest z polskim kapitałem. Skoro zakłamuje rzeczywistość. Dla mnie nie ważny jest kapitał. Liczy się wiarygodność. Dlatego oglądam np Wydarzenia, Fakty i Wiadomości i na tej podstawie wyrabiam swoje zdanie na temat rzeczywistości. Ty oglądasz polskie media, które cię okłamują a potem wypisujesz tu bzdury.

Więc wiele czasu mi nie zajęło by ci odpowiedzieć. Najwyżej minutę.

 

To wskaż prozę wiarygodne zrudła :P;) ;)   jak obie na podstawie tych mediów swoje zdanie wyrabiasz to nie jest ono Twoje B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6383

Staszku to troszkę nie tak. Człowiek wyrabia sobie zdanie , sąd na dany temat korzystając z dostępnych informacji oraz wiedzy jaką posiada (nie mylić z wykształceniem  odebranym). Zbiera te informacje i jeżeli jest to więcej źródeł , tym lepiej. Na tym etapie powinno go grzmocić czy jest to źródło wiarygodne i kto ustalał kategorię wiarygodności. Jeżeli jest podatny na manipulację i socjotechniki to i ta za chwilę określi źródła które mu pasują, albo są zgodne z jego wizją świata.

Potem jest ważny etap czyli dyskusja. I tu, w tym momencie jest szansa aby spotkał się z różnymi innymi informacjami i nawet jeśli w początkowym procesie nie miał wiedzy na dany temat, to może ją poszerzyć korzystając z tej wnoszonej przez innych dyskutujących. Jest tylko jeden warunek ( i to dotycz wszystkich uczestników), zwroty typu g.. wno wiesz nie pływają pozytywnie na możliwość perswazji swym oponentom.  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj